Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ce masina de cusut recomandati (6)

+119
Den98
AITEN
AMEE
ema
ladybird
MihaelaT
Celia
Alenia
gigikent4456
Danutzaaa
adyrsf
lorry_vintila
Carmen07
SemyazaAngel
oliv
oana h.
LRodica
kisskmy
simonaamalia
iriclau
juillet
alinnusha92
aurishta
Cella's crafts
gabriela1554
dorina narita
lori16ro
zugy
Lucyjuke
christinuca
Grigorii
michelinebeaulieu
raluca ecaterina
norelif
GabiTomas
didiana2015
bamsegras
piticutz82
bebelusha
geany
cib3
impresii
Dom22
IoanaMarin
orhapetru
ioana84
Phlom
Samarineanca
Tigrisor
Dionisia
Admina
SilviaDumitrescu
diada
andreeaissewing
wizpatch
AlexandraN
marianaelenabraicu
Selina
piciul
nico21
ioana soare
vraciu.vlad
Fancy-
sirbu adriana
noki
brunics
claudia_mami
dory
Greteledelweiss
adii
nalexandra
danabarbu2007
Tina_Dor
fiordaliso
mitulina
Coccinelle
shiva
Deiiutsa
tomari
pisi
Gerlinde13
marianaradoviciu
GinaP
Mars79
Florin B
deeoxana
teodora_vis
dixi220
Cristina05
Ladia
onutza907
Oanad21
CarmenClaudia
Butterfly_Amalia
kabunta
anna_sandu
adumitrescu
steauainserarii
contessina
nico1206
zmz
elenaveronica
cif2010
tinap7
arielas
Floren
geanina_scumpica
despina13cucli
gobelin
MagdaMarin
melinda2012
clodi
bimbo
Ubicua
rosita
valentinadof
elena.20
erendis
mar_ysa_28
123 participanți

Pagina 8 din 17 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 17  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de brunics Dum 30 Noi 2014, 12:19 pm

buna fetelor, am si eu o intrebare. Vreu sa imi cumpar prima masina de cusut si am gasit una in oferta de la selgros marca zanussi model Zan2300lcd de la 420 la 288 lei. Ca si descriere:
24 de programe cusaturi
display LCD
program de butoniere
coasere in ambele sensuri
control electronic al vitezei
filetare ușoara
intoarcere a sensusului de coasere rapida
selectie rapida si usoara de intoarcere a sensului de la volan
sursa de lumină
pârghie picioruș presor
picior pedala
cu opțiuni de stocare a setarilor
Dimensiuni: 35 x 17,5 x 28 cm
Greutate: 7,6 kg
Tensiune de alimentare: 230 V ~ 50
Culoare: negru
85 Watt
Lungime cablu: 1,4 m
controler de viteză
Maner de pliere
Corp de iluminat cu întrerupător
Butoniere într-un singur pas
Cu mâner și lampă
Sömguide pe pagina
Set complet de accesorii incluse
Spolstopp pentru bobine

Ce parere aveti? Asre cineva? Merita sa investesc in ea sau sa nu ma grabesc? Am nevoie de sfaturi urgent ca promotia e pana maine. Multumesc

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
brunics
brunics
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 31
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 29/05/2011

https://www.facebook.com/pages/Brunes-Handmade-Stuff/21051212576

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 30 Noi 2014, 12:26 pm

Dacă este cea din poza da se merita prețul.
Mai ales ca in caz ca nu face ce promite se poate returna. wink
La 300 RON găsești decât la sh mașini de cusut. Prețul e foarte bun.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de noki Joi 08 Ian 2015, 11:47 am

Eu am o masina de cusut Sanda are peste 40 de ani, a fost folosita doar pentru noi cate o fusta sau pantalon ,perdele in ultimii 10 ani aproape de loc. Acum parca as cumpara una noua, dar cu cat caut mai mult pe net cu atat sunt mai in ceata.In magazine am vazut doar 2-3 modele asa ca trebuie sa comand pe net, m-as opri pe la 800 de lei cred ca ar fi suficient pentru cat as coase eu dar as vrea sa pot coase si materiale elastice gen lycra, tricot.Am vazut pe net masini Minerva pe la 500-600 lei (brand autohton romanesc producator Toyota chiar nu am inteles cum vine asta) .Voi ce parere aveti despre acestea? Sau mai bine ar fi Bernette London 5/ Bernette 15 sau una BROTHER BN37 ?
noki
noki
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : nord-vest
Data de inscriere : 02/12/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Phlom Sam 10 Ian 2015, 11:05 am

Stiu ca nu e un raspuns asteptat, dar sunt de parere ca mai bine sa aveti rabdare cateva luni in plus, sa strangeti un banut in plus si sa va orientati spre Bernina Bernette 25/London 8 sau Brother INNOV-IS 15.
Vad ca masina dvs veche are schelet metalic. Dupa o scurta experienta cu masinile de generatie noua (multe vad ca pana si rotitele le au de plastic), tind sa cred ca o masina mai veche, dar reglata cum trebuie va face orice treaba avem nevoie fara probleme.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de noki Lun 12 Ian 2015, 7:29 am

Multumesc Phlom, la Brother INNOV-IS 15 m-am gandit si eu, oricum mai studiez ofertele pentru a ma decide.
noki
noki
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : nord-vest
Data de inscriere : 02/12/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty ce masina de cusut alegem

Mesaj Scris de sirbu adriana Joi 15 Ian 2015, 9:13 am

Buna.
Nu sunt in masura sa fac recomandari dar pot sa va spun ca cei de pe site m au ajutat pe mine sa ma clarific. Asa ca mi am luat 2 masini, una mai profi si una mai casnica. Mi au ridicat ceata de pe ochi, in special Orha Petru, care e un baiat extraordinar, disponibil sa te ajute cu adevarat si Aurishta pe care mi-o imaginez o fata de milioane. Multumiri!! Asa ca nu mergeti la shopping fara sa-i consultati, pe ei sau pe cei de pe site.
sirbu adriana
sirbu adriana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 22/08/2014

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Phlom Joi 15 Ian 2015, 7:18 pm

Știe cineva cât durează reparația în garanție a mașinilor trimise la BroRom? La mine sunt doua luni deja și nici un răspuns...
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Fancy- Joi 15 Ian 2015, 10:43 pm

Lege nr. 449/2003  , Art. 11

(4) Orice reparare sau înlocuire a produselor va fi făcută în cadrul unei perioade rezonabile de timp, stabilită de comun acord, în scris, între vânzător şi consumator, şi fără niciun inconvenient semnificativ pentru consumator, luându-se în considerare natura produselor şi scopul pentru care acesta a solicitat produsele. Perioada de timp stabilită nu poate depăşi 15 zile calendaristice de la data la care cumpărătorul a adus la cunoştinţă vânzătorului lipsa de conformitate a produsului.

Suna direct la service, Eu am sunat la brother sibiu dupa 10 zile si imediat mi-au trimis-o. Poti sa-i ameninti cu protectia consumatorului, pot sa primeasca amenda.
Fancy-
Fancy-
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 16/03/2014

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Phlom Vin 16 Ian 2015, 1:35 am

Multumesc frumos pentru raspuns.
Tocmai de asta am pus intrebarea, ca stiam despre garantii ca trebuiesc lamurite in timp de 15 zile. Si pe contract era asa mentionat. La mine cred ca deja au trecut 2 luni...
Eu am vorbit cu un domn Silviu C., care se ocupa de partea asta tehnica. Dansul a colaborat frumos, nu am ce sa-i reprosez.
Masina am trimis-o cu un defect de software si trebuia testata astfel incat sa se poata reproduce acel defect ("bug"). Totusi daca insistau imposibil sa nu se fi imtamplat si dansilor. Ar fi fost bine sa caute un update de firmware la producator.
Oricum continuu cu premiza ca sunt si dansii de buna intentie. O sa sun maine sa vad ce zic, ca vad ca la e-mail-uri nu au placerea sa raspunda.
Nu prea le am eu cu amenintarile, ci mai las la mana Lui Dumnezeu, ca "amendeaza" El mai bine daca e cazul.
Va tin la curent cu directia in care vor decurge lucrurile, special spre a fi de ajutor si altora.
Noapte buna!
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de diada Vin 16 Ian 2015, 6:56 am

Au fost si sarbatorile la mijloc, au fost 2 saptamani in concediu, oricum nu se justifica perioada lunga. Mai bine suna-i. Nici eu nu amenint, cred eu ca mai rau fac.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Phlom Vin 16 Ian 2015, 12:32 pm

Am sunat la garantie. Domnul de care v-am spus, foarte serviabil. Cinste dansului!
Problema ar fi fost de fapt un defect de fabricatie, asa ca se trece ori la schimbarea placutei respective (cred ca o componenta electronica), ori la schimbarea cu totul a masinii. As prefera schimbarea doar a componentei. Masina mergea perfect, in afara de momentele cand softul/hardwareul crapa.
In fine. Mai revin pe sapt viitoare cu detalii.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Parere Masina de cusut Minerva B32 vs Singer Smart II

Mesaj Scris de vraciu.vlad Mar 27 Ian 2015, 10:20 pm

Salutare!
Mi-ati putea spune cateva pareri despre masina de cusut MINERVA B32. O gasiti la Emag la reducere 487 ron de la 649 ron. Si apoi sa o comparati cu masina de cusut Singer Smart II care costa 649ron dar la Flanco am gasit-o cu 475ron.
Am gasit despre Minerva ca e firma romaneasca, doar atat...
Am comparat cele 2 masini cu toate masinile de cusut la pretul acesta sau apropiat, nu am gasit nimic mai bun..zic eu.
Nu am nicio idee despre cum se comporta masinile, daca face lucruri de calitate aceasta firma Romaneasca Minerva si care s-ar merita sa o cumpar ?! P.S. Am comandat-o pe cea Minerva sa fiu sigur ca nu se vinde, dar pot anula comanda.

Multumesc anticipat!
vraciu.vlad
vraciu.vlad
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 27/01/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de nico21 Mar 03 Feb 2015, 5:01 pm

Buna! Am dus overlock-ul stricat la Lidl si mi-au dat banii inapoi asa ca sunt in cautare de o masina de surfilat. As prefera ceva pana in 1000 lei, ce parere aveti, gasesc? Imi puteti recomanda ceva?
nico21
nico21
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 195
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 03 Feb 2015, 7:45 pm

MERRYLOCK MK-740DS ~ 950 lei
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

TOYOTA Overlock SLR4D ~ 1100 lei

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Brother M1034D ~ 1300 lei
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

---------------------------
Eu am Toyota de la Altex cand a fost la oferta ( 900 lei ) si merge foarte bine, tot ce am cusut pana acum doar la ea am cusut si garantez ca rezista. Am o colega care a luat doua masini tot de la Altex ( 950 lei praca anul trecut de vinerea neagra.... )
eu nu am nimic cu masinile de la Lidl, dar am mai scris pe undeva...eu din supermarket imi cumpar doar mancare, dar asta nu insemana ca nu sunt persoane care au cumparat masini de cusut sau surfilat si se folosesc de ele.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de marianaelenabraicu Joi 05 Feb 2015, 10:17 am

buna tuturor! am si eu o rugaminte ma putetu ajuta cu un sfat? AS VREA SA CUMPAR O MASINA DE CUSUT MAI BUNICICA CARE SA AIBA SI CATEVA FUNCTII DE BRODAT PT CA AS VREA SA FAC II DAR SA COASE SI JERSE SAU ALTE MATERIALE. acum am acasa un silver crest cu 33 programe de coasere dar materialele subtiri le cam cuteste si mai am un singer madmoasell .bugetul meu este cam de 1500 lei. va multumesc din suflet!!!
marianaelenabraicu
marianaelenabraicu
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : TG JIU
Data de inscriere : 03/02/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Butterfly_Amalia Joi 05 Feb 2015, 11:30 pm

Buna! Eu mi-am luat o masina de cusut second hand de pe un site de vanzari. Este un Pfaff Creative care are foarte multe cusaturi utilitare si decorative, broderii mici si mari. Este o masina fiabila care coase tot soiul de materiale. Gasesti pe astfel de site-uri masini asemanatoare. Succes!
Butterfly_Amalia
Butterfly_Amalia
helper
helper

Numarul mesajelor : 64
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Vin 06 Feb 2015, 9:05 am

Ce model este masina Pfaff? Ai avut noroc sa o gasesti sh, mai ales daca e model mai nou, desi si cele vechi sunt rare. Si la ce pret?
Cele cu IDT sunt rare si de obicei vanzatorii tin la pret, daca stiu ce vand.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Butterfly_Amalia Vin 06 Feb 2015, 9:57 am

Este Pfaff Creative 7550 cu IDT. Am dat pe ea 1050, desi cerea mai mult initial. Mie imi place foarte mult Smile M-am orientat spre un astfel de model, chiar daca este sh, pentru ca nu am vrut sa dau aceeasi bani pe o masina noua din plastic care sa faca mult mai putine operatii. Am vazut chiar zilele trecute ca mai este una de vanzare pe internet, nu identica, la un pret ok.
Butterfly_Amalia
Butterfly_Amalia
helper
helper

Numarul mesajelor : 64
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de marianaelenabraicu Vin 06 Feb 2015, 11:17 am

MULTUMESC PT IDEE DAR IMI E CAM FRICA CU SH CA NU PREA O NIMERESTI INTOTDEAUNA .EU AM MAI LUAT UNA DINTR-UN TARG SI NU A FOST BUNA DE NAIBA.ARE O GRAMADA DE DRACI PE EA DESENATE CA NU MERGE DECAT SA COASE DREPT NICI MACAR ZIG ZAG.

.
marianaelenabraicu
marianaelenabraicu
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : TG JIU
Data de inscriere : 03/02/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Vin 06 Feb 2015, 7:26 pm

Marianaelenabraicu, te rog sa nu mai scri cu Caps Lock. E echivalentul tipatului, cand vorbesti si nu cred ca vrei asta.
Daca ai deja inca doua masini, iti recomand sa stabilesti ce fac ele bine (poate cos materiale groase, elastice, etc.) si sa-ti iei una care sa coasa ce te mai intereseaza. Ce incerc sa zic e ca rar gasesti o masina de cusut perfecta. Cele foarte scumpe au doar mai multe functii (cusaturi decorative sau sunt combinate de cusut si brodat - cu gherghef), dar nu cos pefect gros-subtire-elastic, de fiecare data. Uite Pfaff-ul, de exemplu, coase foarte frumos si elastice, cu cusatura dreapta si cusatura ramane elastica. Eu n-am intalnit asta la masinile noi. Dar modelele noi sunt foarte scumpe si cele vechi trebuie vanate, fiind rare si oricum nu cauti sh. Daca ai posibilitatea sa mergi la un dealer care are mai multe firme, sa incerci diverse modele, pe materialele tale, ar fi perfect.wink Si ideal sa nu mai cumperi masini de cusut din hypermarket, pentru ca nu le poti testa si mi se pare ca oricum te-ai convins ca nu sunt prea de soi, de vreme ce cauti inca o masina de cusut.
Butterfly_Amalia, e un pret foarte bun pentru masina respectiva, mai ales daca functioneaza perfect. Cu acestea computerizate e problema daca se strica placa de baza, in timp. Dar sper sa te tina mult si bine. Eu ador Pfaff-urile. Am una tot cu IDT, doar ca electro-mecanica. Folosesc IDT-ul tot timpul, daca nu folosesc picioruse speciale si coase perfect.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de marianaelenabraicu Sam 07 Feb 2015, 11:41 am

Multumesc mult .La noi in Tg Jiu nu avem dealer care sa se ocupe cu asta si de materiale cam ducem lipsa .Vroiam de fapt sa dau Singerul  pt ca nu prea mai merge asa ca la inceput si sa opresc Silver Crestul ca coase mai bine mai multe feluri de materiale si am gasit pe Okazii .ro.  un Brother 20 cam scump cei drept  si imi este putin frica de cele cu memorii sofisticate  ca am auzit ca nu pre tin mult. Sunt in dilema .Vroiam una mai bunicica pt asta nu coase prea bine  panza topita. kiss
marianaelenabraicu
marianaelenabraicu
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : TG JIU
Data de inscriere : 03/02/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de ioana soare Sam 07 Feb 2015, 1:02 pm

Cand s-a stricat masina veche, acum un an si jumatate, mi-am luat un Pfaff Select 4.0 cu IDT desi imi depasea bugetul. Am vrut o masina care sa ma tina o viata. A meritat sa dau un ban in plus, coase orice perfect. Mi-am zis ca decat sa iau o masina mai slaba care sa-mi scoata peri albi si care sa ma lase cand mi-e lumea mai draga mai bine dau un ban si am ceva bun. Decat sa iau ceva si peste cativa ani sa dau iarasi alti bani pe o alta pt ca cea de dinainte s-a stricat, in cele din urma ajungand tot la aceeasi suma mare, am zis sa iau de la inceput ceva foarte bun.
Gandind pe termen lung, e mai bine sa iei ceva bun de la inceput decat sa tot dai bani pe masini mai putin bune.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Sam 07 Feb 2015, 6:26 pm

Mariana, ai incercat diverse metode de coasere a materialelor subtiri? Avem si pe forum subiecte speciale, la Scoala de croitorie, poti intreba.
Ma refer la schimbarea acului cu unul de 70, eventual, sa pui hartie pergament sub ambele straturi ale materialului si dupa ce cosi, o rupi de acolo.
Masini de cusut solide si putin pretentioase sunt cele marca Elna. Zsofia, o forumista care lucreaza mult pe comanda, inclusiv panza topita si multe materiale naturale, foloseste masini de cusut Elna. Mi se pare ca are una electro-mecanica, insa.
Daca ai nevoie de multe cusaturi, ar fi la lichidare de stoc acest model: Experience 620
Eventual se poate cumpara in rate, daca ti-ai dori una mai buna. Si daca lucrezi pentru vanzare, ti-ai scoate banii pe ea. wink
Ioana, ai luat-o de la dealer-ul din Bucuresti? Mi s-au parut ciudati acum vreo 2 ani... nu aveau nici o masina cu IDT in reprezentanta, sa o incerc. Ziceau sa comand asa... pe incredere. Am avut noroc sa gasesc una sh, insa. Ar trebui serviceata, pentru ca are un cloncanit cand merge drept, dar in rest coase foarte frumos.
Si citisem ca cele noi sunt mai temperamentale decat cele vechi. Nu ai avut nicio problema cu cea noua, nu?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de ioana soare Sam 07 Feb 2015, 6:48 pm

Da de la dealerul din Bucuresti am luat-o. Am sunat inainte ca sa ma asigur ca o au acolo si o pot testa. Nu stiu daca as fi luat-o fara sa o incerc inainte.
Imi coase perfect totul, nu am avut deloc probleme cu ea. Ies cusaturile de imbinare atat de frumos, fara incretituri, chiar si pe matase. Fac tivurile la blugi grosi fara probleme, cu toate ca la cusaturile laterale sunt nu stiu cate straturi. Maresc pasul in zona respectiva, dar de cusut coase bine.
Trec de la materiale groase la materiale subtiri fara sa umblu la tensiune. Este exact ceea ce mi-am dorit - o masina care sa faca ce trebuie si ce-i spun, fara sa imi iroseasca timpul si nervii cosand prost si facandu-mi probleme.
Sper sa o tina tot asa, pt ca am luat-o pt totdeauna:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Selina Dum 08 Feb 2015, 1:47 am

Buna fetelor! V-am descoperit acum cautand pe internet pareri despre o anume masina de cusut. Sunt mama a 4 copii (deci am multe haine de cusut si de modificat)si ma chinui sa cos cu o masina Veronica care imi face des figuri.                                   De luni in Timisoara la Lidl va fi masina de cusut Silver Crest cu 349 lei si vreau sa mi-o cumpar.  Am auzit insa ca vor fi doar 5 bucati si ca si alea se dau pe sub mana. Voi poate v-ati cumparat cu alte ocazii masini de cusut din Lidl...ce ziceti, o voi gasi daca ma duc luni la prima ora? Sau nici n-are rost sa incerc. Chestia e ca acum stau la 20 de km de oras si ma duc luni special in Timisoara pentru asta, si mi-e sa nu ma duc degeaba.
Selina
Selina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 08/02/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 8 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 17 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 17  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB