Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

+29
ioana soare
MagdaMarin
32vali
aurishta
Michelle88
diada
Floren
myky7robc
Day
danniela
lacrisel
fulguta28
piciul
Dorulet
canadianca50
valentinadof
mia and me
SilviaDumitrescu
CCristinaC
adriuta
Gabica
AlinaJ.Bijoux
deosebita1
despina13cucli
stejara
came_lia
Andata
bisisica bijuterii
Giorgi
33 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Da dependenta FB-ul? Dar internetul?

Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 Vote_lcap17%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 Vote_rcap 17% 
[ 7 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 Vote_lcap20%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 Vote_rcap 20% 
[ 8 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 Vote_lcap20%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 Vote_rcap 20% 
[ 8 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 Vote_lcap37%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 Vote_rcap 37% 
[ 15 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 Vote_lcap6%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 4 Vote_rcap 6% 
[ 3 ]
 
Total voturi : 41
 
 

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Dum 03 Mai 2015, 12:35 pm

Michelle88, foarte bine ai facut. Ma gandesc si eu sa ma "sinucid" in retea. rade
Ioana, foarte frumos cum ai petrecut in timplul ploii. Si mie mi se pare mult mai usor la curte, sa uiti de tehnologie. Sunt atatea de facut, atatea de admirat, mai usor sa stai afara, sa te plimbi.
Sunt multe persoane care folosesc (mai nou Ifonul baga in faliment restul de firme, pentru ca lumea nu mai cumpara telefoane ieftine zid) si care nu au nevoie, ca doar nu suntem toti oameni de afaceri. Pustani in drum spre scoala, casnice, muncitori, toti cad in mirajul tehnologiei, se leaga de gat cu o rata la mobil (tentantul abonament mult mai scump decat vorbesti sau folosesti), dar au gadgetul in buzunar si-l butoneaza non-stop.
Daniela, timpul nostru nu e artificial, ci real. Cand interactionam cu oameni in carne si oase (da chiar daca sunt doar 3, crede-ma ca stiu ce zic) psihicul nostru se simte mai implinit, ne satisfacem niste nevoi de socializare altfel, se elibereaza endorfine daca ne simtim bine alaturi de cei dragi.  In fata calulatorului, tabletei, mobilului va trece timpul altfel. Incearca o zi in weekend sa vezi o ora la calculator ce faci si o ora in casa: curatenie, mancare sau prin gradina, care e mai avantajoasa si mai satisfacatoare. wink Nu o zic eu, revin, pentru cine considera ca e nociva influenta prea mare a statului la calculator, poate sa caute, sa citeasca, sa intrebe un psiholog, daca are.
Ganditi-va, mii de generatii inainte de '90 au trait fara aceasta gaselnita moderna si fara conectare non-stop (casca bluetooth e culmea conectarii si radiatiilor direct in creier Shocked ), televizorul e de prin anii '50, deci tot asa, inainte traiau oamenii fara. Normal ca nu putem renunta de tot la tehnologie, odata ce am cunoscut-o, dar ne acapareaza, devenim sclavii ei. Nu putem sa fim stapani pe timpul nostru, daca ne atrage cutiuta magica, ca un magnet. Libertatea e sa poti sa spui nu, sa faci altceva, sa citesti o carte, sa plimbi cainele in parc, sa faci o Zumba (uite poate asa imi gasesc motivatia de la provocare), nu sa gravitezi din ora in ora pe langa laptop si cand faci in graba acele activitati sa fi nerabdator sa te intorci la calculator.
Da, cum e Stephen Hawking, nu poate sa isi lase scaunul cu rotile, care il ajuta sa se exprime si sa traiasca, dar noi, ce scuze avem ca nu putem functiona fericiti, fara gadget? Sau sa zicem ca nu face niciun rau, ca doar suntem mai aproape de "prieteni". Oare chiar avem nevoie de 1000+ de prieteni, sa fim fericiti? Si asta cu clientela, oare pe FB, daca ar fi in albume: pe stoc, la comanda, indisponibil, cu poze si preturi, n-ar comanda lumea sau e nevoie de chat, ca sa si socializezi? Chiar nu inteleg, mie mi se pare aiurea asa, desi imi place sa chat-uiesc. Folosesc pt. audio-video Skype si pentru chat mess-ul sau mesageria forumului. Acolo e fereastra aia mica, jos in dreapta, nu pot sa o mut, sa o fac mai mare, sa o minimizez... nu ma pricep sau chiar nu se poate?!?

Inchei cu un citat de Thich Nhat Hanh, un calugar Zen budist, activist pentru pace, care traieste in Franta si a aparut si la emisiuni cu Oprah wink :
Suntem singuri impreuna. Este un vid in noi. Nu ne simtim confortabil cu acel vid, deci incercam sa-l umplem sau sa-l facem sa dispara. Tehnologia ne pune la dispozitie multe aparate care ne permit sa "stam conectati". In perioada asta, suntem tot timpul "conectati", dar continuam sa ne simtim singuri. Verificam email-urile venite si site-urile sociale de media, de mai multe ori pe zi. Trimitem emailuri sau postam mesaj dupa mesaj. Vrem sa distribuim; vrem sa primim. Ne ocupam pe noi insine toata ziua, intr-un efort de conectare.
"We are lonely together. There is a vacuum inside us. We don’t feel comfortable with that vacuum, so we try to fill it up or make it go away. Technology supplies us with many devices that allow us to “stay connected.” These days, we are always “connected,” but we continue to feel lonely.
We check incoming e-mail and social media sites multiple times a day. We e-mail or post one message after another. We want to share; we want to receive. We busy ourselves all day long in an effort to connect. "

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de danniela Dum 03 Mai 2015, 2:09 pm

Admina, eu nu te contrazic deloc in ce zici si ce intentie ai, numai ca ....trebuie sa acceptam ca aceasta gaselnita ne va face sa avem o viata depinzatoare doar de tehnologie. Platesti toate facturile prin transfer , nu stai la coada, te duci la restaurant, platesti cu cardul sau alta modalitate, depinzi de tehnologie.
Iar cu socializarea.....mda, ma intanlesc cu o persoana in carne si oase care nu stie decat sa barfeasca sa fie invidioasa, tot ce stie ea e bun tot ce stii tu nu e modern, nu e bun. Pai nu mai bine vorbesc cu cineva virtual cu care ma potrivesc la idei?? Am sansa sa aleg: fie stau singura ca nu imi gasesc pe cineva cu care sa socializez or socializez virtual. Care varianta e mai buna>??? De ex in momentul de fata chiar nu mai am nici o prietena cu care sa ies la o cafea. De doi ani. Singura prietena e in Nairobi. Nu pot sa imi gasesc pe absolut nimeni. Si sincer nu ma mai stradui. Imi este bine asa, sa beau o cafea virtuala!! rade
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Michelle88 Lun 04 Mai 2015, 9:26 am

cu cat citesc mai multe pareri, cu atat ma simt mai prost stand in fata calculatorului si cu smartfonu meu de 1600 lei luat in rate... da fac parte din acea categorie cu bani mai putini, cu gadgeturi luate in rate... si ce de bani am mai cheltuit. pentru ce? stau ca o leguma si navighez de pe o pagina pe alta aiurea. cred ca am sute de modele de diagrame salvate, tipare, am si printate. si tot gasesc motiv sa pierd ore pe zi la pc.
vreau nu vreau sa recunosc viata mea si a sotului se invarte in jurul calc. el cu jocuri, eu cu diagrame, si tot nu reusesc sa imi fac timp sa termin ceva din cele 7 proiecte abandonate la jumatate. o sa vina si ziua sa renunt la pc. cand o sa am 80 de ani si o sa orbesc.. Sad
Michelle88
Michelle88
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 36
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Lun 04 Mai 2015, 11:10 am

Stiu Daniela, dar ar trebui sa ne facem un program, sa fim cu adevarat stapane pe timpul nostru. Eu nu zic de voi, daca nu mi se intampla si mie, ziceam ca altii sunt, eu nuuu... Dar ma doare sa stiu ca aman proiecte de pe-o zi pe alta, aman sa-i fac biscuitii lui bebe de vreo 2 saptamani si-i dau cumparati, fac totul pe ultima suta de metri, ca timpul l-am pierdut pe net.
Socializare, si pe mine m-a salvat forumul, fb-ul intr-o oarecare masura pentru prieteni care nu le au cu lucrul de mana si Skype cu mama mea, aproape zilnic, cand am fost in afara. Dar trebuia limitat cumva, ca stateam ziua pana pe la 4-5, cand se culca lumea in Romania si eu imi puteam totul in asteptare, stand la calculator. Puteam socializa doua ore dimineata si sa nu fac mancare, curat, joaca cu bebe, printre picaturi.
Daca nu te deranjeaza si oricum lucrezi de la calculator, poate ca nu e problema (daca faci pauze pentru ochi, articulatii, din ora in ora, macar). Pe mine ma deranjeaza, insa, ca as putea sa fac altceva in timpul ala. Si nu as renunta nici la socializarea online, doar as limita-o. De fapt toti cei conectati toata ziua, asteapta sa intre altcineva in vorba cu ei, cand au acei cineva timp si asa stam toti in expectativa, toata ziua si asteptam pe altii.
Michelle, stiu si asta cum e. Sotul nu prea se joaca (am un prieten asa, non stop pe jocuri in retea), dar lucreaza online si vede filme, emisiuni, seriale, documentare, stiri, tot acest timp. Adica merg si alea si Excelurile sunt deschise, mai mult le asculta, dar tot timpul. La fel ma simt si eu, parca suntem intr-o sala de retea, fiecare cu laptopul in fata. zid Si zici ca e un facut, cand nu e acasa sau nu sta la calculator, am mult mai mult spor, nici eu nu stau pe laptop.
Si eu salvez cu sutele broderii, tipare, pun in bookmarks link-uri si nu le lucrez, normal. De aia zic, chestiile alea gasite, salvate, invatate sunt vax daca nu le si punem in practica, din cand in cand. La fel si cumparaturile online, degeaba luam haine, genti daca nu avem unde sa le purtam si degeaba luam materie prima si strangem ca si harciogii, daca nu ne facem timp sa lucram, ca stam pe net, sa cautam si sa cumparam mai mult...
Sper ca nu te-am suparat cu aluzia la persoanele care au gadget scump, cumparat in rate.  hug Vorbeam in general, pt.ca asa am observat pe strada, prin metrou.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de aurishta Lun 04 Mai 2015, 11:25 am

Acum ar fi bun si un sondaj despre "in ce categorie de consumatori de net ne propunem sa fim!" Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de 32vali Lun 04 Mai 2015, 11:47 am

Buna, fetelor! Eu stau pe net la munca. Acasa nu intru decat daca e sa caut o reteta sau ce am nevoie neaparat. Pe telefon nu am instalat facebook, nici mail, nimic. Daca am concediu nu intru nici pe mail-ul personal, exceptie cazul in care fata este la scoala si il verific daca s-a trimis vreun mail de la grupul de parinti. in rest... intru dimineata pe fb, ma uit si gata. Pe mail la fel. Mai mult stau pe forum. Acasa nu am timp sa stau pentru ca avem teme, gatit, iesit afara, curatenie, etc...stiti si voi cum este. Pot sta fara internet, chiar nu sufar. Fb mi se pare ca s-a "manelizat" toti pun poze cu ce fac, unde merg. Eu consider ca viata mea privata e personala si tocmai de aceea nu trebuie sa stie toti prietenii prietenilor ce fac, unde merg, etc. Fiecare cum considera de cuviinta.
32vali
32vali
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Michelle88 Lun 04 Mai 2015, 1:36 pm

A nu. Numai ca eu recunosc asta. Si cunosc cel putin alte 10 persoane mai mult sau mai putin apropiate care au asa ceva tot la fel luate cu mari eforturi si rate. Sa fim in ton cu lumea.
Na ca m-am suparat pe mine. L-am adormit pe Marius si fug sa imi iau crosetul sa mai lucrez la rochita mea, poate reusesc sa o termin pana pe 16. Smile
Michelle88
Michelle88
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 36
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de myky7robc Lun 04 Mai 2015, 10:22 pm

Si eu salvez modele si scheme de crosetat si tricotat si croit cu toptanul, dar nu stiu cand le-oi face si materale cumpar tot in ideea asta si toate de pe net, ca pe la magazine reale nu prea mai am timp si rabdare sa ajung.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 04 Mai 2015, 10:44 pm

Si eu fac parte din categoria ci ifon si dependenti de FB si de net.
Dar nu e luat in rate.
Am primit cadou in iph 4 impecabil (desi avea 3 ani) de la frati din Italia.
Mi l-a spart sotul de nervi .Am pus sotul in stand by cu plansete .
An acea seara mi-a luat un  iph 3 eu nestiid diferenta inte ele.
A 2 a zi mi-a luat altul ca decedatul cu wireless defect.zid zid
Pe 3 l-am schimbat cu o tableta ,sa nu se mai certe copii pe singura tableta din casa.
Pe 4 l-am vandut.
Apoi mi-a luat sotul un smartphone,la abonament prin portare, o chinezarie noua  gratis la abonament cu android dar cu care nu m-am impacat deloc.
Desi eu nu accesam programe erau si 10 odata care rulau.
e a trebiut o alta aplicatie cu care sa inchid acele aplicatii deschise zid.
In 3 saptamani l-am vandut am mai pus 250 ron si mi-am luat iph4s tot sh.
Primul avea defect de soft,iar a 2a zi a venit vanzatorul cu altul alb de data asta care il am de 3 luni si merge perfect.
Eu am nevoie de acet gadget pentru a-mi verifica mailurile si mesajele la timp.
Am pierdut clienti din cauza ca vroiau raspuns pe loc si eu il vedeam abia seara pe la 9-10 cand bagam copii la culcare.Mai fac mic comert cu diverse si am ajuta fiecare mesaj.Si Iphone e pe sufletul meu ca aparat.
Ajunsesem sa plang cand vedeam unul in magazinele de telefoane.Am avut marele noroc ca ma portez si abonamentul de mobil sa ramana acelasi ca valoare 30 ron fiecare (avem 2) dar beneficiii muulte fata de orange.
Asa ca pot vorbi si trimite sms la clienti fara probleme.La servici am wireless (3 retele) iar la 2 din ele am parola  wink acasa am iar wireless tot timpul.Abonementul prevede 250 mb ceea ce e cam putin si evit consumarea lor.In 7 zile petrecute la maternitate nu am rezistat si i-am consumat asa pic cu pic si un pic peste zid
Mie imi e si util si inutil.Nu mai sunt dependenta de calculator,caci il am in buzunar tot timpul oriunde si nu mai e vizibila dependenta mea .wink
Si eu caut modele salvez,printez.
Dar de cusut inca nu stiu cand.
Recunosc sunt dependenta.

P.S.Acest iphone 4s face niste poze impecabile si filmeaza muuult si bine. Astfel incat mi-am vandut si camera foto (a 2a luata mai recent) caci acum nu se mai termina memoria cu filmari si poze de la serbari are 16 gb si imi ajunge la greu memoria aceasta de elefant.
Si unul de 32 mi-ar fi placut .
Iar daca se termina bateria am una externa de rezerva in geanta,primita cadou la cumpararea chinezariei cu android.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Michelle88 Mier 06 Mai 2015, 10:18 am

Ah, da... Iphonu.. Am avut unu 2, saracu a dus 1 an, luat la sh si incarcat la cateva ore. tot pentru net l-am vrut si pe acela. Dar in 2013 si-a luat sotul un Lumia 920, in rate cum am spus, l-am platit si prin ianuarie a.c. s-a plictisit de el si mi l-a pasat mie. Mem interna 32 gb, camera 8.1mp la fel impecabila si filmare hd. si netul merge brici. am wi-fi in casa. deci sunt non-stop pe net fie de pe tel fie de pe calculator. mie imi place telefonul asa mai shamota, pentru ca pot sa il folosesc la crosetat. imi fotografiez sau imi descarc diagramele si il iau dupa mine prin casa.
Si cand prajituresc ceva, imediat deschid wi-fi-u( nu il tin conectat ca imi termina bateria) intru pe nene la cratita si imediat fac prajiturica. Deci intr-un fel imi foloseste si mie la ceva.
Michelle88
Michelle88
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 36
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 06 Mai 2015, 6:14 pm

Da si eu la fel fac prăjiturica cu tel in fata sau ma uit la upc tv ( Horizon go) in timp ce gătesc.
Mai nou l-am descoperit pe FB pe parintele Calistrat si urmăresc predicile pe YouTube varianta lunga sau pe pagina lui de FB varianta scurta .

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de ioana soare Mier 06 Mai 2015, 7:55 pm

Sunt un pic off topic, pt ca subiectul este despre internet nu despre telefon, dar cum tot se vorbeste de smartphone si el este tot un telefon, scriu aici:)

Acum vreo doi ani mi s-a stricat telefonul si, pentru ca dupa vreo luna de zile nu dadeam niciun semn cum ca as avea de gand sa imi cumpar altul, intr-un final, mama, frustrata ca nu mai putea da de mine oricand vroia, mi-a cumparat ea unul. Daca nu ar fi facut asta, probabil ca mai stateam o perioada fara telefon pana sa ma las convinsa sa-mi cumpar unul:)
De atunci mi s-a mai stricat o data, mi l-a pus cineva pe capota masinii si am plecat la drum:)) L-am auzit la un moment dat cum s-a rostogolit si am oprit. L-am cautat nu pt ca mai speram sa fie intreg ci pt ca vroiam cartela. Atunci iarasi am avut un total dezinteres fata de ideea de a-mi lua unul nou, insa nu am mai stat atat de mult fara telefon. La insistentele tuturor celor din jur mi s-a cumparat unul nou, conditia mea fiind sa fie cel mai ieftin Nokia:)

Internetul este foarte util, nu cred sa existe cineva care sa-i nege utilitatea si importanta. E cea mai buna sursa a mea de documentare. Dar caut lucruri utile pt proiectul in curs, nu ma pierd intre mii de modele si uit sa mai plec. Si eu mai fac plati online, dar asta se poate face si de la calculatorul de birou, nu e nevoie de smartphone, mai ales ca nu exista ora de inchidere sa fie nevoie sa fac plata neaparat in timp ce sunt la volan la semafor. Sau la coada la cumparaturi. Si facebook-ul e foarte util pt a tine legatura cu persoane cu care in alt mod ar fi mai greu, sau pt a-ti face cunoscuta munca, sau pentru a afla vesti despre fosti colegi , pentru a organiza o intalnire cu ei, etc... Dar poze cu ce mananc acum, sau cu mine la volan/frizer/cu burta la soare... sau tot felul de alte asemenea fara noima si goale de orice insemnatate.... Rolling Eyes


ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Joi 07 Mai 2015, 12:12 am

Un video despre cele mai negre 5 secrete ale FB. In mare despre vinderea de informatii din conturi, catre cei care mai apoi ne plaseaza publicitate direct la ce "ne intereseaza" (asta face si Google), cum a inceput Zuckerberg site-ul, furand din alta parte, cum ca sunt platiti cu 1$ pe ora cei care scot materialul indecent din postari si tot asa.

"Dar poze cu ce mananc acum, sau cu mine la volan/frizer/cu burta la soare... sau tot felul de alte asemenea fara noima si goale de orice insemnatate.... "

Din asta e format FB-ul, din pacate. Si din fericire pentru cei care se distreaza asa. Adica da, merge 10-20 de minute pe zi, dar toata ziua, e cam hipnotic. Si sa nu-ti dai seama ca viata ta e de fapt FB-ul e cam trist. Adica degeaba au facut copiii o fata nostima, daca nu o pui acolo, nu sunt nostimi deloc. Am prietene care fac asa (parol ca nu ma gandesc la cineva de pe forum) si posteaza: ea in masina, ea la sala, ea la job, ea cu copiii nu stiu unde, vreo 30-40 de postari pe zi. Deja daca postezi atata, clar viata ta pe acolo se invarte si asta iti e primul gand dimineata.
Chiar citeam zilele trecute un articol bun despre promovarea pe net si in special pe FB. Cica e o utopie reclama acolo, mai ales prin persoane care cu asta se ocupa. Cica sunt unii care au conturi cu 1000+ prieteni, care au in grupul lor alti macar 10 utilizatori cu 1000+ prieteni. In momentul in care un asa utilizator iti afiseaza link-ul sta pe pagina lui fix cateva secunde, la vedere, pentru ca cei 1000+ de prieteni posteaza constant si alte postari o devanseaza pe cea cu reclama. Deci reclama e inutila, de fapt, nu ajunge oricum la potentiali clienti, decat din intamplare.
Da, poate merge la artizani sau cei care-si vand materia prima, prin cuvant din gura in gura (eu port x si scriu, taguiesc ca am de acolo), vede si prietena si comanda si ea. Dar informatia se pierde pentru ca in prietenii mei nu sunt decat 10-20% interesati de handmade, sa zicem si doar aia sunt potentiali clienti.
Ioana si eu tot clienta fidela Nokia. Ma tot tachineaza sotul ca sta sa dea faliment de mult timp, ii pandeste dupa colt. Nu vreau sa raman fara. Cand aud ca intra in faliment imi iau un bax, sa am ce folosi. rade
Michelle, ma uitam si eu lung la un Lumia mai rasarit, dar mi s-au parut mari. Ce nu pot folosi cu o mana sa dau telefon, ca nu-l pot tine, mi se pare nepotrivit. Vorba ta, shamota. rade Dar imi place al meu, e stabil, nu-i cade softul, nu are lag (nici nu mai stiu ce e aia, dar nu are... beat ), face poze ok in lumina naturala si e destul. Cele mai bune erau mult mai ok la capitolul asta, insa.
Iphone nu-mi iau din principiu. Umbla singur, ce e atat de popular, bate in banal. Scuze celor care aveti, dar nu mai e cel mai tare lucru, daca oricine isi poate permite. Nu mai e un "declaratie" de valoare. Si mai ales, sunt stapani de sclavi mai marii Apple, se sinucide lumea facandu-le. Nu, multumesc!

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Joi 25 Iun 2015, 10:00 pm

Hai ca tot revin! Am lasat-o moale spre deloc perioada asta, cu netul. Acum insa am o nelamurire. Care-i treaba cu Viber-ul??!? Are fata mea o prietena din alta tara si nu reusesc sa-l setez, nu pot sa sun nici intre numerele noastre, nici pe ea. Cum merge, are cineva?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Floren Vin 26 Iun 2015, 1:46 pm

De ce Viber si nu whatsapp ? Eu folosesc whatsapp de cand a aparut , iar acum , ca poti si vorbi , e si mai bun ! La un moment dat , am avut si eu o tentativa de viber-uiala si ... mi-a trecut , din aceleasi motiv !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Sam 27 Iun 2015, 11:38 am

Pretenara fetei are Viber. Eu mi-am instalat odata Whatsapp si nu l-am folosit. In ideea ca vorbesc cu un prieten plecat in China, care vroia sa-mi arate chestii de pe acolo.
Asa au instalat si Skype, dar nu se prea intalnesc. Din cate am vazut la Viber trebuie sa fi logat in el si sa fie deschis, ca sa primesti apeluri.
O sa intrebam de Whatsapp, poate se intalnesc acolo. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de LRodica Sam 27 Iun 2015, 7:41 pm

Da, ca sa poti vorbi pe Viber amandoua trebuie sa fie logate pe net, wi-fi. Mesajul poate fi trimis si il vede cand deschide internetul, Viber-ul.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3656
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Floren Dum 28 Iun 2015, 3:14 pm

Pai si cu whatsapp-ul e la fel! Cum sa poti folosi o app , fara ca celelalt sa fie conectat !?
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Mar 30 Iun 2015, 3:59 pm

Da, eu nu aveam problema ca trebuie sa fie ambele conectate. La Viber nu-mi merge sa las mesaje offline. Ca la Skype, de exemplu. Au folosit Skype deocamdata, s-au gasit intr-o dimineata. hug E frumos sa pastreze prietenii, chiar si asa, online.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de mihulmic Mier 21 Oct 2015, 10:22 am

buna Smile
eu doar ma folosesc de computer Smile
nu obisnuiesc sa intru pe retele de socializare si nici nu pun foto personale pe net, chiar daca au optiunea sa nu le vada oricine Smile
am lucrat/lucrez in IT si nu am incredere in retelele de socializare Smile
ma folosesc de net atat cat vreau si cat am nevoie ;)
mihulmic
mihulmic
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Localizare : Aici :)
Data de inscriere : 12/07/2014

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de diada Lun 21 Dec 2015, 4:12 pm

Am si eu o problema. Cu pozele pe net. Nu imi place sa am poze pe net, nu pun in retelele de socializare, nici macar pe blog nu am. Si se gaseste o tipa, de la curs sa-mi faca poza (de grup chipurile) si o pune la ea pe pagina. I-am zis si la curs si pe fb si la telefon ca vreau sa o scoata si nu o scoate. Imi spune 1000 de motive si intrebari. M-a scos de la prietene, m-a blocat, nu-i mai pot vedea pagina, stie cineva cum o pot face sa-mi scoata poza?
Mai bine o raportam fara sa-i zic nimic, am avut impresia ca merge cu vorba buna si ne intelegem ca oamenii, dar se pare ca persoanele narcisiste nu pot intelege cum nu iti place sa te afisezi pe FB.




_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 21 Dec 2015, 6:06 pm

Poti scoate eticheta, in caz ca te-a etichetat in poza respectiva si nimeni din lista ta nu o va vedea si nici nu-ti va aparea numele la poza respectiva. Altceva mai drastic ar fi sa raportezi poza respectiva ca a fost publicata fara acordul tau si chiar impotriva cererii exprese de a nu fi publicata.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de diada Lun 21 Dec 2015, 6:52 pm

Da, as putea, dar m-a blocat, nu-i mai gasesc contul pe FB.

M-am resemnat, atat a costat "prietenia" si uite-asa iti pierzi increderea in oameni.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de ioana soare Lun 21 Dec 2015, 8:25 pm

Daca ea a facut poza, cu aparatul ei, atunci ea e proprietara ei. Daca a facut poza la un eveniment public atunci are dreptul legal sa o posteze fara sa iti ceara voie. Tu nu poti decat sa scoti eticheta. Ar fi trebuit sa inteleaga cu vorba buna, asa e, dar legal nu poti sa faci nimic, legal nu e in culpa. Doar moral.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Floren Lun 21 Dec 2015, 8:25 pm

O poti gasi intrand de pe contul altcuiva .
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB