Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

+29
ioana soare
MagdaMarin
32vali
aurishta
Michelle88
diada
Floren
myky7robc
Day
danniela
lacrisel
fulguta28
piciul
Dorulet
canadianca50
valentinadof
mia and me
SilviaDumitrescu
CCristinaC
adriuta
Gabica
AlinaJ.Bijoux
deosebita1
despina13cucli
stejara
came_lia
Andata
bisisica bijuterii
Giorgi
33 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Da dependenta FB-ul? Dar internetul?

Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? Vote_lcap17%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? Vote_rcap 17% 
[ 7 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? Vote_lcap20%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? Vote_rcap 20% 
[ 8 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? Vote_lcap20%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? Vote_rcap 20% 
[ 8 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? Vote_lcap37%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? Vote_rcap 37% 
[ 15 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? Vote_lcap6%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? Vote_rcap 6% 
[ 3 ]
 
Total voturi : 41
 
 

Educativ Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Sam 21 Sept 2013, 10:28 am

Am o nelamurire si nu pot dormi noaptea, de grija ei.rade Dar sincer, care e treba cu FB? De ce prinde asa de bine, de ce toti prietenii nu mai raspund la email-uri si mesaje, decat daca le scri acolo?
Chiar ieri era sotul meu socat, ca l-au anuntat prietenii lui de o intalnire, doar pe FB. El a aflat chiar in ziua aia, pentru ca nu prea intra si nu citeste mesajele de acolo. Ceilalti, desi aveau nevoie de el, nu s-au sinchisit sa-l caute pe mess, mail sau la telefon. Chiar asa de bine prinde reteaua asta de socializare? Si daca e retea de socializare, de ce exclude alte forme de contact (pe net, mai ales)? Adica intre prieteni apropiati, familie, de ce nu e loc de telefoane, email-uri, pentru ca se alege FB?
Mie nu-mi place, sincera sa fiu.Embarassed  Nu gasesc nimic, daca as cauta informatii, e plin de maruntisuri puerile: cel mai, cea mai, pozici haioase sau motivationale, superficiale, etc. Daca intri doar sa vezi poze cu familia X (prieteni aflati departe), te pierzi prin alte sute de postari inutile, care sunt pe acolo.
Si exemplele pot sa continua: fi-mea ne-a cerut cont de Fb, ca sa joace niste joculete care se gasesc doar acolo; o colega intra pe FB ca sa afle barfe si mondenitati, ca parca nu ar urmari destule stiri si nu ar citi destule ziare de scandal.
Sunt eu defecta, pentru ca nu-mi place Feisbucul?


Ultima editare efectuata de catre Admina in Sam 02 Mai 2015, 10:30 pm, editata de 3 ori (Motiv : Schimbat titlu)

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Giorgi Sam 21 Sept 2013, 10:44 am

Admina ,e un "must have" feisbucul .Cica nu existam daca nu avem!rade 
Oricum e bine sa-i dai fetei cont de facebook ,asa mai aflam si noi ce mai fac ,ce preocupari au ,pe unde au mai fost...Copiii nostri,multi dintre ei, sunt denumiti "generatia facebook" pentru ca acolo activeaza negresit uitand sa mai dea cate un telefon pe acasa.
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Sam 21 Sept 2013, 3:05 pm

Sunt de acord cu Giorgi.
Din pacate, generatia "feisbuk" e conectata rau de tot! Cand ii cauti, sunt pe net. 90% din ei, si asta ca sa fiu optimista!
Noroc totusi eu ea, ca asa mai aflu si eu ce mai face sor'mea...ce coafura si-a mai tras, ce pantofi mai are...ca daca stau in partea cealalata a tarii, mai greu cu vazutul face-to-face.
Personal, nu mor de dragul retelei asteia, dar e bine sa ai un ochi atintit si pe acolo, ca nu strica.
Dar...eu una m-as deconecta cu cea mai mare placere crash 
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Floren Sam 21 Sept 2013, 5:21 pm

Giorgi , ACOLO vad eu prima data lucrarile tale ! De toate felurile : cozonaci , cornulete , bulioane , dar si catel ce doarme cu puta-n sus Laughing , cocosi , curcan , gainuse , prune , gutui , rrrrrosii siiiiiiii..... mai aleeeees .....margelute , perlute ...de toate , ce mai !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Andata Sam 21 Sept 2013, 6:18 pm

Eu sunt una dintre aia care nu poate fara fb. Afli tot ce vrei, iti faci prieteni noi, vb direct pe chat cu cei conectati. Nu am mai folosit mess-ul de mai bine de 2 ani, telefonul nu imi place sa il folosesc decat in cazuri urgente (cum ar fi sa vb cu parintii sau cei apropiati). Daca vrei sa vezi doar pozele prietenilor, intri pe albumele lor. Daca vrei sa nu iti vada altii albumele (cele personale mai ales, ca celelalte, cu creatiile tale e bine sa fie vazute), selectezi sa le vada doar prietenii.
Gasesti o gramada de grupuri pe domeniile tale de interes, unde poti posta ce vrei, cand vrei. Daca te deranjeaza notificarile, poti seta sa nu iti mai apara.
Eu imi caut si clientele pe fb, vad ce le place, ce copii au. La fel imi caut si partenerii de afaceri.
Fb pt mine e o unealta si inca una f utila, iar ceea ce ma deranjeaza uneori pe acolo e depasit cu mult de beneficiile pe care le am de pe urma lui.
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de came_lia Sam 21 Sept 2013, 7:15 pm

Si eu folosesc zilnic FB, am ceva de lucru pe net si ma conectez prin FB. Dar am o multime de lucruri interesante acolo, pe langa Economica, Antrepenoriat, am si pasiunile mele, Arhitectura si Psihologie (grupuri). Plus ca aici am gasit prieteni din copilarie si facultate. Am si cateva fete de aici, mai vad ce lucreaza, si-mi propun sa ma apuc si eu...de maine!
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Giorgi Sam 21 Sept 2013, 7:25 pm

Floren,bag de seama ca ti-o placut cutu meu!rade 
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Floren Sam 21 Sept 2013, 7:32 pm

Sa fii sigura ca mi-a placut ! Smile)))
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de stejara Sam 21 Sept 2013, 9:20 pm

Facebook.. am si eu cont, de un anisor parca?
Ma rog, eu pe le comunic cel mai des cu baiatul cand mi-e plecat la cursuri in localitatea vecina si ajunge acasa la doua spatamani..
Nici eu nu sunt prea modernista, dar am cateva prietene cu care chiar conversez acolo, asa ca ,vorba Andatei!
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de danniela Dum 22 Sept 2013, 9:40 am

Admina, se pare ca nu prea avem de ales....
De exemplu eu am stiri de ce se intampla la un mall din capitala de pe facebook, consulul Romaniei a creat un grup pe facebook iar ieri a strigat prezenta din fericire nici un roman nu era in mall, sa mai zic ca in fiecare sambata imi faceam piata de acolo, ori ne intanleam in grup acolo.
Nici eu nu am fost si nici nu sunt fan facebook, pana m-am prins cum functioneaza mi-a luat ceva.
Insa este eficient ''in a way'' sa zic asa, banuiesc ca sunt si lucuri urate care se intampla datorita...faisbucului!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Floren Dum 22 Sept 2013, 10:03 am

Danniela , ieri , cand am citit stirea , imediat m-am gandit la tine ! Ma bucur ca nu ati fost prin zona , nici voi si nici un alt roman !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de danniela Dum 22 Sept 2013, 10:26 am

Multumesc Floren love 
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de diada Dum 22 Sept 2013, 10:53 am

nici eu nu ma omor cu FB dar sunt zilnic pe el rade chiar am primit comenzi pentru genti de pe FB! Acolo am toate pozele, se poate vedea usor activitatea, am cont special pentru asta. Nu pun poze personale pe FB (bine, eu nu pun poze personale nicaieri, nici in calculator nu le gasesc Smile)) ). Acum de ex am sheruit pe pagina forumului (impropriu spus pentru ca nu am stiut la momentul ala sa fac o pagina si acum nu ma complic cu asta), am sheruit concursul de pe forum, sper sa-l vada cat mai multi utilizatori. Desi eu am tirmis email cu acest concurs, se pare ca tot pe FB sta lumea si citeste noutatile.


_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de stejara Dum 22 Sept 2013, 11:29 am

Diada!Fb, ori nu, eu imi citesc emailurile zilnic, si te asigur ca si pe cele de la tine le-am citit, doar ca eu la concursuri nu intru, nici timp nu am si sunt fete muuult prea talentate pe aici, eu sunt doar o mica ucenica!
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Dum 22 Sept 2013, 12:29 pm

"...Afli tot ce vrei..." si ce nu vrei, as aduaga. Eu consider adunatura de informatii de pe Fb, asemanatoare televizorului, care iti vinde vrute si nevrute. Nu zic, chestia cu grupurile e ok, pentru ca poti gasi multe despre pariuni comune cu cei de acolo. Si asta cu prieteni vechi, desi nu am reusit sa ne intalnim si asta mi-ar fi placut mai mult.
Ieri am fost la un concert rock ( live normal) si in mijlocul multimii erau cativa care butonau de zor telefonul. La unii chiar am vazut pagina de FB deschisa. Inclusiv la varul sotului, care banuiec ca venise pentru formatia respectiva. Deci ai platit biletul ca sa stai pe mobil, pe FB, sa citesti niste aiureli sau sa chat-uiesti, cand experienta reala era acolo, in fata ta.
Alta chestie: statusul (sau cum s-o numi in romana) meu acum: la terasa, la mall, la mare... Oare isi pune cineva la status: la cratita, dau cu mopul, desfund wc-ul?rade 
Din pacate, multe meserii te tin legat de scaunul din fata calculatorului si e mult timp mort, in care astepti ceva, ca sa faci altceva (la munca) si intre timp clatesti ochii pe net (inclusiv sau doar FB), dar daca in timpul ala poti iesi afara, te poti intalni cu cei 2-3 prieteni reali, la un suc sau te poti bucura altfel de viata, chiar e pierdere de timp sa stai in fata calculatorului, pe FB sau altceva. Normal ca se exclud situatiile cand iti cauti sau te inspiri, mai ales pentru noi cu diverse hobhy-uri, e mult timp petrecut asa, dar sigur inca sunt multe surse de inspiratie, in afara de Fb, surse cu tutoriale, video, explicatii. Oricum de multe ori pe FB nu se posteaza direct informatiile, de multe ori se da trimitere spre alte bloguri, site-uri, etc.
Si mai cred ca e o moda, va trece si asta. Asa cum era Myspace, Twitter, Hi5, etc. In cativa ani, apare altceva, pentru ca se plictiseste publicul de aceiasi interfata, acelasi format. wink 

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de danniela Dum 22 Sept 2013, 12:37 pm

Sa fii sigura ca va trece, tehnologia inainteaza si va aparea altceva. Daca pe unele telefoane poti intra pe facebook ei bine sa citesti un email nu prea poti ca iti trebuie nu stiu ce versiune.
Cine este legat de facebook nonstop e adict. Eu de ex stau la serviciu, de acasa mai intru numai de imi trebuie ceva, si asa timpul e limitat, insa de aici nu pot pleca, uppp doar ce am fost acasa sa dau mancare la cupil. De ex cand eram la statistica terminam totul in 2-3 ore si apoi stateam... pe internet ca nu puteam croseta. Cate persoane nu sunt ca mine???
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de aurishta Dum 22 Sept 2013, 3:07 pm

Pe mine ma enerveaza ca multi si-au facut jurnalul vietii din FB! Poti afla in orice moment unde si cu cine sunt, ce sentimente incearca in timpul furtunii,ce oratanie au ucis in gradina, cate "scaune" a avut bebelusul, ce fantezii le chinuie imaginatia, ce au gatit aseara.....ma obosesc foarte mult!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de despina13cucli Dum 22 Sept 2013, 10:34 pm

eu consider ca/i f util si ieftin deoarece poti pastra permanent legatura cu cineva plecat din tara fara costuri
eu sunt dependenta de el
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de deosebita1 Lun 23 Sept 2013, 9:01 am

Este un virus si daca il iei cu greu scapi de el. Este si util dar are si dezavantaje. Referitor la ce se posteaza ...depinde de puterea fiecaruia sa se limiteze la a posta anumite detalii din viata personala.
deosebita1
deosebita1
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/02/2012

http://desenliber.ro

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Lun 23 Sept 2013, 10:13 am

Eu nu am cont si nici nuam de gand sa imi fac. Prefer acest forum in locul FB-ului.
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Day Lun 23 Sept 2013, 10:18 am

Corect,Deosebita :)Si eu aleg sa stau pe Facebook,dar si pe forum,tot aia fac,scriu(mult mai mult aici),postez lucrari,le apreciez pe ale altora,uneori ma manifest alteori nu,Facebook e un loc in care pot "ïntalni" oameni din trecutul meu ,culturi,informatii,clienti(de ce nu?).Dar selectez,e drept,ce citesc,ce postez,cui dau accept.Mi se pare in regula pana la a incalca dreptul la intimitate.Ce e personal ramane personal :)Iar in a alege Facebook in detrimentul altor cai de comunicare,va asigur ca nu o fac,folosesc la fel de mult telefonul pentru comunicarea in tara,whatsapp si skype si viber pentru exteriorul tarii,le-am testat cam pe toate,fiindca imi place sa stiu "cu ce se mananca"si am ales ce mi se potriveste :)Mailurile le deschid zilnic si raspund la fel de zilnic unde este cazul,iar de umblat si socializat pe viu,cred ca nu mai e cazul sa va povestesc,deja stiti cat bantui printre locuri si oameni care-mi plac Smile Le fac pe toate,dar cu masura ;)


Ultima editare efectuata de catre Day in Lun 23 Sept 2013, 10:21 am, editata de 1 ori
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Lun 23 Sept 2013, 10:20 am

Corect Day!!!Smile 
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Lun 23 Sept 2013, 11:49 am

Corect Day! wink Skype mi se pare mult mai ok pentru comunicarea cu cineva de departe, pentru ca poti si vorbi, nu doar scrie mesaje. Si nu costa, singura conditie e sa ai net decent sa suporte audio si video.
Alina, felicitari! Eu aveam un cont si-l tineam latent, fara poze, fara mai nimic, pana m-au tot batut cativa prieteni la cap sa pun poze, sa actualizez una alta. M-a tinut 1-2 saptamani, microbul, dupa aia am lasat-o mai moale si n-am mai postat. E mult-mult prea incarcat, ma oboseste. E o pseudo-viata, deoarece iti da tot ce-ti trebuie (tot ce crezi ca-ti trebuie): prieteni, informatie, stiri, jocuri, poze, barfe, chat, etc. Dar de fapt nu-ti da nimic, cum ai inchis calculatorul sau tableta, telefonul, lumea aia nu mai exista pentru tine.
Site-urile, forumurile, blogurile macar nu promit ca-ti dau prieteni muuulti, fara numar si interactiuni cu ei, nelimitate. Iti dau doar informatii, daca le vrei, daca le cauti. Adica prefer un tutorial video, de care am nevoie, decat 10 poze de inspiratie, fara explicatii.
Am gasit un articol, care explica mai bine fenomenul. E scris chiar de cineva ca Day, conectat si foarte conectat (suna intr-un mare fel, dar nu intentionez asta; autorul nu e anti FB, doar trage un semnal de alarma, unde se poate ajunge): O generaţie conectată, o generaţie controlată. De ce e Facebook Home un kitsch şi o bulă în care nu vreau să fiu
"Pe faptul că prietenii din Facebook ne sunt chiar prieteni. V-aţi numărat cu adevărat prietenii? Eu îmi număr vreo 10 prieteni, maximum, vreo 100 de colegi de serviciu, actuali sau din trecut, vreo 200 de colegi de şcoală sau facultate şi vreo 400 de oameni pe care i-am cunoscut sau nu în diverse contexte. Ca să nu mai spun şi cei vreo 200 de oameni care m-au adăugat după ce m-au citit. Vreau să aflu ce fac toţi cei 897 de prieteni ai mei de pe Facebook?"

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de danniela Lun 23 Sept 2013, 12:11 pm

Admina, cred ca e vorba de selectie, daca iti place un articol il citesti, daca nu, il ignori, daca iti place un prieten il tii ca prieten, nu cred ca e musai sa il consideri un prieten adevarat atata vreme cat nu a impartasit prea multe, e un prieten virtual, asa cum nu imparti cu colegii de la serviciu prea multe din casa, asa poti limita si prietenii virtuali. Cu pozele la fel, nu e musai sa pui poze, chiar daca prietenii insista, nici mie nu imi place, cred ca mai multe am pus pe forum, insa acum ma folosesc de facebook pentru ca le pun direct din telefon, o sa le sterg apoi, cred ca am mai sters din ele. Cu informatia, cred ca multa lume nu realizeaza cat de mare e internetul, ma uit la sora mea 700 de poze din concediu, bai frate cine pana gastii are timp sa se uite la 700 de poze, unele nu spun nimic, i-am mai atras atentia, s-a suparat a sters tot, foarte bine. Conturi deschise pentru copii lor care unii doar ce s-au nascut, altii habar nu au sa citeasca insa parintii au grija sa puna pozele, albumele, jurnalele. Hait!! Pe cine intereseaza ??? Mie una personal nu mi se pare ok sa spun la toate neamurile sau facebook cand au cazut dintii la odrasla mea!! Altora li se pare vaaaai. Este in functie de cata cultura are fiecare. Pentru o afacere mi se pare ok, vezi ceva, vrei ceva, oferi ceva.
Hai ca am ajuns sa critic.....dar tot sustin, cam nu avem ce face!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Gabica Lun 23 Sept 2013, 1:24 pm

Eu am cont l-am făcut ca sarcină de serviciu; nu am poze personale, am postat doar câteva lucrări manuale (mărţişoare din hârtie, un coşuleţ, o gentuţă, cocardele, adică reciclatele!)
Mă mai uit câteodată ce postează alţii, pe unii i-am şters, apăreau în pagina mea când se înjurau pe la comentariile ziarelor.

Acum o urmăresc pe Silvioara noastră pune nişte chestii croşetate, tricotate, etc, de-ţi taie respiraţia.

Am mai dat câte un like, la vreun concurs care mi s-a părut interesant;
Nu sunt dependentă de el;
Mai des intru aici. Când am atâtea de învăţat, să pierd timpul cu diverse?
Nici gând.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB