Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

+12
Dragonfly
darkpoke
vlad_mom
Mihaela06
nicoleta.a
Adriana13
Day
Rica Mateiuc
mitulina
B-Zsu Land
seandreea
ancaanca
16 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 27 Feb 2019, 12:37 pm

Cu mare drag!
Eu sunt foarte dezamagita si furioasa in acelasi timp....pentru ca un produs de genul asta, pe care producatorul mi-l prezinta ca avand anumite proprietati, imi afecteaza negativ calitatea creatiilor, in care am investit si pasiune si creatie si munca, si implicit imaginea mea ca artist. Eu am incredere ca produsul este compatibil, special creat pentru lutul polimeric al producatorului....si... Ce garantie pot eu oferi atunci?
Da, e drept ca nu lucrez cu materiale pe care le produc eu... n-am facut eu lutul polimeric, nici lacul si nici furniturile pe care le folosesc la montajul bijuteriilor, doar manopera si designul sunt ale mele.... Cum as putea sa garantez numai designul si manopera??? Ca doar nu ofer spre vanzare doar asta, ci o bujuterie finalizata...
Furnizorului i-am atras atentia asupra exagerarilor (aveau unele in plus fata de producator) si au modificat pe site, mi-a publicat review-ul, desi nu este pozitiv.
Am trimis un prim mail si producatorului despre albirea lacului lucios si mi-au raspuns ca este ciudat si ca vor testa si ei in laboratorul lor. Acum astept raspuns din partea lor la al 2-lea mail privind celelalte nemultumiri pe care le-am descris mai sus.
M-am saturat de materiale care imi saboteaza efectiv munca. zid
Daca foloseam o improvizatie, un lac destinat altor materiale as fi inteles....dar asa nu vreau sa inteleg si sa accept!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de ancaanca Joi 28 Feb 2019, 6:31 pm

Draga, Raluca
te admir pentru perseverenta si implicarea ta pentru testari si atitudinea pe care o iei in fata acestor situatii. Iti inteleg perfect dezamagirea si furia, nu doar in cazul lacului, pentru ca si eu am avut nenumarate belele.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 02 Mar 2019, 8:50 am

Pai... pandantivul nu l-am degresat inainte de lacuire pentru ca aveam pulbere metalicape el si s-ar fi luat aproape toata. Desi degresarea are doar scopul de a indeparta urmele de grasime lasate de degete pe suprafata pentru o mai buna aderenta a lacului... n-are legatura cu albirea lacului. Am zis sa ii mai dau o sansa fara sa mai stric piese de bijuterii.
Daca nimeni nu spune nimic din experintele proprii cu diverse produse, daca nu facem review-uri... nu e bine... Vreau sa spun ca sa stie si altii la ce sa se astepte de la produsul respectiv, sa nu aiba incredere in descrieri si sa fie dezamagiti.
II acord o luna producatorului sa ia masuri, macar sa-si revizuiasca prezentarea produsului, si daca nu voi primi nici un raspuns in legatura cu aspectele descrise mai sus (cred ca fix asta vor face, ma vor ignora) am sa postez experimentul si prin alte locuri.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 13 Noi 2019, 8:52 am

Am scris un comentariu pe grupul lor de fb cum ca asa am primit sticla, cu depuneri, ca banuiesc ca este expirat sau a fost pastrata in conditii neadecvate, ca le-am trimis email si mi-au promis ca verifica...in februarie... si ca acum sunt convinsa ca e doar un produs pentru copii, cat de serioasa e eticheta fara date de fabricatie/expirare si fara conditii de pastrare...
Si mi-a raspuns un reprezentant al producatorului:
"the varnish of the first production which was in 2011... has gelified after a certain time. You are still in chemistry and a chemical reaction is still possible when the ph is going down, it is gélification, but this product is also subject to very low temperatures, and when shipped during the winter.. it is not good at all. Give me your address and phone number on info@clay-and-paint telling us the glossy or the mat and the quantity and we will send it to you" 
Ii iertam exprimarea in engleza (ca e vorbitor de franceza), dar raspunsul in sine e praf in ochi...Tuturor celor care au comentat ca au aceeasi problema cu lacul asta le-a raspuns acelasi lucru...ca au avut primul lot din 2011 care e responsabil de asta si ca nu sunt raspunzatori pentru stocurile vanzatorilor.... si ca le trimite alt produs ...(asa rapid, fara sa poata verifica daca noi toti chiar am cumparat/folosit...)
Serios?!? Pai cand tu n-ai nici un fel de informatii pe produs cum poti sa dai vina pe vanzatori??? 
Asa cum a cerut i-am trimis email in care i-am spus ca sigur gaseste mailul meu cu toate problemele si rezultatele testelor mele insotite de poze si am intrebat inca odata de ce nu exista date si conditii pe produs. Legal nu e vina vanzatorului din cauza lipsei acestor informatii, oricum nu cred ca a fost pastrat de vanzatorul meu in conditii improprii pentru ca au foarte multe produse pentru artisti, unele extrem de scumpe.
....si a raspuns scurt.. iti expediem produsul saptamana asta.... 
Sa va spalati voi pe cap cu el!!! Ca sunteti foarte seriosi si profesionali!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 30 Noi 2019, 4:20 pm

Am primit sticlele...am inceput si testare.
Cu ocazia asta am scos si sticlele cumparate in vara 2018....ia sa vedeti cum arata desi le-am avut bine inchise si la temperatura camerei :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Branza in zer.... n-am vazut asa ceva niciodata, nici la kober pe baza de apa expirat...
Si in comparatie cu sticlele noi:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Evident ca in continuare nu exista date pe ambalaj.... zid
Am scris eu data deschiderii...si sa vedem cum va decurge testul.
Intre timp am trimis informațiile astea si magazinului de unde am cumparat eu in ideea ca poate le foloseste....sa-si verifice stocul si sa returneze daca au produse cu probleme. Nu cred că poate nimeni afirma din ce lot face parte o sticla din moment ce nu exista nici un cod de identificare.
Nu stiu daca citeste cineva polologhia mea....dar poate cuiva ii este util.
Raman la convingerea ca nu este un producator de incredere, nici profesional.... Nu stiu voua ce impresie va face faptul ca m-a ignorat pana am ajuns cu discutia in spatiul public...si chiar si-acolo ocoleste intrebarile si arunca in noi cu produse in mod gratuit...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de raluk0182 Lun 02 Dec 2019, 11:49 am

Eu citesc ce scrii, desi nu lucrez cu acest mediu. Nasol e ca afecteaza producatorul de bijuterii, ca acela trage ponoasele sau ii estr afectata imaginea daca produsul final se deterioreaza in timp.
raluk0182
raluk0182
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 269
Varsta : 42
Localizare : bacau
Data de inscriere : 27/12/2009

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 03 Dec 2019, 2:05 pm

Multam, Raluk. E frustrant, mai ales cand folosesti un produs care cica e dedicat, in care ar trebui sa ai incredere fiind al producatorului de lut.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de diada Mier 04 Dec 2019, 2:02 pm

Felicitari Vlad Mom pentru curajul de a scrie public. Cu siguranta cuiva ii este de folos!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 4 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB