Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

+12
Dragonfly
darkpoke
vlad_mom
Mihaela06
nicoleta.a
Adriana13
Day
Rica Mateiuc
mitulina
B-Zsu Land
seandreea
ancaanca
16 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de Dragonfly Joi 09 Mai 2013, 6:43 pm


Pentru ca este un subiect de actualitate, ne-am gandit sa deschidem un locsor in care sa discutam doar despre asta.
Zilele astea voi muta discutiile ce au avut loc prin alte topicuri si le voi aduce aici. Wish me luck, de fapt "us" , ca nu sunt singura.


_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Blog Accesorii & Machiaj  : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de ancaanca Vin 10 Mai 2013, 10:14 pm

Ce bine ca ai reusit sa deschizi acest subiect. Smile Va compatimesc la cat aveti de scormonit.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de B-Zsu Land Joi 23 Ian 2014, 9:29 am

Vad ca subiectul e desches de ceva vreme, insa prea putin s-a scris despre tema.

v-as intreba ce fel de lac folosit, si cu care aveti mai mult succes. Eu am incercat numai darwi si de la fimo....
nu sunt prea multumit. Darwi prea gros, prea lucios, fimo.... un sfert de sticla e pelicula....
Ma gandeam, sa incerc si ceva pt "yacht" pe baza de apa, insa pana la urma nu am luat nimik, ca nu stiam ce sa iau. Ati incercat ceva de acest gen?
B-Zsu Land
B-Zsu Land
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 481
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 19/10/2013

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de darkpoke Joi 23 Ian 2014, 9:55 am

am incercat o gramada de lacuri si nici unu nu mi se pare ok
de multe ori imi strica o piesa...lacul..pt k apar bulinute...sau linii..sau se strica culoarea si tot asa
cel mai ok a fost lacul keober pe baza de apa...pt lemn
dar nu l-am mai gasitt
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de B-Zsu Land Joi 23 Ian 2014, 10:59 am

daca nu ma insel am vazut de la kober pe baza de apa....

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
te referi la aceasta?
B-Zsu Land
B-Zsu Land
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 481
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 19/10/2013

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de darkpoke Joi 23 Ian 2014, 11:08 am

da
pe acesta l-am folosit
dar la ultima mea plimbare prin brico nu am gasit
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de B-Zsu Land Joi 23 Ian 2014, 11:12 am

ms o sa verific Smile
B-Zsu Land
B-Zsu Land
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 481
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 19/10/2013

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de ancaanca Joi 23 Ian 2014, 12:00 pm

Am folosit Darwi si Maimeri care dupa o anumita perioada se cojeau. Acum folosesc lac Cernit. Inca este pe pozitie buna. Dupa lacuire si uscare se mai baga la cuptor pt. 15-20 min. , poate ca acest lucru il face mai rezistent pe piesa.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de seandreea Joi 23 Ian 2014, 12:30 pm

Eu folosesc Darwi si o chestie pentru podele din state: Future Floor Finish. Am inteles ca exista ceva similar la noi de la Pronto. E foarte subtire si nu da cine stie ce luciu, asa ca eu il folosesc doar pe piesele slefuite.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de darkpoke Joi 23 Ian 2014, 12:52 pm

anca..ce lac de la cernit? ne poti da un link?
daca este ok..si nu se formeaza bule de aer cand il dai..chiar daca ai grija..pt mine e ok..si nu ma deranjeaza ca trebuie sa coc iar
acesta este? LINK
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de ancaanca Joi 23 Ian 2014, 2:06 pm

Da, doar ca acesta este mat. Eu am lucios. L-am luat de la Rembrand cu 16 lei
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de darkpoke Joi 23 Ian 2014, 2:24 pm

ms anca
am remarcat k au si lucios
deja mi-am comandat..sper sa fie ok
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 23 Ian 2014, 2:43 pm

Si daca e lacuita piesa si pe spate si o pui la cuptor e ok ? (ma refer la partea care va sta pe hirtia de copt sau ceramica)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de darkpoke Joi 23 Ian 2014, 3:44 pm

buna intrebare
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de ancaanca Joi 23 Ian 2014, 4:20 pm

Eeee...aici este o mica prob. Ce bine ca ati intrebat  Smile ca eu uituca. Cum le scoateti din cuptor se desprind cat mai repede de pe hartie, altfel se lipesc si se ia lacul din punctele ce au atins hartia.
Am gasit pe un blog explicatiile de folosire. Cand il regasesc il pun aici.
In mare: se dergeseaza piesa cu alcool, se da primul strat care se lasa la uscat o ora, se da al doi-lea strat, sa lasa si acesta la uscat si daca este nevoie sa da si stratul 3. Dupa uscare se baga la cuptor.


Ultima editare efectuata de catre ancaanca in Joi 23 Ian 2014, 4:37 pm, editata de 1 ori
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de darkpoke Joi 23 Ian 2014, 4:29 pm

cum le scoatem din tura a doua nu?
adica dupa ce au fost lacuite..
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de ancaanca Joi 23 Ian 2014, 4:40 pm

Ramo am editat in mesajul anterior
Se usuca la aer cate o ora dupa fiecare lacuire si apoi se baga la cuptor. Degresarea inainte este ffff importanta.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de B-Zsu Land Joi 23 Ian 2014, 5:42 pm

mersi pt sfaturi, sa vad ce gasesc, ca nu prea am nimik...
B-Zsu Land
B-Zsu Land
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 481
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 19/10/2013

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de ancaanca Joi 23 Ian 2014, 6:28 pm

Am gasit blogul : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Explica mult mai bine decat mine  Smile 
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de mitulina Sam 22 Feb 2014, 6:59 pm

cu orice lac se procedeaza asa sau doar cu cernit?
mitulina
mitulina
helper
helper

Numarul mesajelor : 59
Varsta : 42
Localizare : prahova
Data de inscriere : 23/01/2014

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de darkpoke Mar 25 Feb 2014, 3:32 pm

doar cu cernit
sincer l-am tot folosit...si nu sunt f multumita
am vazut ca dupa..se aburesc..uff cum sa explic..la fel ca sticla..dar daca stergi un pic le revine luciu..nu pricep de ce
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de ancaanca Mar 25 Feb 2014, 6:19 pm

Si eu am patit chestia cu aburirea. Am dat vina pe graba mea. Nu am degresat si nu am lasat sa se usuce foarte bine inainte de cuptor. Si mai poate fi o cauza, temperatura prea mare din cuptor.
Pana acum este singurul lac ce sta pe piese. Nu se cojeste.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de darkpoke Mier 26 Feb 2014, 9:07 am

am facut de 3 ori..ultima oara am degresat super bine..macar nu mi-au mai aparut niste bulinute ca inainte
dar tot aburite..ma gandesc ca se face o pelicula gen sticla..si d-aia
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de Rica Mateiuc Mier 26 Feb 2014, 9:31 am

Iar ma bagati in ceata: cand zic si eu ca am mai descoperit un secret, de fapt mai sunt ascunse cel putin 2-3. Sad 
Acum folosesc un lac de la Sculpey si, desi initial nu i-am dat mare atentie, imi place mai mult decat cel de la Staedtler.
Rica Mateiuc
Rica Mateiuc
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 703
Varsta : 49
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 27/01/2012

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de darkpoke Mier 26 Feb 2014, 10:21 am

cel de la staedler e cel mai varza...scuze limbaju
se decojeste instant si e scump avand inv edere cat de mica cantitate contine
sculpey nu am icnercat..imi dai un mesaj cu link te rog?
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB