Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

+12
Dragonfly
darkpoke
vlad_mom
Mihaela06
nicoleta.a
Adriana13
Day
Rica Mateiuc
mitulina
B-Zsu Land
seandreea
ancaanca
16 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de ancaanca Joi 22 Ian 2015, 12:16 pm

Vlad_mom, multumim pentru experiment. Eu una ma multumesc cu lacul si rasina.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 22 Ian 2015, 6:32 pm

Acu' sa intreb eu... Cu ce se curata cel mai bine pensula cu care se aplica rasina? E adevarat ca daca se incalzeste componentul rasina inainte de amestecare face mai putine bule de aer? Devine si mai fluida?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de ancaanca Vin 23 Ian 2015, 6:15 am

O singura data am folosit pensula, cu par de plastic, sa intind rasina. Am sters bine cu servetel, apoi am spalat cu apa si sapun. Am urmarit sa vad daca se intareste
Adevarat! Nu am incercat inainte de turnare, doar dupa. Am indepartat bulele cu feonul de par, la viteza mica.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 23 Ian 2015, 6:54 am

Vazusem in citeva tutoriale ca tineau 30-45min sticla cu rasina intr-un vas cu apa calda. Am incercat suflatul cu pai pentru indepartarea bulelor de aer, dar nici un efect...asta tot in tutoriale vazusem...
Zici ca o singura data ai pus cu pensula, in rest torni rasina peste piese?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de ancaanca Vin 23 Ian 2015, 10:55 am

Am incercat sa scot bulele cu acul si suflat in pai doar cu feonul am reusit. Se incalzea rasina si bulele se spargeau una dupa cealalta.
Torn cu scobitoarea sau paletuta aceea din lemn. Acesrea sunt turnate.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Bilele sunt date cu pensula dar nu-s cine stie ce, poate daca dadeam de 2 ori.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acesta tot cu pensula, o singura data, dar are cateva zone de unde s-a retras rasina, in zona de sus. Se vede putin si cand dai cu mana se simt denivelarile.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am lucrat prea putin cu rasina sa-i stiu toate chitibusurile
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 23 Ian 2015, 1:09 pm

Sar'na! Eu si mai putin. O sa mai incerc ca mai am piese "esuate" puse in cutia cu rebuturi (pentru asta le si pastram, sa testez diverse alte chestii).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de nicoleta.a Vin 23 Ian 2015, 7:07 pm

Imi spune-ti si mie va rog cum faceti aceste cane-uri cu motive traditionale? Sunt superbe si tare as vrea sa fac si eu
nicoleta.a
nicoleta.a
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 08/05/2013

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de ancaanca Vin 23 Ian 2015, 9:33 pm

Am postat [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] un tutorial facut de mine. Sper sa te ajute. Spor!
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de nicoleta.a Sam 24 Ian 2015, 4:25 pm

multumesc de directionare! love
nicoleta.a
nicoleta.a
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 08/05/2013

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de Mihaela06 Mar 03 Feb 2015, 1:36 pm

Am si eu o nelamurire:mi-a adus cineva un lac pe baza de apa dar nu e bun pt ca piesele devin lipicioase.Daca cel de kober e tot pe baza de apa nu poate fi aceeasi problema?
Mihaela06
Mihaela06
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : brasov
Data de inscriere : 08/02/2014

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 03 Feb 2015, 2:28 pm

Nu sint toate la fel. Am patit-o cu unul sa devina lipicioase dupa citeva saptamini, cu cel acrilic de la inceput parea ca nu se mai usuca si cind am dat sa-l sterg tot neuscat parea. Din toate substantele pe care le contin probabil unele reactioneaza cu polimerul (asa cum polimerul pateaza unele plastice).
Cum recuperam piesele lipicioase? Exclus dizolvanti ca matuiesc-albesc polimerul. A incercat cineva alta metoda?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de Mihaela06 Mar 03 Feb 2015, 5:41 pm

Eu doar cu dizolvanti si, vorba ta,exclus asa ceva,nici ca le-am mai rezolvat...Dar am dat cateva cu un lac de unghii care are in componente coopolimer si e f bine nu lipeste ,nu crapa ,de un an de cand ma joc eu .
Mihaela06
Mihaela06
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : brasov
Data de inscriere : 08/02/2014

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 09 Feb 2015, 5:52 pm

Pe cele lipicioase? Eu le-am dat cu top uv pentru unghii...nebunie curata, nu mai fac!
Mi-am amintit ca a zis Ramona mai demult ca a pus in apa si s-a curatat apoi lacul. Am pus la inmuiat, poate maine reusesc sa fac si o poza cu rezultatul.
Am revenit...deci dupa aproape o zi tinute in apa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Lacul s-a albit si s-a luat ca pielea arsa de soare.
Ramona... pupi Merci

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de darkpoke Mar 10 Feb 2015, 11:37 am

cu placere Smile din greseli invatam
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de Dragonfly Lun 20 Apr 2015, 10:13 pm

Un lac mat imi poate recomanda cineva ? Merci

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Blog Accesorii & Machiaj  : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 07 Aug 2015, 12:43 am

Cumparat si testat "ecolac parkettlack-kober"! Ma declar multumita, este la fel ca cel pe care il foloseam inainte. Un angajat dedeman mi-a spus ca ecolasure extra nu-s incolore, au nuante toate, desi pe site lor vad ca este si unul incolor...diferenta consta probabil in faptul ca ecolasure este si "uv protect".
Mai am de testat si lacul kober yacht, insa pe caldurile astea nu mi s-a parut o idee buna sa fac miros de solvent, l-am pregatit insa in recipient mai mic.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 06 Ian 2016, 4:38 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cam asta inseamna lacul pe baza de diluant in timp... Sad (ca tot am umblat in cutia cu maimute)- un lac usor galbui pentru lemn- luciul s-a pastrat, nu s-a decojit, insa albastrul e verde, iar foita argintie e aurie...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de cristi970 Mier 06 Ian 2016, 8:03 pm

altfel spus ai alte bijuterii in dulap!Si fara mare efort.....
Smile
acum serios e lacul comun ,luat din magazin cel care ti-a transformat asa pandantul,nu?nu e lacul special pentru polimer....
cristi970
cristi970
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 589
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 27/12/2009

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 06 Ian 2016, 10:10 pm

Da, lac pentru lemn, era usor galbui, nu alb ca lacul de unghii. Banuiesc ca el s-a inchis la culoare in timp si de asta se vede asa- si a stat in pungulita in cutie, cred ca l-am purtat odata atunci cind l-am facut. Setul care e la sor'mea, din aceasi serie, n-a patit nimic, dar e dat cu alt lac pe baza de apa. Intr-adevar asta acopera mult mai bine, suprafata mai compacta, mai lucioasa, mai neteda. Setul meu poate e un caz fericit, dar ce te faci cu un alb care devine un bej murdar sau cine stie ce nuanta cu tente mai scirboase Embarassed

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 24 Iun 2018, 11:08 am

În caz că interesează pe cineva. ..las aici câteva concluzii personale trase în urma experiențelor mele și a documentării online:
- luturile polimerice sunt ușor diferite în funcție de producător, diferite lacuri pot reacționa diferit. Un anumit lac poate fi bun pentru o marcă de lut, dar nu și pentru alta;
- plasticizantul care este responsabil pentru maleabilitatea lutului și care la o anumită temperatură pentru un anumit interval de timp (recomandate de producator) permite moleculelor de pvc să se unească între ele ( asta este de fapt reacția în urma coacerii) nu dispare complet din lut si poate afecta în timp anumiți compuși ai lacurilor ( destabilizeaza structura moleculara a lacului care s-a modificat doar prin evaporarea solventului- apa în cazul celor pe bază de apă)
-nu există lac perfect pentru toate mărcile de lut, doar prin teste se poate verifica compatibilitatea, văzut dacă în decursul a 2-4 luni de la aplicare nu apare nici o reacție;
-lutul nu necesită lacuire, fiind de fapt un plastic (ca să mă exprim mai simplu ), dar pulberile, foițele metalice aplicate trebuie protejate, altfel se vor desprinde...
-cele mai bune rezultate le au lacurile cu uscare uv(in lampa uv), la cald (coacere in cuptor) sau bicomponente (rășină bicomponenta), dar au nenumărate inconveniente la aplicare- trebuie sprijinite piesele așa încât să nu atingă alte suprafețe, să stea perfect plane în timpul solidificarii lacului...etc
-pentru un aspect lucios, dacă suprafața lucrării o permite, este recomandată șlefuirea și apoi lustruirea ca cea mai sigură metodă.
Cine vrea să mă contrazică sau să completeze este binevenit!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de piciul Lun 25 Iun 2018, 5:58 am

Multumim de sfaturi!
Sunt bune si la repararea bijuteriilor...cine are rabdare si nu renunta la ele wink
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 28 Dec 2018, 12:50 pm

Testat lacul cernit pe lut polimeric cernit (testat si pe alt lut si, din pacate, nu este compatibil, dupa cateva luni nu este lipicios la suprafata, insa ramane urma la presarea cu unghia). Nu m-a incantat, la aplicare se strangea ca uleiul, a trebuit sa-l intind in continuu pana a inceput uscarea. Am aplicat si al 2-lea strat pentru ca tot erau zone neacoperite, am copt.... Revin dupa 2 luni cu concluzia.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 02 Feb 2019, 1:56 pm

Revin mai repede....pentru că dupa o săptămână s-a albit pe alocuri....și asta in condițiile în care am folosit lut cernit si pulbere metalica cernit....deci toate ale aceluiași producător și produse compatibile între ele. Singura explicație lacul cumparat de mine (de la complexart ) este expirat sau a fost depozitat la temperaturi mai mici de 10 grade. De altfel prezinta și niste depuneri/coagulari...in sticlă. Asta la lacul lucios.
Cel mat este ok, însă este mat numai daca nu se și coace după uscare. După coacere este lucios.
În instrucțiunile de pe ambalaj scrie ca uscarea la aer este definitiva dupa 48h, iar prin coacere 15min la 110grade devine rezistent la apa.
Pentru o aplicare uniforma suprafața trebuie neaparat degresata cu alcool, altfel e chinul mare cum am zis anterior...deci pentru pulberi aplicate nu este indicat.... Fix pentru asta este necesara lacuirea, in rest lutul polimeric nu trebuie protejat cu lac, ci doar pulberile, vopselele, creta care se aplica la suprafata.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 26 Feb 2019, 8:58 am

Hai sa si arat, nu numai din vorbe... prezentarea mea pentru acest lac cernit ( site-ul producatorului unde puteti vedea variantele de lac si informatiile pe care le dau)...
Deci, este vorba despre lacul lucios cernit care se coace 15min la 110grade dupa ce s-a uscat, si pe care l-am aplicat pe lut polimeric tot marca cernit, pulberea metalica este tot marca cernit:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Acesta a fost pandantul, cum arata la 2 zile dupa copt cand l-am montat si dupa o saptamana....se observa in toate adanciturile texturii ca lacul s-a albit.
Am zis sa o iau de la capat cu un test, lut polimeric cernit negru, simplu, copt conform intructiunilor....apoi degresat bine cu alcool, lacuit in 3 straturi la intervale de minim 1h, apoi copt inca odata (am testat ambele lacuri mat-M si lucios-S).
Rezultatul a fost acelasi:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cel lucios s-a albit in adanciturile texturii... iar cel mat nu mai este chiar mat dupa coacere...
Ce ne spune producatorul despre aceste lacuri, inafara de instructiunile de aplicare:
"The Cernit clay can be varnished with the varnish of the same brand, matt or glossy, which is especially made for the clay. This water-based varnish is totally clear after drying and once baked, it prevents any damage from hits or scratches. The varnish is waterproof."
Lutul cernit poate fi lacuit cu lac de aceeasi marca, mat sau lucios care sunt facute special pentru lut. Acest lac pe baza de apa este perfect clar dupa uscare si odata copt previne orice urme cauzate de lovituri sau zgarieturi. Lacul este rezistent la apa.
"The matt varnish keeps the mat finish of the Cernit number one while protecting the clay. Damages will be prevented and irregularities such as finger marks will disappear. For a bright result without having the tedious work of sanding and polishing, the glossy varnish is perfect.
Unlike some of the competitors, the Cernit varnish has flawless finish without any bubbles !"
Lacul mat pastreaza aspectul mat al lutului cernit no 1 (gama de culori mate de lut) in timp ce il protejeaza. Defectele vor fi prevenite si neregularitatile ca amprentele vor disparea. Pentru un rezultat bun fara munca obositoare de a smirghelui si lustrui, lacul lucios este perfect.
Spre deosebire de unii competitori, lacul cernit are un aspect final perfect fara nici o bula!

Acum...stim ca lutul polimeric nu are nevoie de protectie, nu este solubil in apa dupa coacere...insa descrierea lor este cam prea exagerata, sustin niste chestii ...
In primul rand nu exista lac pe baza de apa care sa fie waterproof si nici care sa protejeze impotriva lovirilor si zgarieturilor.
Raman la concluzia mea ca lacul lucios pe care l-am cumparat este expirat sau a suferit un inghet, dar sa vedem alte aspecte imediat dupa racirea piesei coapte:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-piesa marcata cu B, cea din dreapta, este coapta dupa lacuire, cealalta nu, pentru referinta. Se observa si o usoara albire pe zona neteda.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-intradevar este o diferenta de aspect dupa copt ca suprafata a lacului, devine mai compact.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-se observa ca lacul mat nu mai este mat dupa coacere
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-am zgariat cu unghia...urmele sunt vizibile, de asemenea se vad si acele bule cu a caror inexistenta se lauda producatorul
Si acum o comparatie cu un lac pe baza de apa pentru lemn (K)...competitorii...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-...prezinta mai multe bule si o suprafata mai neuniforma lacul cernit decat cel pentru lemn...
Sa vedem ce se intampla, sa zicem, daca lacuim un obiect de lut pe care il expunem in aer liber (ca doar e waterproof!) si incepe ploaia:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
(presupunem ca cu bijuteriile care nu sunt confectionate din metale pretioase nu face nimeni baie sau sa inoate in piscina)
Acum sa va arat cum se prezinta lacul in recipient:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-clar are niste suspensii pe-acolo care nu ar trebui sa fie.
Pe ambalaj nu exista data de fabricatie si termen de valabilitate sau data de expirare. Majoritatea lacurilor pe baza de apa sunt valabile 3 ani si toate au aceste date pe recipient. De asemenea producatorul nu ofera (nici macar pe site-ul oficial) date tehnice despre conditiile de pastrare si aplicare, temperaturi de pastrare si de lucru...motiv pentru care nu ne putem certa cu furnizorul, nu? Si acum, ma intreb... cat de profesional este acest producator? Isi bate joc de artisti sau considera ca e o joaca de copii?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de piciul Mier 27 Feb 2019, 5:36 am

Multumim !
Vlad_mom, te-ai gandit sa pui toate sfaturile si experientele tale intr-o carte? Nu stiu cum s-ar vinde, dar ar deveni o comoara pentru amatorii de facut bijuterii si nu numai!
Macar ai putea tine cursuri cu ce sti!
Spor si sanatate!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc) - Pagina 3 Empty Re: Lacuirea argilei polimerice (fimo,cernit, sculpey etc)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB