Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Probleme tehnice (masini de cusut) 4

+94
mariag
adii
Floren
Ileanaaa
petrina
cami13
alice07
mb_mihaela
marianaradoviciu
Andata
adrianad
xtine_bm
maravela lucia florina
Andante
geany
fiordaliso
anna_sandu
Butterfly_Amalia
Laura L.
diana_bucuresti
Dionisia
Gerlinde13
melinda2012
dademy
Rodica Varadi
lalox
Danutzaaa
jade84
crystyna_1226
cif2010
emilia-elena
ana500
Tony113
SilviaDumitrescu
Lauraconstantinescu
raluca_sibyll
barbu
Buburuza
Gabica
costica
floriflori
sogorici
carmensz
aurishta
radulescu clau
orhapetru
ema
monalisa
catalina szb
MINU72
criston84
cleobejan
guzgaramona
CarmenClaudia
Geta_63
gobelin
Steluzza
pyty
Adela Ispas
elutzamicutza
scoobbyy
zylv
ucine
urecheluminita
Andromee
cory74
Admina
sybex
sstanescu
ALICET
valentinadof
still.lacra
elvis1980
emmancita
cafeaculapte
Lady_lorelay
rosita
ddmn
danniela
tiana
roxytudor
martutzza
MihaelaT
croitoriehobby
anc@
i.xell
Indina
Maria A.
Diana19
mihaela_angela
ionelacazy
MagdaMarin
geo
Chirrox13
98 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de crystyna_1226 Mier 29 Ian 2014, 10:29 am

Multumesc orhapetru pentru informatii,scuze ca raspund numai acum. Am reusit sa iau capacul, iar problema e caucicul ala micut de pe ax, care s-a rupt. O sa incerc sa-l inlocuiesc (daca gasesc altul).
Mai am o nelamurire, in caz ca ma poate ajuta cineva. La materialele mai groase, acul nu are putere sa penetreze materialul,iar volanul se invarte in gol (chiar daca e blocat). Oare e prea larga curelusa?
crystyna_1226
crystyna_1226
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de orhapetru Mier 29 Ian 2014, 11:53 am

Cauciucul se numeste inel "O" ( litera o) dar sunt de cateva dimensiuni, de obicei se dadea de rezerva la masina si se inlocuia  ( cine are masina de cusut Singer cu pedala stie ca si acolo se schimba inelul de cauciuc care se folosea la bobinarea atei pe mosor )
uite o poza, cam sa arata :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
daca nu este slabit din greseala surubul mare atunci posibil sa fie cureaua prea lunga; ea are o clema metalica prinsa pe un capat, se taie din capaptul liber o bucatica ( 5-10 mm ) se da o gaura cu un ac mai gros si se monteaza la loc.
uite o poza :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Succes  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Probleme Ileana

Mesaj Scris de Danutzaaa Joi 30 Ian 2014, 2:31 pm

Buna, am si eu o masina Ileana, veche saraca dar le ce si cum cos eu era bunicica. Ideea este ca imi rupe ata in permanenta, imi paseste; suveica este ok, nu e incretita. Ca sa trag un tiv treb sa ma inarmez cu muta rabdare...si parca nu m as incumeta acum sa cumpar alta..poate cand oi gasi a vreo oferta. Vreun sfat ceva ptr Ileana mea?
Multumesc.


Edit valentinadof:subiecte fuzionate



Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de orhapetru Joi 30 Ian 2014, 5:15 pm

Eu as veni cu un sfat ...........dar ma cearta moderatorii shot
Fa mai bine o poza sa vedem si noi " buba" caci din ce ai scris acolo nu se intelege nimic, care ata o rupe, ata superioara la ac?  "suveica este ok, nu e incretita". ce insemana asta,  ca nu am mai auzit pana acum asa ceva  wink
incepe pe rand cu "simptomele" si poate ii dam de cap impreuna.
* Schimba ata cu  una mai buna ( de preferat din poliester ca este mai rezistenta)
* refa infilarea superioara cu atentie
* schimba acul
* trage usor de ata cu mana si vezi cat de tensionata este, trebuie sa vina cursiv ,  cu o minima rezistenta
*verifica suveica, atat pe mosor sa fie corect bobinata
* lamela suvecii sa fie stransa ( daca ridici suveica , sa ramana atarnata semn ca lamela preseaza corect ata )
*si nu in ultimul rand curata masina si unge-o, daca nu a fost folosita o perioada trebuie gresata mai bine.
Succes  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de cif2010 Joi 30 Ian 2014, 9:30 pm

dear Orhapetru
de unde ai scos afirmatia asta? "se taie din capaptul liber o bucatica ( 5-10 mm )"
eu consider ca in mod corect o ajustare de curea se face in modul urmator: se scoate un capat al curelei din clema metalica, se trage un pic, se pune in continuarea capatului in care a ramas clema si surplusul se insemneaza pentru a fi taiat
(dimensiunea poate sa fie foarte diferita de ceea ce ai scris tu acolo), se gaureste si se monteaza clema
bafta
cif2010
cif2010
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 104
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 04/11/2011

http://produse-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de orhapetru Joi 30 Ian 2014, 10:02 pm

cif2010 a scris:dear Orhapetru
de unde ai scos afirmatia asta? "se taie din capaptul liber o bucatica ( 5-10 mm )"

prietene,
eu nu raspund la provocari iar ce spun o fac din putina experienta pe care o am....cu masinile vechi. Sunt prea tanar pentru "Ileana", "Veronica" si altele, ma pricep putin mai bine la lucruri mai noi  wink
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Danutzaaa Joi 30 Ian 2014, 10:35 pm

Ok, multam pentru sfaturi, incerc sa fac verificarile mentionate mai sus cu toate ca ea a fost pusa la punct de un mester.Oricum vreau sa mai verific si acele, ca am inteles ca au si astea lungimi diferite in fct de producator. Oricum, ms de ponturi.
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de cif2010 Vin 31 Ian 2014, 9:34 am

va salut
pentru a clarifica din problemele care pot sa apara la anumite masini de cusut, m-am hotarat sa pun un link catre niste instructiuni de utilizare
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
pentru deranjamente gasiti materiale pe la sfarsit
multa bafta



cif2010 a scris:revin cu un link asemanator cu cel de mai sus, la fel in partea de sfarsit gasiti cateva sfaturi pentru mici defectiuni care pot sa apara la anumite masini de cusut
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Edit Magda Marin
Te rog mult sa citesti si Regulamentul forumului mai ales punctul 6 privind postarea de mesaje succesive in mai putin de 24 de ore.
Multumesc pentru intelegere.


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Sam 01 Feb 2014, 5:08 pm, editata de 1 ori (Motiv : Unit mesaje succesive)
cif2010
cif2010
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 104
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 04/11/2011

http://produse-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty probleme masina de cusut

Mesaj Scris de lalox Dum 02 Feb 2014, 11:16 am

buna ,m-iam luat de curind o masina de cusut DORINA 18 PFAFF sunt incepatoare in ale croitoriei ,daca ma poate ajuta cineva cu un manual de utilizare al acestei tip de masina .as mai avea o problema a mers bine citeva zile iar acum a luato razna ,si anume daca fac cusatura dreapta firul superior nu mai este introdus prin material decit cel inferior apare pe ambele parti ,nici zig-zag nu mai merge  zid zid

Mesaj 2 Astazi la 11:49
buna am o problema cu masina de cusut dorina 18 pfaff nu introduce firul superior prin cusatura




Mesaj 3 Astazi la 14:32

revin pe larg si anume pe partea inferioara coase bine se vede modelul iar pe partea superioara firul ramine drept nefiind introdus si pe cealalta parte practic la final daca tragi de firul de sus se trage prin cusatura iar daca fac zig-zag se formeaza modelul numai pe partea inferioara iar pe cea superioara este tot fir drept



Edit Magda Marin
Te rog mult sa citesti si Regulamentul forumului mai ales punctul 6 privind postarea de mesaje succesive in mai putin de 24 de ore.
Multumesc pentru intelegere.



Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Dum 02 Feb 2014, 2:47 pm, editata de 1 ori (Motiv : Unit mesaje succesive)
lalox
lalox
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : gorj
Data de inscriere : 01/02/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de cif2010 Dum 02 Feb 2014, 6:10 pm

uite aici manualul de utilizare dar este in lb engleza
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
poate gasesti acolo ceva care sa te lamureasca
cif2010
cif2010
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 104
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 04/11/2011

http://produse-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Cum schimb becul la masina de cusut Singer

Mesaj Scris de Rodica Varadi Dum 02 Feb 2014, 7:59 pm

Buna seara si bine v-am gasit! Nu stiu daca e ok locul unde am intrat, ca nu prea e clar...
In trusa masina am gasit bec de rezerva, dar nu are filet, am incercat sa-l scot pe cel ars, dar
este un mister cum pot sa-l scot fara sa-l fortez, nu gasesc nici un surub ceva, totul pare ferecat  Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 4246  sper sa ma ajute cineva, omul meu care venea inca decand aveam masina romaneasca, a disparut, pot sa cos dar fara bec...e cam nasol, mai ales ca am si becul  scratch multumesc  cusut


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Dum 02 Feb 2014, 8:22 pm, editata de 1 ori (Motiv : subiecte fuzionate)
Rodica Varadi
Rodica Varadi
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 02/02/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 02 Feb 2014, 8:26 pm

Bine ai venit!
Pentru că avem un subiect existent, unde se încadrează postarea ta, am fuzionat subiectele. Pe forum e simplu, trebuie doar să-l răsfoieşti şi vei găsi multe, multe.
Din păcate nu te pot ajuta. Becurile mele au filet şi tot o maşină Singer am, dar poate că a ta e mai performantă.
La mie acolo unde e becul, carcasa are un şurub pe latelal. Îl scot, ridic carcasa, becul se află în dulie, deci e simplu de schimbat, ca orice bec.
Poate ne spui ce Singer ai şi cineva care are aceeaşi maşină te îndrumă. Carte tehnică nu are maşina?

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Rodica Varadi Dum 02 Feb 2014, 8:47 pm

Multumesc de raspuns, da am gasit tema doar ca nu-mi era clar cum sa scriu, la Raspunde?? Ok, nu conteaza, asa am facut am scos capacul frontal care e fixat cu un surub si acolo e becul pe care nu pot sa-l scot. Nu gasesc manualul de utilizare, dar nu cred ca are descrisa acolo operatia asta, a fost cumparata din Budapesta in 1999 si il foloseam (manualul-cartulia xeroxata) pentru operatiile descrise acolo.  Multumesc inca odata, o sa ma descurc eu cumva, o seara faina Smile
Rodica Varadi
Rodica Varadi
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 02/02/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de orhapetru Dum 02 Feb 2014, 8:50 pm

Becul este special pentru masinile de cusut mai vechi( la cele noi se foloseste bec cu dulie E 14 ca si becul de frigider )
becul care il ai se numeste bec baioneta :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

se prinde becul, se ridica putin in sus ( si impinge in dulie )si se roteste ( se invarte jumatate de tura ); asa iasa din dulie si la fel se monteaza becul nou.
dulia la masina este neagra din ebonita, aici este o dulie asemanatoare si se vede interiorul ei , ca sa iti faci o idee despre ce am scris mai sus :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Soclul becului se numeste ( baioneta ) BA15d si trebuie sa fie de 15, 20 sau maxim 25 W, la tensiune de 220 v.
succes
sa ne spui daca a mers  wink
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty probleme masina de cusut NECCHI 559

Mesaj Scris de dademy Joi 06 Feb 2014, 12:36 pm

Buna, am si eu o problema la masina de cusut.Mentionez ca am o masina Necchi 559 care am cumparat-o la mana a doua dar nu stiu de ce nu deblocheaza volanul sa pot sa dapan ata.Am o carte tehnica dar in germana si nu inteleg nimic.Din poze am inteles ca trebuie deblocat prin rotirea inversa a interiorului pentru deblocare dar faptic nu reusesc.Procedura de deblocare banuiesc ca e la fel la orice masina, eu mai am o veronica veche si aceea merge.Cine ma poate sfatui ce sa fac i-as fi recunoscatoare.Daca aveti cumva vreun manual in engleza cel putin mi-ar fi de mare ajutor
dademy
dademy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 44
Localizare : tg mures
Data de inscriere : 22/09/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de cif2010 Vin 07 Feb 2014, 9:10 am

buna dademy
am gasit un link catre instructiuni de folosire
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
poate te ajuta cu ceva
din ce spui tu cred ca este intepenita si ar necesita o mica fortare ca sa se desfaca rotita respectiva
bafta
cif2010
cif2010
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 104
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 04/11/2011

http://produse-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de dademy Vin 07 Feb 2014, 11:21 am

Multumesc, asa cred si eu ca altfel functioneaza doar ca mi-e frica sa trag tare de roata sa nu rup ceva
dademy
dademy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 44
Localizare : tg mures
Data de inscriere : 22/09/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Curea masina de cusut (lunga!)

Mesaj Scris de melinda2012 Mar 18 Feb 2014, 4:40 pm

Stie cineva unde as putea gasi o curea de masina de cusut (1.92-1.95m)? Am tot cautat pe net si la mercerii in Brasov insa fara succes. ... Sad
Multumesc mult!
Melinda
melinda2012
melinda2012
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 46
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 27/05/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Gerlinde13 Mier 26 Feb 2014, 12:59 pm

Buna. Am masina Silvercrest de la Lidl de un an jumate. A mers foarte bine pana acum. Cos destul de mult la ea. In ultimele zile am cam fortat-o cred, pentru ca acum nu mai vrea sa coase, imi iese tot timpul ata din ac cand incep sa cos. Am schimbat acul, am schimbat ata, am curatat-o bine, dar tot asa face. Am lasat si firul foarte lung, dar degeaba. Oare ce ar putea sa aiba? O fi din cauza ca am fortat-o cand am cusut mai multe straturi de blug?
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Dionisia Mier 26 Feb 2014, 4:26 pm

melinda2012 a scris:Stie cineva unde as putea gasi o curea de masina de cusut (1.92-1.95m)? Am tot cautat pe net si la mercerii in Brasov insa fara succes. ... Sad
Multumesc mult!
Melinda
melinda, eu am cumparat curea de masina de cusut de la rusi (adica din piata unde se vand fel de fel de produse), acum multi ani
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de melinda2012 Mier 26 Feb 2014, 4:39 pm

Dionisia, a fost mama la rusi si nu aveau decat mai mica.
melinda2012
melinda2012
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 46
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 27/05/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Rodica Varadi Joi 27 Feb 2014, 1:03 pm

O zi faina tuturor,
Am o problema cu carcasa suveicii la masina de cusut Singer ( e destul de noua are 24 de programe) cu lacasul suveicii pe orizontala. Am cumparat suveica noua, cea veche avea un colt rupt, probabil tot de mine cand am fortat-o la introducere, iar acum nu pot sa o pun la locul ei pe cea noua si mi-e frica sa n-o rup din nou. Poate stie cineva cum sa gasesc pozitia necesara, am incercat tot sucind-o, dar nu-i nimeresc vechiul lacas! Multumesc Smile
Rodica Varadi
Rodica Varadi
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 02/02/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de diana_bucuresti Vin 28 Feb 2014, 5:11 pm

Buna,

sunt si eu incepatoare in ale croitoriei si intampin primele probleme.

Mi-am luat masina recent, o Bernina record 933.

Am cusut putin, facand teste si familiarizandu-ma cu cusaturile, pana ce am stricat ceva. Nu stiu exact ce s-a inatmplat, dar acul loveste graiferul, mai precis aluneca pe el, in lateral, fara sa mai intre in ciocul graiferului acolo unde ii e locul cand trebuie sa apuce ata din suveica. Deci, nu mai pot coase. Am citit aici pe forum la probleme tehnice, apoi am desfacut ce am putut pe-acolo, am scos si uns graferul, am cautat masinuta de scame si praf, am schimbat ata din suveica, am schimbat acul si tot nimic. Problema pare sa fie la coordonarea dintre pozitia acului si a graiferului. Daca incerc sa schimb cusatura din dreapta in elastica, acul se muta mai la dreapta si nu mai loveste graiferul, dar nici nu prinde ata.

Vreau sa va cer sfatul pentru ca voi aveti multa experienta:

1. are rost sa mai incerc eu singura sa mesteresc ceva, mai e ceva de facut de catre mine pentru a repara masinuta sau trebuie sa o duc la "doctor"?
2. In cazul in care doar mecanicul o poate repara, imi puteti recomanda un mester bun in Bucuresti? Pe PM sau cum vreti voi,

Multumesc,
Diana
diana_bucuresti
diana_bucuresti
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de valentinadof Sam 01 Mar 2014, 8:50 am

Diana,eu cred ca problema e la sistemul de fixare al acului.Faci tu ceva si nu-l fixezi bine:ori nu il introduci suficient,ori nu strangi şurubelul care prinde acul suficient de bine ori prinzi acul stramb,ori tesitura acului n-o pozitionezi pe partea specificata in manual.Mai citeste inca o data in manualul masinii partea cu fixarea acului,s-ar putea sa descoperi noutati.Succes!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de diana_bucuresti Dum 02 Mar 2014, 11:16 am

Multumesc Valentina, nu pare insa sa fie acul ... la masina mea trebuie bagat cu tesitura in spate, pana la punctul maxim unde se opreste.... si asta am facut. Am reluat aseara toate operatiunile de depanare simpla si nu a functionat, acul tot incaleca graiferul si nu prinde ata de la suveica in nicio pozitie.

Revin deci cu rugamintea initiala: daca nu mai e nimic de facut acasa, imi puteti sugera un mecanic din Bucuresti cu care ati mai lucrat, pe PM?

Multumesc tuturor
diana_bucuresti
diana_bucuresti
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 8 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB