Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Metoda servetelulul capitolul VIII

+55
iogamac
angelyc
iogamac59
i
mileug
mama2008
rodishor
ladybird
alinnusha92
ema
greieras
nico21
ioana soare
trandafiras78
LRodica
fiordaliso
saharra
mlizeta
Cazimi
dory
first_sister_diana
Buburuza
nicoleta.a
zmz
anc@
clodi
elenaveronica
Gabica
bisisica bijuterii
geanina_scumpica
micheline
mikybt
cosmi
salhiuta
Teodor Coca
cristina07
aurahd
AnnieW
andreeatricoteaza
AlinaJ.Bijoux
ikuta
onuca28
ARYANNA
dorinami
Elspethalexia
Gianina4ever
diaviviane
mihastef
Larisa09
Dorulet
carmendana
moruna
gabriela1554
vlad_mom
MoniKozi
59 participanți

Pagina 2 din 18 Înapoi  1, 2, 3 ... 10 ... 18  Urmatorul

In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de ARYANNA Dum 16 Dec 2012, 12:13 am

Gianina4ever a scris:Ce faine sunt !
Va arat si eu cate ceva...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
foarte frumoase becuri .....aaaa globuri felicitari!!!!!!
ARYANNA
ARYANNA
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 121
Localizare : am gasit
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 16 Dec 2012, 12:50 am

Multumesc,Dorina,Aryanna!Da,inimioarele sunt din polistiren,iar ultimul este un bec reciclat,pe o parte e omul de zapada iar pe cealalta poinsettia.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de carmendana Dum 16 Dec 2012, 8:35 am

Daca este careva dintre voi interesata de realizarea unei cutii de lemn de aproximativ 25x15x15 ii pot da adresa de mail a unui domn care doreste sa faca un cadou
carmendana
carmendana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 302
Localizare : ?
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Larisa09 Dum 16 Dec 2012, 12:32 pm

Frumoase si sticlele si paharele si globuletele! Felicitari!
Miha cum ai decorat paharale la partea cu alb?
Larisa09
Larisa09
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 107
Varsta : 61
Localizare : Deva
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de onuca28 Lun 17 Dec 2012, 2:10 pm

felicitari Smile
onuca28
onuca28
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 44
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/07/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de mihastef Mar 18 Dec 2012, 9:25 pm

Multumesc tuturor pt aprecieri. kiss
Larisa paharele le-am dat cu grund,apoi am aplicat modelul servetelului si dupa uscare am aplicat pasta de zapada,am lasat la uscat si apoi am lacuit.Asta a fost tot.
mihastef
mihastef
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/03/2009

http://mihastef.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Larisa09 Joi 20 Dec 2012, 11:39 am

Multumesc Miha. Interesanta ideea cu pasta de zapada. Eu nu stiam de aceasta pasta pana acum zid
Larisa09
Larisa09
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 107
Varsta : 61
Localizare : Deva
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de ikuta Vin 11 Ian 2013, 11:39 am

In decembrie am facut cutii, tocatoare si tocuri pentru ochelari.Din pacate nuam poze la toate produsele facute, dar va arat cate ceva facut de mine
Tocatoare
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cutii si cutiute pe care am folosit noi tehnici (noi pentru mine)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si asa arata cutiile in interior
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
tocuri de ochelari
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de gabriela1554 Vin 11 Ian 2013, 5:34 pm

foarte frumoase
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Vin 11 Ian 2013, 6:07 pm

Superbe toate Ikuta!!! Spor in continuare la tot ce vei face!!! pupi Flowers
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de andreeatricoteaza Vin 11 Ian 2013, 8:28 pm

Fetelor, dat fiind faptul ca lucrati asa frumos, imi permit sa va intreb ceva sa mai invat si eu de la voi. Mi-am bagat si eu nasul sa incerc aceasta tehnica si am intampinat cateva probleme. am fost constiincioasa, am cumparat un adeziv special (cel putin asa mi s-a spus la magazin) si m-am pus pe treaba. Am aplicat pe panza speciala pt tablouri adezivul, am asteptat sa se usuce am aplicat servetelul si apoi imediat am mai dat un strat de adeziv. Atunci servetelul a inceput sa mi se intinda in unele locuri, oare trebuia sa se astept ceva timp dupa ce am aplicat servetelul ca sa dau al doilea strat? sau nu mai trebuie aplicat al doilea strat de adeziv? a doua problema ar fi aceea ca nu mi usuca tablourile, inca sunt lipicioase si le-am facut acum doua saptamani. unde am gresit? Voua vi se cuteaza servetelul? Am atasat aici si rezultatul...pe cel cu maro am incercat sa-l repar aplicand o floare din quilling. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
andreeatricoteaza
andreeatricoteaza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/02/2012

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de ARYANNA Sam 12 Ian 2013, 2:45 pm

eu folosesc aracet si nu am probleme
ARYANNA
ARYANNA
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 121
Localizare : am gasit
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de andreeatricoteaza Sam 12 Ian 2013, 6:55 pm

Sa fie din cauza servetelului? Folositi servetele speciale? Aryanna tu mai aplici un strat si dupa ce aplici servetelul?
andreeatricoteaza
andreeatricoteaza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/02/2012

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de ikuta Lun 14 Ian 2013, 10:17 am

Andreea, imi pare rau dar inca nu am lucrat pe panza.Nu pot sa spun nimic, dar stiu ca ainevoie de adeziv special pentru textile.Asa incepem toate cu greseli, ca doar asa invatam wink
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de ARYANNA Lun 14 Ian 2013, 1:06 pm

andreeatricoteaza a scris:Sa fie din cauza servetelului? Folositi servetele speciale? Aryanna tu mai aplici un strat si dupa ce aplici servetelul?
da mai aplic unu iar apoi lac
ARYANNA
ARYANNA
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 121
Localizare : am gasit
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de MoniKozi Lun 14 Ian 2013, 4:07 pm

Eu am lucrat cu servetel pe o panza de tablou (din comert) dar mai intai am aplicat si uns trat de vopsea acrilica. Si nu am avut nici o prolema in ce priveste uscarea. Teoretic nu trebuie sa ai probleme de uscare indiferent daca e textil sau orice alt suport. Cred ca de vina e lipiciul. Nu stiu ce ti sa- vandut, dar trebuia lipici ca aracetul, dar care sa devina transparent la uscare. Eu cel putin asa am adezivul pentru tehnica servetelului.
Nu prea inteleg de ce ai lasat primul strat sa se usuce. Eu aplic primul strat de adeziv, apoi servetelul apoi al doilea. Al doilea se aplica cu grija, fara a insista prea mult intr-un singur loc. pentru a nu deteriora foaia de servetel. Aceasta, prin umezire se poate intinde putin, dar daca nu ai grija se rupe.
Cat despre cute, la mine mereu se formeaza si sincer nu am vazut obiect impodobit prin aceasta tehnica fara cute. Acesta este farmecul si da unicitate produsului finit: nu se formeaza de doua ori aceleasi cute. Poate gresesc si se paote lucra si fara cute, dar eu nu am reusit. Eu vorbesc despre cute de genul celora pe care le disting in pozele tale. Si care nu mi se par deranjante.
iata ce am mai lucrat:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
In acest tablou se pot vedea si cutele Smile
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de andreeatricoteaza Lun 14 Ian 2013, 5:09 pm

Va multumesc mult pentru sfaturi prietenie . Adezivul asta e unul in genul aracetului, ma gandesc ca problema cu adezivul care ramane lipios as putea sa o rezolv aplicand un strat de lac peste cum spune Aryanna. Poate il repar, nu de alta dar e lipios si risc sa se aseze scame sau particule de praf pe el. Question . MoniKozi, sunt superbe obiectele decorate de tine aplauze . O sa mai incerc in continuare imediat ce-mi fac putin timp liber. Sper sa-mi iasa mai bine data viitoare .
andreeatricoteaza
andreeatricoteaza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/02/2012

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de MoniKozi Mar 15 Ian 2013, 8:37 am

nu stiu ce sa zic despre lacul aplicat pe ceva inca umed. lacul ar putea deveni albicios. dar, daca tot sunt compromise, poti incerca. mai rau de atat nu ai ce pati. Sad ceva sigur nu e in regula, pentru ca adezivul ala in 2-3 ore trebuie sa se usuce.
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de ARYANNA Mar 15 Ian 2013, 11:17 am

Andreea nu aplica lac pe el umed devine albicios .... eu am patit-o Sad
ARYANNA
ARYANNA
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 121
Localizare : am gasit
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de andreeatricoteaza Mar 15 Ian 2013, 11:03 pm

Merci ARYANNA, n-am apucat sa aplic pentru ca nu sunt acasa. Cred ca ramane lipios si gata...Sad
andreeatricoteaza
andreeatricoteaza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/02/2012

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de ikuta Dum 17 Mar 2013, 3:54 pm

ce am mai facut in ultimul timp
cutiute
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
tocuri pentru ochelari
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
iar niste tocatoare chituite asteapta cuminti sa le vina randul
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de AnnieW Joi 18 Apr 2013, 12:02 am

Ikuta, sunt asa faine; cutiile cu flori imi plac de numa'.

Pacat ca nu mai scrie nimeni pe aici, va urmaream cu placere. Ba chiar m-a batut gandul la un moment dat sa ma apuc si de cutii, dar pe langa croitorie, fimo si impletit ...am zis ca totusi trebuie sa am umpic de self-control :D ca nu pot sa le fac chiar pe toate Smile. Plus sotzu incepuse deja sa mustaceasca cand i am spus "aaa am vazut pe forum asa o tehnica noua".
AnnieW
AnnieW
helper
helper

Numarul mesajelor : 77
Localizare : Mountains
Data de inscriere : 14/07/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 24 Apr 2013, 4:03 pm

Asta iarna am primit niste tegole,si acum mi-am facut curaj sa lucrez pe ele...si mai am,si alte forme si marimi...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si pentru ca am ochelari,cu toc negru...l-am decorat ca era prea sobru...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de aurahd Mier 24 Apr 2013, 7:41 pm

gianina imi plac mult, foarte reusite. Spor si sa ne mai arati ce mesteresti
aurahd
aurahd
helper
helper

Numarul mesajelor : 56
Localizare : hd
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Gianina4ever Joi 25 Apr 2013, 12:13 am

Multumesc,Aura!
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 2 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 18 Înapoi  1, 2, 3 ... 10 ... 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB