Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyIeri la 7:38 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyIeri la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Metoda servetelulul capitolul VIII

+55
iogamac
angelyc
iogamac59
i
mileug
mama2008
rodishor
ladybird
alinnusha92
ema
greieras
nico21
ioana soare
trandafiras78
LRodica
fiordaliso
saharra
mlizeta
Cazimi
dory
first_sister_diana
Buburuza
nicoleta.a
zmz
anc@
clodi
elenaveronica
Gabica
bisisica bijuterii
geanina_scumpica
micheline
mikybt
cosmi
salhiuta
Teodor Coca
cristina07
aurahd
AnnieW
andreeatricoteaza
AlinaJ.Bijoux
ikuta
onuca28
ARYANNA
dorinami
Elspethalexia
Gianina4ever
diaviviane
mihastef
Larisa09
Dorulet
carmendana
moruna
gabriela1554
vlad_mom
MoniKozi
59 participanți

Pagina 7 din 18 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 12 ... 18  Urmatorul

In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de saharra Dum 01 Feb 2015, 12:02 pm

Merci merci, Alina!
saharra
saharra
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 48
Localizare : Paris
Data de inscriere : 08/01/2015

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de dory Mar 03 Feb 2015, 10:39 am

Buna ziua fetelor.
intrucat tare mult imi place aceasta tehnica, mi-am achizitionat si eu un minim de materiale pentru a ma apuca sa fac minunatiile pe care le faceti voi.
Va rog mult daca vreti sa-mi spuneti pasii pe care trebuie sa-i parcurg ca si incepator.
.
Va multumesc mult!
dory
dory
helper
helper

Numarul mesajelor : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de saharra Mar 03 Feb 2015, 11:12 am

Buna, Dory!

Ar fi bine daca ai putea parcurge si celelalte capitole din acest subiect, vei gasi enorm de multe explicatii si poze de la fete.
Daca totusi mai ai si alte nelamuriri dupa, da un semn, sunt pe aici sa te ajut!
Mult spor! hug
saharra
saharra
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 48
Localizare : Paris
Data de inscriere : 08/01/2015

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de dory Mar 03 Feb 2015, 11:25 am

Sahara, multumesc ca mi-ai raspuns.
Din pacare nu am timp sa citesc fiecare postare de la toate capitolele.
Am citit pe sarite dar nu ma-m lamurit sau poate nu am vazut eu daca cineva a scris undeva pasii exacti care trebuiesc parcursi.
Din cate am inteles eu: vopsesc bucata de lemn(obiectul) cu vopsea acrilica, aplic servetelul cu lipici special , apoi lacuiesc, zic bine?, daca nu te rog sa ma corectezi.
As vrea sa stiu si ceva despre mediu de crapare daca se poate.
dory
dory
helper
helper

Numarul mesajelor : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de nicoleta.a Mar 03 Feb 2015, 12:56 pm

Mai intai aplici grund, apoi servetelul si la final vopseua
Iar lacul de crapare este de doua feluri, intr-o faza si in doua faze
tu de care ai?
nicoleta.a
nicoleta.a
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 08/05/2013

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de dory Mar 03 Feb 2015, 2:13 pm

Mai intai se aplica grund?, de-asta nu am luat, eu stiam ca se aplica vopsea acrilica.
Mediul de crapare este de la pentar crackle medium one component.
dory
dory
helper
helper

Numarul mesajelor : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de dory Mar 03 Feb 2015, 2:24 pm

Ma-m lamurit cum e cu mediul de crapare, este pt vopsea acrilica :

Medium de crapare - 1 componenta - 230 ml - cod 750713

1 - Se picteaza suprafata cu o culoare acrilica. (Important ! acest medium se recomanda in primul rand pentru culorile acrilice mate de la Pentart - este posibil sa functioneze si ptr multe alte culori acrilice dar nu garantam ca pentru toate tipurile si marcile)
2 - Dupa uscare, se aplica mediumul de crapare.
3 - Dupa uscarea aparenta - (adica aprox 10 - 15 min. - Atentie! - daca stratul de medium este prea uscat crapaturile nu vor mai aparea) - se aplica o alta culoare acrilica diferita de cea anterioara.
Mediumul face ca a doua culoare sa crape dand un aspect vechi.
dory
dory
helper
helper

Numarul mesajelor : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 03 Feb 2015, 2:44 pm

Pe post de grund se poate folosi vopsea acrilica alba.
Mediul de crapare pe care il ai nu este pentru servetele, l-am testat si eu si n-am fost foarte incintata pentru ca la lacuirea finala crapa din nou totul. Am testat si un mediu de crapare gen glazura care crapa singur cind se usuca insa asta necesita un lac spray(la pensula risti sa se descoameze portiunile crapate).
Nici cel in 2 componenti pentart nu m-a dat pe spate, am scris mai demult. Daca ai, incearca un strat de aracet cu uscare transparenta si apoi un lac pe baza de apa...rezulta un lac cu crapaturi (cu cit mai groase straturile cu atit mai largi si mai rare sint crapaturile).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de saharra Mar 03 Feb 2015, 3:52 pm

Doni, din pacate eu nu am folosit medium de crapare niciodata.
Nu am vopsit niciodata numai acrilic, eu mi-am luat din start si grund (gesso) care ajuta f mult la acoperirea suprafetelor: lemn, sticla, metal.. etc. Dai vreo 2 maini de grund, apoi 1-2 maini de vopsea acrilica, lasi sa se usuce bine suprafata intre etape, apoi treci la aplicarea servetelului. Pe acesta ori il decupezi daca ai nevoie doar de anumite elemente sau il rupi cu mana usor, metoda din urma lasa un efect dragut, ca si cum ar fi ldirect pictat pe suprafata respectiva... wink dai un strat subtire de adeziv, asezi usor bucata de servetel, o netezesti usor cu degetele sau cu pensula, dinspre centru spre margini.. merge usor cu o bucata de celofan sau folie de plastic, aceea de impachetat alimente, care ajuta la eliminarea bulelor de aer si a cutelor.... dupa uscarea completa, mai aplici un strat, doua de lac adeziv sau lac de finisaj.

Daca mai ai intrebari .. hug
saharra
saharra
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 48
Localizare : Paris
Data de inscriere : 08/01/2015

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de dory Mar 03 Feb 2015, 6:52 pm

vlad_mom , daca nu este pt servetele pt ce este?
din descrierea lui eu asa inteleg.
dory
dory
helper
helper

Numarul mesajelor : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 03 Feb 2015, 8:14 pm

Pentru efect de crapare a vopselei acrilice...de exemplu vopsesti cu maro inchis in jurul florii din servetel, apoi pui mediul de crapare peste maro, apoi peste aplici bej...dupa uscare va aparea bej cu crapaturi maro...efect antichizat in jurul florii...Crapa doar vopseaua acrilica aplicata peste mediul de crapare. Mie mi-a crapat si stratul initial de se vedea baza pe alocuri dupa ce am lacuit, ce sa zic...nu am acrilice pentart.


_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de nicoleta.a Mier 04 Feb 2015, 10:17 am

mie cel mai mult imi place mediul de crapare in 2 componente, dar nu cel obijnuit ci acela pentru crapaturi fine care este pe baza de alcol
se usuca mult mai greu ca cel normal, insa crapaturile sunt superbe
nicoleta.a
nicoleta.a
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 08/05/2013

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 04 Feb 2015, 11:11 am

Spui de acesta?
"Vernis crapare - bicomponent- FINO
Pentru orice obiect deja decorat pt a da un aspect de portelan vechi, crapaturi fine si largi
1 - Se aplica primul strat de LAC - 1
2 - Dupa uscare, - (atentie! - daca stratul de lac - LAC 1 - este prea uscat, crapaturile nu vor mai aparea - testul cel mai bun este atunci cand te poti plimba cu degetele pe stratul de vernis si nu mai lipeste, dar scartaie), - se aplica stratul - LAC - 2 - si (FOARTE IMPORTANT!) se intervine cu degetele in el, facand miscari circulare din cand in cand pana aproape se usuca.
" (sursa: magazin arta si hobby)
N-am prea inteles cum vine asta "crapaturi fine si largi"...dar vazind tutorialul de la acelasi magazin se pare ca e vorba de crapaturi fine si rare. Intradevar, cu celalalt se obtin crapaturi mai late si mai dese. Pare mai bun asta pentru suprafete mari, nu-mi dau seama cum ar arata pe obiecte mici.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de nicoleta.a Mier 04 Feb 2015, 2:55 pm

da, acela este
arata bine si pe obiecte mici, cel mai mic obiect pe care am folosit lacul a fost o caseta de 13 cm diametru. Mie imi da impresia de sticla crapata, crapaturile sunt foarte subtiri, nu sunt vizibile daca nu aplici patina
Eu folosesc un mic truc,dupa ce aplic componenta nr 2, fac cercuri in lac cu degetul
Fac asta tot la 5 minute pana nu mai pot baga degetul in lac
asa ies crapaturile mai uniforme, cel putin asa mi se pare mie
nicoleta.a
nicoleta.a
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 08/05/2013

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 04 Feb 2015, 4:59 pm

Multam mult pentru lamuriri! Vazusem si la ei in instructiuni treaba cu degetul...Deci daca arata exact ca sticla crapata inseamna ca e mult mai bun decit cel simplu...unde se fac niste santuri, nu crapaturi...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de nicoleta.a Mier 04 Feb 2015, 5:23 pm

da, intr-adevar
eu cand l-am folosit prima data am crezut ca nu a iesit nici macar o crapatura, pentru ca nu le-am putut vedea decat dupa ce am pus obiectul intr-o lumina foarte puternica, atat de subtiri erau crapaturile
singurul inconvenient e ca, fiind un lac pe baza de alcol e nevoie de un lac tot pe baza de alcol
nicoleta.a
nicoleta.a
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 08/05/2013

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 04 Feb 2015, 7:32 pm

Ai dreptate, am parcurs tutorialul pina la capat...exclus lac pe baza de apa.
Pun tutorialul "Tehnica servetelului si lacul de crapare bicomponent FINO" aici, sper sa nu se considere reclama, dar daca este un produs care ne poate ajuta de ce sa nu spunem exact ce este.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de gabriela1554 Dum 08 Feb 2015, 3:44 pm

saharra foarte frumoase lucrarile tale. spor la treaba in continuare
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Cazimi Lun 09 Feb 2015, 12:35 am

Bine v-am regăsit, doamnelor. N-am mai fost de muuultă vreme pe aici. Unul dintre motive este că m-am mutat.

Să vă povestesc cum este America decoupage-ului. America este o țară mișto, că găsești suporturi de foarte multe feluri, foarte ieftine. Preferatele mele sunt cutiile de metal care pot fi luat cu un dolar.

Însă la detaliu, America e o țară foarte nasoală că nu se găsesc materialele necesare, așa cum le știm noi. Nu vreau să fac socoteala la câți bani am cheltuit ca să găsesc un adeziv normal, un lac satinat și unul lucios șamd. Lac de crăpare cred că am încercat vreo zece. Cu greu am găsit ceva care să facă ce știam eu. Însă încă nu am găsit absolut nimic care să înlocuiască bitumul sau patina. Încă mai experimentez la capitolul ăsta.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Din toate eșecurile, abia zilele astea am reușit să fac ceva care să aducă a decoupage. Este un mini-clipboard care inițial era culoare brută, neînălbită. L-am dat cu grund (multe porcării am luat până am nimerit grundul), am lipit bucăți de hârtie ruptă (premieră la mine, că de obicei le tai, nu le rup). Restul e acrilică, amestecată cu un smac care se cheamă ”Gel mediu de amestecare cu uscare lentă”. Nu știe nimeni ce este și ce face, nici pe net, nici pe internet, dar măcar am descoperit că  e retarder.  bucurie

Spatele clipboard-ului
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acrilică simplă, peste grund, cu retarder.

Până acum am folosit foarte puțin vernis mat, dar aici am zis să încerc. Cred că am dat vreo 12-15 straturi de vernis satinat (nu chiar mat), dar rezultatul mi se pare îmbucurător.

Revin mai târziu să vă mai povestesc din aventurile mele decoupage-iste în America (unde n-a auzit nimeni de decoupage așa cum îl știm noi).
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Gianina4ever Lun 09 Feb 2015, 12:55 am

Ma mir ca eu stiam ca au gama Mod Podge.Sa ai spor!
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Cazimi Lun 09 Feb 2015, 1:18 am

Gianina4ever a scris:Ma mir ca eu stiam ca au gama Mod Podge.Sa ai spor!

Este adevărat. Au multe game, printre care și Mod Podge. Dar nu fac ceea ce ar trebui să facă. Unul dintre motive fiind că decoupage-ul înseamnă doar hârtie decupată și lipită pe un suport, în general ca tehnică pentru scrapbooking, nu ca scop în sine și nu cu șervețel. Iar hârtia folosită și disponibilă este aproape carton, mai groasă de câteva ori decât hârtia de imprimantă. Ce-i drept, cu design foarte frumos și variat, dar tot ca o hârtie lipită arată.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de saharra Lun 09 Feb 2015, 1:31 am

Gabriela,merci pt urari!

Cazimi, eu zic sa comanzi de pe net produsele cunoscute... macar ai satisfactia ca lucrezi cu ce stii iar produsul final este satisfacator.
saharra
saharra
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 48
Localizare : Paris
Data de inscriere : 08/01/2015

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Cazimi Lun 09 Feb 2015, 1:48 am

saharra a scris:Cazimi, eu zic sa comanzi de pe net produsele cunoscute... macar ai satisfactia ca lucrezi cu ce stii iar produsul final este satisfacator.

Mulțumesc de idee, Saharra. Am încercat, mai ales că unele dintre materiale nu se găsesc decât pe net, așa că doar prin comandă pot intra în posesia lor. Dar rezultatul este cam același, și anume destul de imprevizibil. Iar materialele tot nu fac ceea ce știm noi că fac cele de la Pebeo, Fino, Pentart, Rembrandt, Darwi.

De exemplu, unul dintre vernisurile faimoase aici face în peste 2/3 din cazuri următoarele chestii: șervețelul se decolorează și culorile intră una în alta la vreo 2-3 săptămâni după aplicare; hârtia, chiar și cea așa zis dedicată decoupage-ului, se ”arde”, astfel că albul devine gălbui, negrul devine verde închis. Mai și scrie mare pe cutie ”acid free”.


Ultima editare efectuata de catre Cazimi in Lun 09 Feb 2015, 1:50 am, editata de 1 ori (Motiv : edit)
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 09 Feb 2015, 1:50 am

Deci pe undeva pe lumea asta exista gel mediu care e si retarder in acelasi timp...perfect pentru pictat in acril la cutit. Eu am testat doar gel mediu, imi place ca da volum vopselei fara sa-i modifice nuanta sau transparenta, insa nu-mi place ca are uscare aparenta destul de rapida si trebuie sa prepar cantitati mici. Grundul din cite am vazut si la astia aici se numeste gesso-alb si negru.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Cazimi Lun 09 Feb 2015, 2:27 am

vlad_mom a scris:Deci pe undeva pe lumea asta exista gel mediu care e si retarder in acelasi timp...

Când eram în țară găsisem ceva ce se numea chiar Retarder și era la tub. Iertare, nu îmi aduc aminte decât că era alb, scump și luat dintr-o prăvălie din centrul Bucureștiului. Dar știu că am avut rezultate foarte bune cu gel medium de la Maimeri, deși trebuia diluat cu un pic de apă ca să aibă rezultate bune când îl foloseam ca retarder.

vlad_mom a scris:Grundul din cite am vazut si la astia aici se numeste gesso-alb si negru.

Așa este. Se cheamă Gesso și este și alb, și negru, și costă 15-20 dolari când e importat de la Liquitex sau Golden și se vinde la magazinele de hobby. Sau cu 5 dolari, dar îi zice primer și se vinde la magazinele de feronerie.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 18 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 12 ... 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB