Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

+44
diaviviane
alexandra_bogdan
sergiu valentin
Dorulet
anomyss
Rimmelle
dandana
arielas
mishou
symos
aisha
alice07
zahariaelouise
SilviaDumitrescu
tinap
luminitza79
despina13cucli
marabr
marina40
ARYANNA
geo
gmiki1
Motzu
bibitu
Admina
danabarbu2007
i.xell
valentinadof
mnarcisa
Panea Laura
danniela
rosita
ancabanu
Indra
Buburuza
olguta cusma
fulguta28
Uca
aurishta
feliciagl
emmancita
otilia gergely
diada
elutzamicutza
48 participanți

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de diada Lun 16 Iul 2012, 12:09 am

Laura, semeni cu o prietena de-a mea care are 36 acum si tot pustoaica este! pupi

_________________
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Dorulet Lun 16 Iul 2012, 8:37 am

Privite de la o anumita varsta, fetele de 36 de ani chiar sunt pustoaice. Frumoase "volanele"voastre.Mai asteptam poze ca sa aplaudam.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de i.xell Lun 16 Iul 2012, 9:05 am

PANEA LAURA a scris:
I.xell am ceva la activ, vre-o 30 de ani, dar ce sa fac daca fata asta nu-i arata, sper sa fie la fel si dupa ce trec de 40 wink .

Pfff........pai ce sa zic, te invidiez deja! in sensul bun, dar tot te invidiez kiss
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Uca Lun 16 Iul 2012, 10:43 am

Laura, mie nu-mi pare rochia ta ca un pom de Crăciun. Arată bine, culorile sunt bine alese şi frumos combinate.
Îmi place cum îţi stă. Nici eu nu ţi-aş fi dat 30 de ani, chiar arăţi ca o adolescentă. Eşti foarte frumoasă!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Panea Laura Lun 16 Iul 2012, 1:36 pm

Multumesc fetelor kiss
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de sergiu valentin Lun 16 Iul 2012, 8:15 pm

Vreau si eu sa va arat cateva volane lucrate de mine ;sunt pentru mine si fiica mea ,sper ca sunt realizate bine.....

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Dscn0002j

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Dscn0004kf

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Dscn0006ea
La rochia din matase mai am de facut captuseala dar nu ma pot hotara la culoare deoarece matasea este un pic transparenta .
Costumul este din catifea creponata .
sergiu valentin
sergiu valentin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 258
Varsta : 58
Localizare : iasi
Data de inscriere : 14/05/2012

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Rimmelle Lun 16 Iul 2012, 9:04 pm

Bluzita imi place tare mult .... love toate sunt frumoase dar bluzita e preferata mea Smile
Rimmelle
Rimmelle
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 335
Varsta : 36
Localizare : Italia
Data de inscriere : 03/07/2012

https://www.facebook.com/pages/Accesorii-Handmade/243547009098183

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de alexandra_bogdan Lun 16 Iul 2012, 10:03 pm

Buna seara Smile
un tipar pentru o bluzita peplum are cineva Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 4246
alexandra_bogdan
alexandra_bogdan
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Localizare : Romania
Data de inscriere : 16/07/2012

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de i.xell Lun 16 Iul 2012, 11:18 pm

Rimmelle a scris:Bluzita imi place tare mult .... love toate sunt frumoase dar bluzita e preferata mea Smile

Si mie tot bluzita imi place mai mult! in schimb la celelalte imi place gama coloristica.
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de arielas Mar 17 Iul 2012, 6:58 am

Laura e superba rochia, imi place cum iti sta la piept! Iar tu arati fresh!
Sergiu Valentin mie una imi place mai mult bluzita verde. love
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Panea Laura Mar 17 Iul 2012, 8:35 am

Multumesc Arielas
Sergiu Valentin ce de volanaseeee, felicitari.
Ai putea folosi captuseala culoare pielii la rochie.
Si mei tot bluzita verde imi place cel mai mult.
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de aurishta Mar 17 Iul 2012, 9:02 am

alexandra_bogdan a scris:Buna seara Smile
un tipar pentru o bluzita peplum are cineva Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 4246
...ma tot uit pe net, dar nu ma prind ce-nseamna "peplum" scratch
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Admina Mar 17 Iul 2012, 9:41 am

Felicitari involanatelor, superbe toate articolele de vara, facute pentru provocare.
Laura, ai folosit vreun tipar? Imi place mult de tot rochita ta si decolteul m-a dat gata.

p.s. eu doar am croit doua fuste gipsy simple, dintr-o panza; nimic spectaculos, dar colorate ca un steag. rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de emmancita Mar 17 Iul 2012, 9:53 am

Bluzita ca a lui Sergiu-Valentin am si eu in plan, asta daca mai ma mai incadrez aici dupa programul incarcat pe care-l am zilele astea Sad .Daca nu, tot am s-o fac si s-o pun la bluzite...cu acesta ocazie/provocare mi-am cumparat o sacosa mare de materiale si am o multime de planuri...dar nu am timp! Mai am cateva zile aglomerate si apoi am sa-mi fac de cap sa cos muuult!
Va felicit pe toate pt hainutele atat de frumoase pe care le-ai facut!! kiss
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Panea Laura Mar 17 Iul 2012, 10:26 am

Admina nu am folosit tipar, am improvizat pe parcurs.
Am folosit un tricou care-mi vine mulat sa iau masura la partea de sus si cam atat.
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Admina Mar 17 Iul 2012, 10:41 am

PANEA LAURA a scris:Admina nu am folosit tipar, am improvizat pe parcurs.
Am folosit un tricou care-mi vine mulat sa iau masura la partea de sus si cam atat.
Si cum ai incretit la bust? Adica partea de matase, de la sani cum se croieste, in ce forma?

p.s. am facut candva o rochita de gen, din tafta si tot asa, am improvizat. mi-as fi dorit un tipar, sa merg la sigur, e modelul meu preferat, de ani de zile. love

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Panea Laura Mar 17 Iul 2012, 11:00 am

Am taiat o fasie dreapta prima data, am cusut matasea intr-o parte cu tiv intors (sau cum i se spune), am incretit si insailat de material,
matasea asezata in interiorul decolteului si am cusut la triploc. Apoi am intors matasea sa cada in exterior, nu stiu cat de bine ma exprim, sper sa se inteleaga.
Nu am cusul volanasul de la decolteu de maneci direct, l-am lasat sa cada peste, sa nu traga la purtat. Si pt ca nu mi-au placut cum stateau colturile peste maneci le-am indoit putin in interior.

Edit
Si pt ca nu am stiut sa ma explic prea bine revin cu poze pentru decolteu
Am cusut volanasu incretit
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 DSC04102
am intors pe fata
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 DSC04103
am cusut partea din fata cu cea din spate, si am prins volanu intre ele pana la mijlocul cusaturii de la umar
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 DSC04106
si coltul de la volanas l-am indoit in interior la urma pt ca nu imi placea sa cada peste maneca
Na sper ca am explicat ok de data asta rade


Ultima editare efectuata de catre PANEA LAURA in Mar 17 Iul 2012, 6:46 pm, editata de 1 ori
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de alexandra_bogdan Mar 17 Iul 2012, 12:46 pm

aurishta a scris:
...ma tot uit pe net, dar nu ma prind ce-nseamna "peplum" scratch



As pune o poza insa nu ma lasa pentru ca sunt noua insa incerc sa-mi pun la avatar Neutral
alexandra_bogdan
alexandra_bogdan
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Localizare : Romania
Data de inscriere : 16/07/2012

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Rimmelle Mar 17 Iul 2012, 1:23 pm

Bluza din poza de la avatar e facuta de tine?


Am facut si eu ceva sper sa se incadreze la provocare Smile

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Pagejf



As fi vrut sa fac mai mult, dar fiindca nu am inca masina de cusut e mai greu zid sper cat de curand sa reusesc sa imi iau una Smile
Rimmelle
Rimmelle
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 335
Varsta : 36
Localizare : Italia
Data de inscriere : 03/07/2012

https://www.facebook.com/pages/Accesorii-Handmade/243547009098183

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Panea Laura Mar 17 Iul 2012, 1:37 pm

Rimmelle, gentuta ai cusut-o de mana?
A iesit foarte frumoasa.
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Rimmelle Mar 17 Iul 2012, 1:47 pm

da e cusuta de mana....are mici imperfectiuni...dar nu ma stresez de acum stiu cum sa nu fac Smile
Multumesc kiss
Rimmelle
Rimmelle
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 335
Varsta : 36
Localizare : Italia
Data de inscriere : 03/07/2012

https://www.facebook.com/pages/Accesorii-Handmade/243547009098183

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de aurishta Mar 17 Iul 2012, 3:48 pm

alexandra_bogdan a scris:
aurishta a scris:
...ma tot uit pe net, dar nu ma prind ce-nseamna "peplum" scratch



As pune o poza insa nu ma lasa pentru ca sunt noua insa incerc sa-mi pun la avatar Neutral
Aaa,inseamna closul ala care vine din talie?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Panea Laura Mar 17 Iul 2012, 3:58 pm

Aha, acuma m-am lamurit si eu, ai dreptate Aurishta asta este.
Imi place cum arata, cred ca nu e greu de facut, un tipar de bluza normala si din talie clos, sau?
Sa ma corectati daca gresesc.
Scuze de off topic
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Buburuza Mar 17 Iul 2012, 4:29 pm

aurishta a scris:
alexandra_bogdan a scris:Buna seara Smile
un tipar pentru o bluzita peplum are cineva Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 4246
...ma tot uit pe net, dar nu ma prind ce-nseamna "peplum" scratch
Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 B7966

Peplum (corect peplos) este rochia, purtata de femei in Grecia antica si preluata ulterior si de catre romani. Peplos era realizata dintr-o bucata de material necusuta, indoita si drapata, fixata pe umeri cu un fel de brose (numite fibula) si legata sub sani si in talie cu snururi. Acest vesmant drapat facea ca silueta femeilor sa fie asemuita cu o coloana. In functie de perioada, de curentele artistice (mai ales de curentele din arhitectura, ionic, doric si corintic), dar si de moda, forma peplosului s-a mai schimbat, prin diferite modalitati de drapare si legare.

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 ThDoricPeplos
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de aurishta Mar 17 Iul 2012, 4:36 pm

Buburuza, pana la urma, cum ar trebui sa arate o bluza peplum,trebuie sa aiba ceva drapat ?(scuze, am dat-o in "scoala de croitorie" off topic )
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!! - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 7 la croitorie: VOLANE!!!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB