Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyLun 06 Mai 2024, 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

+33
pavady
MihaelaT
Buburuza
aurelia.c
emmancita
geo
aidil
ismi3ismi
violetas
arielas
ARYANNA
Angelica18
Uca
Motzu
marina40
elutzamicutza
LYNDA
mami jeni
elenaveronica
otilia gergely
zsofia
diada
Adelle23
canadianca50
olguta cusma
aurishta
Karina33
geany
rosita
Admina
fulguta28
danae
mnarcisa
37 participanți

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de fulguta28 Mar 26 Iun 2012, 6:31 pm

Cand ai timp sa le faci pe toate , doamna? Eu abia daca rasuflu. Ai niste maini de aur, Karina! Sa o porti cu placere, este foarte frumoasa! Inimioarele sunt pentru noi, nu? wink
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de Karina33 Mar 26 Iun 2012, 10:34 pm

Fulguta sunt de la voi catre mine pupi
Aveam de ales intre ceva panglicuta rosie, ceva buline si inimioare. Si inimioarele au triumfat chiar daca era varianta cea mai grea.
Rosita sunt vreo 65-70 de inimioare, nu le-am mai numarat la final dar erau 54 desenate pe manecile taiate si-am mai completat cu unele mai mari din poalele unui maieu ramas de la fete. Ca timp mi-a luat vreo jumatate de ora sa fac fusta si sera, dupa ce-am plimbat cateaua am stat vreo doua ore si jumatate doar sa cos/decupez inimioarele, am intepenit la propriu in masina si vedeam crucis cand am terminat.

Dar la cat imi place ce-a iesit zic ca a meritat efortul. Daca v-a placut si voua e sigur lucrul asta! prietenie

Bune provocarile astea! Pacat ca nu participa si cele carora le-a fost dedicat, cele ce nu pot participa la concursuri si cele ce apar doar din concurs in concurs.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 26 Iun 2012, 11:31 pm

Karina33 a scris:
Dar la cat imi place ce-a iesit zic ca a meritat efortul. Daca v-a placut si voua e sigur lucrul asta!
A meritat din plin ca-i tare faina. Cand te plictisesti de ea o trimiti la poalele muntelui ca zau ca nu ma supar. E foarte frumoasa.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de LYNDA Mier 27 Iun 2012, 12:43 am

Karina e super frumos costumasul!
Inimioarele sunt de efect kiss felicitari!
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de ema Mier 27 Iun 2012, 8:00 am

Karina, ce bine cade fusta pe tine La peroanele putin mai plinute sa faci ca o fusta sa nu arate ca un sac sau ca o matura e o problema (eu am cu mama problema asta si recunosc ca e mereu nemultumita de cum se asaza pe ea fustele) Nu stiu cum ai facut, poate coltul acela mai lung, inimioarele (interesanta idee) dar e absolut superba Iti vine excelent. Karina felicitari si pentru ce ai mai postat cu ceva timp in urma
Spor in continuare la toata lumea de pe aici
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de Uca Mier 27 Iun 2012, 9:40 am

Karina, foarte frumos ai echilibrat ţinuta cu inimioarele acelea. Completează de minune tricoul... sau tricoul completează de minune inimioarele. Smile
Abia aştept să văd cu ce combinaţie mă mai uimeşti!
Felicitări pentru imaginaţia, talentul şi priceperea de care dai dovadă! Pentru mine eşti un model demn de urmat! love

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de corina corina Joi 28 Iun 2012, 2:42 pm

Foarte frumoasa rochita cu palarioara , Aurishta ! Lucrezi asa de bine de parca ai face treaba asta de multi ani . flower

Karina , sa le porti sanatoasa ! Super ideea cu inimioarele ! Imi place si cum cade fusta pe tine si cum iti sta in rosu . Flowers
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de Admina Joi 28 Iun 2012, 3:22 pm

mnarcisa a scris:Karina + Uca = 2 si sunt sigura ca mai sunt fete care lucreaza.

Cred ca cel mai bine este sa fac extreagerea mai tarziu. Joi 28 iunie.
Narcisa, azi faci extragerea sau azi e ultima zi?

Ati lucrat super, sunt foarte frumoase si festive, hainele si hainutele postate. Flowers

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de mnarcisa Joi 28 Iun 2012, 6:17 pm

In principiu as fi vrut sa o fac astazi, dar nu am timp nici sa stau in cap.
O fac maine dimineata cand se mai linistesc apele la mine. Daca mai este cineva c poate posta fara nici o problema.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de gmiki1 Joi 28 Iun 2012, 10:19 pm

Smile daca tot nu s-a incheiat provocarea atunci sa particip si eu,desi eu is novice rau in ale croitoriei...azi am cautat in oras o jartea elastica neagra ceva mai lata dar cum nu am gasit m-am pricopsit cu un cupon de material-binenteles ca s-a lipit de mine ca banii de vanzatoare- asa ca iaca ce a iesit,maine fiind sarbatoare ma innoiesc,nu este perfecta rochita,in primul rand mi-a strans rau ata elastica si sper sa nu pocneasca pe mine si pt ca vroiam tare mult sa o termin,din neatentie am taiat mai mult din lungime Sad...dar are si plusuri,e racoroasa,are si jupa facuta tot de mine si prinsa de material prin 2 randuri de ata elastica...per total eu mi-s multumita,acum sper sa va placa si voua[url=Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Img6843 ]
gmiki1
gmiki1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 344
Varsta : 45
Localizare : buzau
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de olguta cusma Joi 28 Iun 2012, 10:36 pm

Imi place rochia ta, este vesela, varateca... love
olguta cusma
olguta cusma
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Varsta : 54
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2012

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de Adelle23 Joi 28 Iun 2012, 10:44 pm

Karina, ai idei extraordinare Smile e adorabila fusta ta cu inimioarele si cu modelul asimetric. Am vazut ce ai facut si la rochiile de seara, cat esti de priceputa, cat de mult lucrezi si in scurt timp, nu mai am cuvinte sa te laud. Meriti cu demnitate titlul de atotcunoscator, ba chiar mai mult Flowers
Miki, mie-mi foarte simpatica rochia ta. Arata foarte bine materialul asta cu imprimari florale, as dori si eu una pana la genunchi pentru vara, chiar m-ai pus pe ganduri

Extragerea se face pe webcam? pacat ca nu voi fi acasa, sper sa ajung macar dupa amiaza... Sad
Adelle23
Adelle23
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 159
Localizare : Mures
Data de inscriere : 29/04/2012

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de gmiki1 Joi 28 Iun 2012, 10:58 pm

tare mult va multumesc pt aprecieri...dar materialul face totul Smile
gmiki1
gmiki1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 344
Varsta : 45
Localizare : buzau
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de mnarcisa Joi 28 Iun 2012, 11:01 pm

Miki ma bucur mult ca ai reusit sa lucrezi si tu. Asa material nu trebuia ratat.

Adela voi vedea cu ce voi reusit sa filmez maine si sa nu crezi ca am sa postez dimineata la prima ora. wink
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de Admina Vin 29 Iun 2012, 2:00 am

Narcisa, Merci .
Am facut o fusta, de duminica, normal si sper sa am ocazia sa o port intr-o situatie "mai ceva". E dintr-un bumbac subtire, usor satinat si dublata cu un poplin negru. Acum imi pare cam lunga, desi initial m-am gandit ca trebuie folosit tot imprimeul, asa cum era din fabrica. Sa ii tai ultimul rand de flori, oare?
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 P1040411

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 P1040410


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de arielas Vin 29 Iun 2012, 6:56 am

Nu mi se pare lunga, merge si asa, dar sunt sigura ca va sta bine si scurtata. Daca nu prea ai fuste lungi, o poti lasa. wink
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de otilia gergely Vin 29 Iun 2012, 10:11 am

Minunata!!! Imi place!!!

De unde luati benzile elastice colorate?
otilia gergely
otilia gergely
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 203
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de geany Vin 29 Iun 2012, 10:20 am

Eu am pozat acum fust mea... este din raiat elastic, care este brodat (nu de mine). L-am achizitionat in iarna si am vrut neaparat o fusta, pe care se pare ca daca nu era provocarea nici acum n-o faceam. Fusta e captusita.
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 118_0837

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 118_0840

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 118_0849

Sunt pozata in oglinda, cam proast e adevarat Sad dar dupa atata prelungire era musai sa o pozez,chiar daca nu ma incadrez in timpul provocarii.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de geo Vin 29 Iun 2012, 10:24 am

In prima poza pare o lungime ciudata, probabil cum e facuta poza de prea sus. In a doua insa, arata foarte bine, cum sta si putin umflata. Iar materialul e superb. Smile

edit: scriam de fusta adminei si intre timp a postat geany. si materialul roz este foarte fain. Si eu am nevoie de vreo 2 fuste drepte.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de gmiki1 Vin 29 Iun 2012, 10:35 am

materialul adminei e superb...eu nu am bafta sa gasesc la un pret accesibil material cu model si bordura...lungimea mi se pare ok pt ca nu-ti sade rau Smile
gmiki1
gmiki1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 344
Varsta : 45
Localizare : buzau
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 29 Iun 2012, 10:39 am

Admina, Geany, ati facut fuste tare frumoase. Felicitari si sa le purtati sanatoase.
Admina, imi place lungimea, dar cred ca ar arata foarte bine si mai scurta.
Geany, este asa frumos materialul (vreau si eu Sad asa material frumos) si imi place ce model ai ales pentru el.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de mnarcisa Vin 29 Iun 2012, 10:57 am

Ce ma bucur ca ati postat si voi Admina si Geany.
Mihaela tu esti doar in galerie?


In jumatate de ora fac extragerea.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de geany Vin 29 Iun 2012, 11:06 am

Va multumesc pupi si felicit toate fetele care au partcipat! Tema a fost atat de (pentru toata lumea) incat ne-am cam incurcat in alegerea produsului... Mi-ar fi fost si rusine sa nu postez deloc, la cat am comentat si la cat s-a prelungit rade
Multumim foarte mult Narcia. Flowers

Mihaela, ma si gandeam la tine... stiind ca si tu esti fana raiat dama


Ultima editare efectuata de catre geany in Vin 29 Iun 2012, 2:21 pm, editata de 1 ori
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de fulguta28 Vin 29 Iun 2012, 11:16 am

Multumim Narcisa pentru provocarea pe care ai ales-o si abia asteptam urmatoarea, chiar daca nu o sa stau bine cu timpul pentru ca sunt prinsa in reorganizarea casei.
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de mnarcisa Vin 29 Iun 2012, 1:54 pm

Dregele mele va multumesc ca ati participat in numar asa mare la aceasta provocare. kiss
Am facut extragerea, dar mai dureaza putin pana reusesc sa incarc filmultul , merge foarte greu (44,56 kb/s)

Intre timp am facut galeria ca sa poata fi adrmirate toate hainutele dintr-o suflare.

elenaveronica a scris:eu am destule hainute cochete, asa ca pentru provocare am ales sa fac o rochita pentru aniversarea de doi ani a unei fetite a unei prietene . am cusut si o monograma si m-am gandit sa fac o tinuta potrivita pentru o plimbare intr-o frumoasa zi de vara pe faleza Cazinoului.Mi-a venit ideea fulgerator si am ales culori vii, dar am optat pentru un model simplu, deoarece prefer lucrurile simple si elegante, iar zorzoanele nu imi plac nici macar la hainele de copii
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Rochitaangela


Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Spaterochitaangela





otilia gergely a scris:Fusta mea de duminica, pe care azi am scos-o la vot Smile

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 69936491

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 92393503

Si poze din timpul lucrului:

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 44429033

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 21495098

Si am mai terminat o fusta. Aici o poza cand ii faceam tiv la varful acului (aproximativ)
Produsul final si sedinta foto mai pe seara.

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 22077181

otilia gergely a scris:Multumesc mnarcisa.

Am reusit sa pozez si cea de-a doua fustita care intra tot in categoria "de duminica". Chiar daca modelul este simplu, pe elastic si cu un cordon aplicat in talie, materialul este usor "pretios" si cred ca se incadreaza mai bine la categoria "de duminica".

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 19

LYNDA a scris:Foarte frumoase toate! felicitari kiss
Vin si eu cu o rochita pentru printesa mea la care am facut si o palarioara...
e din blug putin elastic...o rochita pentru plimbarea de duminica...
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 DSC01416
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 DSC01462
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 DSC01439
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 DSC01460

astept critici...


aurishta a scris:Se simte ca se apropie vacanta, timpul meu s-a mai relaxat, asa ca am confectionat pentru Simona o rochie din bumbac cu elastan, un material foarte placut de lucrat si de purtat. Guleromaneca wink este optiunea ei wink [img]Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 IMG_3086-1[/img] Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 IMG_3087-Copy-Copy Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 IMG_3095

rosita a scris:Eu mi-am facut o bluza dintr-un voal Georgette (sau asa cred, lol), cu un imprimeu cam crazy, si am reusit putin mai devreme sa o pozez.

Din cauza ca voalul era cam transparent, am dublat-o cu un batist, care a avut un efect frumos asupra petelor de rosu, in sensul ca le-a deschis un pic Smile

Ma rog, initial am pornit cu o idee care s-a modificat pe parcurs, dar ma bucur ca am terminat bluza.

De data asta m-am incapatanat sa invat sa fac colaje in Picasa, si dupa ce m-am uitat muuuult ca vitelul la poarta noua, sunt in masura sa va prezint neste colaje wink

Bluza purtata peste pantaloni, cu curea:

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Burda%252075761

Bluza cu fusta, bagata inauntru:

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Burda%25207576

Incheiere la guler spate, cu nasturi si bride:

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Burda%252075762

Dosul lucrului, usor sifonat (pardon), dar cu toate rezervele de cusatura prinse manual doar de dublura din batist:

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 P1030778

Motzu a scris:Azi am scos si eu la plimbare o fusta facuta ieri. Bordura este salvata dintr-o fusta de fetita de la SH, luata special pt imprimeu. Partea de sus e un mov pruna dintr-un material putin lucios si elastic. Este in 8 clini, banda am facut-o tot cu flori sa fie mai vesela. E placuta la purtat, m-am simtit bine in ea.Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 DSC01019
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 DSC01030
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 DSC01035
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 DSC01037

intre timp a postat si rosita....imi place foarte mult bluza, iti vine bine in ambele variante pupi

elutzamicutza a scris:Salutare fetelor!!! ce harnice ati fost! Imi plac foarte mult ccreatiile voastre de la provocare, sunt toate foarte frumoase :D
Am reusit si eu sa termin hainutza de duminica, la mine e o bluza, pe care aveam de gand s-o port "triumfal" invartindu-ma prin foarte cool-ul "mercatino dell'antiquariato" in Milano azi, dar avand in vedere ca mercatino s-a amanat pe duminica viitoare, well,... mi-am purtat bluzita in porumb (la propriu). Modelul este din Burda iunie 2012 bluza 133 (care are si varianta 134 ca rochie la "scoala de croitorie"), mie mi-a placut cum vine si o sa-l mai fac, acum am facut bluza dintr-un fel de imitatie de bumbac (care in realitate nu stiu ce e dar ma rog) Smile)).

Iaca photo session:
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 DSC02552
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 DSC02596
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 DSC02601
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 DSC02605
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 DSC02607
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 DSC02613
Un sfarsit de duminica frumos va urez! Smile

zsofia a scris: Foarte frumos ati lucrat felicitari
In sfarsit reusesc sa ajung si eu u pozele,am facut hainute pentru copii,una pentru fetite,si una pentru baieti,este facut din panza topita,sper sa reusesc sa vin si cu celelete poze.[url=Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Img0089ex [url=Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Img0090ad [url=Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Img0091m[/URL[url=[URL=https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/822/img0092yt.jpg/]Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Img0092yt [url=Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Img0093iu [url=Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Img0094jf

zsofia a scris: Revin si eu cu inca o rochie,asa am reusit sa fac poza fata s-a imbracat in rochie,si m-a lasat sa fac poze,este din panza cruda si decorat cu dantela[url=Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Dsc02526wu [url=Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Dsc02525vi

Adelle23 a scris:Am terminat si eu rochia Smile Am modificat putin rascroiala la brate cum am scris, si acum nu ma strange. Astept serbarea de sfarsit de an scolar sa pot purta bucurie
Tiparul am construit eu, la partea superioara am folosit voal, in fata am pus dedesubt un bumbac (sau ceva asemanator) foarte subtire, ca era transparent, partea de fusta e din minimat. Atasez si poze
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 P1000867r
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 P1000875r
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 P1000876r

aurishta a scris:I-am mai lucrat Patriciei o rochie usoara, lejera, din panza topita, cu coltisori la maneci si la tiv. [img]Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 IMG_3114[/img][img]Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 IMG_3111[/img]

fulguta28 a scris:Pun si eu rochita pe care am terminat-o azi, printre mancare, curatenie si niste urlete de fitze! Smile Nu am reusit sa fac si spatele pentru ca Marutza nu avea rabdare sa stea la pozat.Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 IMG_7814_1

aurishta a scris:Astazi am mai mesterit iute-iute si o palarioara din acelasi material cu rochia Patriciei.[img]Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 IMG_3117[/img]

olguta cusma a scris:Sunt fericita ,am net ,pot sa va arat si eu ce am lucrat .Mica mea din ardeal o sa fie tare bucuroasa ca am si eu o rochie mai ca lumea ,nu-i place sa ma vada mereu in fuste scurte sau nadragi .
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 P1060671z
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 P1060664k






Karina33 a scris:Vin si eu repede cu ce-am lucrat pentru provocare. De purtat am purtat nu duminica ci azi dimineata. Dar e comoda si eleganta, poate fi purtata si la biserica si-n vizita si la plimbare, dar si la piata+cumparaturi fara sa se uite lumea ciudat dupa mine.

Saptamana trecuta m-am impiedicat intr-un SH de-un cupon de 3,5m/8 lei de tricot de bbc alb-unt cu dungi bleumarin. Nu l-am putut rata asa ca am last deoparte materialele deja alese pentru provocare si asta a devenit prioritar. Cum vroiam un aer marin imi trebuia ceva rosu de combinat. Tricou rosu ce-mi lipsea cu desavarsire din sifonier. Asa ca am luat iar SH-urile din zona la picior in drumurile zilnice si-am avut noroc sa gasesc un tricou cu maneca lunga, maricel, l-am mai stramtat putin, am scurtat manecile si din ce-a ramas am cusut inimioarele pe poalele fustei. Sa nu ma intrebe nimeni cate ore am stat sa cos/decupez!

Si-acum poze:

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 SNV35239

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 SNV35245

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 SNV35243

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 SNV35246

Vad ca-n poza cu spatele se zareste dunga chilotului dar in rest nu-i transparenta, o sa-mi iau chiloti culoarea pielii de-acum.

Va place? Ca mie mi-e tare draga! Mersi de provocare Narcisa!

gmiki1 a scris:Smile daca tot nu s-a incheiat provocarea atunci sa particip si eu,desi eu is novice rau in ale croitoriei...azi am cautat in oras o jartea elastica neagra ceva mai lata dar cum nu am gasit m-am pricopsit cu un cupon de material-binenteles ca s-a lipit de mine ca banii de vanzatoare- asa ca iaca ce a iesit,maine fiind sarbatoare ma innoiesc,nu este perfecta rochita,in primul rand mi-a strans rau ata elastica si sper sa nu pocneasca pe mine si pt ca vroiam tare mult sa o termin,din neatentie am taiat mai mult din lungime Sad...dar are si plusuri,e racoroasa,are si jupa facuta tot de mine si prinsa de material prin 2 randuri de ata elastica...per total eu mi-s multumita,acum sper sa va placa si voua[url=Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Img6843 ]

Admina a scris:Narcisa, Merci .
Am facut o fusta, de duminica, normal si sper sa am ocazia sa o port intr-o situatie "mai ceva". E dintr-un bumbac subtire, usor satinat si dublata cu un poplin negru. Acum imi pare cam lunga, desi initial m-am gandit ca trebuie folosit tot imprimeul, asa cum era din fabrica. Sa ii tai ultimul rand de flori, oare?
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 P1040411

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 P1040410


geany a scris:Eu am pozat acum fust mea... este din raiat elastic, care este brodat (nu de mine). L-am achizitionat in iarna si am vrut neaparat o fusta, pe care se pare ca daca nu era provocarea nici acum n-o faceam. Fusta e captusita.
Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 118_0837

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 118_0840

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 118_0849

Sunt pozata in oglinda, cam proast e adevarat Sad dar dupa atata prelungire era musai sa o pozez,chiar daca nu ma incadrez in timpul provocarii.


Ultima editare efectuata de catre mnarcisa in Vin 29 Iun 2012, 2:17 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 6 la croitorie: HAINE DE DUMINICA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB