Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Aparate si ustensile din bucatarie

+20
Gabica
ElenaZaileanu
Rasq
michelinebeaulieu
myky7robc
Andante
carmenco
Dionisia
corina corina
Chirrox13
ema
danae
danniela
Karina33
aisha
geany
culea mirela
diada
aurishta
Admina
24 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de ElenaZaileanu Joi 24 Aug 2017, 4:58 pm

Multumesc. Am spatiu suficient iar aragazul are 50 cm cu 54 cm. Am ales aragazul si datorita pretului, e un aragaz clasic si are siguranta la flacara. Sa inteleg ca aragazul este tot Samus, ce parere ai despre el Gabica? Ati folosit aragaz Samus, cum e, stiti ceva, sau despre acesta marca?
ElenaZaileanu
ElenaZaileanu
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/08/2017

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Gabica Vin 25 Aug 2017, 10:41 am

Nu aragazul meu nu este Samus, poate nu m-am exprimat cum trebuie....
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de ElenaZaileanu Mier 13 Sept 2017, 10:57 am

Am ramas la acelasi model de aragaz, Samus, si l-am gasit in Dedeman la pret ceva mai mic. Are service national si am si extragarantie inca 3 ani. Eu m-am inregistrat online pe site-ul lor si am primit un cod prin e-mail. Am auzit ca sunt bune si rezista. Nu e din inox, dar e destul de ok. Am chemat pe cineva, a schimbat diuzele si apoi l-a instalat, pana acum e bun. Sper sa nu fiu nevoita sa apelez la garantie, dar oricum sunt destul de asigurata. Inca nu am testat cuptorul, dar pe ochiuri se descurca bine, ca orice aragaz.
ElenaZaileanu
ElenaZaileanu
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/08/2017

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Gabica Mier 13 Sept 2017, 11:56 am

Felicitări. Să fie într-un ceas bun.
Acum spor la copt. E numai bine, e periaoda conservelor.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de ElenaZaileanu Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm

Multumesc. Deocamdata nu m-am apucat de conserve, cel putin nu de cele care sa fie necesar sa le sterilizez in cuptor. Zacusca o astept pe cea de la mama, mult mai buna decat daca as incerca sa o fac eu. Smile) Am facut chec, si cu ceva bucatele de rahat pierdute in compozitie. Multumita de rezultat si de cuptor.
ElenaZaileanu
ElenaZaileanu
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/08/2017

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Gabica Mar 24 Oct 2017, 11:07 am

Bună
Într-o zi a venit soţul acasă cu această tigaie. Era nou nouţă.
Am crezut iniţial că este pentru clătite, dar nu e bună, curge coca pe aragaz.
Ştie cineva cum se foloseşte?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe partea cealaltă este plată.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de LRodica Mar 24 Oct 2017, 9:51 pm

Gabica, eu nu stiu.
Nu e cumva pentru copt vinete, am inteles ca sunt asemenea tigai.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 25 Oct 2017, 11:02 am

Si eu zic ca e plita pentru flacara. Probabil ca ar merge clatite americane la care luatul e mai gros, ciuperci, vinete, ardei...etc, si ca adaptor pentru cratite cind faci creme sensibile, ar distribui caldura mai uniform decit flacara.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Gabica Mier 25 Oct 2017, 11:21 am

eu m-am gândit că o fi pentru pâinicile acelea arăbeşti...
La vineta nu m-am gândit...
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Dorulet Mier 25 Oct 2017, 11:34 pm

Manerul e detasabil?Este,cred,pentru prajitura Tabla de sah.Ca aici:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 26 Oct 2017, 10:25 am

Nu cred ca e tava pentru prajitura, pozitia minerului arata ca partea pozata este de fapt dosul, iar acele cercuri par doar intarituri ca sa nu se deformeze suprafata plana prin incalzire la flacara, nu sint inalte cit cercul din margine.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de ema Joi 26 Oct 2017, 11:08 am

Privind finisajele si eu zic ca Vlad Mom ca acesta e dosul. Apoi, privind logic: cum scoti produsul finit din santurile acelea (pare dintr-o bucata). O fi o crepiera (de facut clatite).
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Dorulet Joi 26 Oct 2017, 12:40 pm

Atunci probabil ca e o versiune moderna a lespezii pentru placinte.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de ema Joi 26 Oct 2017, 2:47 pm

Cam asa Dorulet: o tigaie pentru turte pe plita (paine libaneza- daca nu ma insel)

ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de piciul Vin 27 Oct 2017, 6:34 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pentru clatite...dar manerul e normal!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Gabica Vin 27 Oct 2017, 11:07 am

Şi eu cred că e pt turtiţe....
Ce haioasă e tigaia de clătite cu feţe zâmbăreţe...
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Dorulet Vin 27 Oct 2017, 1:53 pm

In Apuseni se fac niste placinte grozave pe lespede de piatra.Aluatul e,de regula,cel de paine,iar umplutura branza,varza,urda,dupa anotimp.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Sam 28 Oct 2017, 4:09 pm

Am eu aragaz Samus,vechi de mai mult de 15 ani(nu stiu cati,l-am luat la pachet cu casa),parca ar arde putin pe talpa ce coc,dar daca ii cunosc acum metehnele,face treaba buna. Nu am motiv sa il schimb,aceasta spune ceva de firma,nu?!
Am cumparat o grill de fonta-iese papa ca pe jar,cum facea tata cand se termina focul in soba-un gust inconfundabil.
Si un fuuum,de mi-e ca zic vecinii ca o fi vreo problema!
Inca nu a zis nimeni nimic pentru ca prajeste foarte repede si eficient  Smile . Ma bate gandul sa iau si vreo alta tigaie de fonta;pe cele de la mama le-am aruncat de fandosita. Acum caut asa ceva...[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Dorulet Lun 30 Oct 2017, 7:15 am

Mi-am luat o plita mica cu inductie,pentru casuta mea de gradina,ca sa nu mai folosesc iarna butelia.E doar pentru un vas,o oala.Poate imi dati ceva sfaturi de utilizare economica,pentru ca manualul e foarte sumar.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 30 Oct 2017, 10:24 am

Te referi la timp si putere in functie de alimente si modul de gatire?
Probabil stii deja ca necesita vase dedicate si ca cel mai mult randament il are daca fundul vasului acopera perfect ochiul fara sa-l depaseasca.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Dorulet Lun 30 Oct 2017, 3:21 pm

Da,am vase speciale,doar ca nu prea imi dau seama cum stau cu consumul,formatia mea umanista nu se potriveste cu tehnologia.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 30 Oct 2017, 4:48 pm

Despre cum sa o folosesti cit mai economic nu stiu ce sa spun, pe mine in principal ma intereseaza economia de timp petrecut linga plita (si la gatit si la curatat Smile ).
Eu am vitroceramica de citeva luni si sint foarte incintata, in primul rind fierberea si prajirea sint mai rapide, per ansamblu dureaza mai putin prepararea mincarii. Folosesc capace aproape mereu, mai putin cind trebuie sa folosesc spatula in tigaie.
Am 9 trepte de putere, 1 insemnind pentru topirea untului, 9 prajire/fierbere super rapida (de ex pentru friganele). Folosirea la o putere mare reduce considerabil timpul, daca nu e asta o prioritate poate fi folosita la o putere inferioara, 5-7. Eu cred ca consumul de energie electrica e acelasi, diferenta consta in durata (5min la puterea 9 = 10min la puterea 5, ca exemplu, nu e exact asta raportul). Insa ca si la flacara ...exista alimente care necesita preparare lenta, altele din contra.
Nu pot sa fac o comparatie la mine cu perioada dinainte de a avea plita pentru ca am instalat-o odata cu un cuptor electric, deci diferenta de consum e datorata si de acesta.
Eu una eram satula pina peste cap de gratare, capacele si butoane de curatat. Bine ca am scapat de ele.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 31 Oct 2017, 9:55 am

Voi cu vitroceramica,eu cu tuciul... rade
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Gabica Mar 31 Oct 2017, 10:28 am

Eu am de toate. Şi plită cu inducţie la care folosesc cu succes oale emailate. Ce am observat: trebuie să fie oala mai înaltă, altfel când bolboroseşte se ridică spumă şi riscă să dea pe dinafară.
Din păcate tuciul nu merge pe această plită.
Din "tuci" am plită, căzănel, oală, tigaie.... le folosesc ori la flacăra aragazului ori la aragaz electric.
Cu fumul emanat nu prea mă înţeleg eu pe vecini nu i-am întrebat.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 31 Oct 2017, 10:30 am

Stii cum e...nu exista "cel mai bun si performant", ci doar "cel mai util mie", avem nevoi si prioritati diferite si este foarte normal.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie - Pagina 3 Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB