Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Aparate si ustensile din bucatarie EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Aparate si ustensile din bucatarie EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Aparate si ustensile din bucatarie

+20
Gabica
ElenaZaileanu
Rasq
michelinebeaulieu
myky7robc
Andante
carmenco
Dionisia
corina corina
Chirrox13
ema
danae
danniela
Karina33
aisha
geany
culea mirela
diada
aurishta
Admina
24 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Admina Vin 11 Mai 2012, 7:15 pm

Tocmai am prajit niste cartofi si ma durea sufletul sa-i mananc, stiind cat ulei au. M-a durut nitel si portofelul, cand tot adaugam ulei, ce-i drept. rade Ma gandeam la Dry Cooker si am gasit ceva pareri pe net. Spuneau ca trebuie cumparata cea de la Topshop (nu prea am incredere, insa) ca sa fie originala; cele din magazine ar fi contrafacute, fiind mai ieftine...
Apoi m-am mai gandit zilele trecute ca-mi trebuie ceva de taiat, mai eficient decat un cutit (nici ala prea ascutit) si vroiam ceva mic, eventual manual, ca sa nu ocupe mult si sa nu consume, inutil.
Stie cineva ceva de tigaia cu orificii pe mijloc (as vrea ceramica) si vreun aparat de feliat bun (juliene, bastonase, cuburi, rondele, etc.)?
Deci hai sa ne scriem parerile aici, despre ce ne usureaza munca, in bucatarie.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de aurishta Vin 11 Mai 2012, 7:21 pm

Am incercat eu sa fac cartofi prajiti la dry-cooker. Ies foarte buni la gust, dar dureaza prea mult, trebuie facuti la foc mic (la mine trebuie muuuulti Smile )
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de diada Vin 11 Mai 2012, 10:08 pm

O am eu pe cea contrafacuta si soacra-mea pe original, nu se compara, ia originalul! chiar e ca la teleshoping, cum zic aia acolo, asta contrafacuta lipeste, nu are gaurile sus sa pui cantitate mare de legume... tuguiul ala este la jumatatea cratitei, pe cand soacra-mea face si chec intr-a ei, eu nu pot pune aluat in ea ca iese prin gauri

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de culea mirela Vin 11 Mai 2012, 10:52 pm

Si eu tot contrafacut am Dry Cooker .si am luat o mare teapa m-a incantat pretul...insa nasa mea are originalul de la tv ..care s-a dovedit a fi foarte bun..
culea mirela
culea mirela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 48
Localizare : constanta
Data de inscriere : 15/03/2012

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Admina Sam 12 Mai 2012, 1:02 am

Ei vezi, ce bine e sa pui o intrebare. wink Multumesc ca m-ati lamurit, o sa am in plan o tigaie minune. Din pacate pentru ficatii nostri, trag la tigaie destul de des, legume. In general scurt, rapid si la foc iute, de aceea mi-am luat acum cateva luni, tigaie ceramica. Dar tot e nevoie sa pui ulei, ca altfel nu prajeste, coace mai mult. E buna ca nu arde, nu se lipeste nimic de ea. Din punctul asta de vedere eram convinsa oricum, ca vreau tot ceramica. Acum m-ati convins ca e bun Dry cooker, de la mama lui. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de geany Sam 12 Mai 2012, 1:22 pm

Si mie mi-ar placea Dry cooker, dar cum as putea sa folosesc asa ceva? Eu am plita ceran cu inductie... Acum am dat o cautare si vad c-ar fi compatibilca cu plita... dar e originaulul sau scratch ?...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de aisha Sam 12 Mai 2012, 4:57 pm

Si sefa mea are un Dry cooker pe care il lauda necontenit. Dar cum ramane cu teflonul cu care e acoperita? Ca am inteles ca nu mai sunt recomandate tigaile de teflon - cancerigen, difuzeaza in legume & ulei, etc. Cica in SUA e chiar interzis de ceva vreme.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Admina Sam 12 Mai 2012, 6:11 pm

Geany, originalul pare a fi firma Delimano, dar gasesc informatii pe site-uri din tarile est-europene, mai mult. Nu se vinde pe Amazon, spre exemplu. Uite reclama de la noi, la cea ceramica:


Nu stiu cine vinde in Germania, probabil tot vreo firma care vinde prin reclame TV, la noi e top-shop, dar nu gasesc site-ul in germana. Spre exemplu, am cautat Nicer Dicer plus, si e de la mama lui, din Germania si se numeste Genius Nicer Dicer, se vinde si pe Amazon (cu pareri nu tocmai bune Sad ), dar la noi nu scrie nicaieri Genius inaintea numelui produsului. Oare o fi aceiasi Marie cu alta palarie?
Aisha, eu ma refer doar la cel de ceramica. Nu mai cumpar teflon. Din pacate mai am o tigaie de clatite si cateva craticioare de teflon, nu le-am aruncat. De obicei gatesc la temepraturi mai mici, in ele, am grija sa nu ard uleiul, ca sa ajunga la peste... 250 grade. Parca aia era temeperatura limita, peste care e nociv. Oricum, daca tot dai un ban, macar sa fie ceva ca-lumea. Ceramica e mult mai buna, chiar am testat azi, am tras la tigaia ceramica (Aubecq) legume fara ulei si au iesit bune de tot. Dar fir-ar sa fie de obisnuinta... am reflex sa pun ulei, chiar daca nu trebuie. La omleta pun cateva linguri, desi o lingurita ar ajunge.

p.s. mi-am amintit ce mi-a trezit pofta de tigaia asta gaurita... un email cu trimitere catre alt site, unde se vinde un model asemanator (cred ca nu e la fel), tot ceramica, cu 100lei, de fapt 99lei. Smile

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Karina33 Sam 12 Mai 2012, 8:47 pm

Am vazut in revista Kaufland pe saptamana viitoare o tigaie Multi Cooker, interior ceramic, diametru: cca. 26 cm, grosime inferioară: 2.75 mm la 69,95 lei
Cauta revista online si vezi cum arata!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Admina Dum 13 Mai 2012, 10:06 am

Karina, merg saptamana viitoare sa ma uit in magazin. Fetele mai sus spuneau sa nu cumpar o copie, vanduta prin magazine. Totusi o sa ma uit, la calitate.
Azi merg la magazinul de desfacere a alora de la tv (mentionez ca pt mine e ceva nou, voi poate sunteti satule. rade eu nu ma uit la tv, deci nici la reclame, le-am vazut acum, pe net), sa vad cum se prezinta in realitate.
Ma omoara taiatul legumelor pentru salata, zilnic. Imi ia minim 30minute, ca pun multe in ele. Si mai nou am o jena "profesionala" de la ghidonul bicicletei, ma dor degetele mari. Sad

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de danniela Dum 13 Mai 2012, 10:31 am

Pun si eu o intrebare: am un aparat de paine de la moulinex caruia i-am pierdut paleta. Firma asta are si piese de schimb??? Pot sa cumpar paleta din Romania?? Aici nu au nici macar aparate de paine, ce am vazut pe piata sunt doar roboturile complexe si alea simple.
Si alta intrebare: daca nu gatiti in teflon, atunci in ce gatiti??
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de aisha Dum 13 Mai 2012, 2:32 pm

Cate mai afla omul cu voi! Smile Nici nu stiam ca exista un fel de Dry Cooker din ceramica. Ma duc si eu la Kaufland sa vad ce si cum.

daniela
, tocmai a raspuns admina in mesajele de mai devreme: in tigai cu interior ceramic sau, asa cum se recomanda mai nou de catre toata lumea - in vase de inox.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Admina Dum 13 Mai 2012, 4:12 pm

Danniela, nu am nimic Moulinex in casa, deci nu stiu cum e cu service-ul. Iti zic cum e la cele firma Carrefour, luate din magazinele lor. Nu asigura service, tot ce se strica, se schimba in magazin cu acelasi lucru sau alt model. Cred ca banii nu se dau inapoi. Au ajuns de unica folosinta, electrocasnicele astea... Poti scrie un email la firma mama, sa-i intrebi daca pot trimite palete contra cost, mai ales ca nu au dealer sau nu sunt produsele respective, unde stai tu. Daca nu, scrie celor din tara, daca au si cat costa. Daca e in Bucuresti, te pot ajuta si eu sa ti-o trimit.
Am inteles ca e ok fonta, jena, email-ul, inoxul, ceramica, vasele de lut (romanele). Aluminiul de sub teflon iar e nociv, de aia e bine sa fie de calitate tigaia ca daca se zgarie teflonul, dai tot de ceva periculos. Teflonul am inteles ca ar contine ceva toxic eliberat daca se ating temperaturi mari pe foc. Daca uitam tigaia goala, la incalzit, pentru mai mult timp, daca prajim ceva la foc maxim, uleiul poate atinge temperaturi mari. E ok sa fierbem apa in ele, pentru ca apa poate fierbe doar la 100%. Oricum se gasesc informatii pe net, in romana, engleza, eu nu garantez ca am retinut corect tot. Oricum, de cand am luat prima tigaie Tefal (de teflon, normal), am vazut diferenta intre ceva de calitate si tigaile de duzina. A tinut ani de zile, tine si acum, la tara. Am bagat destule noxe in noi, ne ajunge. Daca pretul e tot cam pe langa cele Tefal, prefer ceramica. Cine mai stie, in cativa ani, ce provoaca si asta... rade
M-am innoit cu o tigaie Dry cooker Delimano. Am fost la sediul din Preciziei si le aveau la 125lei, fara capac. Sunt cu ambalajele deteriorate, de aceea sunt mai ieftine, pe site sunt 200lei, cu capac cu tot. Pare de calitate, maner fin, bine finisata, ceramica acopera integral si marginea tigaii si orificiile din mijloc. Va tin la curent cu evolutia ei, merci de sfaturi. wink
p.s. Ieri am facut la cuptor mici si pulpe si am facut sauna, in bucatarie. zid Sper sa se faca mai usor mancarea, fara atata chin.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de danniela Dum 13 Mai 2012, 4:25 pm

Multumesc Admina. Am incercat sa vorbesc cu cei de aici dar neavand produse de care intreb eu nici nu se sinchisesc sa aduca piese, desi marile magazine fac la fel cum ai spus tu cumperi un produs si eu iti asigura intretinerea contra cost normal. Eu l-am luat de la Carrefour acum ani de zile, cand ajung in tara poate o sa incerc sa cumpar doar piesa. Sunt din Constanta!
Sa iti folosesti tigaia cu folos si sa ne tii la crent. Intre timp am cautat si eu info cu roduse din ceramica si despre dry cooker. Cred ca m-ar tenta asa ca astept info despre gatitul vostru si parerile voastre.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de culea mirela Dum 13 Mai 2012, 9:12 pm

Danniela ...si eu am masina de paine aceiasi marca si iti pot spune ca da poti s-o cumperi de la service-ul lor. Eu m-am informat pentru cuva ca am deteriorat-o si banuiesc ca si paletele le poti lua la fel...
culea mirela
culea mirela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 48
Localizare : constanta
Data de inscriere : 15/03/2012

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Admina Dum 13 Mai 2012, 11:45 pm

Am uitat sa specific, despre produsele de la TV. Mare atentie ce cumparati, dintre cele vandute. Nu as putea generaliza, dar erau si multe prostii, de o calitate cam indoielnica. Am probat pantofii Walkmax si erau niste adidasi obisnuiti, deloc arcuiti sau moi cum trebuiau sa fie. Sa revin la bucatarie, nu aveau Nicer dicer, doar Happy chop si era o prostioara cam prost facuta, cele desfacute erau zgariate pe interior de la lame. Poate taia legume fierte, dar un cartof sau un morcov crud, nu cred. Am mai vazut o razatoare cam ca V-slicer tot de la tv, dar altfel se numea. Parea ok, dar nu cred ca facea fata nici ea, la legume tari si nici lamele nu mi-au inspirat "calitate germana". Una peste alta, daca vreti ceva de acolo si e magazin in orasul vostru, mergeti sa vedeti intai. Sper sa nu ma dezamageasca tigaia, totusi. I-am gasit deja capac. wink Mama mea are una din cele ieftine din hypermarket si are exact acelasi diametru. A ei arata cam jalnic, zgariata rau pe dos si avea si manerul scos. Nu cred ca mai necesita capac... rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de danae Lun 14 Mai 2012, 10:25 am

Am avut si eu cica Dry Cooker, primita cadou. Scira sa nu pui nicio picatura de ulei. Am pus carnea si cand am intors-o s-a luat si teflonul. Va dati seama ca nu am mancat asa ceva si am aruncat-o.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de danniela Lun 14 Mai 2012, 1:39 pm

Mirela, multumesc mult! love Cand ajung in tara incerc sa cumpar de la reprezentanta.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Admina Lun 02 Iul 2012, 6:40 pm

Are cineva cana de filtrare a apei potabile? M-am tot uitat prin magazine si vineri am cumparat una Ariete (Italia) la 35lei cu filtru inclus, pe care am folosit-o cu brio, la tara. Acolo avem apa din fantana, trasa prin conducte, dar care are mult calcar si un gust cam neplacut. Cu filtrare a fost chiar buna, in weekend am baut doar apa filtrata. Dar ma uitam dupa cani Brita, ceva mai scumpe. Oare or fi mai bune? Aveti incredere sa beti apa sau o folositi doar la gatit, ceai/ cafea?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de ema Lun 02 Iul 2012, 11:42 pm

Admina, eu stau la casa Am doua surse de apa In casa am din sursa proprie care a fost fara probleme la inceput si care de vreo doi ani miroase a imputit (clocit) si e galbena Filtrele le curat periodic ca se fac negre E ca un fel de mazga grasa, unsuroasa care se depune. Am innebunit rufele Iar dac pun Ace sau Vanish se fac hainele cu pete mari maro cum e pata de cafea. Vecinii mei spun ca la ei apa e excelenta dar nu cred.
La gatit folosesc de la oras care macar e tratata
Cana din asta ca a ta nu am in schimp am un expresor de cafea care s-a infundat si pe care l-am "reparat" cu otet alb filtrat prin ea (am pus otet in rezervorul pentru apa)
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 02 Iul 2012, 11:50 pm

Admina, eu am cana Brita si am fost si sunt multumita de ea. Suntem multumiti de ea, schimbam cartusul periodic.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de ema Lun 02 Iul 2012, 11:55 pm

Chirrox, cana asta filtreaza doar calcarul si impuritatile?
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 03 Iul 2012, 12:00 am

Ema, eu stau la bloc si conductele de apa au ceva vechime ...la baterii am filtre cu site pentru a stopa impuritatile....in cana apa filtrata este curata fara impuritati.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de ema Mar 03 Iul 2012, 12:02 am

Mersi pentru lamurire pupi
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Admina Mar 03 Iul 2012, 12:41 am

Merci Chirrox, voi merge si eu pe Brita. M-au cam descurajat ceva pareri de pe net, cum ca ar lasa niste depuneti negre minuscule (de la carbunele folosit pentru filtrare), in apa filtrata. Si la cana Ariete am vazut ca s-a innegrit apa prima oara, cand am inmuiat filtrul. Dar apoi era ok, clara.
Ema, ar trebui testata la vreun laborator, apa de la fantana/ put. Sa nu cumva sa fie contaminata cu petrol, nititi, metale grele, etc. Niciodata nu stii pe unde trece apa, inainte de a o scoate noi la suprafata. Inainte era ok sa ai un put de 20-30m, acum nici daca are 100m adancime, nu mai stii sigur. zid Ma batea gandul sa investec intr-un put de mare adancime, dar din pacate poate fi ok acum si peste un an, cum spui tu...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Aparate si ustensile din bucatarie Empty Re: Aparate si ustensile din bucatarie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB