Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

+51
diblaru maria
cristina07
Motzu
teisoara
ema
Eva
Mickey
stoy
danabarbu2007
geo
Danu
wanna1687
ancabanu
zahariaelouise
denis21
Angelica18
Giobsy
Dorulet
Chirrox13
SilviaDumitrescu
CCristinaC
bubu85
Carmencyta
roxana_elle
stejara
Karina33
MagdaMarin
mimiady63
aurishta
mnarcisa
trandafiras78
RamonaM
pufoi
kitty_1973
danae
danachesches
coripin
Nina Constantin
GinaP
fulguta28
diada
kmn
musetel
Uca
valentinadof
danyelyta28badea
MihaelaT
firicel
ioana soare
AlinaJ.Bijoux
Admina
55 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de ioana soare Vin 03 Aug 2012, 2:47 pm

Fulguta te invidiez, vreau si eu in Piatra Craiului bounce Dar deja e prea tarziu, conform celor spuse de dr. marti la ultimul control, bebe e pregatit sa vina oricand. Eu totusi nu cred asta, cred ca mai sta vreo doua saptamani:) Cred ca inca nu e pregatit, caci altfel ar fi dat de veste la cat alerg si ma agit. Alerg cam in fiecare zi dupa Paul prin parc, dar alaltaieri chiar am sprintat cu viteza pentru ca l-am vazut cum se lanseaza cu motocicleta pe scari. Era cat pe ce sa-l prind, am fost la o palma de el, sa-l apuc de tricou, dar n-am reusit si a cazut cu capul inainte si si-a julit barbia de trepte. 10 minute nu s-a dezlipit din bratele mele, dar deja bebe mic din burtica e obisnuit sa fie calarit de fratiorul mai mare:)) Aaa si apoi, am zis sa-l linistesc un pic si l-am plimbat cu bicicleta. Au adus la noi in parc niste biciclete mari pe 4 roti, cu scaun pt adult/copil mai mare si cu scaunel pentru pitici in spate. L-am plimbat jumatate de ora , am dat ture de parc, a fost foarte frumos. O mamica care ma cunoaste si stie ca mai am un pic si nasc, si-a facut cruce cand ne-a vazut:))) Iar o alta mi-a spus ca tin mortis sa nasc in parc:))) Dar pentru mine pedalatul era odihna si relaxare, pe langa agitatia de la leagane si de la nisip.
Ieri l-am trimis pe Paul la bunici, pentru ca aveam oameni acasa la reparat balconul. S-a facut un praf ingrozitor in casa, noroc ca m-am gandit sa acopar cu cearceafuri toate jucariile. Dar in rest mi-a luat mai mult de doua ore de munca sa curat toata casa(si asta in viteza pentru ca intre timp venisera si niste prieteni din Satu Mare in vizita, pe care nu i-am lasat sa ma ajute cu nimic, dar nici nu vroiam sa stea dupa mine prea mult). Azi e ziua a doua de lucru la balcon, o iau de la capat cu curatenia, dar macar azi mi-a dat prin cap sa acopar si canapeaua cu cearceafuri, pe ea nu mai trebuie sa ma chinui sa o aspir.
Si cu toate astea, bebe sta cuminte in burtica, se joaca, danseaza, se intinde, dar contractii adevarate inca nu. Adica aseara ma durea putin spatele in partea de jos si un pic burta, dar din cate imi aduc aminte de la Paul, nu sunt chiar contractii.

Totusi, chiar daca dimineata sunt asa activa, seara nu ma mai simt in stare sa ies cu Paul. Iese cu tati si se distreaza impreuna:) Cel mai bine este cand suntem la mama la curte, e mai usor si atunci pot sa stau oricat si oricand cu el afara. Are groapa cu nisip unde se joaca frumos cu una din verisoare, avem furtun cu apa si ne distram de minune, se joaca in casuta de plastic a verisoarelor, le plimba carucioarele de papusi, e totul ceva mai linistit decat in parc. Si pot da fuga 1 minut la baie (stresul meu cel mai mare in parc) fara sa se intample nimic.

In schimb ma doare foarte tare degetul mijlociu de la mana stanga si nu-mi dau seama ce poate fi. Ma doare foarte tare cand incerc sa il indoi, ca si cum ar fi luxat, dar nu exista nici un motiv sa-l fi luxat, nu l-am lovit, nu l-am fortat in nici un fel. De vreo saptamana tot simt durere, dar azi e chiar foarte puternica. Degetele le am foarte umflate, oare are vreo legatura una cu alta?

Uca tu stai excelent la capitolul kg! Mie inca mi-e teama sa ma urc pe cantar:)))

Gata, ca am limbarita:)) Dar ma plictisesc acasa stand dupa muncitori, la geanta nu pot lucra pt ca e praf si nu vreau sa o murdaresc( e deja spalata si blocata, mai am doar broderia de facut), nu pot sa fac nimic, doar sa stau si sa ma uit la olimpiada, ceea ce imi place foarte tare, dar imi place sa mai fac si ceva util in acelasi timp.

Sarcina usoara tuturor gravidutelor!

edit pt Admina: sunt aici:))))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de fulguta28 Vin 03 Aug 2012, 2:58 pm

Admina, multumesc! Eu am fost foarte activa in prima sarcina, drept pt care m-a ajutat si am nascut in 2 ore de la internare.
Uca, te fac un traseu?Smile
Ioana, durerea la deget s-ar putea sa fie de la un nerv pe care sta bebe. Eu inainte sa o nasc pe Marutza, am avut o galma sub omoplat si a disparut imediat ce am nascut. Si tot Ioanei ma adresez, draga mea, iti doresc sa ai parte de o nastere usoara si sa ne spui experienta ta de mamica cu doi copii. Eu sunt ingrijorata din pricina asta ca este o diferenta asa de mica... si tare imi este tema ca o sa se simta surioara lui Vladut data la o parte. Ufff, greu! Pup gravidutele!
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de ioana soare Vin 03 Aug 2012, 3:55 pm

Fulguta asta e temerea mea cea mai mare - cum va reactiona Paul la venirea lui bebe mic. Paul e inca mic, pe 10 august face 1 an si jumatate si nu intelege exact ce se intampla.
I-am spus lui tati sa-l aduca la maternitate sa ne vada si acolo, apoi sa vina impreuna sa plecam toti 4 acasa, deja am vorbit cu dr. si i-am spus ca nu vreau sa stau 3 zile in spital, vreau sa stau cat mai putin, ca sa nu lipsesc de la rutina de seara. As vrea, daca bebe e bine, sa stau doar o noapte, deci ziua in care am nascut si ziua urmatoare pana dupa-amiaza. Nu vad de ce nu s-ar putea, doar in tarile nordice se pleaca acasa dupa 3 ore. Ma voi juca in continuare la fel cu el, i-am spus prietenului meu ca daca sunt cu Paul in brate din vreun anume motiv si bebe mic incepe sa planga, sa mearga el la bebe sa vada ce este pana pot eu sa merg. Nu vreau sa-l las din brate pe Paul si sa dau fuga sa-l iau pe bebe mic. S-ar simti dat la o parte si mai putin important si nu vreau asta.
Sunt constienta ca, fiind diferenta de varsta atat de mica, voi avea nevoie de o persoana sa ma ajute in orele cat prietenul meu este la munca. Trebuie cineva sa se joace cu Paul cat sunt eu cu bebe la san, nu-l pot lasa de izbeliste. Nu ar sta cuminte intr-un colt cu jucariile lui sa astepte sa terminam cu masa, ar vrea sa vina si el, sa se catere sa traga de mine, nu as putea asa. Atunci cand iesim afara vreau sa iesim cu totii, adica dimineata cat e tati la serviviu sa ies eu cu baietii si cu persoana care ma va ajuta. Eu ma voi juca cu Paul ca si pana acum, ca sa nu simta diferenta, iar bebe mic, pentru ca e mic si afara cu siguranta va dormi, sa stea in carucior supravegheat si plimbat de acea persoana.

Pe langna asta, ii voi ruga pe toti cei care vor veni in vizita la noi - rude, prieteni - sa il bage mai intai in seama pe Paul, sa se joace ca de obicei cu el, sa-l lase sa-si faca numarul demonstrativ (pentru ca paul e un artist si da spectacol pentru toti cei care vin pe la noi, le arata tot ce stie sa faca:))) ) si abia apoi la un moment dat sa mearga fara tam tam sa-l vada si pe bebe mic. Asta nu pentru ca bebe mic nu ar fi important, ci pentru ca el este oricum foarte mic si nu stie ce se intampla in jurul lui. Apoi cand va mai creste si el, treptat treptat se vor echilibra lucrurile , pana atunci se va fi obisnuit si el cu fratiorul si cu impartitul si va veni natural si acceptarea impartirii atentiei in mod egal.

El are trei verisoare, fetele fratelui meu, pe care le vede ca sunt impreuna mereu, ca locuiesc la un loc si trag speranta ca lucrul asta ii va fi de ajutor sa inteleaga mai usor ca si la el este la fel cu bebe mic.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de fulguta28 Vin 03 Aug 2012, 4:14 pm

Ufff, o sa ne fie greu! Mara o sa aiba 2 ani la venirea lui bebe mic. In discutiile mele cu dr. ginecolog, am ridicat aceasta problema si am ajuns amandoua la concluzia ca este bine sa o implic de pe acum in activitati d-astea care tin de bebe, tocmai ca sa o obisnuiesc cu ce se va intampla in viitorul apropiat. Eu nu o sa pe langa mine pe nimeni in afara de sotul meu. O sa ne descurcam greu, dar nu-i un capat de tara. Amandoi copiii vreau sa-mi fie aproape, sa-i iubesc la fel pe amandoi, dar tot imi este teama ca voi calca stramb. Pana atunci noi sa fim sanatoase si vom gasi solutii la tot, pentru ca suntem mame puternice!
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de kitty_1973 Vin 03 Aug 2012, 4:20 pm

Ioana imi place cum gandesti! Sunt convinsa ca vei reusi sa echilibrezi situatia! Nastere usoara! kiss
Uca, Fulguta si Ioana... sanatate maxima! hug
Sa ma scuze fetele pe care l-am uitat! Merci
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de Admina Vin 03 Aug 2012, 11:01 pm

Ioana, nastere usoara, oricand va fi sa fie. Si eu sper sa fie cand e bb pregatit, ca asa e mai usor. Tinem pumnii! pupi

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de ioana soare Sam 04 Aug 2012, 12:47 am

Kitty, Admina pupi hug

bebe cred ca e din ce in ce mai pregatit, la vreo ora dupa ultimul mesaj am pierdut dopul gelatinos. Asta asa ca sa ma invat minte sa nu ma mai cred mai desteapta decat un medic cu experienta:) Stiu ca nu inseamna ca nasc azi-maine, dar deja sunt mult mai atenta la semne.
Fulguta nu cred ca vei calca stramb, mai ales ca deja esti constienta de problemele care pot sa apara. Sigur vei fi pregatita si totul va fi bine.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de pufoi Sam 04 Aug 2012, 2:22 pm

Ioana te-am citit si mi-a placut ce am citit!
Asa trebuie sa procedeze o mama pentru ca sa existe dragoste si intelegere intre fratiori. Treptat si apoi, constant.De obicei, intr-o familie, primul ramane sempre primul.El e cel mai cel. Lucru gresit! Daca e cel mai cel primul, de ce sa fie si al doilea, sau al treilea?Copiii nu trebuie sa se simta neglijati, nu trebuie sa fie dati la o parte.Toti trebuie sa simta aceeasi dragoste din partea parintilor, mai ales a mamei.Dragostea si increderea le dau ,,aripi'' pentru mai departe, in viitorul lor.
Si in legatura cu statul in spital, sunt perfect deacord cu tine. Eu i-am spus dr.,in momentul in care am avut dovada ca puiul meu e bine,ca nu stau in spital si daca nu ma externeaza, fug, pentru ca nici mie, nici baiatului nu ne placea spitalul.Daca era dupa mine, nasteam acasa, cu moasa.Pe bune!
Ioana iti doresc un leu cu coama cu tot. Daca esti pasionata de astrologie , intelegi ce vreau sa zic.Nastere usoara, atunci cand vrea bebel.
Fetelor gravidute va doresc bebei sanatosi, ca asta e cel mai important, nu sexul. bebic
PS:va asteptam cu pozele cu bebei.
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de diada Dum 05 Aug 2012, 11:07 am

Ioana, nastere usoara iti doresc, pe mine m-au ajutat foarte mult sfaturile fetelor care au 2 copii, chiar mai multi, atunci am decis sa deschid [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], ma simteam depasita de situatie, eu cu 2 copii (dupa o luna si o mama...). Ma bucur ca ai decis sa te mai ajute o persoana (si ca iti poti permite). Minusul pe care l-am simtit eu si sper sa nu-l mai simtita si alte fete, dupa ce mi s-a terminat CIC (concediu ingrijire copil) am ramas si fara serviciu, asta sa fiti pregatite Sad un gust amar care a disparut imediat ce am ajuns acasa la copii si am aniversat cei 2 anisori (pentru ca serviciul se incepe chiar cand face copilul 2 ani). Se tot facea reclama la radio la un site egal.ro in care era vorba de femeile care nu au mai fost primite la serviciu din concediu ingrijire copil, dar din pacate nu merge. Se pare ca daca am nascut copii nu mai avem aceeasi indemanare/responsabilitate cred ei (patronii) zid

Nasteri usoare si sanatate la copii! pupi hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de kmn Dum 05 Aug 2012, 11:39 am

Ioana....ce mi-a placut de tine...nastere usoara, gelozia dintre frati este si va ramane, depinde de cat de mult reusesti sa gestionezi situatia, la mine e diferenta de 6 ani intre copii si inca mai sunt semne de gelozie din partea fetei, eu am inceput si serviciul acum, sergiu e mic, are doar un an....iar timpul meu e asa de scurt acum incat atunci cand vin acasa nu mai stiu pe ce sa pun mana sau ce sa fac mai repede...atunci sergiu vrea sa pape san, ii e dor de mine, vrea in brate, el are rutina lui....apoi alexandra vrea si ea atentie, plus treburile casei care musai trebuie randuite si ele....si uite asa...vine seara si imi dau seama ca nu am facut tot ce as fi vrut sau tot ce ar fi trebuit sa fac....

fulguta...esti mortala, si eu am facut multa miscare cu prima sarcina , lucru care nu a mai fost posibil la a doua, din pacate....sarcina usoara in continuare....

uca....59kg?!?!?!?....super......sarcina usoara si tie....
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de RamonaM Dum 05 Aug 2012, 2:15 pm

Felicitari Ioana...esti o curajoasa...

La mine intre gemene si Nectaria este o diferenta de 1 si jumatate si ele nu prea au inteles despre ce este vorba, acum ii pronunta numele si stiu de ea se joaca si nu am avut probleme cu gelozia...ce i drept ca au fost cazuri razlete cand au vrut ele in brate, atunci o lasam pe bebe os si ma ocupam de ele ...oricum va doresc tuturor sa aveti un bebe cuminte cum e Nectaria mea....cum o pun asa sta...si astfel m-am putut ocupa de ele fara probleme.
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de trandafiras78 Dum 05 Aug 2012, 4:55 pm

Acum am venit si eu dintr-o vacanta scurta de o saptamana si am vazut agitatie pe acest topic. Prin urmare, Fulguta si Uca va doresc sarcini usoare in continuare si nastere si mai usoara si la termen iar bebeii sa fie sanatosi tun, ca si voi de altfel. Ioana, iti urez nastere usoara si bebe sanatos. Daca ai nascut deja, iti doresc multa putere si optimism in continuare, copii sanatosi si intelegatori unul cu altul.

Eu am intrat ieri in saptamana 31 de sarcina si in circa 2 luni vom mai avea un baietel pe langa cel ce va face 2 ani intr-una din zilele din apropierea nasterii. La fel ca si voi fetelor, ma gandesc la cum sa gestionez situatia cu bebe mare si bebe mic, mai ales ca micutul meu e foarte atasat de mine. Am aceleasi ganduri ca si Ioana si, din fericire, va veni mama la noi in primele luni pt a ne putea suplini in treburile casnice mai ales. Sotul tb sa-si caute si de lucru lunile astea, pt ca i se termina contractul in 3 luni. Deci, prezenta unei bunici e mai mult decat necesara in aceasta perioada.

Revin mai tarziu ca mi s-a trezit odorul si iesim pe afara cu "icheta" (bicicleta).
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de mnarcisa Dum 05 Aug 2012, 7:16 pm

Ioana, nastere usoara. Sunt convinsa ca te vei descurca.
Si la mine au fost oarece probleme de acomodare intre cei doi copii, dar nu de la inceput. In momentul in care pitica a inceput sa misune prin casa si eram nevoita sa fiu mereu langa ea (sotul fiind mai mult plecat) au aparut problemele. Totusi fiind diferenta mare intre ei am reusit sa ma intelg cu baiatul. Si acum mai are moente cand zice ca o rasfatam mai mult pe Mara. Pe de alta parte ma ajutat enorm.
De acum va incepe distrastractia.



mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de fulguta28 Dum 05 Aug 2012, 8:50 pm

Ioana, nastere usoara si cat mai putin timp in spital! Te pup si tinem pumnii pt un APGAR de 10!
Azi sunt happy ca am intrat in trim al treilea. Inca putin si incepe distractia! Smile
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de trandafiras78 Dum 05 Aug 2012, 10:47 pm

mnarcisa a scris:Ioana, nastere usoara. Sunt convinsa ca te vei descurca.
Si la mine au fost oarece probleme de acomodare intre cei doi copii, dar nu de la inceput. In momentul in care pitica a inceput sa misune prin casa si eram nevoita sa fiu mereu langa ea (sotul fiind mai mult plecat) au aparut problemele. Totusi fiind diferenta mare intre ei am reusit sa ma intelg cu baiatul. Si acum mai are moente cand zice ca o rasfatam mai mult pe Mara. Pe de alta parte ma ajutat enorm.
De acum va incepe distrastractia.

Se poate sa apara gelozia mai tarziu chiar? Nu m-am gandit la varianta asta.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de aurishta Lun 06 Aug 2012, 10:51 am

trandafiras78 a scris:

Se poate sa apara gelozia mai tarziu chiar? Nu m-am gandit la varianta asta.
Da, se poate. Depinde foarte mult de parinti asta!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de trandafiras78 Lun 06 Aug 2012, 11:07 am

aurishta a scris:
trandafiras78 a scris:

Se poate sa apara gelozia mai tarziu chiar? Nu m-am gandit la varianta asta.
Da, se poate. Depinde foarte mult de parinti asta!

Si ce anume recomandati sa facem (pe langa ceea ce s-a spus pana acum) pt a evita problema asta? Avem un copil tare sufletist si nu as vrea sa-l dezamagim in vreun fel.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de aurishta Lun 06 Aug 2012, 1:34 pm

Ca sa nu fim off-topic, hai sa ne mutam [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de ioana soare Lun 06 Aug 2012, 2:24 pm

Va multumesc mult pentru urarile si gandurile voastre bune! kiss
Inca nu am nascut:) , nu am contractii si nici nu am pierdut lichid amniotic. Astept:)))

Narcisa felicitari pentru bebe 3, sa fie sanatos si tu sa ai o sarcina cat mai usoara!

Trandafiras ce frumos ar fi ca baietii tai sa aiba aceeasi zi de nastere:)))

Diada eu am vb la serviciu si au fost foarte de treaba si intelegatori. Au angajat temporar pe cineva in locul meu si m-au rugat doar sa ii anunt cat voi sta in concediu de ingrijire ca sa stie si ea cu cat i se prelungeste contractul, cum isi aranjeaza lucrurile, ce planuri sa isi faca. Sper sa nu am surprize.

Ramona, Nectaria ta este ca nepotica mea cea mica, e ca un bibelou:) Are 1 an si 3 luni si dupa parerea mea este cel mai cuminte si mai linistit copil de pe planeta. Mananca absolut orice ii dai, tot ce ii dai, cere singura la nani cand stie ca e ora, o pui in patut treaza si o lasi acolo sa adoarma singura, sta cuminte in carucior oricat de mult uitandu-se la mami cum uda gradina si cum se joaca surorile ei pe topogan, sta se uita, inregistreaza tot in capsor si atat, nu protesteaza, nu sare din carucior, nu vrea si ea acolo, nici nu o simti... Pentru mine e SF:)))) Cu bebe mic , fiind baiat, ma pregatesc insa pentru o furtuna de energie , la concurenta cu Paul:))



ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de trandafiras78 Lun 06 Aug 2012, 2:43 pm

ioana soare a scris:Va multumesc mult pentru urarile si gandurile voastre bune! kiss
Inca nu am nascut:) , nu am contractii si nici nu am pierdut lichid amniotic. Astept:)))

Narcisa felicitari pentru bebe 3, sa fie sanatos si tu sa ai o sarcina cat mai usoara!

Trandafiras ce frumos ar fi ca baietii tai sa aiba aceeasi zi de nastere:)))

Diada eu am vb la serviciu si au fost foarte de treaba si intelegatori. Au angajat temporar pe cineva in locul meu si m-au rugat doar sa ii anunt cat voi sta in concediu de ingrijire ca sa stie si ea cu cat i se prelungeste contractul, cum isi aranjeaza lucrurile, ce planuri sa isi faca. Sper sa nu am surprize.

Ramona, Nectaria ta este ca nepotica mea cea mica, e ca un bibelou:) Are 1 an si 3 luni si dupa parerea mea este cel mai cuminte si mai linistit copil de pe planeta. Mananca absolut orice ii dai, tot ce ii dai, cere singura la nani cand stie ca e ora, o pui in patut treaza si o lasi acolo sa adoarma singura, sta cuminte in carucior oricat de mult uitandu-se la mami cum uda gradina si cum se joaca surorile ei pe topogan, sta se uita, inregistreaza tot in capsor si atat, nu protesteaza, nu sare din carucior, nu vrea si ea acolo, nici nu o simti... Pentru mine e SF:)))) Cu bebe mic , fiind baiat, ma pregatesc insa pentru o furtuna de energie , la concurenta cu Paul:))


Sa inteleg ca mai asteptam pana apare juniorul familiei. La noi, sunt multe posibile suprapuneri ale zilei de nastere: cu frate-so, cu tata-so sau cu bunica-so Smile). Sunt toti trei nascuti in 2 saptamani Smile). Vom vedea.

Vai dar ce povestesti tu acolo cu un copil asa cuminte ... chiar exista? Smile) Eu ca si tine, ma minunez de asemenea tipuri de copii, stiind ce am la usa casei. Ma astept si eu la un alt argint viu care sa ne puna nervii pe moate impreuna cu bebe mare Smile).
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de Uca Lun 06 Aug 2012, 3:38 pm

Vă multumesc din suflet pentru urări. Şi eu vă doresc multă sănătate, sarcină şi naştere uşoară!

Ştiu că e bună mişcarea în sarcină, zilnic încerc să mă mişc tot mai mult. Tocmai de aceea am constatat că obosesc mult mai repede. Eu am stilul de a merge în pas alergător, iar săptămâna trecută când am mers până la Finanţe efectiv când am ajuns la destinaţie ( după un sfert de oră de mers pe jos) gâfâiam efectiv, înainte de a începe să urc scările a trebuit să aştept să-mi revin. Ăsta e doar un exemplu, ar mai fi, nu are rost să le enumăr. De aici am concluzionat că trebuie să-mi încetinesc puţin ritmul, să merg mai încet şi constant.
În week-end iar nu am stat, am şmotruit şi aspirat toată ziua (suntem şi noi în renovări).
Seara, simţeam că mă cam doare spatele dar na, trebuie să mă obişnuiesc cu ideea.
Aveam în plan şi o plimbare de seară prin oraş dar nu mă mai simţeam în stare aşa că am anulat-o.
Ioana, încearcă să-ţi masezi degetul şi palma, poate îşi revine. Eu de sâmbătă seara nu îmi mai simţeam două degete de la picioare, efectiv aveam senzaţia că erau legate strâns cu aţă. Toată duminica am avut aceeaşi senzaţie şi parcă erau şi mai reci decât celelalte. Mi-a venit ideea aseară să-l rog pe Adi să mă maseze în talpă şi pe degete şi cred că nu au trecut 10 min. şi mi-a trecut. Habar nu am ce a fost dar bine că a trecut.
Trandafiraş, Ioana ( văd că sunteţi tot mai aproape de termen) vă doresc naştere uşoară şi copii sănătoşi şi cuminţi ( aşa ca nepoţica Ioanei Smile ) !

Vă ţin pumnii!

Fulguţa, tu sâmbăta asta vrei să mergi? Poate reuşim să terminăm cu şantierul până atunci, nu ştiu dacă aş ajunge până sus dar o plimbare aş face şi eu.

kiss

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de fulguta28 Lun 06 Aug 2012, 4:31 pm

Uca, da sambata ajungem, probabil duminica daca o sa fie frumos urcam. Sotul vrea sa mearga in Curmatura prin Zarnesti, numai ca nu stiu cat este de lejer traseul pentru mine!
Ioana, ma bucur ca esti bine! Asteptam vesti cu sufletul la gura!
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de mimiady63 Lun 06 Aug 2012, 4:41 pm

Ioana nastere usoara iti doresc.Fiica mea are doi baieti ,intre ei e un an si o luna ,dar difera ca fire total unul de celalalt.Sunt doua firi opuse ,dar se inteleg foarte bine .
mimiady63
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 60
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de mnarcisa Lun 06 Aug 2012, 4:58 pm

Ioana chiar urmaream sa vad ce vesti mai primim din partea ta.
Multumesc de urari si sper sa fie mai usoara de acum in colo ca pana acum a fost cea mai dificila.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de trandafiras78 Mar 07 Aug 2012, 1:28 pm

Iti multumesc Uca pt urari. Asemenea si tie. pupi

Legat de mers, incearca sa mergi cu viteza mai redusa decat de obicei si atunci va fi bine. Eu am viteza mult redusa, insa merg cu orele zi de zi, mai ales cand il scot pe cel mic afara. De asemenea, merg o mare parte din drum de la servici acasa pe jos. O sugestie as mai avea: sa ai in vedere gasirea rapida a unei toalete cand te plimbi. Smile De regula, ma gandesc dinainte pe unde merg, tinand cont de criteriul expus anterior rade .

Narcisa, iti doresc si tie sa ai o sarcina mai usoara de acum inainte. La mine e un pic diferit. Inceputul a fost bun, insa acum am probleme de tensiune. Imi scade foarte mult si prin urmare, am ameteli, bufeuri etc.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB