Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina cu legume (4) - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gradina cu legume (4)

+45
victoriacus
gmiki1
mnarcisa
stejara
Celya_f40
Chirrox13
smihaelaviorica
annamaria26985
amoni
myky7robc
luminitza79
cocav
tadok
lennny
mariaz_09
canadianca50
odrina
ancone
SilviaDumitrescu
danniela
RamonaM
georgeta.prnic
AlinaJ.Bijoux
firicel
pufoi
piciul
dorinamisov
valentinadof
IOANA 80
MagdaMarin
melus
MihaelaT
ema
Dorulet
Admina
LORIMAR
denis21
zahariaelouise
claudiana
gretty
Gabiuta
tinap
greieras
gabyd
corina corina
49 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Sam 08 Sept 2012, 11:10 am

Ce pustietate in gradina asta de legume !

Eu am semanat patru brazde lungi de 20 de metri de patrunjel si trei la fel de lungi de marar , plus vreo cateva mii de seminte de salata in ladite . Mai avem de facut curat , apoi de arat , de frezat , dar pana se ridica rasadul de salata vom fi gata .
Momentan mai recoltam castraveti , vinete si verdeata , dar wink asa pentru casa .

PS : Am pus filmulete cu mine la program , la ''poze cu noi...'' .Suze de off topic !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Dum 30 Sept 2012, 10:09 am

Fetele mele harnice , ce mai faceti ?
Ce mai culegeti acum la jumatatea toamnei din gradinile voastre ?

Eu mai adun vinete si castraveti , inca mai am porumb zaharat bun de fiert (pentru ca l-am semanat foarte tarziu ) , cateva mere , prune , struguri si cam atat . Rosii nu mai decat de-o salata doua si de luni ma apuc de curatat gradina . Salata e aproape gata de plantat si capsunile la fel , au o gramada de stoloni si vreau sa le inmultesc la maxim .

Zilele astea o sa vin si cu poze de la fata locului ca o sa am mai mult timp de petrecut in gradina , acum ca am terminat cu Proiectul Femina si m-am vazut cu masina de cusut acasa . Ma cam mananca mainile sa cos , dar gradina e pe primul plan . Daca plantezi , creste , daca nu... Si la cat de frumoasa e vremea e si pacat sa nu stau la aer , ca tot o sa stau in casa la iarna !
dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de stejara Dum 30 Sept 2012, 3:55 pm

Buna Corina!Eu mai am varza, care este in faza de crestere, rosii si patlagele galbene,tot asa de o salata doua, struguri am lasat doar cat sa mai consumam ca desert, castraveti am inca si mai pun la murat,vinete nu am pus ca nu le merge pe pamantul care-l am ,mai am gogosari pe care ii las la urma,porumb nu am mai pus, caci am avut cateva randuri cu cartofi,pe la anul sa vedem!
deocamdata atat, am sapat deja o parte din gradina unde am facut curat, acum restul cand voi termina de cules cafea Acum beau cafeaua si va citesc ce mai spuneti, ce mai faceti,masina imi iau si eu cat de curand ca pe cea veche nu mai am cum o repara,o las la ,arhive", si ca si tine prioritatea este lucrul pe afara, timp avem destul dupa asta sa tricotam coasem crosetam. kiss
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de mnarcisa Lun 01 Oct 2012, 7:47 am

Si eu mai am de cules cate ceva din gradina.
Rosii mai am multe. Am avut o prductie fantastica. totusi ma gandeam sa le guleg gogonele si sa le pun la murat. Am vazut ca dovleacul a inceput sa se maneze si nu as vrea sa patesc asa si cu rosiile. Mai ma patrunjelul de tuns, busuiocul, cimbru, oregano, de scos cele cinci sfacle rosii (cred ca atatea sunt), telina si prazul care s-au facut gigant. Din pacate au nu am reusit sa ma ocup de gradina anul acesta, chiar mi-as fi dorit faorte mult. MA doare sufletul cand o vad cat de rau arata, e o harababura totala si cu toate astea au crescut toate intr-o veselie avand apa mereu nu au simtit lipsa mea.
Pentru la anul am fost informata ca va trebui sa imi mult buruienle in alta parte unde avem gazon. Sotut are alte planuri cu gradina mea. Ar trebui sa o pregatesc de pe acum si voi fi nevoita sa platesc pe cinva sa vina sa scoata gazonul, sa sape si sa schimbe sistemul de udare..
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Lun 01 Oct 2012, 10:42 am

Ma bucur ca mai avem gradinaritze pe aici ! love

Si eu am varza Stejara . Vreo trei sute de fire cred . Unele deja sunt foarte mari , altele n-au legat deloc , dar mai e timp sa creasca . Pentru casa va fi destula , mai ales ca e asa de scumpa anul asta si nici nu prea e de pe la noi .

Si eu tot ca tine , Narcisa ! Anul asta gradina a cam ramas de izbeliste . Daca am vazut ca nu merge mai nimic , parca nu m-a mai tras inima . Am fost si mai ocupata cu cantatul , dar acum am intrat in recuperari . Azi mi-am udat patrunjelul abia rasarit si mararul , rasadurile de salata si castravetii . E asa de cald afara si trebuie apa . Apoi am adunat samanta de ceapa perena si am intins-o la uscat .

Acum am intrat in casa sa fac o ciorbita de toate legumele , dar mai trag cu ochiul si pe aici ! wink

Va pup pe toate si s-aveti spor la treaba ! kiss
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de stejara Lun 01 Oct 2012, 7:47 pm

Multumesc de urari!Eu am gradina mica, locuiesc in centrul orasului, ei sa fi avut gradina mare dupa pofta inimii, dar deh trebuie sa zic mersi cu ce am, asa ca fiecare coltiosr este folosit cat se poate, pe la anul vreau sa fac niste modificari, deja am pus planurile la punct cu sotul si feciorul!
Varza am si eu cam 100 de fire, e pusa in capatul gradinii, in anii din urma tineam si bucata mosului meu, dar acum a preluat-o varul meu, si aveam o productie acolo de rosii, nu gluma, are un izvor si luam apa de acolo pentru udat, apa buna, limpede..
Eu am facut ieri o supa de legume, maine fac un ghiveci! kiss
Spor pe maine la treburi!
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Joi 25 Oct 2012, 2:37 pm

Ce multa vreme a trecut de cand n-am mai scris pe aici !Dar asta nu inseamna ca am stat degeaba ...

Am 800 de salate plantate si urmeaza sa intercalez ceapa printre randuri . Rasadul de salata e mare , asa ca prin fasonare inainte de plantat , ma mai aleg si eu cu cate un castron de salata verde . Mai am de doua ori pe atata salata de plantat , dar pana atunci sa va arat poze de la fata locului .

Rasadul inainte de fasonare (scurtare ):

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si brazdele cu salata plantata :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Azi am udat abundent ca era nevoie si acum astept sa creasca macar doua trei frunze ca sa intre in iarna plantele pregatite .

Mai am poze cu ultimele vinete din gradina mea :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si prima stevie de toamna care a devenit ciorbitza imediat ce am adunat-o si ultimul porumb zaharat , pe care daca l-am semanat cam tarziu il mancam acum in octombrie :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

kiss fetelor si va astept cu poze din gradina voastra !

corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de gmiki1 Joi 25 Oct 2012, 2:40 pm

corina da tu ti-ai gasit sa ne faci in ciuda cu porumbul?uite deseara merg in market sa cumpar porumb la cutie Smile ....super ai amenajat tu pentru rasaduri!
gmiki1
gmiki1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 344
Varsta : 45
Localizare : buzau
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Joi 25 Oct 2012, 2:57 pm

love Gmiki , nu asta am intentionat ! Merci
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de gmiki1 Joi 25 Oct 2012, 4:41 pm

asta e...intentionat sau nu,eu ma duc sa cumpar porumb Smile offf ca nu m-am saturat deloc anul asta de porumb,doar de 2 ori am mancat Sad
gmiki1
gmiki1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 344
Varsta : 45
Localizare : buzau
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 25 Oct 2012, 7:12 pm

Corina felicitari esti o harnicuta !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de stejara Joi 25 Oct 2012, 8:04 pm

Gmiki,si mie imi place mult porumbul, niciodata nu simt ca ma satur!
Eu am cules deja varza, e pusa bine la 2 butoaie la murat, iar parte, la rece , pentru mancare, am terminat si de sapat, totul este curat!
Ceapa deja am pus,slata la fel, am pus si un strat de usturoi,am si patrunjel(voi avea si de sarbatori verde)de stevie nu mai spun, stau bine la capitolul asta, am loc sub gard, unde e umbra si altceva nu merge..Va urez spor!
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de tinap Joi 25 Oct 2012, 8:17 pm

Ce fete harnice pe-aici,v-ati umplut camara ca furnicile harnice.
Stejara,tare mult mi-as dori sa fiu vecina ta,si sa-mi dai si mie o mina de stevie!Auzi la ea,2 butoaie de varza!!!Mamaaaa,ce-as bea o cana de zeama de varza rece,de-aia buna,cum numai in Rom. se gaseste!
kiss
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Vin 26 Oct 2012, 8:20 am

Bravo , Stejara ! love Asa-mi place !

Si noi cred ca taiem varza curand . Ce-a crescut a crescut , ce nu , sta pe loc si ma intarzie cu celelalte , asa ca... la butoaie cu ea . Si noi mancam foarte multa varza iarna si cruda in salate , dar si gatita .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de valentinadof Vin 26 Oct 2012, 11:39 am

Mi-am pus in pamant si eu usturoiul,salata pt rasadul din primavara este si ea maricica.Nu stiu cum sa fac cu ceapa!Daca pun din aia mica din recolta de asta vara in solar, o fi bine?Ce sa mai seman in solar, Corina,ca tu le stii pe astea?Loboda acum sau la primavara?
Vad ca ai plantat sub cerul liber salata,o protejezi in vreun fel?

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de victoriacus Vin 26 Oct 2012, 3:31 pm

Am terminat si eu aproape,cu gradina.Am arat,am pus o gramada de trandafiri sub peturi,pe cei mari i-am musuroit,am mai plantat flori si pomi si am pus usturoiul si vreo 2 kg de arpagic. Mai am de pus inca vreo 2 kg de arpagic si gata cu gradina pe anul asta Smile
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Mar 13 Noi 2012, 2:27 pm

M-ati dat absenta , nu-i asa ? wink Inainte primeam notificari la toate topicurile , si tineam pasul fara sa mai caut . Acum primesc foarte putine si e mai greu . zid

Valentina , in solar poti sa pui ceapa de stufat (asa-i zice pe la noi la ceapa ramasa mai mica ) fara grija . Ea face mai multe fire de ceapa verde decat arpagicul si chiar mai devreme un pic . Loboda eu o seman dupa ce da gerul , ca nu cumva sa-mi faca surpriza sa rasara ca ea nu prea e pretentioasa la frig si daca rasare acum , moare imediat . Mai poti pune usturoi (daca-ti place verde ) , poti planta salata (daca ai rasad facut , daca nu ai poti sa semeni direct pe brazda si raresti la rasarire ) , poti semana marar , spanac si cam atat .

Eu am plantat un soi de salata rezistenta la frig , afara in gradina pentru ca anul asta nu am solar acoperit . Mai stricam doua mici si mai ridicam unul mare ca primul , apoi tragem nadejde ca la vara sa fie gata amandoua (si aici ma refer la toata sarma pe care trebuie sa o '' crosetam '' pe ele ) , ca sa le acoperim .

Zilele astea am smuls si noi lujerii de vinete si imediat ce terminam curatenia aram si frezam sa fie gata brazdele pentru semanat marar , loboda alba si rosie si laptuci .

Victoria , ce bine de tine ! 4 kg de arpagic... Asta-i rasfatz ! wink

Sa aveti spor , harnicutzelor ! love
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de Admina Mar 13 Noi 2012, 2:38 pm

Fetelor, ce harnice sunteti! Inca nu ati obosit de gradinarit?
Ai mei inca mai au in solar spanac, salata, ceapa verde, in curte marar si patrunjel mult.
Aveti idee ce sa fac cu ceapa verde, mararul si patrunjelul? Se pot pastra peste iarna, cumva? Mararul merge congelat, dar patrunjelul isi cam pierde aroma. Ceapa, ceva idei?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de ema Mar 13 Noi 2012, 3:40 pm

Admina, daca ai patrunjel mai mult si nu ai ce face cu el fa o cura de salata de frunze de patrunjel 3-4 zile, nu mai mult Curata rinichii si sangele foarte bine Doua maini bune la o salata(de persoana), zeama de lamaie si putin ulei (de masline daca ai), poti pune si putina ceapa
O mananci asa goala, fara nimic, intre mese (pe inima goala), una pe zi
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Mier 14 Noi 2012, 8:32 am

Nici eu nu congelez patrunjel , Admina . Prefer sa acopar o brazda si sa-l caut prin zapada iarna sau mai pun in ghivece cateva radacini tinere . Intr-un an am avut o tufa zdravana toata iarna , dar am semanat in ghiveci in august . Mararul are aceeasi aroma si congelat . Si leusteanul la fel .
Pentru ceapa verde nu am nici o solutie . Noi o tinem pana primavara in solar si consumam treptat (asta daca nu incurca locul ) , pentru ca o punem in octombrie .

Ema si mie mi-ar placea o asemenea salata , dar nu ma impac cu patrunjelul crud deloc . Stiu cat e de sanataos , dar nu reusesc sa-l suport in salate .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de ema Mier 14 Noi 2012, 9:28 am

Corina eu il urasc in salata Imi place presarat pe preparate, dar nu asa, mancat cu buchetul Dar e extrem de sanatos
Iar leusteanul e stiut ca ajuta la slabit (facut ceai)
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Joi 15 Noi 2012, 2:33 pm

Am venit cu poze din gradina mea .
Mararul :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

patrunjelul semanat in septembrie , care la primavara va fi o frumusete

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

solariile mici care au iesit cam strambe din iarna trecuta si acum le dezmembram

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si vor deveni si ele un al doilea solar mare ca acesta

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se vede si varza careia ii tot pun eu gand rau si nu mai ajung , dar zilele astea curatam terenul sigur .

Azi am semanat 6 randuri lungi de vreo 30 de metri , cu laptuca verde si rosie . Mai am si rasad de salata de plantat , dar azi a fost foarte frig si n-am vrut sa mai stau cu mainile in pamant ud .
Acum a dat soarele si ma intorc la treaba . Mai avem ceva telina de radacina de scos (vreo suta de bucati ) si cu marar si patrunjel , mergem maine la piata .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 15 Noi 2012, 3:11 pm

vanzare buna si sanatate Corina!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de Admina Joi 15 Noi 2012, 5:25 pm

ema a scris:Admina, daca ai patrunjel mai mult si nu ai ce face cu el fa o cura de salata de frunze de patrunjel 3-4 zile, nu mai mult Curata rinichii si sangele foarte bine Doua maini bune la o salata(de persoana), zeama de lamaie si putin ulei (de masline daca ai), poti pune si putina ceapa
O mananci asa goala, fara nimic, intre mese (pe inima goala), una pe zi
Merci de idee Ema. Merci Mi-ai amintit de salata tabouli, cu mult patrunjel verde. Nu am mai mancat de mult si imi place.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Corina, ma bucur mult ca nu renuntati la gradina. Stiu ca citeam asta vara ca aveati niste ganduri negre si-mi parea asa de rau. Spor si putere de munca, sa vindeti tot, cu valoare. hug

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de cocav Vin 16 Noi 2012, 7:36 am

Corina,frumoasă grădina,spor in tot ce faceţi, vânzare bună !
cocav
cocav
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 229
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB