Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

+57
danniela
valentinadof
gabi1972
victoriacus
ivanoiuadela9
viorica
alinutza_andrei08
marina40
teisoara
kitty_1973
cory74
galben emilia maria
duchess
cozma felicia
denis21
Dodo-pui
T_mihaela
Chirrox13
emmancita
symos
Adina Grigoriu
gabriela1554
piciul
yyyiulia
chocolate
georgeta.prnic
crina68
tinap
kmn
monicris
monabia14
mimiady63
luisa-maria
Angelica18
SilviaDumitrescu
RaluKara
firicel
myky7robc
mariaz_09
ioana soare
tadok
LORIMAR
ninatopor
Marry
mari01
chemio
vyky2010
stoy
anigherman
anda81
pufoi
godeta
Cristina Munteanu
DreamBiju
lika
PAULA CONSTANTIN
Uca
61 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de anda81 Dum 11 Mar 2012, 5:25 pm

Ninatopor foarte frumoase lucrusoarele facute de tine,felicitari! va fi foarte frumoasa/frumos nepotica/nepotelul kiss ]
Scuze Embarassed va fi foarte frumoasa Iris. Si numele e deosebit. love
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de tadok Dum 11 Mar 2012, 7:16 pm

nina tare frumoase sa va bucurati de micuta si da i bataie, imediat avem nevoie de rochite
tadok
tadok
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 65
Varsta : 63
Localizare : israel
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de ioana soare Dum 11 Mar 2012, 8:27 pm

Chemio ai o fetita frumoasa si dulce foc! Sa-ti traiasca si sa va bucure fiecare zi impreuna cu fratele ei! Sunt foarte frumoase atat rochita si botoseii lucrati de tine cat si hainutele lucrate de prietena ta. Si mie imi place foarte mult combinatia de culori folosita de prietena ta. Iar botoseii lucrati de tine sunt super, parca ar fi balerini cu poante.

Marry e draguta jacheta, si imi place cum ai cusut fermoarul, nici nu se vede.

Nina se vede cu cata nerabdare si cu cat drag iti astepti nepotica! Imi place in mod deosebit paturica curcubeu, e foarte vesela, ai avut o idee super! Ai avut numar impar de randuri la dungi, nu?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de chemio Lun 12 Mar 2012, 8:17 am

Va multumesc foarte mult.
Foarte frumoase lucrusoarele. Ninatopor, la ce dimensiune au iesit paturicile? Marginile paturicii curcubeu au iesit asa frumos din lucru sau ai mai finisat cu croseta sau altceva?
Ioana, creatiile tale sunt absolut perfecte si sper ca intr-o buna zi sa ajung si eu la nivelul tau de cunostinte in materie. Maini as avea. Multumesc pentru cuvintele frumoase. Poate ti se pare greu sa o iei de la inceput dar, ar fi frumos sa-i faci si tu lui Paul o surioara.
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de ninatopor Lun 12 Mar 2012, 8:59 am

Multumesc mult pentru incurajari! Merci hug
Ioana, ai dreptate, am avut numar impar la randuri, deoarece nu am vrut sa schimb culorile numai pe o parte a lucrului.
Chemio, paturica curcubeu am facut-o de 118/110 cm. La margine, ca sa tina mai bine, la sfarsitul fiecarui rand, nu lucram penultimul ochi. Nu i-am facut nimic altceva. Paturica dantelata va fi de 90/90 cm. Azi cred ca o voi termina si voi intra pe aici sa caut explicatiile Ioanei cu privire la blocarea tricoturilor.
ninatopor
ninatopor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 63
Localizare : Braila
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de mariaz_09 Lun 12 Mar 2012, 10:22 am

Imi place ce ,si cum ai lucrat Nina.Cand este vorba de nepotei ne mobilizam cu toate fortele si facem tot ce este mai frumos!As vrea sa te intreb din ce fir ai lucrat paturica? pupi Flowers
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de ninatopor Lun 12 Mar 2012, 10:29 am

Mariaz, cea multicolora am lucrat-o cu fir RED HEART Margareta, cu bobine de 50gr cu firul pus in doua si fiecare culoare este de fapt un scul, iar cea dantelata cu firul tot in doua pus, dar cu firul asta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Multumesc pentru aprecieri!!
hug
ninatopor
ninatopor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 63
Localizare : Braila
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de ioana soare Lun 12 Mar 2012, 10:31 am

Nina e foarte interesanta metoda cu nelucratul penultimului ochi, nu stiam de ea.

Chemio acum in august tot un baietel se pare ca va veni, asa ca de unde sa scot surioara daca prietenul meu nu stie sa faca decat baieti?Smile))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de ninatopor Lun 12 Mar 2012, 10:41 am

Ioana, felicitari!!! Sa fiti sanatosi, norocosi, sa aveti numai bucurii, sa ai o nastere usoara, si totul sa fie asa cum iti doresti! Flowers beat Flowers
Metoda cu nelucratul ultimului ochi mi l-a arat o batranica de pe strada unde am locuit in copilarie, cand m-am plans la ea ca imi iese marginea prea ondulata de la lucrul manual.
ninatopor
ninatopor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 63
Localizare : Braila
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de ioana soare Lun 12 Mar 2012, 11:43 am

Nina iti multumesc pentru urari! pupi

Este vorba de penultimul sau ultimul ochi? Cea cu ultimul o stiam, de fapt stiam de primul ochi, ies mult mai frumoase si ingrijite marginile asa. Si mai avea Samo o metoda, primul ochi tot nelucrat, dar si infasurat in acelasi timp.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de vyky2010 Lun 12 Mar 2012, 12:18 pm

Fetelor eu primul ochi la inceput de rand nu-l lucrez pentru a-mi iesi marginea frumoasa.
vyky2010
vyky2010
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 331
Varsta : 78
Localizare : PITESTI
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de ninatopor Lun 12 Mar 2012, 12:23 pm

Ioana, cand termini randul, penultimul il iei nelucrat, il lucrezi pe ultimul, iar cand incepi lucrul pe primul il iei nelucrat, il lucrezi pe al doilea (adica pe cel care nu l-ai lucrat cand ai terminat randul). Sper ca ai inteles. Cine m-a invatat pe mine sa tricotez, mi-a spus ca primul ochi nu se lucreaza niciodata.
Prin luna mai ma voi apuca de o paturica pentru un nepotel ce se va naste la sfarsitul lui iulie, si vreau sa fac paturica din imagine, dar sa folosesc mov, lila, bleumarin, bleu..... poate iti fac pofta de o paturica! rade
: [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ninatopor
ninatopor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 63
Localizare : Braila
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de PAULA CONSTANTIN Lun 12 Mar 2012, 3:40 pm

NinaTopor este foarte draguta paturica ce vrei sa o faci nepotului si foarte interesant si nodelul, o sa il copiez si eu ca model de inspiratie Smile
Spor la treaba
PAULA CONSTANTIN
PAULA CONSTANTIN
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 343
Varsta : 39
Localizare : PRAHOVA
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de ioana soare Lun 12 Mar 2012, 9:42 pm

Nina am priceput acum multumesc! Merci
Inainte sa se nasca Paul am inceput sa-i lucrez o paturica, bleumarin cu barcute albe. Dar am abandonat pentru ca lucram cu 7 gheme si nu am avut suficienta rabdare. As lua-o de la capat, dar as lucra pe coloane, pe care sa le cos ulterior, mai ales ca despart barcutele cu punct lenes, care se poate coase plat, invizibil. Asa as lucra doar cu 3 gheme deodata. Iar pentru bebe mic am o idee de paturica din module cu torsade, dar inca nu e definitivata.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de myky7robc Lun 12 Mar 2012, 10:48 pm

mary, imi place f mult cum e plovarul, corect executat si culorile frumoase.
nina, dar in paturelele tale mi-am clatit ochii, ce frumusele sunt ambele si lucrusoarele acelea pt bebei sunt minunate.
anigherman, dar si tu astepti un bebe?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de firicel Lun 12 Mar 2012, 11:00 pm

Chemio,imi plac foarte mult rochitele fetitei tale!Ce fir ai folosit?
Nina,sunt superbe atat paturicile cat si celelalte lucrusoare!
Marry,ai facut un pulover deosebit de fumos!Felicitari!
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de ninatopor Mier 14 Mar 2012, 3:56 pm

Fetelor, am terminat paturica dantelata, am spalat-o, e foarte frumoasa, dar sunt necajita ca lasa par. Am impaturit-o si pe bluza aveam vreo 6-7 fir. Mi-am udat mana si am dat pe ea si m-am pricopsit si pe palma cu cateva. Pe el specifica "Weigth Tip : 2 Fin:Sport Baby", si am fost incantata ca are 10% Mohair, 30% Acril, 40% Merino Lână, 20% Alpaca. Daca nu reusesc sa-i fac ceva, clar trebuie sa ma apuc de alta care nu lasa par zid Si eu eram atat de fericita ca lucrez copilului ceva care contine un procentaj mare de fire naturale. Cand voi mai cumpara fire de tricotat oare ce trebuie sa evit la compozitie: mohairul sau alpaca?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ninatopor
ninatopor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 63
Localizare : Braila
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de myky7robc Mier 14 Mar 2012, 10:59 pm

nina e f frumoasa paturica si culoarea e minunata.
parerea mea e ca pt bebelusi ar trebui fire nescamoase, adica acryl 100% si bbc 100%.
dar ma gandesc ca si asta o poti folosi pt asternut sau invelit in carut.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de ninatopor Joi 15 Mar 2012, 7:53 am

Am periat-o de-am inebunit-o, am spalat-o din nou, si.... nu mai iese nimic!!! bucurie Acum este asa cum mi-am dorit si nici nu i-am stricat design-ul la cat am "flocait-o" ieri!
Myky, ai dreptate, asta am cautat si eu, sa fie un fir nescamosabil, dar am vrut sa aibe lana...
ninatopor
ninatopor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 63
Localizare : Braila
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de ioana soare Joi 15 Mar 2012, 11:52 am

Nina e foarte frumoasa paturica!Ce bine ca ai rezolvat cu parul!
Mohairul trebuie sa-l eviti neaparat. Si alpacaua e paroasa, dar naparleste mai putin decat mohairul. Exista fir de lana special pentru bebelusi si copii, este foarte fin si moale pentru a putea fi suportat de pielea sensibila a bebelusilor si este superwash, adica se poate spala in masina. De scamosat se scamoseaza toate (mai cu seama acrilul), unele mai repede, altele mai incet, unele mai mult, altele mai putin. Depinde si cum sunt spalate, e important sa folosesti detergent lichid special pentru lana, gen perwoll.

Pentru vara cea mai buna fibra e bumbacul, exista si el special pentru bebe si eco, vopsit cu vopsele naturale.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de ninatopor Joi 15 Mar 2012, 11:59 am

Ioana multumesc mult pentru sfaturi. Gravidutei mele i-a placut foarte mult un cocon si tot ce mi-ai scris ma ajuta foarte mult pentru a cauta firul potrivit. kiss
ninatopor
ninatopor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 63
Localizare : Braila
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de chemio Dum 18 Mar 2012, 10:32 pm

Felicitari Ioana! Asta chiar e o veste buna! Sa fiti sanatosi si sa ai sarcina usoara!
firicel, am folosit fir CATANIA, codurile 0128, 0226, 0172 pentru rochita cu grena. Este bumbac 100%. La cea cu verde nu am codurile.


Ultima editare efectuata de catre chemio in Dum 18 Mar 2012, 10:45 pm, editata de 1 ori
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de ninatopor Dum 18 Mar 2012, 10:36 pm

I-am facut lui Iris o vesta. Culoarea reala este de visina necoapta, iar umerasul este de la o pereche de chilotei, ca unul normal ar fi fost prea mare. rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ninatopor
ninatopor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 63
Localizare : Braila
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de myky7robc Dum 18 Mar 2012, 10:40 pm

nina felicitari, imi place vestuta, dar pt ce varsta este?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de ninatopor Lun 19 Mar 2012, 6:56 am

Myky, vesta este de aprox. 22/23 cm si am facut-o pentru cand va avea nepotica 2-3 luni. Am facut-o cu nasturei pe ambele parti ca sa fi usor de pus si "pica" peste linia umarului.
ninatopor
ninatopor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 63
Localizare : Braila
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre tricotate pentru cei mici VII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB