Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoli si discutii despre scolari -1

+46
Roxy
marry_a19
bisisica bijuterii
Gerlinde13
Gabica
T_mihaela
trandafiras78
adelina24
manuela29
Gianina4ever
gloriamix
cristina07
ivanutamihaela
symos
alinuta96
ivanoiuadela9
arielas
Lucia.BlueFlower
Dodo-pui
valentinadof
diada
gmiki1
barbin
rob roy
voicu silvia
Lucia Ro
manus marioara
cory74
aurishta
Angelica18
Andata
MihaelaT
danae
cld
Dorulet
cris_io_mat
claudiana
pufoi
elluta
danniela
musetel
kitty_1973
ismi3ismi
dandana
anasia
Admina
50 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Mier 02 Oct 2013, 10:31 pm

MihaelaT a scris:Poate sunt persoane interesate  de

Una dintre noutăţi:
Buna Mihaela,
Pentru romana (abecedar sau cum Doamna Iarta-ma s-o mai numi acum) la clasa pregatitoare exista un astfel de fisier?
Multumesc anticipat!
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 02 Oct 2013, 10:45 pm

Da, este şi programa pentru Comunicare în limba română link sau aici găseşti Curriculum National - Programe şcolare aprobate recent.
La clasa pregătitoare nu fac Abcedar. wink

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gabica Joi 03 Oct 2013, 10:47 am

Hai să vă povestesc
Am fost la şedinţa cu părinţii.
Ne citi Dl învăţător regulamentul fusărăm de acord cu el, că sunt lucruri de bun simţ: respectarea uniformei, a prezenţei la ore în timp util nu după ce sună clopoţelul, folosirea corectă a sălilor de educaţie fizică (adică urcarea pe aparate în prezenţa cadrului didactic, etc).
La sfârşit Dl. ne întrebă dacă avem o problemă generală de discutat nu personale. Una dintre mămici reclamă purtarea Doamnei profesoare de RELIGIE.
Îi face nesimţiţi; Când iese din clasă flutură mâna a scârbă zicând : pa, pa!!
Alţi părinţi au susţinut-o, şi copii lor s-au plâns de purtarea Doamnei.
Am ciulit urechile, cu o zi înainte fiica mea îmi spusese: Ce bine că sunt luni de serviciu pe şcoală că nu merg la ora de religie!! Ea mi-a mai spus şi anul trecut când făceam mărţişoarele că profesoarei de religie nu i-ar da nimic, nimic, nici măcar cel mai urât mărţişor pe care l-ar găsi pe jos!!!
M-a şocat.

Până să înceapă la şcoală aceste ore nu avea nici o aversiune faţă de religie, nu suntem o familie bisericoasă dar din când în când mergem pe la biserică, de rugat ne rugăm fiecare cum simte, nu ne impunem dogme;
Acum înţeleg de unde vine aversiunea ei, de la atitudinea Doamnei profesoare:
Întreb şi eu: de ce e materie OBLIGATORIE????
Şi dacă e obligatorie de ce nu-i învaţă despre toate religiile? Unde e toleranţa în ortodoxie?
Ştiu că o să intru în polemici, e mut de vorbit aici dar cred că în primul rând trebuie să-i învăţăm pe copii să fie toleranţi unii cu alţii;


Maria m-a rugat să o scutesc, are în clasă o altă colegă de nu ştiu ce religie care nu participă la clasă.
Am încercat să-i explic că trebuie să o privească ca pe o materie oarecare unde îşi dezvoltă cultura generală şi poate cine ştie parcticipă la vreun concurs gen cine ştie câştigă.

Răspunsul ei scurt:
Pot să citesc şi singură biblia!!!

De ce se induce copiilor teama prin aceste lecţii.
Dacă nu mergi la biserică ţi se întâmplă ceva rău!!, Lăsaţi prostiile cu iepuraşii că nu există aşa ceva!! (replica asta a primit-o fetiţa unei vecine în clasa 1. A venit fata plângând acasă întrebând cine a omorât iepuraşii!!!)
Mai elegant nu putea acea Domană să le explice că iepuraşii vin de Paşti la copii foarte mici la cei mari vin gândurile bune de la Isus??

Alatăieri o colegă mi-a spus că pe nepoţelul ei l-au prins doi colegi în WC, unul îl ţinea de mâini celălalt îl lovea cu picioarele căzut fiind.
L-a întrebat:
-Tu de ce nu ai ripostat?
- Ca să nu fiu ca ei.
Copii sunt în clasa 1a, au 6 ani.

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 03 Oct 2013, 1:18 pm

Am inteles ca orice parinte doreste,are dreptul,legal,sa participe la orice ora ,la clasa unde invata copilul sau.Eu as merge la religie.Poate ne spune MihaelaT ,daca intr-adevar ,este posibil.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de camic Joi 03 Oct 2013, 1:29 pm

Subiectul este sensibil, e adevarat dar uite ca sunt unii profesori de religie care stiu doar sa bage spaima in copii: "daca nu mergi la biserica, ajungi in iad" .... etc. Am dus munca de convingere cu cel mare (care avea FB pe linie...mai putin la religie unde doamna I-a reprosat ca nu isi face bine cruce - cu ce il ajuta asta???? el e copil bun, cu ce e mai prejos de cel din clasa care isi face cruce dar e bataus???), el trebuie sa invete ca la orice alt obiect si sa respecte profesorul.

Nu este obligatorie ca si disciplina:
"Art. 18 alin. (2) din Legea 1/2011: La solicitarea scrisă a elevului major, respectiv a părinților sau a tutorelui legal instituit, pentru elevul minor, elevul poate să nu frecventeze orele de religie. În acest caz, situația școlară se încheie fără disciplina Religie. "

Asta am aflat anul asta cand imi spunea cineva care este de alta religie si la a carui biserica nu se facea religia cu copii.
La noi in casa sunt 2 religii (nu discut ca nu priveste pe cineva) dar am ales ca ai mei copii sa faca la scoala religia....dar as prefer sa nu fie indoctrinati cu lucruri inutile ci sa invete in general despre credinta, bunatate, chiar istoria religiilor....sunt multe lucruri ce ar putea sa le fie predate la aceasta ora, ceva ce sa le ajute in mod real in viata.
camic
camic
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Varsta : 47
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 08/03/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de valentinadof Joi 03 Oct 2013, 5:07 pm

Cel putin guvernarea asta,nu cred ca se vor face schimbari in ceea ce priveste religia in scoli!Nemultumiri sunt peste tot dar nu aude nimeni,ce naiba!Macar de-ar fi profesorii mai putin zelosi!
Gabica,foarte tare exprimarea copilului!Shocked 
"Tu de ce nu ai ripostat?
- Ca să nu fiu ca ei."

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Joi 03 Oct 2013, 9:33 pm

Nu se va schimba nimic nici in urmatoarele guvernari.wink Religia va fi tot mai mult bagata pe gat, pentru ca simt ca pierd teren si trebuie sa faca ceva sa-si capete adeptii, macar cu forta. Cel mai simplu e sa speli pe creier copiii. Era o vorba a unor preoti iezuiti: da-ti-mi copilul pentru primii 7 ani si va voi da barbatul!zid 
Acest fenomen se intampla si in State, unde se vorbeste sa se scoata evolutionismul din scoli. Adica noi nu ne tragem din maimute, legile lui Darwin nu sunt reale, noi am fost facuti de Creator, acum 6000de ani, care se considera vechimea Pamantului. Si probabil ca Pamantul e tot plat... Ne intoarcem in Evul Mediu, asteptam arderi pe rug pentru vrajitoare si satanisti.
Nu trebuie sa ne mire profesori de religie fara etica si fara mila. Manualul cu accidentul auto, daca minti sau daca nu mergi la biserica, e foarte real. Asta e atitudinea BOR: sa va bata Dumnezeu, de pacatosi! Nu Dumnezeu e iubire, e mila, e uniune. Dumnezeu e razbunator, pedepseste si nu uita.zid Noi avem liber arbitru, putem alege informatiile, dar cei mici, mai putin. Nu ma tem pentru fi-mea sau copiii vostri, pentru ca veti stii sa le deschideti ochii. Dar cati pe la tara nu cred balivernele astea, cati din orase merg pe pilot automat, cu turma, pentru ca nu judeca prea mult, nu-si pun problema indoctrinarii, la copii lor.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Joi 03 Oct 2013, 10:42 pm

Admina a scris:Nu se va schimba nimic nici in urmatoarele guvernari.wink Religia va fi tot mai mult bagata pe gat, pentru ca simt ca pierd teren si trebuie sa faca ceva sa-si capete adeptii, macar cu forta. Cel mai simplu e sa speli pe creier copiii. Era o vorba a unor preoti iezuiti: da-ti-mi copilul pentru primii 7 ani si va voi da barbatul!zid 
Acest fenomen se intampla si in State, unde se vorbeste sa se scoata evolutionismul din scoli. Adica noi nu ne tragem din maimute, legile lui Darwin nu sunt reale, noi am fost facuti de Creator, acum 6000de ani, care se considera vechimea Pamantului. Si probabil ca Pamantul e tot plat... Ne intoarcem in Evul Mediu, asteptam arderi pe rug pentru vrajitoare si satanisti.
Nu trebuie sa ne mire profesori de religie fara etica si fara mila. Manualul cu accidentul auto, daca minti sau daca nu mergi la biserica, e foarte real. Asta e atitudinea BOR: sa va bata Dumnezeu, de pacatosi! Nu Dumnezeu e iubire, e mila, e uniune. Dumnezeu e razbunator, pedepseste si nu uita.zid Noi avem liber arbitru, putem alege informatiile, dar cei mici, mai putin. Nu ma tem pentru fi-mea sau copiii vostri, pentru ca veti stii sa le deschideti ochii. Dar cati pe la tara nu cred balivernele astea, cati din orase merg pe pilot automat, cu turma, pentru ca nu judeca prea mult, nu-si pun problema indoctrinarii, la copii lor.
Total de acord.

Fiul meu de 4 ani la facut KO pe tat'su cu replica "Tati, eu cred ca Doamne Doamne e rau, pentru ca ne baga in pamant!"
Le multumesc de indoctrinare socrilor zid ... dar se pare ca nu pierd teren wink 
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 03 Oct 2013, 11:49 pm

ismi3ismi a scris:Am inteles ca orice parinte doreste,are dreptul,legal,sa participe la orice ora ,la clasa unde invata copilul sau.Eu as merge la religie.Poate ne spune MihaelaT ,daca intr-adevar ,este posibil.
Eu nu ştiu să existe cadru legal cu privire la participarea părinţilor la ore. Nu am auzit aşa ceva. Ismi, tu unde ai auzit/citit asta? Shocked 
Părinţii pot participa la ore dacă-s invitaţia de dascăl, în Săptămâna porţilor deschise sau dacă sunt probleme c elevul, dar ca să vină când are chef nu. Şcoala ar deveni piaţă dacă fiecare părinte vine când are chef. Nici directorul nu vine în asistenţă când are chef şi mai ales după ce a început ora.
Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic
Art. 97 (1) - Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfăşurării activităţii didactice de nici o autoritate şcolară sau publică.
Cu privire la aceast drept se impun câteva precizări. Considerăm că prin aceste dispoziţii s-a instituit o protecţia specială atât pentru personalul didactic cât şi pentru elevii aflaţi în timpul desfăşurării activităţii didactice având în vedere complexitatea actului didactic şi implicaţiile acestuia. Dacă ne raportăm strict la prevederile constituţionale, prin autorităţi publice se înţeleg: Parlamentul, Preşedintele României, Guvernul, administraţia publică centrală şi locală şi autoritatea judecătorească. Prin urmare, considerăm că, nici un reprezentant al acestor autorităţi nu poate perturba desfăşurarea unei activităţi didactice pe tot timpul desfăşurării acestei, decât, eventul, cu acordul cadrului didactic în cauză. A se înţelege bine că şi primarul, ca reprezentant al administraţiei publice locale, trebuie să se supună aceleiaşi interdicţii. Fac această precizare din motive bine cunoscute, mai ales celor care lucrează în mediul rural. Mai mult, nici măcar o autoritate şcolară, înţelegând prin aceasta reprezentanţii inspectoratelor şcolare sau ai altor organisme cu atributii în acest domeniu nu pot perturba desfăşurarea activităţii didactice. Deşi Legea nr. 128/1997 nu cuprinde o prevedere expresă în acest sens, considerăm totuşi că art. 97(1) nu este aplicabil în următoarele situaţii: pentru înlăturarea unei primejdii privind viaţa, integritatea fizică sau bunurile unei persoane, pentru apărarea siguranţei naţionale sau ordinii publice, pentru prevenirea răspândirii unei epidemii.

Am mai dat o căutare şi am mai găsit asta:
Legea Educatiei Nationale Legea nr1/2011

Sectiunea 9 - Dreptul la securitate al personalului didactic

Art. 272(1) Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfășurării activității didactice de nicio autoritate școlară sau publică.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), nu se consideră perturbare a cadrelor didactice în timpul desfășurării activității didactice intervenția autorităților școlare și/sau publice în situațiile în care sănătatea fizică sau psihică a elevilor ori a
personalului este pusă în pericol în orice mod, conform constatării personalului de conducere, respectiv în timpul exercițiilor de alarmare pentru situații de urgență.
(3) Înregistrarea prin orice procedee a activității didactice poate fi făcută numai cu acordul celui care o conduce.
(4) Multiplicarea, sub orice formă, a înregistrărilor activității didactice de către elevi sau de către alte persoane este permisă numai cu acordul cadrului didactic respectiv.
(5) Înregistrarea prin orice procedee a activităților desfășurate în spațiile școlare este permisă numai cu acordul personalului de conducere, cu excepția celor de la alin. (3).
L.E.N.
Dacă apar probleme, părintele nu-şi face dreptate singur. Scrie o reclamaţie pe care o înregistrează la secretariatul şcolii şi care va ajunge pe masa directorului. Profesorul respectiv este chemat, se poartă discuţii, este chemat părintele, se ajunge în Consiliu de administraţie şi chiar în cel de disciplină. Dacă părintele nu-i mulţumit poate face plângere la ISJ, dar numai după ce s-a făcut o reclamaţie scrisă la unitatea de învăţămâmt. Nu mergi direct la ISJ.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gabica Vin 04 Oct 2013, 11:32 am

Nu m-aş duce să asist la ore. Credeţi că se va purta Doamna ca de fiecare dată???? Eu nu cred.
Am încredere în "copii de cristal" care au venit şi mai vin pe pământ. "Copii de cristal" sunt acei copii cu puteri paranormale pe care-i vedem din ce în ce mai mult pe lângă noi, pe care nu o să-i mai îndobitocească dogmele religioase, pentru că ei "văd" o altă realitate. Sunt acei copii care au "prieteni imaginari", care ne spun cine sună la uşă cu 10 minute înainte, care ne mângâie fruntea lundu-ne durerea de cap.
Eu cred în ei.

Ce nu putem face noi, vor face ei, sper.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Vin 04 Oct 2013, 12:07 pm

Ce parere aveti de after school? Fata din dotare e a doua, i s-a schimbat invatatoarea, doamna din primul an le dadea multe teme si era cam emotiva, nu-i prea putea stapani. E o clasa mai dificila, multi baieti si destul de rai, in clasa I se urca unul cu picioarele pe banci, in ore...
Ideea e ca s-a invatat sa raspunda in doi peri si chiar si noua, nu numai copiilor de varsta ei. Temele, si-a facut obiceiul sa le amane pana pe seara, cand se fac cu nervi din partea noastra. Ma rog, port si eu partea de vina, pentru ca nu putem sta cu ea pana pe la 17-18, o lasam la ai mei, face teme cu mama mea. In ciuda eforturilor noastre, nu le face repede, dureaza si vreo 2 ore, se uita pe geam, mazgaleste, face orice sa nu termine mai repede. Dar, e branza buna in burduf de caine, cum era o vorba si pe vremea noastra. La mate intelege foarte bine, face exercitii grele usor si le face si in cap (desi noi tot insistam sa faca toti pasii). Totusi cand e sa se apuce de teme... e jale.
Ne gandeam la varianta after school, pentru ca am inteles ca acolo fac si temele, cu un profesor, ar mai fi suplimentar engleza si poate un sport. Inainte nu vroia, dar acum ne cere ea, pentru ca vrea la karate... sa se apere de baietii de la scoala.Shocked Nu stim ce sa facem, cum sa abordam problema. Nu e normal sa fie asa de greu din clasa a II-a. Desi am tot auzit de la alti parinti ca sunt exsperatii de teme, de materie (au atatea manuale si auxiliare, ca nu le mai stim, am dat 250lei pana acum pe manuale si nu stiu daca sunt toate achizitionate shot ). Cica e gratis scoala.....
Gabica, fiecare copil e special in felul lui. Normal ca pentru parintii lui e: de cristal, e indigo, e stralucirea, e diamantul etc. Poate sa fie destept ca un geniu, poate sa fie frumos ca un ingeras, etc. Mare grija sa nu dam in cultul copilului, cand ii urcam pe un piedestal, ii consideram talentati si speciali si uitam ca sunt niste omulteti ca noi, normali, la urma urmei. Nu stiu ce ar face generatiile astea mai speciale. Sa nu uitam ca traim intr-o lume unde pusti de 15-16 ani fac droguri cum fumau cei din generatia noastra, incep viata sexula ala varsta la care noi eram la pubertate, nici cum in adolescenta, iau note de 2 si 3 la Bac. Oare ei nu erau de cristal, pentru parintii lor, cand erau prescolari sau in clasele 1-4? De fapt, nu, nu erau de cristal... sunt generatiile carora li s-a dat tot, inca de mici. Parinti care abia isi plateau cheltuielile casei, bagau toti banii in plozii lor, ii rasfatau, sa aiba ce nu au avut ei, pe vremea comunismului. De aia ma tem pentru viitorul copiilor nostri. Nu vad un sistem de valori in societatea asta (poate nici in altele), nu vad cum sa-i crestem si sa le spunem ca e important sa invete, sa munceasca, daca la TV si din anturaj afla ca e bine sa te descurci, sa te distrezi, sa fi sexy, sa faci bani usor.zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gabica Vin 04 Oct 2013, 12:27 pm

Admina, eu nu-mi ridic copilul pe un piedestal;
Nu la acest aspect m-am referit:

Oare ei nu erau de cristal, pentru parintii lor, cand erau prescolari sau in clasele 1-4

Sunt de cristal pentru că sunt "altfel"

Maria mea a fost la after school. În clasele 1+2. Apoi am retras-o. Profesoara le dicta ce aveau ca temă ca să scape repede de ei.
Eu am făcut cu fie-mea şedinţă şi am spus: eu gătesc tu -ţi faci temele sau facem invers?
Ţi-e foame? plăteşti prin efectuarea temei.
La restaurant plăteşti? Da. Atunci te rog.
Dacă mergi la şcoală cu lecţia nefăcută tu te faci de râs tu eşti în pierdere.
Am dus-o odată la o piscină închisă, frumooooos acolo.
-Mami vreau şi eu aici (adoră bălăceala)
-Aici vin campionii. Întâi să văd ce premii iei la sfârşitul anului.
-Dar e mult până atunci!!!! (eram în octombrie anul trecut)
- Asta e. Înveţi în fiecare zi timp de un an ca să primeşti o diplomă într-o anumită zi, la sfârşitul anului.
A luat diploma; am dus-o la acea piscină? NU. Greşeala mea.
Dar astă vară am dus-o la alta în aer liber.
A înţeles.
I-am cronometrat timpul de efectuare a temei. A scris repede, bine, am închis ghiozdanul apoi am petrecut plăcut acel timp.
De fiecare dată negociem: Tu termini ce ai de făcut în 10 min, eu cos 5 nasturi, apoi jucăm amândouă scrable, sau şah, sau ... în timp de 30min.
Dacă tu nu termini eu nu prelungesc acel timp de 30min. Pierzi din timpul tău!
Privitul la TV l-am limitat drastic.

Normal că a fost greu la început. Acum e în clasa a 4a. Abia acum îi plac materiile de la şcoală.



Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Vin 04 Oct 2013, 12:49 pm

Eu nu m-am referit la tine, scuze daca asa s-a inteles.Merci  Nu stiu ce e in fiecare familie si nici nu pretind. Ma refeream la ideea de copil de cristal, in general. Se poarta acum, am mai auzit parinti si de multe ori acesti copilasi sunt lasati sa faca ce vor, sa strice, sa urle, primesc mai multa clementa, de la parintii lor. Revin, nu ma refer la tine si fetita ta, ci generalizez, pe baza experientelor mele de viata, de pana acum.
Nu sunt nici eu tocmai paralela cu ideea de "alfel", de aia si raspund. Daca nu aveam habar, nu ma bagam. Cred ca varsta trezirii e in general mult mai mare, nu in copilarie. In copilarie, adolescenta, tinerete, suntem ca un burete pentru tot ce avem in jur, din partea parintilor, familiei, cadrelor didactice, prietenilor, mass-media, etc. Invatam bune si rele si abia mai tarziu invatam sa le selectam, sa le triem si sa le prioritizam. Nu stiu daca un copil sensibil si talentat, va ramane asa toata viata sau va trece prin varstele normale, firesti: de a-l lua pe NU in brate (cam varsta la care e fi-mea), varsta la care parintii nu stiu nimic si-ti vor raul (adolescenta, pubertatea mai nou), rebeliunea impotriva sistemului de invatamant, impotriva adultilor, varsta la care incearca sa fie mai altfel (hipster, emo, rock, etc.) si multe alte prioade de schimbare, cand li se schimba corpul si psihicul. Apoi pe la 20 se mai calmeaza, incep sa inteleaga ca devin dependenti, altii copilaresc si pana la 30, daca-i tin parintii prin facultati, pe cheltuielile lor... Oricum, timpul ne va demonstra, daca aceasta generatie, ai caror parinti suntem, va fi intr-adevar mai speciala. Eu am facut statistica in facultate si tendinta nu arata asa... din pacate.
Multumesc de sfaturile date. Ma gandesc tot mai mult ca trebuia sa sacrific "cariera" de dragul educatiei fetei mele. Macar primii 4 ani din scoala, sa fi stat de ea, sa-i imprim o disciplina, niste norme, sa incerc sa o ajut sa creasca frumos.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gabica Vin 04 Oct 2013, 1:00 pm

Admina ştiu că nu te-ai referit exact la mine, dar am precizat pentru cine mai citeşte.
NU sunt de acord cu meditaţiile.
Am taxat-o cu 10 lei pentru că m-a sculat de la masă să-i găsesc pe calculator aplicaţia "paint".
I-am explicat unde e, cum trebuie să procedeze dar a preferat mură-n gură. Pentru lene şi prostie plăteşti.
Când a văzut ce uşor este mi-a cerut banii înapoi.
Nu-ţi dau nimic, ce dacă te duci la meditaţii mai ceri banii? Plăteşti cât zice Profesorul, el citeşte din carte tu scrii şi zici că te-ai meditat.
A!!! Nu intră în discuţie cei foarte avansaţi care fac performanţă sau cei care sunt înceţi la minte şi au nevoie de ajutor suplimentar.
Revin.

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Vin 04 Oct 2013, 2:03 pm

Mihaela T spune mi si mie te rog din suflet unde gasesc la clasa a 4 a explicate problemele cu segmente . Sunt terorizata de aceste probleme si in clasa a 4 a invatatoarea nu le-a explicat deloc cum se fac , daca nimeni din clasa nu stia le-o rezolva ea pe tabla si atat . Copii nu au inteles nimic iar eu habar nu am cum se rezolva . acum in clasa a 5 a ne lovim de aceleasi probleme si suntem in pom de tot . te pup multumesc . kiss 
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Vin 04 Oct 2013, 2:11 pm

Apropo de religie, fara sa fac batere undeva, doamnelor! Nu va lasati copii indoctrinati....e trist si greu sa vezi cum se bat si se omoara intre ei din cauza religiei, din cauza unor oameni crescuti cu batul si biblia/coran sau ce o mai fi.
In timp ce scriu afara se arunca cu gaze lacrimogene, copilul meu e departe de mine intre noi e fix locul unde se bat ca prostii, se alearga se impusca si ce-or mai face. Habar nu am. Sper ca politia sa ii disperseze repede.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 04 Oct 2013, 3:04 pm

Va rog,cine stie engleza,spuneti-mi si mie ce se spune in acest interviu: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
...eu ,in scoala,am facut rusa si franceza.....engleza am  invatat prea putin,singura,ocazional,nu deajuns incat sa pricep toata discutia...,din pacate...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 04 Oct 2013, 4:34 pm

Adela, pe youtube găseşti multe probleme grafice explicate de diferiţi profesori.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina, depinde mult de profesorul cu care-şi petrece timpul la after. Pentru unii e bine la after, pentru alţii nu.
Cred că am mai povestit că şi fii-mea avea tendinţa s-o lălăie. Câteodată ignoram situaţia şi-o lăsam să stea pe scaun până amorţea, seara era ruptă şi ajungea direct în pat. Altă dată o zoream şi o lăsam apoi să facă ce voia, iar seara-i precizam clar ce zi minunată a fost şi cât timp a avut să se joacă dacă a făcut totul rapid. O ţinea o perioadă, apoi iar revenea la prostul obicei cu lălăiala şi iar o luam de la capăt. Altă dată mă enervam şi ridicam tonul, o certam bine, am şi pedepsit-o cu diverse plăceri ale ei şi-i spuneam c-o trezesc la 5 de nu termină până la o anumită oră. Odată s-a întâmplat s-o trezesc la 6 pentru că a lungit temele şi poezia o cam bâlbâia seara. De regulă memorează rapid, dar era obosită, nu-i stătea capul şi am spus stop, ne trezim dimineaţă şi am trezit-o, nu i-a plăcut, dar nici că s-a mai întâmplat. Are zile când durează mai mult temele pentru că are mult de scris, de învăţat, dar văd că de anul acesta are un ritm mult mai rapid.
Până acum verificam ce scria, o puneam să caute greşeala până o găsea, nu i-o arătam. Şi acum citesc tema, nu-i mai spun nimic, dar a doua zi îi cer caietul şi văd cu roşu ba o căciulă, o virgulă, o literă şi o întreb dacă-i place... De o săptămână am observat că-şi reciteşte tema de 2-3 ori, deci metoda mea are rezultat pozitiv. wink Nu-i place să vadă roşu în caiet.
Dacă în clasa I şi a II-a nu am prea stresat-o cu munca suplimentară, lucram doar când vedeam că ceva nu s-a fixat bine, de obicei la mate, de anul acesta trebuie să lucreze şi suplimentar pentru că exerciţiul e mama învăţăturii, plus că face o oră de engleză pe săptămână. Eu sunt pro meditaţii dacă trebuie, unde n-o pot ajuta. Încă o pot ajuta, dar nu pronunţ prea bine şi vreau să aibă o pornire bună, să înveţe din start să pronunţe corect. Dacă stratul e bun, şansele cresc să ajungă cu bine la linia de sosire. Ea are 2 ore de engleză cu profesor, o oră de opţional cu doamna ei care are dublă specializare şi încă o oră particulară tot cu doamna ei. Am lăsat-o pe ea să aleagă cu cine vrea să facă pentru că nu vreau ca ora asta în plus să fie stresantă sau să se ducă că trebuie. După oră radiază, e fericită, pe drum îmi povesteşte ce-a lucrat, acasă repetă, scrie cuvintele, într-un cuvânt îi place maxim. La şcoală profesorul nu are timp pentru fiecare, să pronunţe cu el toate cuvintele, pe când atunci când e singură, prof. se ocupă doar de ea, o aude, o corectează, repetă...
Eu sunt de părere că un copil trebuie ajutat, trebuie învăţat cum să înveţe.
Ea e o artistă (aşa-i zice doamna), pictează, confecţionează tot felul, face compuneri minunate, foloseşte expresii deosebite şi-i place să citească, dar nu prea-i place matematica. Mereu se întâmplă să greşească un calcul din neatenţie că uită o zece sau uită că s-a împrumutat şi de aceea insist să pună un punct. I-am explicat că avem nevoie şi de matematică şi exersând va avea rezultate bune. În schimb, îi plac problemele, le gândeşte bine.
Când era în clasa I, la început, îmi spunea că eu nu ştiu, iar replica mea era: Nu, eu lucrez la fabrica de cuie. wink După vreu 2-3 întâmplări cu tu nu ştii, i-am spus să-mi spună ea cum trebuie să facă şi aşa facem. Fiecare are metoda lui, un stil personal, dar ca părinte trebuie să ne modelăm după stilul profesorului, nu pentru că nu ştim, ci pentru a-i fi uşor copilului.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 04 Oct 2013, 4:56 pm

"În predarea Religiei, pot fi utilizate povestiri din evenimentele biblice, din
vieţile sfinţilor, din viaţa de zi cu zi etc., care să ajute la atingerea obiectivelor
propuse. Profesorul va evita prezentarea acelor povestiri care deformează adevărul
religios şi produc îndoieli în sufletele elevilor (de exemplu, diferite legende cu
conţinut religios). Este foarte important să fie prezentate doar întâmplări reale,
adevărate, iar elevii să fie conştientizaţi asupra faptului că la Religie povestirile pe
care le aud, mai ales cele biblice, sunt adevărate" [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

  Adica vrea sa spuna ca faptul ca Fecioara Maria l-a nascut pe Issus,fiind insarcinata cu Duhul Sfant...sau ceva de genul acesta...este adevarat?Deci,copiii trebuie sa stie ca asta e un adevar?Eu credeam ca e doar o poveste...voi cum stiti?Smile
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Vin 04 Oct 2013, 6:14 pm

Ismi3ismi, mie nu-mi merge video din link-ul pus de tine. Dar citesc un articol de tipul asta Rune si imi place ce citesc. Daca ai video respectiv pe alt site, da-mi link-ul, te rog.
Multumesc Mihaela de pareri. Ajung tot la ce a zis Gabica, noi trebuie sa ne ocupam de ei, macar cat ne pricepem. Trebuie sa incerc sa o tin mai mult pe acasa. Mama mea e foarte ok, ii dedica timp si o invata bine, dar nu e consecventa.
Si nici eu nu fac ce trebuie. Spre exemplu, dimineata batea cu putere in usa, pe la 7.30, fica-mea. Nu avea nu stiu ce cartoane colorate cu semnele de punctuatie, facute pentru ora de romana. Asta desi eu am intrebat-o daca are de dus ceva la abilitati practice (totusi cartoanele erau pentru romana, cica). Se plangea ca ia insuficient si am facut in graba niste cartoane cu hartie colorata, urmand sa le coloreze ea la scoala. Sotul meu mi-a zis ca trebuia sa o las sa mearga cu tema nefacuta, daca nu si-a amintit la timp.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 04 Oct 2013, 6:25 pm

Eu aş fi procedat exact aşa cum a zis soţul tău. Smile 
Diana ştie clar că eu nu mă fac avion dimineaţa dacă ea-şi aminteşte nu ştiu ce...va merge fără şi suportă consecinţele.
Aşa cum noi adulţii învăţăm din propriile greşeli, tot aşa învaţă şi ei. Dacă le punem mâncarea pe tavă, nu vor învăţa să-şi ia singuri din cămară.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de aurishta Vin 04 Oct 2013, 6:51 pm

Gabica a scris:
Întreb şi eu: de ce e materie OBLIGATORIE????


Nu este obligatorie, copiii mei sunt scutiti de religie  pe baza unei simple cereri catre director. Fara explicatii, fara pasiune....doar comunicarea faptului in sine!wink  Si nu aduc de nicaieri nici o dovada...poate ca sunt unii atei sau mai stiu eu ce...!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 04 Oct 2013, 7:04 pm

Admina,textul este din "Religia la clasa pregatitoare si clasa I-Ghid pt profesori-Document de lucru" ,care se gaseste pe siteul patriarhiei: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
 
patriarhia.ro / Administratia patriarhala / Sectorul teologic-educational /Invatamantul religios

 Deci,practic,sunt instructiuni de predare a religiei la clasa preg si clasa I,respectiv ,trebuie sa ii convinga ca ceea ce le spune la religie e adevarat,nu povesti,ca sa ii faca sa creada...nu?

Aurishta are dreptate.Tot in ghidul de mai sus ,la pag 9,scrie si despre faptul ca

"Statutul disciplinei Religie, la nivelul întregului învăţământ preuniversitar,
este reglementat de Legea educaţiei naţionale nr. 1 / 2011 prin art. 18: „(1)
Planurile-cadru ale învăţământului primar, gimnazial, liceal şi profesional includ
Religia ca disciplină şcolară, parte a trunchiului comun. Elevilor aparţinând
cultelor recunoscute de stat, indiferent de numărul lor, li se asigură dreptul
constituţional de a participa la ora de Religie, conform confesiunii proprii. (2) La
solicitarea scrisă a elevului major, respectiv a părinţilor sau a tutorelui legal
instituit pentru elevul minor, elevul poate să nu frecventeze orele de Religie. În
acest caz, situaţia şcolară se încheie fără disciplina Religie. În mod similar se
procedează şi pentru elevul căruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat
condiţiile pentru frecventarea orelor la această disciplină. (3) Disciplina Religie
poate fi predată numai de personalul didactic calificat conform prevederilor
prezentei legi şi abilitat în baza protocoalelor încheiate între Ministerul Educaţiei,
Cercetării, Tineretului şi Sportului şi cultele religioase recunoscute oficial de stat”.

 Aura,dar tu nu esti ortodoxa,de ai putut sa retragi copiii de la Religie?Ca spune asa:
"Elevilor aparţinând
cultelor recunoscute de stat, indiferent de numărul lor, li se asigură dreptul
constituţional de a participa la ora de Religie, conform confesiunii proprii."
Deci,numai in cazul cand sunt de alta religie pot sa fie retrasi de la ora?Adica,pt ortodocsi nu se aplica?...desi,spune ca e un "drept constitutional",nu o obligatie...nu?

Ce sa spun...personal,cred ca exista o forta,o energie superioara noua tuturor ,sau mai multe,dar eu nu fac nicio legatura intre aceasta forta si biserica,respectiv religia predata de oameni,asa cum au inteles-o ei...Iar daca tot vrem sa cultivam si spiritualitatea in copiii nostri,mai degraba as alege un curs care sa semene cu emisiunile lui Oreste...care imi pare foarte citit si nu indoctrinat...cel putin asa am dedus eu din cateva emisiuni pe care le-am urmarit ocazional... 


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Vin 04 Oct 2013, 7:32 pm, editata de 1 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Vin 04 Oct 2013, 7:31 pm

Poti retrage copilul de la religie, indiferent de ce religie ai. Cine zicea, pot fi si atei parintii, desi botezati ortodox, daca nu vor sa le frecventeze copilul orele de religie, il retrag printr-o simpla cerere.
Problema e ca marea majoritate fac religie, desi multi se plang de doamnele de religie, de manual, de dogme. Ce face copilul in acel timp? Unde sta?
Ismi, eu te intrebam de linkul cu video al lui Rune Heivang, cel pus acum doua mesaje de-ale tale (nu se incarca video pe site-ul respectiv). Nu te intrebam de link-ul Patriarhiei. Nu ma pasioneaza subiectul atat. A mea e super transanta si pragmatica, nu cred ca are vreo sansa d-na de religie sa o spele pe creier.wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de adriuta Vin 04 Oct 2013, 7:40 pm

Aoleu dar mult ati scris.Merci 

 La religie nu ma bag, va spun doar ca indiferent de religie un copil fara Dumnezeu nu creste bine.
 Ca suntem religiosi sau atei, lasati-i sa aiba un reper al binelui. Nu ajung fanatici din ora aia de religie, credeti-ma...lasati-i sa invete si sa isi faca ei deciziile pe mai departe daca vor sa creada sau nu in ceva cand vor creste mari va fi decizia lor, acum e bine sa aibe acces la informatie.
  Dumnezeu si Jesus nu le spune lucruri rele, preotul acela le spune o pilda... o povata.
 Am o intrebare simpla. Cand au fost bebelusi i-ati botezat la biserica??? ...de ce?
 Vedeti???? dama 
 
Admina, copilul tau nu va ajunge asa cum iti este tie teama sa ajunga. De ce stiu asta? Pentru ca te citesc de atatia ani si ... am incredere in tine ca om si tu trebuie sa ai incredere in tine ca parinte, ok?? Deci fara teama, fii parinte.

 Despre fata, ...ce sa zic, e una ca si al meu. Si asta e un razgaiat si jumatate, unde mai pui ca a voastra are si companie, bunici, matusi...etc. este rezultatul copilului care in ziua de azi a devenit centrul universului. Acum o vreme oamenii traiau greu, copiii veneau pe lume ca.. veneau. Erau bucurie dar si greutati, erau multi (la unii) si de mici invatau viata cu bune si rele. Astia ai nostri traiesc ca intr-un cocon, pentru ei merge in vacante, pentru ei cumparam aia, pentru ei ne zbatem, ei sa aibe, ei sa faca... totul se invarte in jurul funduletului printului sau printesei din dotare.
 Ma insel?? Ei, de acolo toate patimile lumii, mofturi, razgaieli. Pentru ca-si permit. Noi nu avem vreme de observat , ei asta fac toata ziua, observa si trag spuza pe partea lor.
 Cata spuza li se permite atata trag, mai mult n-au de unde.Laughing 

" Have a new kid by friday"  De Kevin Leman
Este o carte extraordinara si am vazut ca au tradus-o si romanii. Caut-o, citeste-o si vei intelege de la un om care a crescut 5 copii si toti sunt reusiti, putin despre psihologia copilului.
  Degeaba incerc eu sa-ti dau sfaturi, sau altii, fiecare copil este diferit si trebuie abordat diferit. Trebuie sa inteleaga ca sunt lucruri care TREBUIE. Trebuie sa simta ca au responsabilitati, ca sunt recompensati nu pentru ca exista si-s copilul tau ci pentru deciziile pe care le iau.
  Nu exista Craciun plin de jucarii si cadouri ca vine Craciunul, ci pentru ca MERITI. Nu te duc la film si primesti aia, aia , aialalta pentru ca ne permitem si iti doresti, ci pentru ca ai MERITAT.
  Este esentialul pe care il pierdem noi astazi, copilul este un OM , face parte din familie nu este un privilegiat. Cu timpul va intelege ca aprticipa la bunul mers al familiei, va intelege ca are responsabilitati, ca este recompensat si va incerca sa devina mai bun.
  Cat timp e oul de aur.... ii place si jocul e castigat. Ba chiar e castigat prea usor, se plictiseste, devine frustrat si ...de acolo...circul aferent.

kiss

**********************************


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Vin 04 Oct 2013, 9:00 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB