Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

+46
alban andreea
diblaru maria
tiana
piciul
despina13cucli
emmancita
Adina Grigoriu
Serban Valentina
danielanica
crina68
mnarcisa
letho
fizicuta
kitty_1973
valentinadof
anamaria79"
Gabiuta
Andata
aurishta
romaya
ismi3ismi
Dorulet
canadianca50
LN
arielas
diana-s
Kristina
Clio_Ela
amnro
diada
corina corina
ema
dorina64
LORIMAR
bubu85
Giobsy
Admina
danniela
kla78
geany
europolis
Floren
MihaelaT
CCristinaC
MagdaMarin
bobitica
50 participanți

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de Admina Joi 05 Apr 2012, 11:04 am

Da, normal ca fiecare vede gunoiul din zona lui, de sub ochii lui.
Daca stau sa ma gandesc mai bine, cred ca asa e in multe parti, mi-a fost dat sa vad in desert aceiasi dezolare, gunoaiele ca pe campurile noastre, zaceau si in nisipul lor, pentru ca ghizii turistici aruncau pe jos totul, ne sfatuiau si pe noi sa facem la fel... zid Cum adica sa-i iei gunoul in geanta, sa-l cari la oras? In oras vedeai gunoaie rar, mai ales in zonele cu indieni, tailandezi, etc.
In Germania era invers, peste tot unde erau turisti era mizerie. Pe autostrada, la toalete era mai curat decat in Koln, unde am vazut cea mai imputita latrina din viata mea. pale Era la cateva strazi de catedrala... In rest, Geany stie ce zic. A dat cu mana pe jos pe strada si avea degetele curate. Era mai curat decat in casa, lingeai miere, vorba aia. Campurile le erau curate, orasele si satele, la fel.
Daniela, eu zic ca sunt cosuri de gunoi destule la noi. In parcuri, pe strazi (ce-i drept cand cauti, nu gasesti...), in zonele de picnic de langa paduri (de multe ori), in rezervatii naturale. Dar ce ma mai seaca e cand pustanii cumpara de la vreun magazin chipsuri si prostii, le mananca in afara si arunca pe jos ambalajele. shot Desi cosul de gunoi al magazinului e langa si eventual si vreunul de la primarie.
Diada nu scrie aici, dar mi-a povestit cum e cu contractele la Rebu, cati dintre vecini au si cati arunca gunoaiele pe camp, ca e pe gratis, desi costa infim ridicarea gunoiului. De fapt, ce mai zic eu... in sectorul 1, e gratis si ce sa vezi. Avem vecini care isi duc gunouil menajer la cosurile stradale, le lasa pe langa, le rascolesc cainii...
Daca as putea sa inteleg, gestul de a arunca pe jos, oriunde te-ai afla, ce bine mi-ar fi... Nu pot intelege insa, cum fac marlanii abstractie, cum nu-i deranjeaza sa vada gunoaiele altora? Cum se plimba, fac picnic in mormanul de gunoi al altora si lasa si ei in urma, alte deseuri, pentru ca data viitoare cand vin sa fie si mai multe...


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de danniela Joi 05 Apr 2012, 11:56 am

Oamenii aceia care lasa gunoi la picnic nu cred ca se mai intorc in curand acolo, altfel ar gandi "data viitoare cand vin o sa gasesc ce am lasat, ca nu vine nimeni in urma mea sa curete". Am vazut si oameni care isi puneau gunoaiele in sacosi sau le ingropau, asta cu ingropatul un rieten mi-a zis sa nu ma mai stradui ca vin animalele padurii sa le scoata, care animale nu stiu zid ca nici din alea nu mai avem.
Cu lasatul gunoiului langa tomberon iar, "am niste oase maica, sa le manance cainii sau pisicile" si lasa ditamai sacosa cu gunoi pentru 2 oase. Daca ar fi gandit le-ar fi scos si pregatit cumva sa le puna pentru pisici si sa arunce gunoiul, dar.... lenea e mare.
Pacat ca nu se fac campanii de curatare mai des, asa poate or invata si oamenii cate ceva. Cum ca "omul sfinteste locul"!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty ana are mere

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 01 Aug 2012, 9:14 am

Dar de circul din tara ce parere aveti ? da felicitari sportivilor !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de Dorulet Mier 01 Aug 2012, 10:15 am

Sunt si eu de acord cu voi:BRAVO SPORTIVILOR (si celor care-i pregatesc)!
Circului din tara ii lipseste esentialul:PAINEA! Cu cat se lungeste,cu atat platim mai mult si mai scump.De data asta:RUSINE LOR(indiferent de apartenenta politica)!
Nu mai stiu unde,am vazut un afis din Sevilla si e foarte real:
Societatea este construită astfel:
Cel sărac munceşte;
Cel bogat îl exploatează;
Militarul îi apără pe amândoi;
Contribuabilul plăteşte pentru toţi trei;
Vagabondul se odihneşte pentru toţi patru;
Beţivul bea pentru toţi cinci;
Bancherul îi escrochează pe toţi şase;
Avocatul îi înşeală pe toţi şapte;
Doctorul îi omoară pe toţi opt;
Cioclul îi îngroapă pe toţi nouă...
Politicianul trăieşte de pe urma tuturor celor zece...
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 01 Aug 2012, 12:31 pm

se prelungeste ,fiindca nu s-a iesit la vot!! rusine celor care nu au iesit!oameni de nimic...in niciun caz nu se pot numi romani...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de romaya Mier 01 Aug 2012, 2:52 pm

ismi3ismi a scris:se prelungeste ,fiindca nu s-a iesit la vot!! rusine celor care nu au iesit!oameni de nimic...in niciun caz nu se pot numi romani...

Poftim ??? Este cumva votul obligatoriu si nu stiu eu ? Cu ce drept cataloghezi "oameni de nimic" si-i jignesti pe cei care n-au votat ? Eu n-am votat ,pentru prima data in cei 20 de ani de alegeri , asta a fost optiunea mea si consider ca traiesc intr-o tara libera si da, ma consider cetatean roman cu drepturi depline !
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de aurishta Mier 01 Aug 2012, 2:58 pm

Nici eu n-am votat, mi-e greata de tot ce inseamna politica, deci sa inteleg ca si eu sunt un om de nimic? scratch
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de diada Mier 01 Aug 2012, 3:04 pm

Vedeti voi... ca greata asta... ne cam afecteaza pe toti romanii cu drepturi depline. Faptul ca a decis sa se inchida atatea spitale, aveam unul la 6km de mine, unde m-am si nascut, unde m-am operat de apendicita, urmatorul este la 30km si altul la peste 70km. S-a ales praful de el, de ce?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de aurishta Mier 01 Aug 2012, 3:15 pm

Sad Cred ca trebuie sa mutam discutia la "...mi-e rusine" Sad
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de romaya Mier 01 Aug 2012, 3:18 pm

Pentru ca sistemul sanitar nu s-a reformat deloc, pentru ca este "stat in stat" nimeni nu se poate atinge de ei, pentru ca li se aloca bani de la buget tot mai multi in fiecare an , iar calitatea serviciilor medicale scade ,pentru ca bolnavii trebuie sa-si cumpere "anumite" medicamente,pentru ca muulte capushe s-au imbogatit prin externalizarea serviciilor ..si armai fi multe ,cunosc sistemul din interior ,dar nu asta era tema referendumului ..
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 01 Aug 2012, 3:34 pm

"Nici eu n-am votat, mi-e greata de tot ce inseamna politica,"...putem discerne intre doua situatii diferite,nu?
de data asta,printr-o tactica marsava,neprezentarea a insemnat castig pt una dintre parti,si stiati asta,nu?...sa inteleg ca asta,era ,de fapt alegerea voastra?perfect!in cazul asta,retrag "oameni de nimic" si...felicitari pt alegerea facuta!
romaya...ia gandeste-te mai bine,chiar nu are nicio legatura? kiss
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de diada Mier 01 Aug 2012, 3:42 pm

romaya a scris:dar nu asta era tema referendumului ..

nuuu, nu asta era, dar nu tot subiectul ne-a adus in aceasta situatie? ma rog, nu conteaza, ismi a concluzionat corect. Eu zic sa nu mutam, e un roman cu care ne mandrim vad eu.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de romaya Mier 01 Aug 2012, 4:05 pm

Daca asta ati inteles din toata tevatura asta ,eu inchei discutia. Spun doar ca democratia inseamna ca minoritatea se supune majoritatii,mandatul presedintelui este 5 ani , altfel putem avea cate un referendum de cate ori deschide sau inchide gura presedintele -oricare-ar fi el..
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de aurishta Mier 01 Aug 2012, 4:18 pm

ismi3ismi a scris:"Nici eu n-am votat, mi-e greata de tot ce inseamna politica,"...putem discerne intre doua situatii diferite,nu?
de data asta,printr-o tactica marsava,neprezentarea a insemnat castig pt una dintre parti,si stiati asta,nu?...sa inteleg ca asta,era ,de fapt alegerea voastra?perfect!in cazul asta,retrag "oameni de nimic" si...felicitari pt alegerea facuta!
Nu, pozitia mea este cu totul alta! Nu am dorit sa-l sprijin implicit pe dl Basescu si nici nu am vrut sa-i fac jocul dlui Antonescu fiindca am considerat ca a fortat obtinerea acestui referendum . Nu am fost de acord cu aceasta fiindca nu a reusit sa ma convinga ca exista motive reale pentru demiterea presedintelui. Iar asta este pozitia mea indiferent de numele sau culoarea politica a celor implicati.
Ismi, eu nu m-am simtit jignita de formularea ta, ci doar am vrut sa subliniez ca, fiind democratie, fiecare are dreptul la o opinie care trebuie respectata, nu infierata.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 01 Aug 2012, 4:45 pm

democratie?drept la opinie?...asta se realizeaza prin neprezentare,da?e bine,e din ce in ce mai bine.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de aurishta Mier 01 Aug 2012, 4:50 pm

Boicotul este un fel de a-ti exprima opinia, adica:"nu ma intereseaza circul vostru, nu vreau sa ma implic". Nu-i permit dlui Antonescu sa ma someze sa vin la vot daca asta contravine constiintei mele.
Si, ca sa fiu la subiect Smile , ma mandresc cu asta! wink
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 01 Aug 2012, 5:42 pm

dar,aura!,au taiat pensiile batranilor!salariile !indemnizatiile! drepturi ale oamenilor!,iar banii s-au furat ca-n codru!!!e ok pt tine ?sunt motive pt care s-a initiat referendumul!
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de aurishta Mier 01 Aug 2012, 5:50 pm

Pai asta nu face presedintele, ci guvernul! Si apoi, stiu cum este cand gestionezi finantele unei familii, cat de greu este sa pastrezi un echilibru! Cu cat mai complicat trebuie sa fie sa faci la nivel national? Nu le caut scuze, cunosc opulenta in care traiesc politicienii, toti, nu numai cei pe care-i uram, doar incerc sa spun ca nu pot cuprinde intelesul tuturor masurilor de austeritate intr-atat incat sa pot spune curat:"jos cutare"
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de Andata Mier 01 Aug 2012, 6:24 pm

aurishta a scris:Boicotul este un fel de a-ti exprima opinia, adica:"nu ma intereseaza circul vostru, nu vreau sa ma implic". Nu-i permit dlui Antonescu sa ma someze sa vin la vot daca asta contravine constiintei mele.
Si, ca sa fiu la subiect Smile , ma mandresc cu asta! wink

Total de acord cu tine. Eu sunt unul din oamenii "de nimic" care nu s-au prezentat la vot.

A fost pur si simplu modul meu de a-mi exprima opinia. Nu il pot sustine pe Base, deci nu am putut sa votez NU si nici nu sunt de acord cu foamea de putere a lui Ponta si Antonescu si implicit a celor din spatele lor, deci nu am putut vota DA.
Ca ii cheama PDL, USL, PSD pt mine sunt tot aia.
Dintr-o tara cu conturi in strainatate am ajuns la mila strainilor, cu mana intinsa. Fabricile tarii au fost falimentate si vandute pe nimic, agricultura a fost pusa pe butuci, flota a disparut, banii tari au disparut si ei din conturile din strainatate, fondul "Libertatea" (il mai tineti minte?) a disparut si el in buzunarele unor alesi... Astea nu le-a facut base. Fiecare, cum ajunge la putere, arunca pisica moarta in ograda predecesorilor,
Eu nu pot empatiza cu circul pe care il face usl-ul, nu pot plange pe umarul sau gatul ranit al lui nastase, nu consider ca antonescu ma reprezinta
Practic, eu nu consider ca am ce alege. Pot doar spera ca intre doua rele sa ramana cel mai mic. Un om/partid care schimba legile tarii dupa cum i se pare mai bine, care isi bate joc de imaginea tarii in afara, care desfiinteaza o comisie ca sa nu spuna un adevar, pe care il doare in cot de ce vor romanii cu adevarat si le spune ceea ce crede ca vor sa auda, care stiu ca isi va uita promisiunile imediat ce accede la putere, nu poate avea respectul si implicit votul meu.
Si daca asta inseamna sa fiu considerata "de nimic", ei bine, imi asum alegerea facuta si continui sa am constiinta impacata.
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de Admina Mier 01 Aug 2012, 6:34 pm

Am mutat aici discutia. Fara suparare, dar nu e motiv de mandrie, nimic din ce ce intampla pe scena politica, de la noi.
Parerea mea despre vot este asemanatoare cu a lui Ismi. Am avut ceva discutii in contradictoriu, pe tema asta, cu mama mea si "nu i-am dat dreptul" la lamentari privind realitatea, atata timp cat nu a votat. Noi am votat in Brasov, ca acolo eram duminica, dar tot ne-am facut 10 minute libere, pentru acest drept si obligatie, in acelasi timp. wink Chiar daca nu e obligatoriu, fara suparare, e de bun simt. Daca ei iti iau din salariu dari, iti hotarasc soarta (vezi certurile cu UE, fondurile FMI, etc.), macar cu atat sa-i taxam. Acel unic si "nesemnificativ" vot trabuie sa fie acordat, nu anulat.
Cat despre presedintele Basescu contra lumii... sunt multe de zis. Romania este (conform Wikipedia): "Republica semi-prezidențială, adica este o formă de guvernământ în care primul ministru și președintele sunt ambii participanți activi în administrația statului. Acest sistem diferă de republica parlamentară prin faptul că șeful statului este ales prin vot universal, având un rol mai mult decât protocolar. Iar diferența față de republica prezidențială este aceea că guvernul este desemnat de Președinte, dar votat de Parlament și este responsabil în fața acestuia, care îl poate de altfel și demite printr-o moțiune de cenzură. "
Deci si presedintele si primul ministru, au rol activ, in deciziile luate in stat. Vina nu este a unui singur om, clar. Nu poate trece presedintele peste Guvern si Parlament, dupa bunul plac. Problema este ca nu se lucreaza in echipa, fiecare isi vede de interesele partidului, in loc sa-i pese de interesele tarii, ale populatiei. Ce nu au inteles romanii, care l-au sanctionat pe preseninte... situatia economica a multor tari europene (si nu numai), este sumbra, indiferent de conducere. Aici pot argumenta si forumistele din diaspora.
Aceste masuri ne-populiste, trebuiau luate pentru bunul mers al tarii. Ca sa nu sacrifici un dirijabil, arunci nisipul sa te poti inalta, ca sa nu sacrifici viata pacientului, ii amputezi o mana, un picior... Exemple sumbre, dar cruda realitate. Asta nu intelegem noi, socialismul are multe hibe, nu se poate sa fie bine tuturor, tot timpul. Din pacare saracii saracesc si bogatii imbogatesc, asta doare mai tare.
Personal sunt destul de pesimista, in ceea ce priveste o schimbare. Adica ar fi tot aia. De unde bani de mariri pentru majorari salariale, pensii? De unde, daca un angajat cara in spate... X pensionari, minori, mame in concediu de crestere a copiilor (nu cred ca exista in alta tara un concediu atat de lung... ne costa pe toti, chiar scump), handicapati doar pe hartie, operatii inutile platite de la buget (pentru ca pacientul, da doar doctorului, spaga...). Hai sa fim seriosi, ne complacem in starea asta. Chiar nu stiti persoane care lucreaza la negru, care lucreaza la stat si au furat cand au putut? In plus, mai vin fraudele la scara mare, ilegalitatile si abuzul de putere, la nivel inalt...Toate ne costa, pe toti, toti cei care platim asigurari, impozite pe salariu, TVA, rovignete, etc. Cum sa iesi din acest cerc vicios? Voi ce ati face daca ati ajunge maine, presedinte? De unde ati incepe si ati avea loc de intors, v-ar lasa ceilalti politicieni sa le taiati salariile, sa reduceti numarul de parlamentari, etc?


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de aurishta Mier 01 Aug 2012, 7:02 pm

Admina a scris: Voi ce ati face daca ati ajunge maine, presedinte? De unde ati incepe si ati avea loc de intors, v-ar lasa ceilalti politicieni sa le taiati salariile, sa reduceti numarul de parlamentari, etc?

Pai daca nu e loc de intors (si nu e), de ce sa dam jos un presedinte ca sa punem altul?Ce speram? Inlocuim o hiena cu alta? De ce sa permitem unui grup politic sa schimbe legile si sa forteze "anticipatele", si asta pe bani grei? Nu il sustin pe dl Basescu, dar nu pot accepta ca unei tentative de lovituri de stat sa i se dea o aparenta democratica . Atata timp cat, in opinia mea, nu sunt motive puternice pentru demitere, nu particip. Asta este pozitia mea (care oricum nu conteaza decat pentru mine)
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 01 Aug 2012, 7:38 pm

"si asta pe bani grei"...asa stii tu,ca astia sunt bani grei?banii grei sunt aia furati pana acum cu tot felul de contracte/achizitii dubioase ,de a ajuns la sapa de lemn o tara intreaga,aura!nu criza e principalul motiv la noi,ci hotii pe mana carora a ajuns tara asta! si astia doi sunt in politica de atat timp si in afara de plagiatul unei carti ,nu am auzit de furturi despre ei!sunt alt soi de oameni! chiar nu va dati seama?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de Gabiuta Mier 01 Aug 2012, 7:49 pm

El NUMAI a plagiat....e adevarat....cei ce il sustin au furat la greu mult inaintea celor care au fost la putere asadar fostii au avut de la cine invata wink Smile
Scuze ca m-am bagat dar nici eu nu am mers la vot si pot spune ca nu mi-e rusine de loc .Ba chiar ma mindresc ca nu am dat girul celor care care au intrat cu buldozerul in constiinta mea de cetatean.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de anamaria79" Mier 01 Aug 2012, 8:06 pm

si eu cred ca votul ar trebui sa fie obligatoriu.am auzit colege la servici ca nu merg la vot pentru ca nu le intereseaza politica si ce se intampla.dar atunci de ce pot spune ca le intereseaza cand se taie salarii si pensii?daca nu le intereseaza votul,sa nu le intereseze nici cand raman fara paine pe masa.
si doamne fereste.eu nu am nimic cu maghiarii.eu sunt romanca maritata cu un maghiar dar am auzit maghiari care au spus ca nu merg la vot pentru ca asa a spus presedintele din ungaria(orban)ca ar fi bine sa nu mearga....... zid
ce as putea zice acum sa nu se interpreteze????
si eu nu stiu un alt presedinte de tara sa spuna ca "asta e o tara de mamici si de bebelusi"cand se stie ca populatia a scazut si oamenii se mai feresc sa faca mai mult de 1 copil. cu o alocatie de 42 de lei pe luna ar trebui sa fie multumit ca se mai fac copii.
eu nu stiu ce sunt in stare ponta si antonescu pentru ca intradevar nu am avut timp sa ne dam seama cum gandesc politic si intrun fel mie frica de ce ar fi ,daca ar veni ei la putere ca prea sunt autoritari dar nici basescu nu e bun .aia e sigur(parerea mea)
si de el am avut timp sa ne dam seama
anamaria79
anamaria79"
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 45
Localizare : oradea
Data de inscriere : 16/05/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de valentinadof Mier 01 Aug 2012, 8:23 pm

Treaba asta cu nemersul la vot tare mai convine multora.A spune ca:n-am mers fiindca nu ma intereseaza politica si circul alora de sus,ca nici unul nu-i mai breaz decat altul,ca toti sunt o apa si-un pamant , e deja inoculare basista.
Eu am fost la vot si nici nu mi-e rusine si nici nu ma mandresc.
E optiunea omului de a merge sau nu,dar daca n-ai mers chiar n-ai dreptul sa te mai plangi de nimic.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB