Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 9:20 pm Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ieri la 9:10 pm Scris de LRodica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Ieri la 8:56 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 11:28 am Scris de AlinaJ.Bijoux

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Lun 01 Aug 2011, 3:07 pm

LORIMAR a scris:se merita sa-ti parasesti familia si casa pt un servici si un salar mai bun?aici nu se pot realiza toate astea?ba da!dar trebuie sa ai vointa!!! Sad Question Exclamation
Tocmai asta am evitat si eu cu sotul meu.El afara si eu aici cu copii.Nu am ales ca el sa nu mai plece si cu banii luati de noi de la serviciul din croitorie ne-am "ajuns".Nu am banci si NICIODATA nu am cerut imptrumut vecinilor o cana de zahar.Am tot ce-mi trebuie acasa.M-am dotat cu minuni (masini de tocat,tuciuri,cratiti oale etc) din inventarul mamei plecata din tara, de pe la 38 de pe unde m-am descurcat.
Cand aud pe cineva ca zice de altcineva "vai saracul ,n-are bai sa-si cumpere ceva mai scump"ii spun ca saraci sunt cei care traiesc in camp in casa de chirpici sau mai rau in bordeie,care n-au lumina,apa,bani de paine,aia sunt saraci,nu unul care are baie in casa (cat de mica) si calculator pe masa .
Noi am ales sa avem veniturile ceva mai mici decat sa fiu eu aici si el acolo.
Si sexul e important in casnicie nu doar prietenia si intelegerea,iar lipsa sexului si a fi departe de cel iubit duce la destramarea relatiei.
Imi mai zice cate-odata Vio ca ar pleca afara la munca sezoniera,dar gandul la acele luni pe care le-ar petrece in tara fara plata,il face sa se duca la munca in continuare,si sa avem un venit garantat in fiecare luna.Mai ales ca e foarte apreciat in ceea ce face si chiar daca e cu gura mare la cate vreun abuz din partea patroanei,tot ca el iese caci stie sa-si calculeze singur salariul si orele peste,iar daca ii iese in minus se duce peste contabila si o pune sa refaca calculele pana ii da banul corect.
Chiar de curand contabilele au pacalit muncitorii(spunandule ca e oligatorie) sa semneze sa vor o asigurare a cardului de salariu care costa 6-7 euro bani pe care banca i-a oprit din primul salariu.
Vio m-a sunat m-am interesat si cum nu e obligatorie nu a semnat si de atunci banii nu i se mai dau pe card asa a scapat si de taxele bancii.
Patroana e italianca iar staff-ul roman.Si tocmai romanii fac din astea.
Iar patroana i-a reprosat sotului ca e cocostean zgarcit (stam in satul Cocosesti).
Adica vine ea din Brescia sa ne zica noua asa ca doar ne cerem drepturile.
Si unde credeti ca are casa patroana,unde sta permanent???
La noi in sat in Cocosesti. affraid

Am cam scris mult,dar legat de separarea sotilor prin serviciu, nu toti pot mentine relatia la distanta.Noi am ales tara si sa traim impreuna,nici macar noaptea nu dormim vreodata separat,chiar daca ma mai supara si plec cu copii dincolo dupa ce adorm cei mici,tot in patul nostru de 160/200 ma intorc.
Vorba lui daca acum la 31 de ani nu facem dragoste atunci la 61 ce-o sa mai facem??
Noi am ales casa si familia,nu bani.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina la data de Lun 01 Aug 2011, 4:20 pm

Magda , Merci Din acelasi motiv m-am mutat la tara de 4 ani si muncesc pamantul alaturi de sotul meu pentru ca in orasul din apropiere nu sunt slujbe care sa mearga in domeniul nostru de pregatire .
Azi am prasit in gradina de dimineata pana la pranz . Dupa amiaza repetam operatiunea pana seara , dar suntem impreuna si acum ''singuri acasa II'' , ca fata e la ai mei , mai la munte . La Pipera , eram colegi de camera : el trei schimburi (doua zile 1 , doua zile 2 , doua zile 3 si doua zile liber ) , iar eu dormeam de la doua la patru , la cinci plecam la restaurant , veneam noaptea tarziu (in functie de clienti ) si tot asa . Iubirea se destrama daca nu e intretinuta si consumata corespunzator . Asa ca am luat masuri si acum suntem cei mai fericiti oameni de pe pamant , cu toate ca lipsurile sunt destule si banii din legumicultura in vremurile astea se fac greu .
Revenind la titlul topicului , eu cred ca toata lumea e stressata , fiecare le stie pe ale lui si oricum am scrie aici si oricum am pune problema , cineva tot se va simti jignit . Sunteti prea sensibile fetelor si limba romana are prea multe intelesuri . Iar cand cineva vrea sa interpreteze ce a spus altcineva...mama-mama ! Sa ma supar si eu ca Admina a dat un exemplu urat cu muntenii ? Chiar daca si ea e munteanca ? Eu cred ca subiectul asta a fost deschis cu alt sens , nicidecum cu scopul de a face de ras oamenii dintr-o regiune sau alta . Si cine se stie un om creator si muncitor si cu credinta in Dumnezeu nu are de ce sa se simta jignit , indiferent de ce s-ar scrie aici .
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2848
Varsta : 42
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Lun 01 Aug 2011, 4:23 pm

Moaaama, Corina, ce-mi place cum gandesti!!! kiss
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1077
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina la data de Lun 01 Aug 2011, 4:34 pm

Asa ziceam si eu ! wink
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2848
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Lun 01 Aug 2011, 5:13 pm

Si eu tot munteanca/ragateanca sunt dar nu m-am simtit deloc ofensata,are dreptate Admina.
De ce sa mai cultive pamanturile cand ei abia asteapta sa le vanda pe bani grei.Vorbesc de zona mea unde s-au vandut si se vand pamanturi la greu.
Prefera sa le cultive cu resturi de materiale de constructii aruncate si pungi goale. zid

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dorina64 la data de Lun 01 Aug 2011, 5:22 pm

Aveti dreptate si desi ar trebui sa ma abtin ..dar ma manaca degetele rade asa ca risc nu am auzit ,vazut scris termenul " muntean ,munteanca " cu sens peiorativ pe cand "moldovean ,moldoveanca" da si nu o data .Nu neaparat aici pe forum ci asa in general Despre asta era vorba ,de asta a scris Giobsy si celelalte doamne
dorina64
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 24/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 02 Aug 2011, 12:56 am

LORIMAR a scris:......acum sotul meu nu vrea sa se mai intoark in tara pt k a dat de gustul banilor si e multumit de viata de acolo,de serviciul si salariul pe kre il are.intre timp au aparut si doi copilasi la kre el renunta acum pt a trai mai bine acolo.in felul asta iluzia unei vieti mai bune si o viata civilizata cum crede el k-i ofera italia ne-a destramat casnicia el fiind hotarat sa de-a divort.intreb si eu:se merita sa-ti parasesti familia si casa pt un servici si un salar mai bun?aici nu se pot realiza toate astea?ba da!dar trebuie sa ai vointa!!! Sad Question Exclamation

Da, eu te inteleg perfect! si mereu am spus celor care au pe cineva plecat: du-te dupa el sau fa-l sa vina acasa! am vazut o gramada de familii destramate din aceasta cauza, inclusiv prietena mea... imi pare rau, Lorimar, multa putere iti doresc!

marinmagda18 a scris:
...Si sexul e important in casnicie nu doar prietenia si intelegerea,iar lipsa sexului si a fi departe de cel iubit duce la destramarea relatiei.
...
Noi am ales tara si sa traim impreuna,nici macar noaptea nu dormim vreodata separat,chiar daca ma mai supara si plec cu copii dincolo dupa ce adorm cei mici,tot in patul nostru de 160/200 ma intorc.
Vorba lui daca acum la 31 de ani nu facem dragoste atunci la 61 ce-o sa mai facem??
...

Haide mai Magda, numai tu puteai sa o zici asa de bine! Ma bucur pentru voi! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] zicea cineva mai sus ca orice am zice suparam pe cineva, na, ca acum mi-a picat mie pe tine lol! dar fiecare vb din punctul lui de vedere, voua asa va este bine si va felicit ca puteti sa va descurcati. Noi nu avem "bafta" asta. Glumesc desigur, nu ma pot supara eu pe tine, si pe nimeni, trebuie sa fim buni, iertatori. Suntem prietene, avem norocul sa ne citim/invatam unele pe altele, ne unesc pasiuni comune, s-au legat prietenii in acest forum, eu va iubesc pe toate!
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mar 02 Aug 2011, 8:33 am

Ce crezi Diada ca eu am vazut ce ai scris tu??? rade
Eu primul lucru am vazut [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] iar apoi am citit postarea rade rade rade

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 02 Aug 2011, 9:03 am

Eu n-am vrut sa supar pe nimeni, asa cum nici Mihaela nu vroia sa supere pe nimeni. Am aratat ca firea unui om nu se poate eticheta asa: tu esti acolo, eu aici, tu esti rau, eu sunt bun. Si in Ardeal sunt campuri nelucrate, e parjolita toata campia de Vest de seceta, sunt gospodarii paraginite peste tot; in Prahova, judetul prunilor, stau sa le pice pruna in cazan, sa faca tuica, ete na ca am mai dat in cateva con-forumiste... rade In Arges au drumurile calamitate, ca dupa bombardamente si cum treci in Sibiu zici ca esti in alta tara. Deci bune si rele sunt peste tot, nu iau capitatala la puricat ca oricum pe noi ne barfeste toata tara ca suntem marlani, mitocani, manelisti, hoti, puturosi, etc.
Magda, am scris la Bala, nu mai zic si aici... esti (h)eroina mea. Exceptia, care confirma regula. Flowers
Lorimar, eu sunt o supravietuitoare a vietii traite asa, la distanta. Mai mult de jumatate din perioada de cand sunt impreuna cu sotul meu, el a fost plecat. Am trecut prin perioade cand ma bucuram ca eram singura si ma puteam ocupa de mine (facultate, servici solicitant), dar si perioade cand vroiam sa-mi fie aproape( sarcina, nastere si primele luni din viata fetitei). E greu, ai dreptate, dar daca ambii trag intr-o directie, spre binele cuplului, supravietuieste casatoria. Nu am fost geloasa pentru ca mi-am dat seama ca e o cauza pierduta. E greu sa fie plecat si e greu sa te adaptezi cand se intoarce... Dar daca e de indreptat ceva, incearca, daca nu, iti urez multa forta, sa te descurci cu doi copilasi. Nu e imposibil, nu ai fi prima si sigur nici ultima si trebuie sa incerci sa-ti gasesti ajutor in familie (parinti, frati, surori, etc.) Pe noi ne ai aproape, dupa cum vezi.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Mar 02 Aug 2011, 10:45 am

ei mi-am "furat-o" la nivel international, ca sa zic asa. la prima conferinta la care am fost (eram mica 20 ani), incepeam sesiunile prin a spune cum ne cheama si de unde suntem. le-am zis si eu cum ma cheama si de unde sunt si.... stupoare. cei din sua si canada, foarte politicosi, cu zambete desenate pe fata: "wow, that's great! but.. where is romania?" cand le-am zis ca in europa s-au linistit instant ca de... daca era europa nu trebuiau sa stie ei ce si cum. doar ca acum s-au panicat europenii: englezii, nemtii, francezii etc. Au inceput sa sosoteasca si unu si-a facut curaj sa ma intrebe: cum adica in europa, unde? pai langa ungaria, bulgaria le-am zis eu. si ei, incantati la maxim: "aaaa, you mean estern europe". si nu m-a mai bagat nimeni in seama in sesiunea respectiva. pe urma m-am interesat si am aflat ca "exista" europa de vest si europa de est Suspect si ca europa de est e lumea a treia. evident ca m-am simtit nedreptatita, discriminata si cum mai vreti voi dar incepand de a doua zi cand am inceput sa le prezint ce facem noi "desi suntem lumea a treia" au inceput sa-mi vorbeasca altfel. deja ma vedeau ca pe o persoana care avea ceva de spus, nu doar ca pe un reprezentant al unei tari subdezvoltate. si atunci chiar m-am simtit mandra ca sunt romanca pentru ca ce prezentam eu acolo nu era neaparat munca mea, era munca unor romani entuaziasti.

poate asa ma fac inteleasa de ce chiar daca imi plac oamenii de oriunde ar fi ei totusi cred ca fiecare le are pe ale lui. am cunoscut multi straini care sunt absolut fascinati de romania, care nu se mai satura. stiu unul de la banca modiala care chiar s-a stabilit in cluj. s-a casatori cu o romanca are un copil si acum sta in bucuresti. sau uitati-va la printul charles. oare in anglia chiar nu avea ce sa faca? oare in toata lumea asta, doar romania e cea mai frumoasa si cea mai speciala? se pare ca da.

tot legat de experienta mea dar si de ce se intampla in lume, e evident ca ne "iubesc" altii destul. si atunci de ce sa ne facem singuri rau? ce conteaza unde anume ne-am nascut? important e ca in romania. si ca sa dau si in paranormale lol! cand ne alegem parintii e evident ca ne alegem si locul unde ne nastem si ca avem ceva de facut acolo. si atunci de ce sa dam cu noroi in locul respectiv si in cei care traiesc acolo?

si ultima idee: primul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] din europa a fost descoperit in romania. cam cat de interesant o fi asta?

va rog nu va mai certati! chiar daca v-a deranjat/suparat pe buna dreptate o persoana sau mai multe, nu blamati o tara intreaga si un popor pentru asta.
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Mier 14 Sept 2011, 2:13 pm

Dar de lipsa de reactie a celor de la externe ce spuneti?

ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2295
Varsta : 47
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mier 14 Sept 2011, 3:07 pm

Am si eu cateva minute libere, intre treburi... Am citit numai cateva pagini din urma, ultimele doua inca nu am reusit. Dar pt ca cel mic nu ma lasa mult la calculator, scriu numai referitor la ce am citit.

Chestia cu "strainii care traiesc in datorii pe viata", care nu au bani stransi... mi se face sila de gandirea celor ce spun asa ceva (mii de scuze, nici macar nu am retinut cine a spus asta.

Cum au facut PARINTII VOSTRI (si ai mei) o locuinta???????????
Platind DATORII o viata intreaga!
Muncind 40 de ore pe saptanmana, punand totul deoparte si RABDAND de foame
Cum traesc cei care pun deopate in Romania? (vorbesc de cei care castiga normal, nu despre bogatanii care au si de unde sa puna deoparte)

Ei, acum spun cum traiesc cei "de afara". muncind 40 de ore pe saptamana, avand un concediu in strinatate aproape in fiecare an, mancand bine, iesind macar de sarbatori la un restaurant. Si astta PLATIND DATORII la locuinta.

Noi avem datorii, si o spun fara sa ma feresc. Avem rate la apartament, rate la masini, rate la mobila.
Daca muncim mi se pare coresc si normal sa avem parte si de o viata mai usoara.
Platind rate, ne permitem sa ne cumparam un frigider sau o masina de spalat cand se strica cea veche, ne permitem sa mergem in concediu in fiecare an (spuneam ca merg in Romania numai peste doi ani, pt ca anul viitor e programata alta tara, mai calda)...
Traim, muncim amandoi, iesim sa ne plimbam,merg sa fac sport, imi trimit copilul in excursii. Si asta PLATIND DATORII inca 20 de ani la banca.

Cei care nu ajung la struguri clar ca spun ca sunt acri.

Hai ca m-am aprins... Inainte se legau toti de lipsa de educatie si civilizatie, acum ... na, cei care sunt "afara" trebuie sa fie jigniti...

Inca ceva... Nu vorbesc de tigani sau Loserii care in Romania nu au fost in stare de nimic, aia nu reusesc nici "afara". Vorbesc de oameni care au facut scoala (nu pe bani) si nu au avut nici o sansa in Romania. Vorbesc despre oamenii harnici, care nu au facut scoala, insa muncesc, sunt corecti si VOR sa aiba o viata frumoasa. Au ales sa traiasca MAI BINE intre straini, si sunt nu numai acceptati, ci chiar admirati si recunoscuti pentru caracterul lor.

Astept acum pietrele...
Dar asa e...

Edit:
Locuinta achitata in 20 de ani e tot ceva pus deoparte. Daca o vand peste 20 de ani am destul de multi bani. Apoi imi cumpar altceva, o locuinta mica, si... traiesc bine si la pensie, avand banii pe care i-am "pus deoparte" platind rate si datorii... Dar ... stiu ca am trait -macar decent, nu foarte bine in ultimii 30 de ani...
Edit 2:
cand am spus de frigider si mai stiu eu ce cumpara "cei de afara" platind rate, ma refer nu la ratele de la frigider, pt ca ala costa un sfert din salariu. Ma refer ca desi platesc rate la locuinta, ramane destul ca sa cumperi intr-o zi ceea ce e nevoie.

Ultima editare efectuata de catre Clio_Ela in Mier 14 Sept 2011, 9:41 pm, editata de 2 ori
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Mier 14 Sept 2011, 3:31 pm

Ela, nici ca o puteai zice mai bine! kiss Gandesc si simt la fel ca tine! In afara de datoriile la banca, sunt in aceeasi situatie ca si tine! Oricum, mi-e teama ca nu vom intelege "optica" noastra decat noi, tot cei plecati din tara...Zici de concedii: anul asta am fost 10 zile in tara si restul zilelor in Italia.In ianuarie viitor voi merge iar 10 zile in tara si restul in Ecuador, in insulele Galapagos. Intre timp, un week-end din viitorul apropiat ni-l vom petrece in Oporto,Portugalia( acolo de unde e vinul de Porto)! Daca e rau, trageti cu pietre!
Floren
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mier 14 Sept 2011, 3:33 pm

Eu nu dau cu pietre insa spun altceva. Datoriile ti le faci in functie de cum ITI programezi viata. Nu conteaza locul unde esti. Daca tie iti este bine sa platesti rate la banca ( si nu sunt deloc ironica), inseamna ca asa ai decis tu ca iti este mai bine. Problema este a celor care fac rata la banca sau imprumut si nu gandesc inainte. Exceptie fac cei care mai au si ghinioane, ex. cei care isi pierd locul de munca fara nici o vina.
Mie personal nu imi place sa ma imprumut. Prefer sa strang bani sa imi schimb masina sau sa imi cumpar altceva. Sotul meu e adeptul ratelor. Ne mai ciondanim dar ma asculta. Asta nu inseamna ca toata lumea TREBUIE sa fie ca mine.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Mier 14 Sept 2011, 3:45 pm

Nuuu, nu ma intelege gresiiiiit!!! Nu am zis ca nu sunt de acord cu ratele, ci numai ca eu nu am! Am avut si noi rate la banca pentru casa, insa am fost inspirati si am vandut-o putin inainte de a veni criza imobiliara peste noi!
Intr-adevar, rau...foarte rau si foarte greu o duc cei care raman fara munca si nu din vina lor! Aici vina o au mai-marii lumii, care au adus omenirea in halul actual. Ce te faci insa cu cel pe care il chemi la tine sa iti faca vre-o reparatie sau vre-o lucrare ...ceva...si care, daca lucrarea e mai mica, refuza, cu toate ca e fara nici un venit si e mort de foame? S-au invatat putorile sa frece menta pe bani multi ! Sau sa cada beti de morti pe sub mesele barurilor, in loc sa puna osu´ la treaba!
Floren
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mier 14 Sept 2011, 7:20 pm

Mai vreu sa spun ceva, pentru ca am citit postarile.
Mihaela, am tot respectul pentru tine, iar ce scriu acum nu e referitor la ceea ce ai trait tu. Vorbesc in general, pentru ca sunetm judecati gresit (cei care venim in tara in concediu)...

Insa vreau sa vorbesc putin si despre asta. Cand merg in Romania, am de vizitat: familie -parinti, cumnati, nepoti, apoi verisori -fiecare cu copii, prieteni de-ai parintilor mei- care ne stiu de cand eram mici, prieteni de-ai nostri, fosti colegi de facultate sau de serviciu, si asa mai departe.
Pe langa sirul asta, vine "gashca" sotzului meu.

Deci, la cel putin 30 de familii "trebuie" sa mergem cu ceva. o sticla de ceva costa peste 15 euro, mai pui duulciuri si ceva pt femei-o crema-doua), si deja sunt banii de o masina de cusut noua, buna. Si asta pentru ce? Ca sa vina sa spuna apoi ca am mers cu mai nimic?
Adevarul e ca nimeni nu face calculul, fiecare asteapta sa mergi cu ceva. Nu se gandeste nimeni cat costa sa faci 30 de astfel de cadouri, si ... inca ceva...
Daca mergi cu avionul, poti lua 20 de kg. Noi am mers cu masina, am carat dupa noi o gramada de bagaj (si asta stiti si voi, cei care aveti copii).Chiar daca mergi pt cateva zile la mare esti cu masina plina. Noi am plecat pt aproape o luna. Am avut de mers in 4 orase (parinti, sora, frate, familia sotului)
Eu-pe langa haine si ce luam de obicei, am carat carucior, patut de calatorie, biberoane, castronele, cereale si cateva borcanele cu mancarica (pt ca am fost mai mereu pe drum si nu aveam timp sa stam prin magazine sau sa gatim).

Am mers cu masina plina, plus portbagajul deasupra, cumparat special pentru asta. Poate nu ma credeti, dar portbagajul a fost plin numai cu cadouri.
Am o amica pe care daca o intreb de ce nu merge in Ro, imi spune ca nu e nebuna sa cheltuie sute de euro pe cadouri, in loc sa mearga in alta parte, unde sunt oricum conditii mult mai bune pentru relaxare si mai e si mult mai ieftin pe deasupra. Si parintii vin oricum sa o viziteze aici, si ii plimba peste tot.

Nu sunt zgarcita, am facut cadouri si necunoscutilor, donam in fiecare an la UNICEF bani, ajutam cand e nevoie. Dar asteptam si putin respect.

Va mai povestesc ceva. Am fost in vara in vizita la cineva in Ro, si s-a apucat sa barfeasca pe o alta cunosctinta care e plecata din tara. A fost in vizita in Germania, si persoana respectiva le-a pus cate o bucatica de carne in farfurie si o gramada de legume. Ei, nemtii interpreteaza asta ca fiind hrana sanatoasa, dar unii romani (care abia asteapta sa aiba ce barfi) vad altfel. Ca e zgarcita, ca nici macar mancare nu i-a dat. Si atunci??

Mai bine nu merg deloc, decat sa dau dute de euro pe cadouri si oricum sa fiu barfita...

Acum repet, Mihaela, te rog sa nu intelegi gresit!!! E foarte urat din partea celor care au venit cu asa cadouri, lucruri folosite.
Eu vorbesc acum in general. Pentru ca asa e, oricat ai incerca, nu ai cum sa multumesti pe toata lumea.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Kristina la data de Mier 14 Sept 2011, 9:42 pm

Floren a scris:Ela, nici ca o puteai zice mai bine! kiss Gandesc si simt la fel ca tine! In afara de datoriile la banca, sunt in aceeasi situatie ca si tine! Oricum, mi-e teama ca nu vom intelege "optica" noastra decat noi, tot cei plecati din tara...Zici de concedii: anul asta am fost 10 zile in tara si restul zilelor in Italia.In ianuarie viitor voi merge iar 10 zile in tara si restul in Ecuador, in insulele Galapagos. Intre timp, un week-end din viitorul apropiat ni-l vom petrece in Oporto,Portugalia( acolo de unde e vinul de Porto)! Daca e rau, trageti cu pietre!

Orasul chiar se numeste Porto, de aici vine si numele de Portugal si deasemenea a dat si numele vestitului vin de Porto!
neaparat sa vizitezi si sa faci o plimbare cu barca pe riul Douro!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

scuze de off.

Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 35
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de diana-s la data de Vin 30 Sept 2011, 12:53 pm

e un fragment dintr-un articol de sport, dar cred ca se potriveste si aici aceasta bucata

În 1947, KGB-ul elabora o directivă specială pentru implantarea comunismului în ţările ocupate de Moscova. Revista “Dilema Veche” publică săptămînal pasaje din documentul cuprins în cartea scrisă de Gh. Buzatu şi Mircea Chiriţoiu în 1998.

Documentul este îngrozitor de actual. Ordinele priveau întreaga societate:
» Să fie compromisă elita şi oamenii valoroşi, “astfel încît să fie imposibilă întoarcerea lor”. “Să fie schimbaţi şi înlocuiţi cu muncitori cu cea mai mică pregătire profesională, necalificaţi”
» “Să fie promovaţi numai aceia care execută”, doar oameni mediocri, care nu gîndesc şi “nu analizează suplimentar”.
» “Legile şi regulamentele să fie alcătuite nepunctual”, adică imprecis şi neclar, ca se să nască în mod voit confuzie şi să nu se poată aplica.
» “Din şcolile elementare, dar mai ales din licee şi facultăţi trebuie să fie înlăturaţi profesorii care se bucură de popularitate. Locurile lor trebuie să fie ocupate de oameni numiţi de noi, avînd un nivel de pregătire slab sau mediocru”.
» “Retribuţii cît mai mici pentru oameni, pentru funcţiile de conducere, mai ales în sănătate, cultură şi justiţie”.
» “Punctualitatea transporturilor de orice gen trebuie perturbată” (Ca să se menţină un sentiment public de nesiguranţă!).
Și alte trei, parcă dedicaţie specială
» “Trebuie să fie iniţiată organizarea unor acţiuni cu caracter artistic sau sportiv care să sărbătorească lupta băştinaşilor împotriva cotropitorilor”.
» “Trebuie făcut totul ca anumite cazuri să fie discutate concomitent de mai multe comisii, oficii şi instituţii, însă nici una dintre ele să nu aibă drept de decizie înainte de a se consulta cu celelalte”
diana-s
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 817
Varsta : 39
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 29/09/2009

http://douamainistangi.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 07 Mar 2012, 2:06 am

MI-E RUSINE! O tara birocratica, unde ca sa-ti redeschizi un PFA trebuie sa umblii doua saptamanii, sa induri umiliri din partea functionarilor, sa te milogesti de stat, ca sa dai bani la buget, intr-o tara saracita de furturile tuturor din sistem. Mi-e rusine ca aici infiintarea unei firme dureaza si este ingreunta de birocratie cand in marea majoritate a tarilor dureaza cateva ore, maxim zile. La Admin. Financiara din Bucuresti s-a desfiintat biroul de informatii si trebuie sa mergi din camera in camera sa intrebi unde trebuie sa te adresezi. Batranei garboviti trec prin asta, desi abia isi tarasc zilele. La Casa de pensii iti vine sa plangi de mila lor, cand vezi cum ii trateaza functionarii... Sad
MI-E RUSINE! Ca acum doua saptamani apartineam de o scoala si azi nu am mai apartinut. Am mers cu dosarul sa inscriem copila si ni s-a ras in nas... nu mai apartine strada de scoala respectiva, mergeti la cealalta. De parca am fi cersetori, sa mergem la cine ne baga in seama. Nu stim nimic de noua scoala, de profesorii de acolo, cea mica isi dorea la cea de care vorbisem pentru ca multi colegi merg acolo. Mi-e rusine de sistemul asta de invatamant aberant si stupid, facut in asa fel sa imbogateasca toti secretarii si directorii gradinitelor si scolilor bune sau cu renume.
MI-E RUSINE! Ca suntem tara cu (poate) cele mai mari comisioane bancare, care taxeaza si accesul online la cont, desi in acest fel le facem lor un favor, nu tinem ghiseele ocupate.
MI-E RUSINE! Ca asfaltul din Romania tine fix pana la primul inghet si se sparg si strica drumuri bune, abia asfaltate, pe banii nostri si cu nervii nostri in joc. Acum avem un intreg bombardament in capatul strazii pentru ca s-au gandit sa inceapa o lucrare de proportii inainte de inghet si normal asa au lasat. E noroi mai mult decat daca stateam pe camp.
Sa continui? Nu, mai bine nu. Daca vreau sa schimb ceva, nu pot, nimeni nu are nici o forta in fata acestui sistem haotic si distructiv. Putem doar sa strigam in tacere, pe internet sau la ghisee (mai sonor) si sa nu ne bage nimeni in seama. Daca vreau o schimbare, trebuie sa las totul in urma, sa merg sa spal vase sau sa culeg capsuni usturoi pentru un strop de civilizatie si decenta. Pacat de pamantul asta romanesc si de cei buni, care-l locuiesc. Citez pe cineva drag care spunea: noi nu ne mai facem bine, niciodata...

p.s. nu mai tarziu de ieri, il ascultam Tudor Gheorghe cu drag si simteam romaneste in fiecare bucatica din sufletul meu, azi m-as duce... sa nu ma mai uit in urma. Da-ti cu rosii turcesti, va rog, ca romanii nu sunt in stare sa le vanda pe cele romanesti nici vara, pe piata interna. Si ouale sunt de export, ca gainile noastre sunt stresate si in greva...

Ultima editare efectuata de catre Admina in Mier 07 Mar 2012, 11:06 am, editata de 1 ori

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de arielas la data de Mier 07 Mar 2012, 8:19 am

Ela, ai tu prieteni sau familia nepotriviti. Eu am fratele plecat si cand vine mi-as dori ca macar o data sa vina cu mana goala, ca mi-e rusine ca nu-i pot face la fel cadouri. De mult nu ne mai trebuie nimic bunuri materiale, decat conditii mai bune. Subiectul are legatura cu ce ai spus tu, dar si cu ce spune Admina. Imi doresc o tara cu oameni mai buni, un trai mai normal....
Ela vino la mine in vizita ca eu te primesc cu mana goala....doar sa-mi povestesti cum e acolo...si daca am sanse sa plec si eu rade
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1328
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de LN la data de Mier 07 Mar 2012, 9:46 am

Îti inteleg durerea si vreau sa fi convinsa ca acelasi sentiment de rusine si furie pentru neputinta de a schimba ceva, ne anima si pe noi care sintem departe de tara, mai ales daca nu spalam vase si nu culegem capsuni sau usturoi.
Ani de zile am plecat fruntea pentru tiganii români, pentru hotii români, pentru...acum am îmbatrinit si nu mai iert, le arat ca si noi avem pentru ce dispretuii italieni, turci si belgieni... citeodata sint chiar mindra ca am reusit sa le impun respectul macar in "satucul" meu dar dureaza putin fiindca stiu ca e doar o picatura intr-un ocean...
Cind vin în tara abia astept sa ajung si foarte repede abia astept sa plec...e trist!
Nu vreau sa credeti ca sint o nostalgica a comunismului, am avut mult de suferit in timpul acela fiind poate printre putinii ingineri dati afara de la 23 August fiindca am refuzat sa devenim membrii de partid, insa exista inca LINISTEA, nu erai tot timpul intr-o cursa care nu sti unde te duce si de ce te face sa te lovesti.
Nu aveam mare lucru atunci dar ce putem avea acum?
Spitale fara medici si medicamente, batrini muritori de foame, copii victime ale unui sistem de invatamint distrus, si toate celelalte pe care voi le stiti mai bine fiindca le vedeti in fiecare zi...
Diferenta dintre viata de aici si cea din tara nu e numai o chestiune de civilizatie dar mai ales de organizare;inainte aveam un "mare sef" acum avem zeci de mii de "mari sefi"....
putem vorbii la nesfirsit pe tema asta dar nu asta era subiectul....
Nu stiu daca e totdeauna rusine dar sint sigura ca de cele mai multe ori e FURIE, o furie cumplita iesita din sentimentul umilitor de neputinta!!!
Imi cer scuze daca nu e binevenita interventia mea, dar ma revolta mitul vietii frumoase a românilor din strainatate; viata e o lupta de fiecare clipa si pentru noi, in conditii mai civilizate, dar o lupta.
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 07 Mar 2012, 11:05 am

Da, la asta m-am gandit si eu... cum suntem priviti in afara, ca venetici...
Pe de alta parte e atata ura, atata rautate, fiecare pentru el, cum spui si tu: e furie... Noi intre noi, toti pe clasa conducatoare, functionari, etc. Ne otravim viata in fiecare zi. Nu stiu cum e sa locuiesti in alte tari, sotul meu a stat perioade mai lungi, nu s-a simtit marginalizat, dar ce-i drept nu a stat in Europa.
Dar simt ca ma usuc aici, ma distruge mersul cu autobuzul cand toti se imping peste tine, pun mana peste a ta, de parca nu existi. Auzi vorbindu-se ca la usa cortului de catre fete de liceu albe, spalate si imbracate ca niste traseiste... Se arunca oameni pe trecere desi e rosu pentru ei, cand esti in masina sau esti calcat pe trecere cand e verde pentru pietoni, daca esti pe jos. Pe trotuare e plin de masini, cand vrei sa-ti plimbi copilul nu ai pe unde sa treci, pe jos e murdar, plin de gunoaie aruncate de locatari, pentru ca se considera ca trotuarul din fata blocului e al nimanui, nu trebuie pastrat curat. La marginea padurilor si la munte sunt ambalaje, plastice si sticle goale, in mare plutesc de toate, in plamani respiram un aer plin de noxe si praf pentru ca nimeni nu e obligat sa respecte pe nimeni, nimeni nu-si matura trotuarul, nu-si curata zapada din fata casei. La posta in repetate randuri am asistat la scandaluri, certuri monstruase intre clienti si functionare, uneori dreptatea e la unii, alteori la ceilalti. Dar de ce atata ura, de ce nu e pic de toleranta? Parca nimeni nu are rabdare, toti vor acum si vor totul, de parca vine maine sfarsitul si nu mai apuca. Suntem prea saraci sa ne respectam reciproc si cei bogati sunt cei mai inversunati. Mi-as dori sa stau la sat, undeva departe de orasul asta otravit, pana cand aud o intamplare in genul crimei Ionelei Sad si imi dau seama ca nu scapam nicaieri, nici in varf de munte.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de kla78 la data de Mier 07 Mar 2012, 11:42 am

dragele mele eu nu vreau sa intru mult in detalii deorece am facut-o cateva pagini in urma si am suparat dar va spun sincer ca prefer sa culeg capsuni si sa castig un ban decent din care imi pot face in fiecare luna cate un moft minor sau major nu conteaza decat sa stau in Romania fara servici sau cu servici pe un salariu mizer din care sa nu-mi ajunga toata luna nici de mancare sa nu mai spun de sistemul sanitar,scolar etc eu m-am mutat in decembrie dintr-un judet in altul si am inscris copilul la scoala(colegiu sau gradinita cum io spune) actuala in 2 zile,o zi m-au informat ce acte trebuie si a 2 a zi am dus actele si mi-au spus unde am loc,sa nu va spun ca trec strada si las copilul ,in primul rand s-au gandit la copil,sa nu fie departe de casa si nu fac asa doar cu astia mici ci si cu cei mari ,le dau locuri la scolile cele mai apropiate de casa,cauta strazile pe calc si iti gasesc scoala,daca nu vrei acea scoala ai dreptul sa alegi una din 5 ,si aici e o chestie ca sunt parinti care vor neaparat copilul sa mearga la colegiu biling spaniola/engleza si nu toate sunt asa,eu am avut noroc ca cel mai aproape sa fie peste drum si e biling.

ADMINA sotul meu cand si-a facut firma a umblat 3-4 zile nu-mi amintesc exact,aici singura problema este ca iti cer foarte multe acte/fotocopii.

PS:unei cunoscute i s-a facut aici transplant de ficat(gratuit evident)si s-a pensionat,ea a muncit in Romania 15 ani iar aici cu contract de munca 2 ani,cat credeti primeste pensia din Romania pt 15 ani de munca?va spun eu 150€ iar aici dupa 2 ani are 500€ va vine sa credeti?????nici eu n-am crezut pana nu i-am vazut actele.

Eu inainte sa am copilul imi doream foarte mult sa ma intorc acasa dar acum pt binele lui nici nu ma mai gandesc la asa ceva.mergem in vacante acasa si imi zice sa plecam o data in spania ca lui nu-i plac parcurile de acolo si nu poate dormi de amiaz ca e galagie mare(ii place sa doarma mult)sau noaptea te miri ce vecin iti baga manele in cap de adorm si visezi numai manele(nu ca ma ceva impotriva chiar unele imi plac)

FURIE hmmm la mine nu stiu daca pot numi furie ce simt dar n-am nici cea mai mica speranta ca in tara mea lucrurile se vor reglementa intr-o buna zi ,tare mult mi-as dori sa-mi stiu parintii linistiti fara grija zile de maine,dupa o viata intreaga de munca cred ca merita cel putin liniste daca au muncit degeaba fara sa se vada mare lucru in urma lor in afara de noi ca ne-au crescut si educat in asa fel incat sa stim ce e rusinea si respectul fata de semenii nostri!dar ma uit la cei ce ne urmeaza si ii vad niste needucati ,obraznici etc..vorba ADMINEI fete bine imbracate cu vocabular de 2 lei....pacat....
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 520
Varsta : 39
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 05 Apr 2012, 2:34 am

Primavara se numara... gunoaiele. Chiar nu se poate face nimic pentru a scoate tara asta din mormanele de resturi ce zac la marginea soselelor, pe campuri, prin orase? Chiar nu se pot civiliza romanii, nici cu vorba buna (campanii de curatare a zonelor de langa orase, de catre copii), nici cu pedeapsa (presupuse amenzi, mentionate in locurile cu risc de marlanie)?

Chiar nu doare pe nimeni cand vede mizeria asta? Chiar nimeni nu iubeste natura, nimeni nu iubeste curatenia? Chiar asa stam si in casa, cu gunoaiele in mijlocul camerei? Chiar toti suntem mai rau decat ultimii oameni, nu respectam nimic: natura, animalele, legea, respectul de sine?
Noi mergem la curte vreo 20 de km si de fiecare data cand trec printre sate ma ingrozesc. Primavara e cel mai rau, toate gunoaiele se vad pe zeci de m de la sosea, pe camp, prin semanaturile oamenilor, pe langa curti. O portiune de langa drum purta niste bannere cu Deseuri prietenoase, o campanie sustinuta de primarie care a scos copii in strada ( a scris si Mihaela mult pe tema asta) si desi era curat in toamna, acum e mai rau... Saptamana trecuta erau angajati Rebu, care curatau iar zona, probabil din banii satenilor care aruncasera gunoaiele alea. Cata prostie, cata nesimtire!
Am observat ca nu mai comenteaza nimeni aici, decat cele plecate din tara. Chiar nimanui nu-i pasa de mizeria in care traim? Cum puteti sa faceti abstractie?
Mai imi zic inca un pas si plec. Ziceam de spartul strazii mele, strada nou asfaltata, maxim 2 ani, in perfecta stare de altfel. A fost spart asfaltul in mijlocul iernii si pe gerul acela ne chinuiam prin nameti sa escaladam strada, sa ajungem acasa. Pietonii ocoleau super mult, ca sa traverseze o straduta mica, plina de noroaie. Acum sparg trotuarul, schimba bordurile din nou... bordurile erau noi, abia puse, iar le schimba, banuiesc a 3 oara in ultimii ani. shot Un vecin, arhitect, a facut reclamatie si a cerut aprobari, explicatii. A primit flit. E aprobat proiectul, merge mai departe. Un proiect care nu face nimic, nu imbunatateste nimic, doar schimba ceva ce era deja in stare buna cu altceva. Bani spalati, bani furati, banii nostri, ai contribuabililor. Nimeni nu poate face nimic si chiar daca ar putea, nici nu ar face, pentru ca MERGE SI ASA; asta e starea de fapt, stam si inghitim. zid

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Joi 05 Apr 2012, 8:45 am

Draga Admina, daca nu a durut pe nimeni cand s-au aruncat, crezi ca doare acum cand se vad imprastiate??? Atata vreme cat nu doare pe nimeni sa amenajeze locuri pentru gunoaie, fie ele si la tara, ca doar si acolo se fac gunoaie, normal ca nu o sa faca nimic sa le stranga. E ca un cerc, las asa ca sa am de discutie pentru urmatoarea sedinta de partid. Si nu e numai la noi in tara, daca te consoleaza cumva. Cine traieste in varful orasului o sa imi sara in cap sa imi spuna ca nu am dreptate, dar daca vor iesi mai in afara vor vedea si nereguli!!
Azi la radio spunea ca cei din Kibera (faimosul cartier din Nairobi, Ferentariul nostru) au apa in case si ca tevile de scurgere s-au infundat. Si abia e a 3a zi din sezonul ploios. Cat a fost cald si bine a spus careva ceva??? A curatat careva??? Nu. Si atunci???? Vai ce saraci suntem, dar si ce puturosi!!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul