Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Masinile noastre de cusut - 4

+69
GIO Studio
tiana
MiriDrag
Miniona
danae
cif2010
adinuk2004
lacridrumas
SilviaDumitrescu
Gabrielita91
ellybijoux
marabr
florina.barbulescu
M.Emilia
despina13cucli
michelinebeaulieu
clauditza
aurishta
ancone
danielabordei
ana_miia
RalucaS
teisoara
AlyC
laurapopescu
andegelia
claudia_mami
Larisa
d_oana
adriuta
ChrisReeana
Gianina4ever
Corcodusha
Cristina Munteanu
musetel
rodel
Dionisia
marina40
iuli.b
amoni
danniela
ancush
Karina33
Admina
mykya
geo
esconado
kla78
anigherman
rosita
Uca
Giobsy
Chirrox13
MihaelaT
ivanutamihaela
zylv
geany
Lucia Ro
tomari
arielas
Humanoid
Steluzza
danabarbu2007
louise27
oana_007
clodi
thor
aurelia.c
MagdaMarin
73 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de geany Mier 15 Iun 2011, 10:15 am

Magda, acel adaportor, daca il iau de la masina de cusut victoria, pot sa cos cu piciorusele (talpitele) si la Pffaf-ul meu vechi.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de iuli.b Mier 15 Iun 2011, 10:44 am

uca esti o norocoasa,caci ai un set complet de auxiliare,e clar ca fostul propietar nu a fost de meserie croitor,sincer eu desi provin dintr-o familie cu 2-3 generatii in spate de croitori,am crescut de mica printre ele,intii am invatat sa trag la masina, apoi am invatat sa scriu si sa citesc,n-am vazut decit odata dupa revolutie la o expozitie la un muzeu din bucuresti,deci inca o data felicitari!
iuli.b
iuli.b
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 107
Localizare : galati
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de rosita Mier 15 Iun 2011, 11:08 am

Uca, ce frumoase sunt masinile tale! Imi plac asa de mult masinile vechi, cu toate picturile si ornamentele alea pe ele! Parca au asa, o caldura aparte. love
Si bunica mea are un Singer vechi cu pedala, cam asa ca al tau, si chiar daca nu a mai folost-o de mult, parca nu i-as cere-o (desi imi vine...), pentru ca stiu ca e atasata de ea si cred ca ii da un confort sa o vada acolo in casa.

Magda, o sa pastrez si eu linkul tau cu manualul de instructiuni, e foarte bun!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de marina40 Joi 16 Iun 2011, 1:51 pm

nu aveti un manual pt masina de cusut Necchi?
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de Uca Joi 16 Iun 2011, 10:25 pm

Magda, sunt picioruse nu talpite si se potrivesc si pe Brother, bounce . Maine seara imi voi face timp sa le si probez pe resturi de materiale.
Admina, eu nici nu am visat vreodata ca o sa cos la o masina de-o varsta cu bunica mea. Ma oftic ca la tara, parintii soacrei au mai avut una, tot Singer, de pe la 1900, dar a fost data cu "imprumut" pe cand traia bunica ( mama soacrei) ,iar cei care au imprumutat-o nu si-au dat inca seama ca nu e pisica si nu vine singura inapoi. Si soacra mea nu se poate duce sa o ceara inapoi ca nu mai are cum dovedi ca defapt a fost imprumutata nu data. Asta e!
Iuli, nu cunoastem fostul proprietar caci socrii au cumparat-o de la "un vanzator ambulant" care a ajuns la poarta noastra acum mai bine de 20 de ani.
Satul in care stam noi este fost sat sasesc, majoritatea au plecat in Germania dupa 1989, iar cei care au mai ramas in tara sunt deja decedati, deci, probabil respectivul a procurat-o de pe la vre-un sas.
Rosita asa e cu lucrurile vechi, te atasezi si nu iti vine sa te mai desparti. Off topic: bunica mea are andrele din lemn vechi de peste 40 de ani ( cateva numere) si desi are si din acestea noi aparute acum, tot cu alea tricoteaza. Ce e drept am tricotat si eu cu ele si parca altfel se lucreaza. Mai are si cateva fusuri pe care nu le mai foloseste dar inca le pastreaza.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de Karina33 Joi 16 Iun 2011, 11:27 pm

Uca bine ca ai scos de la naftalina bijuteria asta de masina! Cred ca te cam invidiez pentru ea. Nu prea tare ca sa nu se supere prietena mea de baza rade

Sa ai grija de ea pe mana cui ajunge daca trebuie reglata!

Pe-a mea am dus-o azi la mecanic, sa-i faca revizia, sa o frichineasca cum stie ca sa o iau la intoarcerea din concediu torcand si dornica de munca.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 17 Iun 2011, 6:39 am

Ai vazut Uca ca stiam eu ce stiam despre portrivirea picioruselor wink ele sunt cam standard.
Am si eu unul de tiv rulat adus de nepoata din Germania acum ceva ani si se potriveste si la masina mai noua.
Stiam eu ca sunt standard construite wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de geany Vin 17 Iun 2011, 10:05 am

Magda, talpita ce o ai tu din Germania, o am si eu in setul de picioruse, si chiar este dela masinilie actuale

Masina mea de cusut numarul 3, aceasta este simpla, se numeste VICTORIA 753

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de Chirrox13 Vin 17 Iun 2011, 10:17 am

Ce masina frumoasa ai geany...sa o folosesti sanatoasa pupi hug cos kiss
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 17 Iun 2011, 10:22 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Despre aceste picioruse vorbesc.E unul de fermuar cred si cel de tiv rulat.
Astea mi le-a adus acum 7 ani.
S-o stapanesti sanatoasa Geany nu e chiar simpla.
Iar la piciorusul tau de fermoar simplu visez si eu. wink
Cel cu arc pentru ce e??

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de geany Vin 17 Iun 2011, 11:23 am

Chirrox, multumesc! Smile

Cel cu arc este pentru tiv cusut ascuns, eu il folosesc mai mult pentru distantierea cusaturilor paralele.

Piciorusele care le ai tu, le am si eu la masina Pfaff.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de rosita Vin 17 Iun 2011, 11:53 am

Magda, de ce iti doresti piciorus de fermoar ca cel din poza lui Geany? Din ala am si eu la masina mea, si sincera sa fiu eu visez la un piciorus de fermoar la fel ca cel din poza ta, lol! Pentru ca la piciorusul pe care il am eu, respectiv Geany, partea din spate e mai lata si nu te lasa sa te apropii prea mult de fermoar, cel putin asta a fost experienta mea cu el. In timp ce la piciorusul tau ai posibilitatea sa te apropii foarte mult avand si adancitura aia pentru ac. Eu mi-as lua un piciorus asa cum ai tu daca as sti ca se potriveste la Brother (ma rog, eu am Bernette, dar e compatibila)
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de geany Vin 17 Iun 2011, 1:02 pm

Se potriveste daca iei adaptorul jos. La fel pot eu potrivi adaptorul pt. talpite la pfaff...

Eu am o problema, folosesc amandoua masinile de cusut in paralel si mereu fac diferenta intre ele... Norocul meu este ca in general se si completeaza intre ele, iar atunci nu mai comentez prea mult rade
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de Dionisia Vin 17 Iun 2011, 2:31 pm

Magda, vrei sa spui ca poti utiliza un adaptor-sa folosesti talpitele de la o masina romaneasca VERONICA, la o masina gen Brother?
si de unde se poate procura adaptorul?
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de geany Vin 17 Iun 2011, 2:35 pm

Adaptorul il achizitionezi din orice magazin unde sunt si picioruse/talpite pt. masinile de cusut.

Trebuie intai neaparat analizat; la fel cum sunt multe modele de masini de cusut si sistemele pot fi la fel de diferite. Analizati, masurati, apoi cumparati, incercati sa primiti drept de returnare in cazul in care totusi nu se potriveste.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 17 Iun 2011, 2:38 pm

Adaptorul meu e acesta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si am dat 15 ron pe el.
L-am luat de la sercotex din Bucuresti.
Eu am ambele masini singer,nu cunosc alte masini,dar cred ca s-ar potrivi.

Rosita sa sti ca ai dreptate,nu m-am gandit la asta pana acum. pupi
Eu pur si simplu jonglez cu "catelul" fermoarului atunci cand il aplic.

Eu cred ca tija pe care se pune piciorusul presor e la fel la toate masinile.Deci s-ar potrivi.


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Sam 18 Iun 2011, 5:50 am, editata de 2 ori (Motiv : corectat)

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de geany Vin 17 Iun 2011, 2:41 pm

nu este la fel, tocmai de aceea nu se potrivesc toate piciorusele existente intre ele.

Daca te vei uita atenta, vei vedea ca difera inaltimea, grosimea, forma de prindere...


Ultima editare efectuata de catre geany in Vin 17 Iun 2011, 2:41 pm, editata de 1 ori
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de Dionisia Vin 17 Iun 2011, 2:41 pm

Mersi, geany de raspuns, in orasul meu nu stiu sa existe vreunul...
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de geany Vin 17 Iun 2011, 2:44 pm

Completez:

inclusiv sistemele de prindere (adaptor) le veti gasi sub mai multe forme de prindere, la fel si talpite. Nu sunt toate la fel, de aceea atrag inca o data atentia. Aveti grrija ce cumparati ca nu se pot improviza!
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 17 Iun 2011, 2:53 pm

Da ai perfecta dreptate,eu am patit-o doar ca s-a potrivit sa cumpar adaptorul si talpita potrivita in acelasi timp.Ele separat imi erau inutile.
Acasa am vazut ce noroc am avut.
Asa ca daca cumparati personal din magazin duceti-va si cu un piciorus de-al masinii sa vedeti daca se potriveste,iar daca cumparati online cereti poze sau detalii,masuratori etc.Sa vedeti daca se potriveste.
Cei de la magazin ar trebui sa stie la ce masini se potrivesc,dar si aceste accesorii au niste coduri si daca corespund cu cele compatibile cu masinile voastre le luati la sigur. wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de Dionisia Vin 17 Iun 2011, 3:44 pm

Magda, crezi ca la SERCOTEX au mai multe feluri de adaptoare? eu pe net nu am vazut inca
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 18 Iun 2011, 5:49 am

Nu stiu intreaba la telefon,sunt foarte amabili.Eu au foarte multe piese acolo.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de rodel Sam 18 Iun 2011, 7:20 am

buna dimineata fetelor ! am si eu nevoie de un sfat ; mi-am luat o masina de cusut singer 155, am urmat instructiunile din manual , dar n-am reusit sa cos cu ea nimic, sa va explic: cand aveam acul mic (cel cu care a fost luvrat masina), am pus ata si de sus si de jos , am schimbat mai multi pasi si operatii, doar-doar obtin ceva, singurul lucru obtinut pe bucatica de material pe care incercam sa invat sa cos era o adunatura de ata, pe dosul materialului...de fiecare data, desfaceam sub placa sa scot ate...in final m-am gandit ca era ata prea groasa(desi pe ea scria pt masina de cusut), am pus un ac mai gros...in aceasta situatie , nicxi macar nu mai prindea ata...sunt in impas, nu stiu unde gresesc, ce am omis sa fac? mersi de sfaturi! o zi buna!
rodel
rodel
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : arges
Data de inscriere : 18/06/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de rosita Sam 18 Iun 2011, 8:51 am

Buna Rodel, si bun venit pe forum!
Presupun ca nu esti deloc obisnuit(a) cu masina de cusut si n-ai mai folosit-o pana acum.
Din ce spui tu, imi suna ca ata de sus nu a fost montata corect. Ia manualul si vezi care este traseul atei de sus si respecta-l intocmai. Grosimea acului sau a atei nu are importanta pentru problema ta.
Probabil masina ta e cu suveica, ai grija ca si ea sa fie bagata corect in locasul ei, de obicei se aude un clic.
S-ar mai putea sa fie cazul ca tensiunea atei superioare sa fie prea mica, desi de obicei masinile noi au tensiunile oarecum echilibrate atunci cand venim cu ele de la magazin. Din nou, ia manualul si vezi de unde se regleaza tensiunea atei superioare si mai invarte de butonul ala.
O alta cauza, care poate o sa-ti sune aiurea, dar mai bine ne luam toate precautiile, nu uita sa lasi piciorusul masinii jos cand incep sa cosi.
Succes, si spune-ne daca ai reusit!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de musetel Sam 18 Iun 2011, 9:32 am

Referitor la adaptor, eu mi-am comadat setul de picioruse cu15 piese de la brother.
Oamenii sunt extrem de draguti, am trimis un mail sa intreb daca se potrivesc piciorusele (atunci aveam un pfaff mai vechi). Mi-au cerut o poza a masinii mele, cu detaliu pe picioruse, partea de prindere; m-au si sunat sa ma intrebe ceva detalii tehnice.

Piciorus separat am gasit pe alt site, e adevarat, cu 25 de ron, nu cu 15 cum spuneau fetele.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 4 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB