Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

+127
danida
valentinadof
mb09
Adighh
eriliana
cocav
aisha
chandler850
ancamc
violetas
tadok
Cristina Munteanu
mari01
victoria2006
alessia2007
marina40
myky7robc
67dana
mnarcisa
manu7
pufoi
AnaMariaL
b_blondutza18
avramzenoviva
danielabordei
mya21_ro
vickyb
voicu silvia
amoni
tiana
anielle
ivanovici_lili60
dana_ana23
clearence
georgeta.prnic
mimiady63
arianalaura
anamaria79"
cami26
sabinatudor73
ancsemira
jade84
EuIrinuca
cerasela anca
shtefania_g
geo
camelia-vasilica
andegelia
emmancita
liones08
Gabiuta
antonina
yoannacri
danadana19
europolis
teisoara
nicol.riforp
Serban Valentina
Zana Mica
oana87
ninatopor
squirrel
Luncasu Mihaela
lennny
mariah_stc
Karina33
marlen372001
emi
rosita
cozma felicia
Cristache
irish05
daniela60
letho
mihaelavama
ancush
Nicoleta Irimescu
adriataras
Biene
iuliana72
Anusca
ivanoiuadela9
T_mihaela
ioana soare
kmn
Maria51
emilia g.
micheline
tinassyliliana
iozefina
cristina_84
mariaz_09
Andata
MagdaMarin
nanini
ramona75
roxanna
tita ana maria
dicioanacris
anka_gabi
cory74
Uca
rebela26
stoy
24elena
corina corina
miha02
firicel
geta76
norelif
odrina
symos
Giobsy
aba
mykya
Dionisia
Ruth
doraly
canadianca50
loreroli
HERMYNNA
Ana Maria
SilviaDumitrescu
samo99ro
crina68
Anuk
MihaelaT
131 participanți

Pagina 24 din 30 Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de dana_ana23 Sam 14 Ian 2012, 11:33 am

Buna fetelor! Eu am incercat sa fac boleroul dintr-un dreptunghi tricotat(gen fular) , dar nu a iesit, pt:1) Am pus 70 ochi cca 25 cm latime model elastic;(gandeam eu L=140cm si l=25cm-fiind impletit model elasic, 2oc. fata, 2oc, dos pot sa mai trag de el) 2)Am avut doar 3 bobine de mohair fir mai gros a 50gr..si a fost prea putin,mi-ar fi ajuns 3,5-4 bobine cred). 3)Am incercat acel fular atat cat am reusit sa-l tricotez eu, sa-l modelez intr-un fel ca in modelul postat de mine in pag 36..sa vad daca asi reusi macar ceva..dar nu a mers.. Latimea era prea mica..nu se intindea in jos prea mult la spate, sau ar fi mers din 2 dreptunghiuri inchise la spate(ar fi lasat mai multa lejeritate pe l fularului).Nu ma duce minte cum asi putea face.Daca cineva a reusit din dreptunghi m-ar interesa exact L si l..Asi mai incerca o data din 2 culori sau asi mai cauta sa cumpar ceva mohair ,dar trebuie sa stiu exact..Spor in toate, Daniela
dana_ana23
dana_ana23
helper
helper

Numarul mesajelor : 26
Varsta : 60
Localizare : iasi-stuttgart
Data de inscriere : 12/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de marina40 Sam 14 Ian 2012, 11:48 am

Adela, am facut eu pt fetita daca vrei o sa fac poza este simplu faci dreptunchiul tricotat si dupa aia eu am facut cu croseta si se aseaza tare bine.
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Sam 14 Ian 2012, 2:31 pm

Marina cred că m ar ajuta fotografia ta ca să mi dau seama cam cum iese. Câţi ani are fetiţa şi câte ochiuri ai pus ? Dana pt cine ai vrut să faci boleroul , eu am pus cam în jur de ,nu ştiu exact acum , dar cam 170 de ochiuri cred ( nu sunt acasă să le număr ) dar măsurat cam 2 palme jum ( am măsurat spatele fetiţei şi are cam 2 palme e un pic grasută şi are 10 ani). Acum eu nu cred că pot croşeta mohairul asta că e prea pufos. Modelul pe care l am ales e simplu , un fel de zig zag. Numai bine vă doresc şi spor la treabă . kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ioana soare Sam 14 Ian 2012, 3:09 pm

ivanoiuadela9 a scris:Ioana Adică aşa cum e în poza. Crezi că voi reuşi să fac un bolero începând de la un dreptunghi a mai făcut cineva ? kiss


modelul elastic sta mai strans decat un model dantelat, lucrezi pe andrele circulare, firul sta curbat, e normal sa stea asa.

masurarea asta - pun ochiuri de doua palme - mai ales facuta peste model elastic(cu care ai inceput) nu-ti va asigura decat lacrimi, frustrare si nervi. Trebuie sa faci o mostra cu modelul dantelat, sa o speli si sa o blochezi. La blocare modelele dantelate se deschid mult, asa caq e important sa masori dupa ce ai efectuat aceasta operatiune.
Ii faci vreo bordura ulterior? Pt ca atunci trebuie sa iei in considerare ca se va mai adauga si ea la marimea finala. Daca nu, ar fi bine sa ai la fiecare margine 3-4 ochiuri lucrate in punct lenes, ca sa nu se ruleze.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 14 Ian 2012, 10:10 pm

Pentru ca stiu ca aici sunt fete pricepute indraznesc sa cer si eu indicatii pentru
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dupa cat imi dau eu seama par a fi tricotati (de aceea i-am si pus aici)
Problema e cum se fac scazaturile alea in fata care seamana cu niste floricele crosetate. scratch
sau sunt tricotati pana la dunga roz si apoi sunt crosetati?

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de mariaz_09 Sam 14 Ian 2012, 10:49 pm

Silvia,indraznesc eu sa explic cum se fac papuceii.masori mai intai lungimea piciorului si inmultesti cu 2,ce rezulta este lungimea de lucru.Faci o proba de fir si vezi cati cm ai la 10 ochiuri puse pe ace,dupa ce lucrezi vreo 3 randuri.Imparti lungimea totala la cati cm ai in monstra si obtii un nr.care i-l inmultesti cu 10.obtii nr. de ochiuri ce trebuie puse pe ace.Lucrezi in punct lenes,cateva randuri,,iti da latimea talpii,apoi incepi scazatura pentru partea de sus.Intotdeauna pui pe ace un nr impar.Imparti lucrul in doua parti egale si iti ramane 1 ochi,care este la mijloc.Lucrezi in continuare punct lenes si cand ajungi inainte cu 3 ochiuri de mijloc,le iei impreuna cu alte 4 ,adica mijlocul si celelate 3 din partea cealalta.Scazi odata 7 ochiuri,care iti da acel model de floare.Randul pe dos il lucrezi cum iti vine.Nu prea vad bine partea cu patratele,dar de lucrat asa se face.Cred ca partea de grilaj se face dupa ce lucrezi cu roz tot papucul,eu nu cunosc modelul acesta tricotat.Se incheie cu cusatura pe mijlocul talpii si la spate.ies frumos,am facut si eu,dar nu am scazut in forma de floare,ci am scazut 1ochi in stanga si altul in dreapta ochiului de mijloc.Si la mers si la intors pe dos am facut aceeasi scadere pana am ajuns la lungime pe glezna.Silviuto,sper sa fi fost inteleasa,atat am putut. rade kiss
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 14 Ian 2012, 11:05 pm

Mariaz sarumana mult! Ai fost fooarte inteleasa. Multumesc mult de tot. Papuceii/botosei/ sosonei... cum s-or numi ei nu ii fac eu, dar m-a intrebat o batranica care mai vazuse cate ceva facut de mine si credea saraca ca eu sunt desteapta dar.. (se mai inseala omul) wink . Si pentru ca eu va stiam pe voi i-am promis ca o sa intreb si o sa-i spun. O sa-i transmit in cel mai scurt timp ce mi-ai spus tu si sunt sigura ca ii va lucra. Nu stiu daca o sa primesc si o poza cu ei dar daca o sa am cu siguranta vii arat.
Inca o data multumesc!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de mariaz_09 Sam 14 Ian 2012, 11:36 pm

Sa fii sanatoasa. pupi
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de alessia2007 Dum 15 Ian 2012, 1:17 am

Adela, am facut si eu un bolero din dreptunghi, o sa il pun la locul lui. Ce-i drept m-a ajutat si firul, dar gasesti [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link explicatiile lui Marlen372001. Iti spune si cum se masoara, ultimul mesaj de pe pagina, si daca citesti subiectul mai departe vei gasi multe modele facute de fete
alessia2007
alessia2007
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 42
Localizare : arges
Data de inscriere : 14/01/2010

http://angelicalucreaza.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de dana_ana23 Dum 15 Ian 2012, 4:03 pm

Buna fetelor! Eu am gresit din start calculele la boleou. (am vrut sa fie pentru mine draga adela, dar sa ma si incadrez in 150gr mohair)Am citit explicatiile de la cap.,,proiectul saptamanii, Marlen va explica..''Super topic, super explicatii.Acum am inteles si eu dimensiunile acelui dreptunghi de la bolerou.
Dar...daca face cineva boleroule pus de mine la pag 36 , rog sa vina pe forum cu explicatii detaliate...asa ca pentru din astia ca mine batutincap
dana_ana23
dana_ana23
helper
helper

Numarul mesajelor : 26
Varsta : 60
Localizare : iasi-stuttgart
Data de inscriere : 12/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de dana_ana23 Dum 15 Ian 2012, 4:11 pm

Scuze ,,BOLERO'' e cuvantul pe care l-am ciuntit atat de mult in textul postat.Sunt acum cu gandul si atentia in alta parte:la protestele din tara si sunt ingrijorata, sper ca lucrurile sa se rezolve pasnic!
Doamne ajuta-i pe romani!
Sa aveti o zi linistita!Daniela
dana_ana23
dana_ana23
helper
helper

Numarul mesajelor : 26
Varsta : 60
Localizare : iasi-stuttgart
Data de inscriere : 12/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty

Mesaj Scris de victoria2006 Mar 17 Ian 2012, 11:51 pm

Va rog sa ma ajutati si pe mine. de vreo cinci zile ma chinui si nu gasesc modelul care se tricoteaza de regula la rochitele pt. bebe. Este vorba despre modelul acela cu "bobite" mici, ceva gen "fagure". Nu gasesc nicairi nici modelul si nici diagrama. Multumesc Viki
victoria2006
victoria2006
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de mari01 Mier 18 Ian 2012, 9:14 am

Buna ziua tuturor harnicutelor de pe acest forum .Va urmaresc de putin timp dar sunt pur si simplu indragostita ,mi-ati deschis pofta de tricotat.Sunt incepatoare dar citesc mult si am ambitii mari.Sa trec la subiect,am inceput un pulovar de jos in sus ,la circular aproximativ de pe prima diagrama postata de MARLEN la pagina 36 si ma tot gandesc cu trebuie sa fac scazatura pt maneci.Daca poate cineva sa ma ajute ,mltumesc anticipat.Va urez o zi buna.
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Cristina Munteanu Mier 18 Ian 2012, 9:25 am

Victoria, te referi la modelul scela "bob de orez"? Daca da, se face un ochi pe fata, unul pe dos si tot asa pana la sfarsitul randului iar la randul urmator schimbi ochiurile de pe fata cu ochiuri pe dos si invers. Sper ca m-am exprimat cum trebuie. scratch
Cristina Munteanu
Cristina Munteanu
helper
helper

Numarul mesajelor : 66
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 18 Ian 2012, 9:33 am

draga mari01,

daca te uiti cu atentie la schita mea o sa vezi CA NU-I NEVOIE DE SCAZATURA LA SUBRAT. eu simplific intotdeauna lucrul. modelul acesta are manecile drepte si daca distanta de la umar la subrat e un pic mai maricica (sa fie largut, nu fix) lucrezi pur si simplu drept, apoi pui ochii la umeri si faci manecile, cum am explicat intr-un topic mai vechi "Tricot - Marlen va explica..." la primul proiect.
nu stiu cat de avansata esti. daca nu poti face singura scazatura de subrat (si eu trag concluzia din ce ai postat ca nu te descurci) evit-o cum ti-am zis mai sus.
spor !
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de T_mihaela Mier 18 Ian 2012, 5:06 pm

mari01 a scris:Buna ziua tuturor harnicutelor de pe acest forum .Va urmaresc de putin timp dar sunt pur si simplu indragostita ,mi-ati deschis pofta de tricotat.Sunt incepatoare dar citesc mult si am ambitii mari.Sa trec la subiect,am inceput un pulovar de jos in sus ,la circular aproximativ de pe prima diagrama postata de MARLEN la pagina 36 si ma tot gandesc cu trebuie sa fac scazatura pt maneci.Daca poate cineva sa ma ajute ,mltumesc anticipat.Va urez o zi buna.

Am evitat si eu mult timp manecile croite dar pana la urma am vazut ca tot evitand nu ajung nicaieri.Acum fac maneci perfecte. Imparti lucrul in doua, mergi mai intai cu spatele apoi cu fata.Trebuie sa-ti masori spatele, sa stabilesti cati ochi iti trebuie pentru spate ,deci cu nr asta de ochi tre sa ramai pe andea dupa scaderi.Stabilesti cati ochi scazi la fiecare maneca si scazi mai intai 2 cm deodata apoi cate un ochi la fiecare rand par pana ramai cu nr de ochi necesar spatelui .Scaderile la pulover nu sunt grele dar cand faci manecile o sa ai ceva batai de cap sa faci rotunjirea sus si mai e o piatra de incercare la cusut.Eu zic sa faci puloverul raglan sau cum spune Marlen ,drept si s a exersezi manecile croite pe lucruri mici, pulover de copii de exemplu.Daca cauti pe utube "set in sleve knit "o s agasesti ceva explicatii,un tipar deja facut e aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] introduci datele cati ochi la cm si ce andrele folosesti si-ti genereaza un patern.Situl asta eu zic ca-i o comoara are tipare basic pentru pulovere.
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de victoria2006 Mier 18 Ian 2012, 5:18 pm

Multumesc pentru ajutor Cristina, am sa incerc modelul "bob de orez" sper sa-mi reuseasca. Multumesc mult.
victoria2006
victoria2006
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de dana_ana23 Mier 18 Ian 2012, 6:43 pm

Eu am dat pe google:..,,Modele de tricotat-Youtube'' si am gasit o multime de modele video.Sunt foarte interesante si unul din ele este cel cu fagure.Sper ca v-am fost de folos. tricot
dana_ana23
dana_ana23
helper
helper

Numarul mesajelor : 26
Varsta : 60
Localizare : iasi-stuttgart
Data de inscriere : 12/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de pufoi Mier 18 Ian 2012, 6:45 pm

multumim dana! daca sunt si video,mai bine, sa ne dea mura in gura! wink
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de mari01 Mier 18 Ian 2012, 7:30 pm

Multumesc pentru raspunsurile voastre imi sunt de mare ajutor.eu ma gandeam cumva sa fac loc manecilor si sa merg la circular cu totul apoi sa continuu cu ele in jos.cumva sa scad in ambele parti apoi sa vin cu ochiurile pentru maneci,ati incercat veodata?
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de T_mihaela Mier 18 Ian 2012, 8:05 pm

mari01 a scris:Multumesc pentru raspunsurile voastre imi sunt de mare ajutor.eu ma gandeam cumva sa fac loc manecilor si sa merg la circular cu totul apoi sa continuu cu ele in jos.cumva sa scad in ambele parti apoi sa vin cu ochiurile pentru maneci,ati incercat veodata?

Inchizi 2 cm la fiecrare subrat,calculezi cati ochi iti trebuie pentru maneci minus cei 2 cm si ii montezi pur si simplu acolo unde ai inchis cei 2 cm .Mergi circular scazand ca la raglan si cand termini te apuci de maneci in jos.Tre sa vezi tehnica raglan si montarea de ochi in dublu sens,ti-as da niste linkuri dar ma tem ca n-am voie.Eu stau mai prost la explicatii poate ai inteles. Rolling Eyes
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 18 Ian 2012, 8:18 pm

T_mihaela a scris: ......,ti-as da niste linkuri dar ma tem ca n-am voie...........
poti pune link-uri care ajuta la lamurirea problemei ridicate

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de T_mihaela Mier 18 Ian 2012, 10:08 pm

Sunt linkuri care duc la un alt forum cam ca asta ,stiu sigur ca nu e voie Smile sa vad daca gasesc pe utube ceva sau pe drops design.
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de mari01 Mier 18 Ian 2012, 10:34 pm

Mihaela iti multumesc mult exact la asta ma gandeam dar nu am stiut sa explic.Am idee de tehnica raglan dar si de montarea ochiurilor in laterale am vizionat tutorialele celor de la drops.Cred ca o sa ma descurc am sa va arat si voua produsul final.am avut dubii acolo cat ar trebui sa scad pt a face loc manecilor.noapte buna va doresc.
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ioana soare Mier 18 Ian 2012, 11:23 pm

Sau poti asa: sa lucrezi corpul pana la subrat, apoi lucrezi manecile tot pana acolo, pui pe o andrea de rezerva cele cateva ochiuri ale manecilor si corpului rezervate subratului, apoi unesti toate ochiurile ramase - corp+maneci si continui spre decolteu cu scaderile aferente. La sfarsit folosesti kitchener stitch pentru a coase ochiurile de la subrat pastrate pe andrelele de rezerva si practic va fi invizibil.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 24 din 30 Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB