Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

+127
danida
valentinadof
mb09
Adighh
eriliana
cocav
aisha
chandler850
ancamc
violetas
tadok
Cristina Munteanu
mari01
victoria2006
alessia2007
marina40
myky7robc
67dana
mnarcisa
manu7
pufoi
AnaMariaL
b_blondutza18
avramzenoviva
danielabordei
mya21_ro
vickyb
voicu silvia
amoni
tiana
anielle
ivanovici_lili60
dana_ana23
clearence
georgeta.prnic
mimiady63
arianalaura
anamaria79"
cami26
sabinatudor73
ancsemira
jade84
EuIrinuca
cerasela anca
shtefania_g
geo
camelia-vasilica
andegelia
emmancita
liones08
Gabiuta
antonina
yoannacri
danadana19
europolis
teisoara
nicol.riforp
Serban Valentina
Zana Mica
oana87
ninatopor
squirrel
Luncasu Mihaela
lennny
mariah_stc
Karina33
marlen372001
emi
rosita
cozma felicia
Cristache
irish05
daniela60
letho
mihaelavama
ancush
Nicoleta Irimescu
adriataras
Biene
iuliana72
Anusca
ivanoiuadela9
T_mihaela
ioana soare
kmn
Maria51
emilia g.
micheline
tinassyliliana
iozefina
cristina_84
mariaz_09
Andata
MagdaMarin
nanini
ramona75
roxanna
tita ana maria
dicioanacris
anka_gabi
cory74
Uca
rebela26
stoy
24elena
corina corina
miha02
firicel
geta76
norelif
odrina
symos
Giobsy
aba
mykya
Dionisia
Ruth
doraly
canadianca50
loreroli
HERMYNNA
Ana Maria
SilviaDumitrescu
samo99ro
crina68
Anuk
MihaelaT
131 participanți

Pagina 9 din 30 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 19 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Uca Lun 05 Sept 2011, 11:28 am

Va rog frumos, daca puteti, ma ajutati si pe mine?
Nu stiu cum sa cos cat mai invizibil in dreptul umaruluii, la imbinarea partii fata cu partea spate ( linia de la baza gatului spre umar)
Exista vreo cusatura anume ? Sau cum e si in croitorie,cusut de mana pe dos, in patele acului?
Am incercat in week end mai multe variante dar nu imi place cum se vede.
Modelul e punct jerse fata, cu andrele de 3,5 mm, dar de la umar spre gat am o portiune repetata de 4 ori cu trei pe fata unul pe dos si nu imi place deloc cum arata dupa coasere. zid

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de rosita Lun 05 Sept 2011, 11:48 am

Uca, eu am folosit o cusatura de genul asta, se numeste kitchener stitch, numai ca cele doua randuri care se cos impreuna au ochiurile inca pe andrele, nu sunt incheiate, ceva de genul asta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

La final, cele doua randuri cusute impreuna arata asa, practic nu se cunoaste cusatura:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
(pozele de pe knitty.com)
Am gasit un tutorial video aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Si un tutorial cu poze aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si am mai folosit, in special pentru umar, 3-needle bind off, care nu e cusatura, ci se incheie ochiurile de pe ambele andrele cu o a 3-a andrea, si arata tot frumos:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Tutoriale:
-video: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
- poze: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sper sa te ajute Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Lun 05 Sept 2011, 12:06 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
asa imi ies mie cusaturile;dupa cum ti-am explicat pe pm ,le asez in paralel si iau cate un ochi de fiecare parte.
cu lanita de aceeasi culoare aproape ca nu se cunoaste
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Uca Lun 05 Sept 2011, 12:38 pm

Rosita, multumesc pentru tutoriale!!! kiss
Sunt super utile, le salvez pentru viitor.
La puloverul asta nu le pot folosi caci eu am deja incheiata linia umar-gat. Am scazut treptat pentru a forma unghi ( ca la tiparele din croitorie) de vreo patru sau cinci ori pana am incheiat , deci nu am linia incheiata paralela cu randul de ochiuri. Nu stiu cum sa ma exprim... scratch
Singura varianta de unire a celor doua e cu ochiurile incheiate. Am incercat o varianta cu acul, pe fata, luand cate jumatate de ochi dintr-o parte si din cealalta, dar nu imi place cum se aseaza, parca s-au deplasat liniile formate de ochiurile pe dos cu cate jumatate de ochi... o sa desfac si o sa cos lasand ata mai larguta putin, poate am strans-o prea tare.

Felicia, nu am primit pm. Mie mi-ai trimis?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de rosita Lun 05 Sept 2011, 1:13 pm

Uca, probabil ai facut scazaturi pe linia umarului ca sa il faci usor inclinat nu? Sau te referi la raglan, care are o inclinare foarte mare?
Daca te referi la prima varianta, eu cand am avut de facut scazaturi asa, dar am vrut sa inchei la sfarsit umarul cu 3-needle bind off, nu am scazut propriu zis ochiurile luandu-le cate 2, ci am lasat ultimul ochi nelucrat si am intors lucrul. Si tot asa, pe masura ce trebuia sa scad, lasam cate un ochi nelucrat, si intorceam lucrul pe verso. La sfarsit, se creeaza si inclinarea dorita pentru umar, si ai si ochiurile toate pe andrea, pregatite pentru incheierea cu 3-needle sau kitchener stitch (ca un fel de short-rows, daca esti familiarizata cu termenul). Important este sa stii care este ultimul ochi nelucrat, sa intorci lucrul inaintea lui.
Scuze pentru textul lung si pentru stilul didactic, e mai greu de explicat doar cu cuvinte Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Lun 05 Sept 2011, 1:19 pm

da,tie,acum vreo ora
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Uca Lun 05 Sept 2011, 1:36 pm

Da, Rosita, la prima varianta ma refeream.
Din pacate nu am scazut asa cum faci tu ci doua cate doua zid caci nu mi-a dat prin cap ca as putea si cu short-rows.
As desface si face cum spui tu dar asta ar insemna sa desfac gulerul si totodata ochiurile luate perpendicular pentru banda de nasturi si cea pentru gaici, adica tot ce am muncit sambata...
Nu-i bai ca la cat tot am desfacut puloverul asta, mai merita sa mai desfac inca o data ! rade


Felicia, nu am primit mesaj.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de rosita Lun 05 Sept 2011, 1:43 pm

Ei, Uca, cum sa desfaci atat, doar ca sa faci cusatura aia invizibila?! Dar ce ti-a casunat asa sa o faci invizibila?? Las-o, draga, sa se vada, faci si tu impunsaturile cat mai in linie, si asta e. Handmade veritabil Smile
Iar data viitoare aplici metoda asta Smile

PS: nu mai stiu nici eu sigur, dar mi se pare ca nu faceam short rows "curat" cand aplicam metoda asta, adica nu infasuram firul in jurul ultimului ochi nelucrat, pentru ca nu imi placea ca se distantau ochiurile din cauza infasurarii. Parca intorceam lucrul pe verso, pur si simplu. Am amintit de short rows ca sa intelegi cam despre ce era vorba. Dar nu stiu, experimenteaza si tu, vezi cum iti place mai mult Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Uca Lun 05 Sept 2011, 2:43 pm

Multumesc pentru solicitudine Rosita, Felicia! pupi O sa desfac doar imbinarea cu pricina si voi coase din nou cat mai in linie si sper sa arate bine.
Poate zilelea astea reusesc sa il inchei si sa ii fac poza, caci din aprilie tot lucrez la el rade

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Lun 05 Sept 2011, 3:41 pm

Am trimis mesajul;sper ca asta ajunge kiss spor la lucru
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de emi Lun 05 Sept 2011, 6:48 pm

Fetelor, am nevoie de un sfat. Am 350 g de ata 50% lana, 50%acryl, merge lucrat cu andrele 3-3,5. Imi ajunge pentru un pulover pentru 4 ani? II fac si o diagrama cu alta ata, dar acolo nu cred ca va intra foarte mult.
avatar
emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Uca Lun 05 Sept 2011, 8:19 pm

Emi, eu cred ca iti ajunge, acum depinde si de dimensiunile copilului.
Eu lucrez acum la un pulover barbatesc, marime xl, si ca idee, mi-au intrat cam 800 grame.
Lana 100%, andrele de 3,5 mm.
Uite aici si aici, linkuri cu mai multe modele pentru bebelusi si copilasi si te poti orienta, la specificatii ( dai click drepata pe steag si se deschide pagina), cam cata lana intra, poate gasesti un model asemanator.


_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de emi Lun 05 Sept 2011, 9:18 pm

Multumesc mult, Ucabesty! Merci
avatar
emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Biene Lun 05 Sept 2011, 11:05 pm

Ana Maria pupi multumesc mult de tot! Merci Am reusit sa inchei frumos caciulitele. Esti mereu prezenta cu un sfat, esti tare draguta!
Samo pupi , instructiunile le-am citit si rascitit, dar nu pricep nimic. Inteleg cuvintele, dar nu pricep ce vor de la mine. zid M-a bagat si Ana Maria in ceata cand mi-a spus ca torsadele vor fi in dreapta lucrului, iar eu asa din nimicul ala ce il pricepusem, imi imaginasem ca vin in stanga. Am catalogat modelul ca prea complicat pt mine si l-am pus mai in coada listei.
Si uite asa am ajuns la o bereta care la prima vedere mi s-a parut de nasul meu si cu explicatii clare, dar pana si la asta am nelamuriri. Smile Despre bereta asta e vorba :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si nu pricep nicicum de unde apar clinii aia. Embarassed


Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Lun 05 Sept 2011, 11:06 pm, editata de 1 ori (Motiv : schimbat link cu poza)
Biene
Biene
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Uca Lun 05 Sept 2011, 11:12 pm

Biene, clinii aia apar in urma inmultirii ochiurilor.
Era explicat si sub poza, ca se imparte in sase ( desi eu vad opt clini) si se inmulteste tot la doua randuri. Astfel se delimiteaza clinii intre ei asa cum ii vezi in poza.
Mai citeste inca o data explicatiile caci e bine scris, nu are cum sa nu iti iasa daca urmezi indicatiile.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Biene Lun 05 Sept 2011, 11:24 pm

ucabesty, nu te supara ca insist, dar tot nu pricep cum impart la 6. Ce fac dupa ce impart (cum fac impartirea asta altfel decat mental? Smile ) , ca eu de crescut inteleg ca o sa cresc un ochi da, unul ba. . Si atunci cum se formeaza clinii aia o data la nu stiu cati ochi? Poate intreb niste enormitati, dar zau daca pricep Embarassed
Biene
Biene
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de samo99ro Lun 05 Sept 2011, 11:34 pm

Eu zic sa va uitati mai bine. Mie mi se pare ca modelul incepe de jos si se scade. Asa apar liniile pe care voi le numiti clini. Numarul total de ochiuri trebuie sa fie divizibil cu 6 daca apar 6 clini. Si scazi la fiecare rand.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Biene Mar 06 Sept 2011, 12:23 am

Samo, asa mi se pare si mie, numai ca in explicatii zice ca se incepe de sus, asta ma deruteaza. Eu am pus link-ul in care apareau si instructiunile, dar cred ca nu aveam voie sa pun decat poza, de asta mi-a fost editat mesajul.
Biene
Biene
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de T_mihaela Mar 06 Sept 2011, 7:25 am

ucabesty a scris:Va rog frumos, daca puteti, ma ajutati si pe mine?
Nu stiu cum sa cos cat mai invizibil in dreptul umaruluii, la imbinarea partii fata cu partea spate ( linia de la baza gatului spre umar)
Exista vreo cusatura anume ? Sau cum e si in croitorie,cusut de mana pe dos, in patele acului?
Am incercat in week end mai multe variante dar nu imi place cum se vede.
Modelul e punct jerse fata, cu andrele de 3,5 mm, dar de la umar spre gat am o portiune repetata de 4 ori cu trei pe fata unul pe dos si nu imi place deloc cum arata dupa coasere. zid

Exista o metoda de coasere se numeste " shoulder seam" sau " coaserea la umar",practic se unesc V-urile din cele doua bucati.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de samo99ro Mar 06 Sept 2011, 9:11 am

Biene a scris:Samo, asa mi se pare si mie, numai ca in explicatii zice ca se incepe de sus, asta ma deruteaza. Eu am pus link-ul in care apareau si instructiunile, dar cred ca nu aveam voie sa pun decat poza, de asta mi-a fost editat mesajul.

Trimite-mi lunkul pe PM. Posibil sa fie vorba despre metoda folosita la sporit. Vedem si revin.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Uca Mar 06 Sept 2011, 9:43 am

Samo, acesta era textul.

Aceasta bereta se lucreaza de sus in jos deoarece putem controla mai bine numarul de ochi crescuti. Pentru inceput, avem nevoie de andrele de ciorapi (cele 5 bucati), dupa care, dupa vreo 10 randuri putem folosi andrelele circulare. Montam 6 ochi pe andrea, pe care-i lucram pe fata iar cand incepem al doilea rand, transferam ochiurile pe cele 4 andrele. Vom creste ochiurile in felul urmator: dupa fiecare ochi lucrat, crestem un ochi, deci , in final vor rezulta 12 ochi. Vom creste ochii numai la 2 randuri. Avem lucrul impartit in 6 clini. Crestem pana cand bereta ajunge la diametrul dorit, dupa care, lucram fara sa mai crestem ochiurile , aproximativ 7-8 cm. Impartim apoi lucrul in cei 6 clini, in dreptul ochilor crescuti si incepem sa scadem tot la 2 randuri.pana ajungem la dimensiunea capului.De regula, dupa scaderea ochiurilor , trebuie sa ajungem la jumatatea ochilor crescuti. La final se lucreaza 4 -5 cm de elastic.


Mie , din poza, tot asa imi pare, ca ar fi scazute ochiurile nu crescute. Dar poate ne inseala si firul, fiind multicolor.
Mihaela, multumesc pentru video. pupi

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de samo99ro Mar 06 Sept 2011, 10:12 am

Unde Dumnezeu ai gasit explicatiile astea? Pai noi lucram cu ochii sau cu ochiuri? Eu stiam ca ochii ii folosim sa ne uitam si noi peici, pe colo si la lucru avem ochiuri. rade

M-am lamurit bustean. N-a spus cum cresti. Incearca asa: iti fixezi cele 6 ochiuri la care cresti (cu fire de alta culoare) si, din doua in doua randuri, introduci andreaua in ochiul de sub cel la care trebuie sa sporesti, scoti firul si formezi un ochi si lucrezi in continuare normal. Nu faci jeteu normal ca iese cu gaurele. Atentie: la cresterea urmatoare faci gestul sub ochiul pe care l-ai adaugat, ca sa iasa linia frumoasa.
Incearca asa si-mi spui cum iese.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Dionisia Lun 12 Sept 2011, 10:11 am

ce tipar credeti ca ar avea aceasta jacheta?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
asa
Varianta I,
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sau Varianta II?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
eu as crede ca Varianta I, dar astept si parerile voastre Merci
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de T_mihaela Lun 12 Sept 2011, 4:04 pm

Varianta 1.
A doua nu este in nici un caz.
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Ajutor, invatam sa tricotam...

Mesaj Scris de irish05 Lun 12 Sept 2011, 9:19 pm

cine stie cum se lucreaza totosii astia? sunt pur si simplu SUPERBI! si ma tenteaza sa-i fac....
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 30 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 19 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB