Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Electrocasnicele noaste-1

+56
adriuta
Dodo-pui
AcidoR
fiordaliso
bobitica
MihaelaT
eriliana
ancone
culea mirela
diblaru maria
gabyd
tiana
i.xell
crina68
michelinebeaulieu
firicel
AlinaJ.Bijoux
Andante
dorina64
ikuta
amnro
myky7robc
Chirrox13
StMihaela
caramela
lennny
SilviaDumitrescu
zahariaelouise
arielas
corina corina
piciul
Gianina4ever
clodi
kamelyaa
ada85bejan
ivanutamihaela
geany
Kristina
danniela
Clio_Ela
Steluzza
CCristinaC
Angelica18
danadea
rosita
Admina
alexia35
Motzu
aurishta
ema
MagdaMarin
victoriacus
zylv
diada
elenaxx
mnarcisa
60 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de amnro Lun 05 Sept 2011, 12:10 am

azui silvia da cum ar fi sa-ti pui chilotii si sa gatesti la tigaie? rade


Ultima editare efectuata de catre amnro in Lun 05 Sept 2011, 12:37 am, editata de 1 ori
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de Admina Lun 05 Sept 2011, 12:12 am

Amnro, pai daca teflonul nu e ok, atunci in ce se pajeste? zid O sa zici: nu se prajeste. Se pune pofta in cuie si se mananca rabdari fierte... la abur. wink Nu acum sincer, ce stii de teflon.
Da si eu sunt pentru aparate electrice. La cuptor m-am invatat sa fac mai multe feluri odata si economisesc energie, plus ca se fac mult mai repede si uniform decat la gaz. Vreau sa iau un fierbator de apa, pentru ca in zona mea se opresc gazele des. zid si curentul, daca va vine sa credeti. La curte, la 20km de buricul capitalei, se opreste mai rar curentul si gaze sunt... daca ai butelia plina.rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 05 Sept 2011, 12:14 am

cum ar fi sa gatesc la chiloti si sa ma bag in tigaie? rade rade
Ne omoara maine dimineata (adica azi) Magda cand o gasi atat off topic aici rade rade
ups e si Admina prin zona wink boo

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de CCristinaC Lun 05 Sept 2011, 12:20 am

Admina, nu cred ca teflonul are ceva, ci faptul ca vasul e din aluminiu teflonat.
Baza este aluminul.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de amnro Lun 05 Sept 2011, 12:22 am

admina, la ora asta tarzie din noapte pot doar sa-ti dau un blog ff interesant (pentru mine cel putin) link. eu am facut cateva schimbari majore si datorita lui (sa citesti si pe la commenturi). o sa mai caut ce mai aveam despre teflon si revin.

l.e: revin link sau link sau link

l.l.e: e vorba chiar de teflon care contine ammonium perfluorooctanoate


Ultima editare efectuata de catre amnro in Lun 05 Sept 2011, 12:39 am, editata de 1 ori
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de CCristinaC Lun 05 Sept 2011, 12:36 am

Ma duc sa-mi iau oalele de pamint de la tzara. zid Daca si despre astea descopar ceva... rade
Pot sa le pun pe aragaz? rade
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de Admina Lun 05 Sept 2011, 9:20 am

SilviaDumitrescu a scris:cum ar fi sa gatesc la chiloti si sa ma bag in tigaie? rade rade
Ne omoara maine dimineata (adica azi) Magda cand o gasi atat off topic aici rade rade
ups e si Admina prin zona wink boo
Nu eram offside, ca vorbeam de tigaia electrica a Cristinei, care e cu teflon in ea, care este... Vrei sa o cumpere Cristina, in necunostinta de cauza, vrei sa dezinformam opinia publica, sa mintim poporul cu forumul?
Pe mine una, m-a pus pe ganduri teflonul lui Amnro. Cand prajesc folosesc wok-ul des, in care se prajeste la temperaturi mari si rapid. Deci... ma simt cu musca pe caciula si nu am de gand sa stau cu termometrul in tigaie, de fiecare data.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 05 Sept 2011, 10:36 am

acum sa vorbin serios..... cred ca ati luat-o razna cu capul mai rau decat mine (care asa sunt din nascare). Da voi alte griji, alte probleme nu mai aveti decat care e temperatura din tigaie? Ca in tigaia nu stiu care raman bacterii, ca materialul din care e facut contine nush ce ..... Atunci haideti sa ne luampurificator de aer, sa ne facem un clopot de stica sau ceva pe care sa il inchidem ermetic si in care sa bagam purificatorul ca si aerul care il respiram contine.......ha haaaaa cate alea toate si nu toate tocmai bune de inhalat wink
Aruncati dupa mine cu tigaii, cratiti si ce mai aveti la indemana, dar va poftesc sa treceti pe la "gandeste pozitiv" ca poate va mai ies microbii, bacteriile si toate cele mancate ne sanatos din cap.

Astept pe PM injuraturile care nu se pot spune pe forum hug

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de CCristinaC Lun 05 Sept 2011, 5:02 pm

Inca nu m-am hotarit daca iau sau nu tigaia, dar ma mai gindesc.
Chestia cu materialul din care e facut vasul e o timpenie, cel putin din punctul meu de vedere. Ne omoara cu emisii de gaze in atmosfera (pe care sigur le inghitim cind preparam hrana) si imbogatim companiile farmaceutice care nu mai stiu ce sa scorneasca sa ne faca sa consumam doar medicamente. wink Sa fim seriosi. M-am interesat, de curiozitate, si despre oalele din pamint. Nici alea smaltuite nu- bune ca nus' ce au. Pina la urma, aia din Somalia mor de foame si noi murim de grija cratitilor. Decit moarta de foame la 40 de ani, mai bine moarta de iradiere la 80 rade
Si totusi, nu mai are nimeni hot pan? Cred ca sint cam ciudata ca ma gasi eu...
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de danniela Lun 05 Sept 2011, 7:29 pm

Cristina eu am gratar in genul la "hot pen-ul" ala, e super cum pronunta astia, iar burtosul oare chiar a pierdut din greutate???? Nici nu avea de unde.
No, sa zic, gratarul meu se desface de la sursa, si noi il spalam bine, ce-i drept nu se lipeste carnea pe el. Am facut mici si mi-au iesit destul de gustosi, tinand cont de reteta culeasa de pe net si carnea africana. Plus mana mea de lucru! Si a curs si grasimea din ei, grasime pe care eu am pus-o in mici. Silvia oare daca o puneam pe gratar se nasteau micii????
La pret nu stiu sa zic.... dar sincer imi da impresia ca nu e mai grozava decat o tigaie de teflon normala. Cat despre curent, la mine e muuult mai scump decat gazul.
Mai gandeste-te, ori mai asteapta sa o mai cumpere si dintre cunoscuti.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de ikuta Lun 05 Sept 2011, 11:55 pm

Clio-Ela eu am un roboaspirator din acesta de un an de zile si sunt destul de multumita de el.Pot sa fac altceva in timp ce el aspira.Sa stii ca aduna bine mizeria.De un an de cand il am nu aspir decat cu el,si cam odata la 6 luni barbatul meu aspira cu aspiratorul normal ca asa vrea el.Si il las ,daca are omul un fix ii dau pace.
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de Admina Mar 06 Sept 2011, 12:00 am

Si la colturi ce face? Sau daca sunt obstacole multe, picioare de scaun, birou, dude pe jos, etc.? Nu de alta, dar imi facea si mie cu ochiul un mic sclav robotic, care doar necesita incarcare, din cand in cand. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de ikuta Mar 06 Sept 2011, 12:06 am

eu in sufragerie pun scaunele pe masa intoarse ca nu poate trece printre ele.In celelalte camere am alt tip de scaun si incape printre picioare.sa stii ca si la colturi aduna mizeria ca are un fel de maturica cu trei brate care trage mizeria sub el, si apoi o aspira.Ce nu inteleg eu de unde aduna atata nisip si praf ca aspiratorul mare nu aduna atata
EDIT am zis ca sunt destul de multumita, nu am zis ca este super rade
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 06 Sept 2011, 12:34 am

Ikuta, ce marca este?
Noi ne gandim inca, preturile sunt de la 250 pana la 800 de euro.

Cum este filtrul? Am vazut in reclama ca se spala, insa oare cat rezista?
Eu am doua aspiratoare, unul vechi de vreo 7-8 ani, cu saci, si acum vreo doi ani am luat un dirtDevil de 2000 de wati, cu cana de plastic nu cu saci. insa filtrele le-am schimbat de doua ori, si costa 20 de euro o tura.
Si nici macar nu trage cum trebuie.
Pe covoare oricum as da din cand in cand cu aspiratorul mare, deci nu visez ca robotelul sa imi faca luna casa. Dar sa adune praful si firimiturile -ca sa nu le pape pruncul...

Asta micu' (robotzelul) stie si sa mearga singur sa se incarce. Deci nu tre sa ramana camera neterminata daca se consuma akkumulatorul.
Eu l-as pune la treaba in fiecare zi cand iesim pa plimbare, mai ales in bucatarie si camera de zi unde patruleaza pruncul meu de-a busilea.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 06 Sept 2011, 8:17 am

Ela, un aspirator cu sac isi face treaba bine cat e in garantie, 2 ani, si apoi isi fac treba din ce in ce mai prost(nu mai trag asa de bine desi schimbi periodic sacii textili). Eu aveam unul de peste 10 ani si tot blocul ma stia cand pun eu aspiratorul in casa, 2000W, zgomotos si nu facea nici treaba buna...Am luat unul nou, tot cu sac, desi am fost si noi tentati sa luam un robotel-aspirator ca in reclama dar e fff scump,... dar noul aspirator e in stare sa ia tot covorul pe sus rade , aspira fff bine dar a devenit o placere sa aspir cu el, e silentios.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de Admina Mar 06 Sept 2011, 8:38 am

Eu am un Eelectrolux destul de nou, dupa experiente cu un Houver, cam in genul Dirt Devilului... Electroluxul e tot de 2000W, tot zgomotos, dar trage si modelul de pe gresie, daca ai. rade Singurul dezavantaj e ca sufla puternic aer, prin spate si ridica praful, daca nu ai aspirat in zona aia. zid In rest are doar un recipient de plastic pe care-l scoti si-l cureti. Cica si filtru Hepa, dar nu e in recipient si nu l-am schimbat niciodata.
Eu ma tot invart sa intreb... Aveti blender de acest fel? Ma rog, nu Kitchen Aid ca e scump rau.. Dar ce marca aveti si cat de bun e? Il folositi?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de dorina64 Mar 06 Sept 2011, 8:56 am

Eu am experienta cu blenderele. Am cumparat unul pentru mama mea acu catava ani, Philips, s-a imbolnavit tata atunci si ii pasam mancarea,faceam sucuri etc..Lasand la o parte aceasta chestiune personala trista sa stii ca e util . Poti face sucuri de fructe ( fructe mai zemoase ,citrice,capsuni.,mere mai moi ,pere ,struguri etc) iese un suc foarte bun si avantajul este ca nu se arunca pulpa fructului si se consuma tot. De exemplu merele mai moi taiate felii le poti pune cu tot cu coaja ,strugurii la fel etc..Freshurile cam asa sunt preparate doar ca au si apa adaugata . Al mamei ,cand merg la ea, il folosesc la facut piureuri,aluat de clatite etc..Rezolva problema intr-un minut .E adevarat ca nu poti toca morcovi sau altceva .Dar are si un dispozitiv pentru spart cuburi de gheata pe care eu insa nu l-am folosit
Eu am un robot de bucatarie care are si blender ,il folosesc doar la facut suc.Iarna fac dimineata aproape zilnic si iese foarte bun.
Ca toate produsele care fac mai multe operatiuni insa nu e prea grozav. Asa ca daca te hotarasti cumpara doar blender .
dorina64
dorina64
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 60
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 24/05/2010

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de ikuta Mar 06 Sept 2011, 12:04 pm

robotelul meu este IRobot Roomba model 505.Filtrul trebuie schimbat cam la 1 an dar eu acum vreau sa comand filtru si perii.Dupa fiecare utilizare (incapere trebuie curatat de mizerii si trebuie curatate periile.Nu este bine sa ai cabluri subtiri (gen incarcator telefon) sau sfori ca se invart in jurul periilor si se blocheaza.La mine cum toata ziua fac innodaturi mai intalneste cate o bucata de sfoara si se blocheaza, dar se opreste singur si ma anunta sa curat periile.Daca ai scari in casa nu trebuie sa-ti fie frica ca le detecteaza si se opreste singur inainte de a cadea pe scari.Iti dai seama a si la noi este foarte scump, dar eu l-am castigat la oncursul,Linco-roboaspiratoare, pentru mame iubitoare.Acum urmeaza sa cistig un robotel din acesta care spala singur pe jos rade
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de rosita Mar 06 Sept 2011, 12:57 pm

Admina, eu mi-am luat blender cam acum o luna si l-am folosit cred ca zilnic de atunci. Am inceput sa imi fac smoothie, si acum cu toate fructele din piata, e o minune!
Eu l-am vrut mai puternic, dar nici sa nu coste prea mult, ceea ce a fost cam greu de indeplinit. Pana la urma am ales intre doua: unul era Philips, care avea, cica, inclus in pret o rasnita, care insa urca insa pretul bine de tot, si celalalt era Severin (eu n-am mai auzit de marca asta pana acum). Amandoua de 600W putere L-am ales pe al doilea, si sunt multumita, mi-a zis tipul de la magazin ca Severin e o marca nemteasca de la 1800 si ceva, dupa ce i-am zis eu ca n-am mai auzit de no-name-ul asta, lol. Embarassed N-am stat sa caut sa vad daca chiar asa e, dar merge bine masinaria, si mi s-a parut si mai robust decat Philipsul ala la care parca ii juca buntonul de on/off in locasul lui. Singurul inconvenient este ca are cana din sticla cam groasa, si e grea. Si cum eu tin mortis sa beau ce blenduiesc direct din cana aia, iti dai seama ce muschi am facut la mana dreapta haltere
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de Admina Mar 06 Sept 2011, 4:48 pm

Super, exact pentru smoothie, vreau si eu. Mi-am scos de la naftalina storcatorul de fructe, e un Vortex cu intrarea larga, poti baga jumatati de mar, bucati de pepene. Stoarce suc si din morcovi, destul de bine; insa arunc multa pulpa si are fructe pe care nu le striveste deloc, aluneca si le arunca in recipientul de coji. De exemplu bananele si strugurii. Sparge si gheata, poti face shake? love
Dorina, stii cumva ce marca si model e blenderul de la mama ta? Daca zici ca e bun si a fost folosit mult, e promitator. Plus ca mi-ar placea sa poata sparge si gheata.
Eu am avut 2 de genul asta, blender vertical cu tot cu tocator si tel si s-au stricat, desi erau doua firme bune, se rupeau rotitele de plastic, care invarteau mecanismul.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de rosita Mar 06 Sept 2011, 4:58 pm

Admina, in cartea robotului meu scrie ca sparge si gheata, dar eu inca n-am incercat. Dar cred ca o sparge, pentru ca o colega de-a mea si-a luat cu o saptamana inainte de mine un blender mai slab, de vreo 400W care a spart gheata (l-a adus la serviciu si ne-am facut de cap Smile)
Nu stiu care e diferenta intre smoothie si shake Embarassed
Si eu am citit ca e mai sanatos sa bei fructele blenduite decat facute suc pentru ca folosesti si pulpa care are fibra, si pe care o aruncam atunci cand facem suc.

PS: iti recomand sa iei decizia finala de a cumpara, doar vanzand blenderul "in persoana". Eu am vazut pe net un Braun parca, care mi-a placut, si am constatat ca in realitate vasul juca in locasul lui. Banuiesc ca mai exista exemple.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 06 Sept 2011, 5:05 pm

Ikuta, multumesc mult!!
Ne-am tot gandit, sotiorul meu ar da si mai mult, dar ne-am oprit la Irobot Roomba 531, e cel mai ieftin model. cel ca al tau nu se mai gaseste la noi (sau cel putin nu l-am mai gasit eu). Cred ca deseara il comandam.

Admina, si eu numai cu blenderul fac fructele. Dar am blender simplu, folosesc la el paharul special, inalt. Storcatorul nici nu stiu daca il mai am prin subsol sau l-am aruncat deja. Era pacat de fibra din pulpa de fruct pe care o aruncam.
Soacra mea are doua blendere cu set de nu stiu cate borcanele, o porcarie, nu le poate folosi mai deloc. Si eu zic la fel, cel mai bun e blenderul-Blender si atat.

Iar acum cateva luni am luat un mini-blender pentru prunc, in 10 secunde e gata piureul sau bucatelele de ce vreau. A fost foarte folositor si in concediu, ocupa foarte ptin loc.Acum a crescut si leutzul meu, iar fructele le las mai marisoare. Imi place ca pot face exact o portie, iar in cateva secunde e si curatat, merge f repede.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de dorina64 Mar 06 Sept 2011, 5:12 pm

Admina marca e Philips .modelul nu mai stiu Eu sunt multumita de el. L-am folosit mult intr-o perioada. Ideea este ca pui pe cutit adica la fundul vasului fructele mai zemoase si apoi celelalte ca atunci cand incepe sa invarta si toaca sa aiba un pic de lichid.Asa mi s-a parut mie ca merge mai bine. Robotul e Gorenje si nu-s multumita. Vasul de la blender a plesnit nu stiu cand Sad , a fost folosit mult mai putin ca al mamei.
Dar indiferent ce marca cumperi sa te uiti ,cum zice si Rosita sa aiba putere mai mare .
dorina64
dorina64
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 60
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 24/05/2010

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de rosita Mar 06 Sept 2011, 5:18 pm

La blender trebuie ca zeama care rezulta sa fie mai lichida, eu asa am inteles, ca altfel imprastie toate alea pe peretii vasului si nu le blenduieste, si in plus, se strica motorasul. Eu personal, dimineata cand imi fac smoothie adaug o cescuta cu apa la toate fructele pe care le pun.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de ema Mar 06 Sept 2011, 8:40 pm

Eu am un blender super scump wink Ceva turcesc, o marca de care cred ca nici producatorii ei nu au auzit, dar vad ca merge L-am cumparat imediat dupa revolutie Il folosesc dar nu foarte des Problema e ca trebuie sa tin bine de capac atunci cand il folosesc Saptamana trecuta am dat niste mure la blender (am mai facut gem si am trecut pasta prin tifon -mi-a iesit fin si bun)si am uitat ca trebuie sa apas pe capac si sa tin apasat L-am pornit si am plecat cativa pasi Acum trebuie sa varuiesc Noroc ca nu a intrat in mobila Covoarele le-am distrus....
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Electrocasnicele noaste-1 - Pagina 6 Empty Re: Electrocasnicele noaste-1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB