Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Probleme tehnice (masini de cusut) 2

+96
afilimonb
oanah
ancabanu
dansdk
carmenlenuta
clauditza
ocrucianu
peskaroosh
aidil
valentinadof
Aurora31
valentina_d1986
kerkyra
dana3082001
cilia24
maddy0805
despina13cucli
gogu1
ruca
glamvintage
cif2010
marius aur
danielabordei
alfacosmin
IOANA 80
silkpilk
Larisa
ChrisReeana
tuki_cocu
alice07
ALICET
andrasonia
M.Emilia
alinutza_andrei08
nicopop
monica11
diada
Chirrox13
ileana cosanzeana
nicoleta_mc
ellybijoux
clodi
alexia
louise27
symos
dimaoana
vero50
moruna
ancuta_ancuta
aurishta
vilcris
nastureicolorati
kla78
rianna
mykya
danyelyta28badea
emmancita
la261019
iulia1512
MihaelaT
EuIrinuca
nicoleta_vls
mdlupu
i.xell
danae
p93ia62a89
Adela Ispas
violeta25
Camy
angells
stoy
mariaz_09
Admina
Savu Ramona
margot
alexaaa08
arielas
rosita
danabarbu2007
aurelia.c
mariag
gaza
anemarie
lucianemil
norelif
tomari
laurin
jade84
avramescu
Vitrina
geany
niculaie
amoni
Karina33
Uca
MagdaMarin
100 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Greifer de Singer 31k15

Mesaj Scris de peskaroosh Joi 23 Feb 2012, 2:45 pm

Buna ziua , am adus acasa , mostenire de la bunici , o masina de cusut Singer 31k15 fabricata prin 1920 . Eu nu ma pricep la cusut dar sotia a incercat sa coasa si initial cam sarea pasi adica nu prindea ata de dedesubt . Am " mesterit " un pic la ea si am vazut ca greiferul are un joc cam mare si se observa ca metalul este tocit . Dupa ce l-am montat la loc , cu ata de nylon coase perfect , ba chiar a cusut si piele subtire fara probleme . Ce vreau sa va intreb : greiferul se toceste ? e normal sa aiba joc ? se gaseste greifer de schimb pentru masini atat de vechi ?

Scuze , vroiam sa postez la probleme tehnice si vad ca mi-a aparut in alta parte ... Scuze !!!
peskaroosh
peskaroosh
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/02/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Masina de cusut

Mesaj Scris de ocrucianu Sam 03 Mar 2012, 8:06 am

Buna ziua
Am ratacit pedala masinii de cusut (cu cablul si stecher). Masina de cucusut fiind defecta mai multa vreme, nu am folosit-o si asa am ratacit pedala si cablul cu care se conecteaza la priza (intre timp am renovat apartamentul si nu ii mai dau de urma). Am inceput sa ma gandesc sa cumpar alt cablu dar nu stiu de unde? Masina se numeste "Sanda" si o am de prin anii '80. Ma poate ajuta cineva?
ocrucianu
ocrucianu
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 01/11/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de diada Sam 03 Mar 2012, 9:30 am

Incearca sa o duci la un mecanic, ei au piese de schimb, oricum zici ca nu mergea...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty cusatura liniara nu iese liniar

Mesaj Scris de clauditza Dum 04 Mar 2012, 10:08 pm

Buna,
incerc sa-mi fac un tiv la jeansi, insa am observat ca atunci cand cos cusatura iese aproape liniara pe fata de sus, dar putin stramba pe dos. Va atasez si o poza pentru a exemplifica problema:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Imi poate da cineva un sfat pentru a remedia problema ?
avatar
clauditza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 41
Localizare : Bruxelles
Data de inscriere : 28/09/2009

http://melculbucatar.blogspot.com

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty defectiune masina de cusut

Mesaj Scris de carmenlenuta Vin 09 Mar 2012, 2:12 pm

buna fetelor...sunt si eu noua pe aici si ma confrunt cu o problema si va intreb pe voi ca vad ca sunteti ca o familie totul se rezolva aici...mi-am cumparat o masina singer 1507 poate stiti modelul vreuna si ma ajutati am cusut si nu prea am cusut la ea ,am luat-o mai mult pt butoniere si surfilat mai am una ileana la care cos si in timp ce brodam ceva la ea,la cea sincer a cazut ceva si s-a blocat,am desfacut-o (ma mai pricep cit de cit,pe cea ileana eu am reparat-o mereu)si cind am desfacut-o un distantier era cazut in ea si se blocase totul,ori a cazut de undeva si nu ii vad rostul de unde,ori a fost uitat acolo cind s-a ambalat masina ori o fi el de undeva ,vreau sa specific ca l-am luat de acolo si masina tot nu merge insira pe dos si cind si cind se blocheaza,ma puteti ajuta cu vreo idee sau daca a mai patit cineva ceva de genul sau are cineva idee unde gasesc un manual cu schita ei,a pieselor ,nu manual de folosire sau un site cu asa ceva...va rog si va pup in speranta ca ma veti ajuta va multumesc...si apropo vreu si eu sa ma inprietenesc cu voi...am multe de spus pe acest site,eu fiind crescuta de bunica,am invatat foarte multe si vreu sa va arat si voua si sa invatam sa facem cit mai multe impreuna sloganul meu este d*ale bunicii va pup
carmenlenuta
carmenlenuta
helper
helper

Numarul mesajelor : 35
Varsta : 43
Localizare : braila
Data de inscriere : 12/01/2010

http://d-ale-bunicii.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de dansdk Sam 10 Mar 2012, 8:11 pm

@ clauditza ,
Incercati cu un ac jeans/denim putin mai gros, eu folosesc min 100 la tiv, dar am cusut si cu 130 cu ata mai groasa iar rezultatul a fost ok cu conditia sa " ajutati" masina unde sunt straturi multe.
dansdk
dansdk
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 35
Varsta : 51
Localizare : valcea
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de ancabanu Dum 11 Mar 2012, 9:33 am

La fel am avut si eu probleme cu jeansii, am rupt vreo 2 ace pana sa termin tivul. Deacum imi voi lua un ac mai gros.
Claudita, poate fi si de la tensiunea atei, dar bine macar ca iti iese bine pe fata pana ii vei da de capat cu dosul!!
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de oanah Sam 28 Apr 2012, 10:42 pm

buna
am si eu o intrebare referitoare la unsul masinii
citind mesajele anterioare am inteles ca trebuie unse doar piesele aflate in frecare ....pt asta trebuie desfacuta si placuta aia de sub ac? sau doar acolo la suveica?? si am mai citit ca pt innovis trebuie uns doar acul coborat in prealabil....hmmm....ceva idei? poate stiti mai multe decat mine zid
oanah
oanah
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 35
Localizare : mures
Data de inscriere : 22/04/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de despina13cucli Dum 29 Apr 2012, 9:13 am

ocrucianu, se gasesc pedale separat la magazinele electro-casnice vechi-unde gasesti piese si pt aragaz...
acum doi ani era 200 ron, acum nu mai stiu
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de afilimonb Mier 02 Mai 2012, 9:39 pm

Salut, as vrea sa intreb daca are cineva piciorus din ala special la masinile brothers pentru cusut fermuare ascunse? Isi merita banii? Este vizibil mai usor de cusut cu el sau te poti descurca si cu un piciorus simplu de fermuare?

Si sa readresez intrebarea de mai sus, masinile innovis trebe unse? Pentru ca eu am ros manualul si nu scrie nimic.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de diada Joi 03 Mai 2012, 12:52 am

eu zic ca si-i merita, eu pun mult mai usor fermoarul cu acel piciorus, merge si fara el, dar de cand l-am primit prefer sa-l folosesc!

si eu am inovis si nu am uns-o niciodata, cred ca de 3-4 ani o am, nici nu mai stiu.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de arielas Joi 03 Mai 2012, 11:03 am

Afilimonb piciorusul isi merita banii se coase mai usor si bine, dar vezi oferta la set, eu asa am cumparat.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de afilimonb Joi 03 Mai 2012, 11:38 am

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Ariela, nu l-am vazut la set, si oricum, nu prea am nevoie de obiectele care sunt in seturi pentru ca nu cos cine stie ce. Dar am sa ma uit mai bine. Mersic inca odata..
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de ChrisReeana Joi 03 Mai 2012, 4:38 pm

In legatura cu piciorusul pentru fermoar invizibil, se gaseste in setul de 8 picioruse universale.

Mai jos un link unde gasesti acest set:
link link Set 8 picioruse universale
ChrisReeana
ChrisReeana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 37
Localizare : HUNEDOARA
Data de inscriere : 01/09/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 03 Mai 2012, 6:43 pm

Acel piciorus se gaseste la un pret mult mai ieftin(daca se potriveste) si in Bucuresti le reprezntanta Singer.
Daca cunosti pe cineva roaga sa-ti cumpere de acolo.
Eu inca nu mi-am luat dar anul asta tot imi iau. wink
Cand am ajuns la ei nu am avut toti banii pentru tot ce doream. zid

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty probleme cu masina

Mesaj Scris de oana.n Mier 23 Mai 2012, 5:46 pm

Buna! Sunt noua pe acest forum,dar am vazut ca majoritatea intrebarilor au avut raspunsuri utile,asa ca indraznesc sa va intreb. Am o masina singer tradition,de cateva luni. azi am avut o problema cu ea,adica mi se blocheaza masina,acul. am vazut si de unde vine problema: atunci cand firul superior intra in caneta firului inferior, se impiedica de bratul canetei(nu stiu exact cum se numeste,dar este prelungirea canetei,partea mai lunga), si se strange acolo ata,pana se blocheaza masina.am modificat tensiunea atei,am schimbat cusatura..si degeaba. stiti cumva cum pot rezolva problema?masina este inca in garantie,dar poate e ceva mai usor de facut,sa nu ii chem pe cei de la garantie. Multumesc!
oana.n
oana.n
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/12/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de diada Joi 24 Mai 2012, 4:17 pm

Io nu stiu ce-i aia "caneta" dar daca vrei iti dau un numar de telefon al mecanicului meu (ca si eu il astept de-o luna, poate la tine vine mai repede) depinde unde stai wink

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de danae Joi 24 Mai 2012, 6:53 pm

Nici eu nu stiu ce este "caneta". O fi bratul care coboara acul? Daca da, am avut eu problema asta, se dereglase si mi-au reglat-o la reprezentanta.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 24 Mai 2012, 8:18 pm

Caneta=spon,mosorel,bobina ata.
Bobina(Caneta)(3 buc.)


CANÉTĂ, canete, s. f. Țeavă pe care se înfășoară firul de bătătură. – Din fr. canette.

CANÉTĂ ~e f. Țeavă pe care se înfășoară firele în suveică. /<fr. canette

CANÉTĂ s.f. Țeavă pe care se înfășoară firele de suveică. ♦ Formă de înfășurare a acestor fire. [< fr. canette].
CANÉTĂ s. f. țeavă pe care se înfășoară firele în suveică. (< fr. canette)

canétă s. f., pl. canéte


Si totusi eu cred ca Oana zice de griferul masinii.




_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de oana.n Vin 25 Mai 2012, 2:52 pm

diada a scris:Io nu stiu ce-i aia "caneta" dar daca vrei iti dau un numar de telefon al mecanicului meu (ca si eu il astept de-o luna, poate la tine vine mai repede) depinde unde stai wink


Nu m-am lamurit exact ce avea,cert este ca masina si-a revenit...singura! Nu stiu care cum era:caneta,bobina,greifer, eu m-am exprimat asa citind explicatiile din instructiuni. Sper sa nu mai am probleme cu ea! Mersi celor ce mi-au raspuns Merci
oana.n
oana.n
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/12/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty probleme cu ileana :))))

Mesaj Scris de florin25 Vin 25 Mai 2012, 10:25 pm

Buna ziua o intrebarica am incercand sa cos ceva dintr-o piele foarte fina am facut cateva cusaturi care au esit ireprosabil dar acum imi incurca ata care ese din suveica sau asa cred eu,rog daca are cineva un sfat safaca bine si sa ma ajute lucru pe care il fac este ceva pentru masina si nu vreau sa il fac decat eu :d deci astept un sfat de la doamnele experimentate masina se numeste ileana si cred ca e de seama cu mama:)))))

multumesc anticipat


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Vin 25 Mai 2012, 11:04 pm, editata de 1 ori (Motiv : subiecte fuzionate)
florin25
florin25
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : brasov
Data de inscriere : 25/05/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Masina Casnica Super

Mesaj Scris de valentinacoca Joi 31 Mai 2012, 11:22 pm

Am o masina Casnica Super...cea din poza pusa de Geany in postarea din data de 03.ian.2012.
Geany, sau altcineva care cunoaste masina, Maddy0805, am marea rugaminte sa-mi spui: la butonul mare de tensionare a atei, din fata, mai trebuie sa aiba si un fel de arcusor pe deasupra sau pe lateral (am gasit aici ca cineva a numit cioc de barza, dar nu stiu daca se referea la ce zic eu)? Pentru ca la mine nu mai e asa ceva, si nu mai tensioneaza ata ca lumea. Insira ata pe dos... am incercat diverse tensionari, dupa ce am citit pe forum, dar nu vad clar din poza, cred ca mai e un arculet cu o bucla, atasat la butonul acela, parca pe deasupra. Sunt tare emotionata ca am mai gasit pe cineva care are aceasta masina. Cred ca are varsta mea, 55...Facea un tighel nemaipomenit, asa stiu eu de la mama mea, pe care, din pacate, nu mai am cum s-o intreb. Poate puneti o poza mai clara cu butonul respectiv. Multumesc. Am gasit multe raspunsuri folositoare aici.
valentinacoca
valentinacoca
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de diada Vin 01 Iun 2012, 1:00 am

Sigur avea arc, eu am avut o masina Casnica cu pedala si am si una ruseasca, 2 de fapt, si toate au acel arc!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de geany Vin 01 Iun 2012, 9:56 am

Valentinacoca, bine ai venit! Smile
Acel arc; continuat cu o bucla este de regula la toate dispozitivele de tensionare a firului, asta atunci cand vorbim de dispozitivele clasice si nu moderne. Are un rol foarte important, exact cum spuneai, fara el tensiunea firului este aproape de nereglat. Aceasta problema... lipsa arcului a dispozitivului de tensionare, am intalnit-o chiar si eu la masina de surfilat... cu acelasi princiupiu de tensionare... din ce motive nu stiu, lipsesc, sau partial sunt rupte... ceea ce face ca ata sa nu fie tensionata si condusa regulat, fapt pentru care cusatura este jalnic realizata. Ti-as recomanda sa cauti sa cumperi alt sistem de tensionare compatibil, chiar si la mana adoua (doar sa fie complet).
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de valentinacoca Vin 01 Iun 2012, 10:26 am

Multumesc mult de intampinare si de raspuns, DA, imi aduc aminte, era asa ceva, dar eu tin masina desfacuta, ca mi-e greu sa o tot bag in masa, insa o acopar cu o fata de masa; probabil, tot luand acea cuvertura de pe ea, s-a desfacut si acel arc; bine ca mi-am dat seama, dupa poza, ca uitasem. O sa caut alt sistem. Mai am si o Nicoleta electrica, dar nu face asa de bine tighelul drept, cu aia doar surfilam. M-am uitat, sigur ca are bucla! Multumesc inca o data, am tot citit diverse pe forum, e taare interesant. A, are cineva scanata cartea tehnica de la Nicoleta? Ca eu nu o mai gasesc. Please!
valentinacoca
valentinacoca
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB