Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sa facem bani din pasiunile noastre

+18
aurishta
dorinamisov
AlinaJ.Bijoux
Dorulet
Buburuza
danabarbu2007
valentinadof
CCristinaC
danniela
SilviaDumitrescu
mnarcisa
diada
piciul
firicel
RamonaM
elena.habasescu
ionela stefan
anaalina
22 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de piciul Joi 15 Ian 2015, 7:54 pm

Am gasit sursa ..pusculitei saptamanale...si de aici tot felul de idei, care ne framanta pe toti!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sper sa nu fiu off topic....dar sa citim in luna ianuarie, aceasta carte propusa de economisim.info....si sa facem propria recenzie.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
P.S. Eu am bifat 3 saptamani una cu 1 leu, una cu 5 lei ...si una de 50 lei! Sa vedem pana in decembrie... baloane de sapun
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de Admina Joi 15 Ian 2015, 9:54 pm

Dar nu pot intelege de ce nu merg gentile tale. Sunt cusute super bine si frumoase, nu mai zic ca sunt trainice, le am de ani de zile si nu s-au deformat, rupt, stricat. Mult mai bune decat cele cumparate (de scai sau material) din comert si unice, eu nu cred ca ai facut doua la fel. Oamenii sunt ciudati, da o moda in mase si aia e, ne imbracam la uniforma.
Asta zic si eu, ca nu poti lucra doar ce-ti place tie, trebuie sa te mai uiti si dupa tendinte, daca vrei sa vinzi. Elutza nu stiu cum lucreaza rochii pe corp, doar din masuri. Mi s-ar parea foarte greu, nu stiu ele ce masuri isi iau, cum sa scot tiparul bine, ori nici n-am asa experienta la croitorie. Bine, ea si-a facut-o pe parcurs, ce-i drept. Trebuie curaj sa incepi si sa incerci diverse combinatii, pana nimeresti ceva care prinde. Si un dram (sau mai mult) de noroc.wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de Buburuza Vin 16 Ian 2015, 8:41 am

E destul de simplu sa vedem cam ce se cauta si ce se vinde: pe Etsy (si pe Breslo) se pot vedea vanzarile. Am studiat si eu problema... Am vazut artizani care vand foarte bine si altii care, desi fac chestii extraordinare, nu vand mai nimic. Oricum, din ce am vazut eu, ceea ce se vinde trebuie sa fie (si) de calitate. Am vazut si o gramada de prostii, lucrate mizerabil si de un gust indoielnic (ca sa fiu amabila). E clar de ce nu se vand astea. Neclar e de ce nu se vand celelalte - lucrurile frumoase, de calitate, originale si cu stil...
Oricum, ma bate gandul sa incerc...
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de valentinadof Dum 18 Ian 2015, 2:31 pm

Partea asta cu vanzarea depinde cum s-a mai zis de cata publicitate iti faci si cui te adresezi, ca daca te adresezi doar prietenilor acestia vor vrea cadouri.Si nu-i nicio siguranta ca daca le vei face cadouri vor veni la tine sa-ti ceara ceva pe bani.Si mai ales daca stiu ca faci asta din pasiune nu se vor deranja prea mult ca oricum tu iti vei face altele ca doar esti pasionata de asa ceva si munca nu conteaza! zid
Mi s-a intamplat sa fiu abordata pe net cat cer pe o anumita rochie sau bluza.N-a mai revenit nici cu da nici cu nu.Probabil ca asa se afla cat se cere pe anumite produse.Probabil sa fi fost chiar o forumista de-a noastra,am eu asa o senzatie!
Eu am fost la 2 targuri in viata mea.La primul a mers super bine dar la al doilea mai daca mi-am scos drumul cu masina.Produsele au fost facute tot de mine si in acelasi stil.Am tot cautat explicatii,ba vremea,ba promovarea,ba oamenii fara prea multi bani in buzunare.Cred ca toate pana la urma.Daca n-ar trebui sa ma deplasez cu masina m-as duce mai des fie ca asa vinde sau nu,pana la urma te vor cunoaste oamenii incet,incet,adica cei care apreciaza munca ta si au nevoie de produsele tale.
Totusi m-am ales si cu oameni care ma suna si care vor sa le lucrez cate ceva.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de Admina Dum 18 Ian 2015, 10:06 pm

La targuri trebuie sa mergi tot timpul, sa merite, mi se pare. Exact pentru clientela, pentru publicitate, pentru experienta, ca sa vezi ce se cauta. Marea problema in Romania e ca la targuri se cumpara mancare (de... romanul e cu foamea in gat, poate), rar lucruri care raman. Si mi se pare aiurea sa dai zeci de lei pe prajituri, zacusca si carnati cand poti sa iei niste cadouri sau ceva pentru tine, pentru casa (cosmetice), oricum ceva care nu se strica in 2-3 zile.
Daca ai gasi cu cine sa mergi sa imparti taxa de expunere, drumul, cazarea, poate ar fi mai usor. Dar cred ca e greu sa gasesti in localitati mici, pe cineva pasionat de lucru de mana, care sa si mearga la targuri. Pe net ai incercat, nu se leaga?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de Dorulet Dum 26 Apr 2015, 8:07 am

Am primit asa ceva:Cum să stabileşti preţul creaţiilor tale?(de pe samargelim)
Un pret bun pentru produsele tale ia în calcul:
- costul bunurilor vandute,
- cheltuieli generale,
- timpul petrecut pentru a crea bijuteriile.
I. Costul bunurilor vandute reprezinta cheltuieli directe pentru producerea bijuteriilor.
Includem aici:
- materiale brute (margele, hartie, fire,etc.)
- produse intermediare (lanturi deja lucrate, snururi împletite etc.)
- costul transportului (împachetat, pret curierat).
Chiar daca e tentant sa iei la cel mai mic pret, ia în calcul calitatea materialelor.
De asemenea, alege un furnizor serios si eficient pentru a evita sa pierzi timp pretios în a strânge materialele.
II. Cheltuielile generale sunt toate acele cheltuieli necesare pentru ca afacerea ta sa existe.
Avem:
- chiria pentru spatiul de lucru
- regia (curent, gaze etc.)
- asigurări de bunuri si locuinte
- unelte pentru munca ta
- publicitatea
- plăţi către alte persoane intermediare
- taxe.
Pentru ca aceste cheltuieli sa se reflecte în produs, fă un calcul pentru un an calendaristic.
Estimează cam câte produse vei crea pe an.
Daca îţi e greu să planifici pentru un an, fă calculul pentru 3 luni.
Estimează cam câte creaţii vei avea în 3 luni.
Imparte costul total pentru cheltuieli generale la numărul produselor create de tine pentru a obtine suma cheltuielilor generale pentru un produs.
III. Timpul petrecut pentru a crea bijuteriile înseamnă atât timpul angajatilor tăi (daca ai), cât şi timpul tău.
Angajatii îi poţi plăti per produs sau poti face plata cu ora.
Chiar si în cazul în care ai angajati, nu îţi subestima timpul dedicat afacerii!
Si acesta se cere plătit!
Estimează cât timp îţi e necesar pentru a crea un produs.
Decide cu cât vrei să fii platit/a pe oră pentru acel produs.
Pentru a afla costul timpului, înmulţeşti numărul orelor cu preţ per oră pentru crearea produsului.
Ia în calcul orele pentru informare/ educare privind o anumita tehnica,timpul la cumparaturi, timpul dedicat proiectării modelului, orele de consultanţă pentru client privind alegerea materialelor si a culorilor.
Adunând I, II si III obţii un pret (C) care acoperă cheltuielile.
Urmeaza să stabilesti un pret pentru a obţine profit (P).
Pentru a afla care este acest pret ia în calcul:
- profilul clientilor tai (actuali si potentiali) - putere de cumparare, în ce sunt dispusi sa investeasca etc.
- calitatea materialelor (incluzând raritatea lor, moduri inedite de combinare, finisaje speciale)
- preţul mediu al pieţei
- preţurile concurenţei.
Limita inferioară pentru (P) este (C)x2.
Creste acest P în functie de factorii de mai sus.
Daca îti vinzi produsele direct clienţilor poti stabili un (P) mai mare,diferenta reprezentând adaosurile vânzatorilor intermediari.
Daca esti începator/începatoare poti pleca de la P inferior, pâna îţi îmbunătăţeşti tehnicile.
Nu scădea însa pretul, deoarece un pret mic pentru o bijuterie /creatie este vazut în piaţă ca reflectând o valoare scăzuta a vânzătorului/ afacerii sale.
Sper sa fie de folos cuiva.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de aurishta Dum 26 Apr 2015, 9:04 am

Suna bine, dar cand te intalnesti cu realitatea pietei, cu puterea scazuta de cumparare a omului de rand ... Neutral pale ....iti vine sa te lasi sau sa continui doar ca hobby! Basketball
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de Dorulet Dum 26 Apr 2015, 10:41 am

Ca orice teorie,e interesanta.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 26 Apr 2015, 6:45 pm

Sau sa le vinzi la un pret mai mic doar ca sa le cumpere lumea.
De ex. in Germania daca pe o felicitare e cusut/prins un masture sau o margica e deja peste 2 euro acea felicitare.
Cand am fost plecata cu ai mei inainte de sarbatorile de iarna, am incercat sa vand cateva felicitari iar o doamna mai invarsta m-a intrebat daca nu am ceva mai ieftin de 1 leu. Ce mai ziceti de asta?
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de dorinamisov Dum 26 Apr 2015, 7:46 pm

Da Alina,ai perfecta dreptate !

Spune-mi te rog,daca stii,ce autorizatie iti trebuie ca sa poti vinde in targuri sau magazine ?
dorinamisov
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 75
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de aurishta Dum 26 Apr 2015, 8:24 pm

AlinaJ.Bijoux a scris:Sau sa le vinzi la un pret mai mic doar ca sa le cumpere lumea.

Normal! Si uite asa cade teoria calcularii pretului bun wink Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de Admina Dum 26 Apr 2015, 10:49 pm

AlinaJ.Bijoux a scris:
Cand am fost plecata cu ai mei inainte de sarbatorile de iarna, am incercat sa vand cateva felicitari iar o doamna mai invarsta m-a intrebat daca nu am ceva mai ieftin de 1 leu. Ce mai ziceti de asta?
Se mai poate cumpara o paine cu mai putin de 1 leu? Daca ceva ce se mananca intr-o zi costa atat, cum pot cere sa coste un cadou asa putin? Alina, eu cred ca 8-9 lei e mai putin de un pachet de tigari, daca acel client fumeaza un pachet pe zi, ii poti cere 2 euro pe o felicitare pe care o da cuiva drag.
Sa o intrebi pe doamna, daca o mai intalnesti, daca atata valoreaza cel caruia ii da felicitarea, in ochii ei? Si sa-i spui ca te costa materialele mai mult de 1 leu, nu-i poti da de pomana.
Cred ca sunt si naivi multi, nu au facut nimic de mana la viata lor, nici sa coasa un nasture, nici sa carpeasca un ciorap. Normal ca nu valoreaza lucrul de mana, pentru asa om care compara cu chinezismele sau felicitarile printate de la Posta. Nici la Posta nu am vazut felicitari sub 1 leu... shot Si sigur doamna nu era muritoare de foame ca nu cumpara felicitari cu banii aia.
Fa-ti un blog sau vinde pe Breslo, la pretul pe care crezi ca e corect (ca in ce a pus Dorulet, trebuie sa comparam si cu piata, concurenta). Decat sa muncesti pe gratis, mai bine astepti. Daca faci ceva de calitate, care merita banii, vor aparea clientii.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de Karina33 Lun 27 Apr 2015, 12:17 am

Admina a scris: Daca faci ceva de calitate, care merita banii, vor aparea clientii.

Exact Admina! Dar sa fie ceva de calitate, ceva original, ceva care 'miste' inima posibililor clienti. Ca altfel nu intereseaza pe nimeni cat te-au costat pe tine materialele, cat e marfa asemanatoare in piata sau la posta sau in targul de sh.
Crede-ma ca anul asta, spre exemplu, n-am vazut in taargul de profil nimic pe care sa fi dat macar 1leu, felicitare sau altceva, pe care sa ofer de 1-8martie. Nu conteaza valoarea pe care o acord cui voi oferi cadoul sau felicitarea, prefer sa nu mananc eu in ziua aia si sa iau ceva care chiar sa fie frumos. Aaaa am gasit in schimb niste chestii superbe de lut, ceramica si textile la scoala populara de arta. N-au costat un leu, cred ca cel mai ieftin obiect era 7-8lei si urcau pana la 25lei. Dar am cumparat UNICATE si stiu ca asa am ajutat grupele de copii sa cumpere materiale pentru noile lucrari si sigur i-am incurajat sa-si dezvolte talentul. Banii vor veni mai incolo, Intai este munca, ideea, creatia. Rasplata va veni in timp.
Daca nu-mi place ceva nu iau nici gratis, mi se pare ca as aprecia hidosenia sau copy-paste-ul sau sub-munca.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de Admina Mar 28 Apr 2015, 12:06 pm

Da, sunt oameni care stiu sa aprecieze efortul depus. Poate nu local, dar daca e de calitate se poate vinde online. Ma gandesc daca e oras mic si clientii potentiali sunt putini.

Am o intrebare. Voi cum trimiteti produsele vandute pe comanda? Sa presupunem ca primiti o comanda, aveti termen de livrare o saptamana, o faceti si o trimiteti prin posta. Cum primiti banii, inainte in cont sau dupa, ramburs? Mi se pare riscant sa lucrezi pe comanda, cu plata ramburs. Daca in timpul in cere-l lucrezi se razgandeste si nu-ti zice. Daca nu-l ridica de la posta, nu numai ca nu castigi, chiar pierzi dublul transportului, dus- intors. Plus munca, produsul respectiv facut dupa masurile, specificatiile clientei...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de Admina Sam 09 Iul 2016, 7:31 am

Ma uitam la niste produse care se vand pe Etsy si m-am luat cu mainile de cap: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nu zic nu, pretul e ok pentru strainatate, desi, cu 10-15$ se pot cumpara multe bluze mult mai bine facute, dar totusi, cumparatorii nu cer calitate? Mie asta imi inspira bluza facuta la repezeala, pentru purtat in casa, nu ceva ce sa pui la vanzare. Dar de, ii merge, vinde.
Ieri am gasit o duduie pe care o urmaream acum cativa ani... cum sa cosi asa un decolteu si sa mai pui si video pe YT? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (min. 3)
Si mi-am adus aminte, asta vara am fost la un targ pe langa Universitatii si m-am uitat la niste haine vandute acolo. La 50-60 de lei, o tunica (parca), dublata cu un material netivit si desirat chiar... Altele, tot asa, cu cusaturi strambe, fara ate taiate. Oare clientii nu cer mai mult, chiar nu conteaza calitatea si se vinde "si asa"?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de Dorulet Mier 13 Iul 2016, 12:52 pm

Ce sa te mai miri de gustul unora?!Atata vreme cat prefera chinezariile de doi bani,care par la moda,de ce nu haine care te fac sleampata si daca n-ai fi? Daca atarna firele,e modern!!!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 13 Iul 2016, 11:31 pm

Hai ca n-a vindut decit una din cite a facut. wink
Pe mine nu ma mai surprind gusturile si criteriile dupa care lumea alege sa cumpere. Ce nu inteleg eu, si poate ma lamureste cineva, sint reducerile la produsele handmade. Cum poti sa faci o reducere? Ce reduci? Materialele nu, ca le-ai platit si folosit deja, ramine doar manopera...pe care de ce sa o reduci? Greseala de calcul sau supraapreciere?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de greieras Mier 13 Iul 2016, 11:48 pm

Fetele,doamna mai in virsta cersea mascat. De vce va spun, mi s-a intimplat intr-un supermarket ca un dom tot in virsta sa ma intrebe de ulei daca nu au si jumatati ca el are bani putini.Eu dau bani si la cersetori sau daca am doua lucruri sau unu in plus si cineva zice eu dau cu placere dar l-am intrebat pe domnul ce pensie are si avea atunci 7oo si ceva ,nu am memorat exact deci va inchipuiti
ca de la pensia lui la pensia mea de 575 care era atunci (631 intre timp dupa 35 de ani se munca).
Domnul vroia bani,nu ulei(nici nu avea cos in mina)....asa si doamna vroia sa-i dai felicitarea gratis
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de Admina Joi 14 Iul 2016, 9:14 am

Poate reduc ce nu se da, ca sa scape de ele. Poate reduc doar de ochii lumii, ca la Black Friday, cand umfla preturile inainte si dupa aia le reduc, de ies mai scumpe decat inainte. zid
Stiti cumva, daca e targ fizic, nu de handmade, de... de toate: legume, fructe, miere, prajituri, handmade, ce preturi se practica? La fel ca cele pe net sau putin mai mici?
Si se face diferenta in functie de materiale? Spre exemplu daca folosim ceva "re-purpose", deci reciclat oarecum sau ceva cumparat SH, comparativ cu ceva facut doar din materiale noi, deci mai scumpe, se simte diferenta la pret la produsul finit sau e la fel, fiind manopera la fel (la produse la fel, din materiale diferite).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 14 Iul 2016, 10:30 am

Mda, tind sa cred a 2-a varianta cu black friday...e urit atunci!
Corect si logic ar fi sa difere pretul avind in vedere ca aceste este materialul+manopera (in manopera intrind toate amanuntele).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de diada Vin 15 Iul 2016, 10:38 am

Eu de ex am facut vreo 10 genti pe care le-am trimis la targuri, unei prietene care frecventa targurile. Nu a vandut UNA Smile)) asa a fost sa fie. Le-am lasat la pret, in ideea sa se foloseasca cineva de ele... nimic. Si le-am dat cadou, si gata cu pasiunea mea, sa fac genti si portfarduri pentru vanzare, fac pentru mine si daca im mai vine cate o comanda, cine stie...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de danniela Sam 16 Iul 2016, 3:18 pm

Eu merg pe varianta Diadei. Poate ca cineva face lucruri care se vand ''bine'' atunci pe moment, din dorinta de a castiga, face mai multe si moda trece, lucrurile raman nevandute. Asa te gandesti ca daca mai lasi din pret le poti vinde.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 16 Iul 2016, 4:07 pm

Si parca tot nu suna bine...."din dorinta de a cistiga" asociat cu handmade, pasiune pentru frumos, artizan...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de danniela Mar 19 Iul 2016, 10:29 am

Vlad-mom, trebuie sa recunoastem ca sunt destul de multe persoane care mai fac un banut cam asta e ideea de dorinta de a castiga, din hand made. E vorba de conjunctura. Mama nasei mele croseta seturi si castiga binisor. Deci isi folosea hobby-ul ca sursa de castig.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 19 Iul 2016, 11:52 am

Da, si n-am nimic impotriva lor, foarte bine ca reusesc. "Creez si vind", bun, insa exista si "creez ca sa vind" ... eu zic ca exista diferente intre produsele celor 2 categorii.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Sa facem bani din pasiunile noastre - Pagina 2 Empty Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB