Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

+81
mlizeta
gabriela1554
Cupydonitza
bella2013
Fancy-
MirelaAngela
stefy00
IsabellaLV
marina40
LRodica
raluca ecaterina
anex07maia
DANIELA.I
ene_tatiana@yahoo.com
Indra
otiliat
tinti
IoanaMarin
corilex
diada
geo
clauditzuka
MagdaMarin
marlene_r
Floren
luminitza22
ana.ana.ana
piciul
sarthina
Dionisia
aurishta
Alenia
danire
michelinebeaulieu
zmz
maravela lucia florina
Cristina-Elena
gevelegia
sybex
myky7robc
emilia-elena
greieras
i.xell
valentinadof
gabi1972
Admina
ema
afilimonb
carmenzoe
Gabica
epurach
Buburuza
vilcris
Alayna
Teima
medeira
1icool
alice07
buica
Floric
danadinu
CarmenClaudia
aidil
geanina_scumpica
alexandrageoo
Adelle23
criston84
iriclau
loo.lory
nona sofia
ileanagal
tomari
Dora24
Panea Laura
zucchina
rosita
Karina33
Daniela1982
barbin
cristina-oana
MihaelaT
85 participanți

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 03 Iul 2012, 9:03 am

Capitole anterioare: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]; [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]; [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty tipar bluza ie

Mesaj Scris de cristina-oana Vin 17 Aug 2012, 11:19 am

Va rog, as dori un tipar pentru o bluza gen ie. Imi imaginez patru parti, aproximativ la fel ca forma, incheiate la gat, dar nu stiu cum sa potrivesc masura.
Nu stiu cum sa postez o imagine Embarassed


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Vin 17 Aug 2012, 11:47 am, editata de 1 ori (Motiv : subiecte fuzionate)
cristina-oana
cristina-oana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Localizare : caracal
Data de inscriere : 07/08/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de barbin Vin 07 Sept 2012, 7:20 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Daniela1982 Vin 21 Sept 2012, 4:12 pm

Salut, fetelor. Ma bucur nespus ca sunteti atit de active si atit de pricepute in ale croitoriei, si nu numai. Eu sunt incepatoare am citeva camase, fuste, rochite croite cu multa dragoste, majoritatea fiind create cu mici modificari a tiparului baza, iar acuma un model de rochie mi-a cazut tronc. De aceea intervin cu rugamintea ca sa ma ajutati cu vreo idee cum ar fi mai bine s-o croiesc. Poate in baza tiparului baza, doar ca nu stiu cum procedez cu pensele, sau mulaj.... Va rog ajutati-ma. Multumesc anticipat. Iata poza:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Daniela1982
Daniela1982
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : CHISINAU
Data de inscriere : 28/08/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Karina33 Vin 21 Sept 2012, 5:27 pm

La cat e de slaba VB nu prea are nevoie de pense rochia ei.
Oricum este lucrata din ceva putin elastic, un jerse cred ca s-ar preta, si are cateva taieturi asimetrice pe piept si solduri. In rest e o rochie-tricou mulata, conica.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Daniela1982 Sam 22 Sept 2012, 2:53 pm

MULTUMESC Karina.
Eu nu sunt atit de slaba... am 88/67/91, deci am nevoie de pense.... si cu stofa e complicat, mie imi place enorm culoarea, iar colindind magazinele de stofa din Chisinau, doar la un butic am gasit asa culoare doar ca era lina abia-abia elastica... oare se merita sa continuu?
Daniela1982
Daniela1982
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : CHISINAU
Data de inscriere : 28/08/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de rosita Sam 22 Sept 2012, 8:15 pm

Daniela, a fost in Burda la un moment dat modelul asta:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aranjamentul segmentelor e diferit un pic, si nu e asa decoltat, dar aduce cu poza ta. In zona bustului si a taliei cusaturile alea incorporeaza pense. Materialul care se cere e gen tricot/jerse mai gros/ etc.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Daniela1982 Sam 22 Sept 2012, 8:47 pm

MERSI mult fetelor ca sunteti atit de receptive. Eu nu am studii in acest domeniu, dar pasiunea cu care imi creez hainutele intrece orice masura. Cind voi avea mai mult timp voi studia articolul cu atasarea pozelor sa arat si eu ce am facut.... la fiecare lucrare aveam intrebari, si nu aveam cui sa le pun, descurcindu-ma cum credeam mai bine..... Ma bucur ca am gasit acest site. Toate sunteti foarte brave...
Daniela1982
Daniela1982
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : CHISINAU
Data de inscriere : 28/08/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Daniela1982 Lun 24 Sept 2012, 1:14 pm

Salut, fetelor.... Vreau sa va expun un pic cum am de gind sa procedez pentru obtinerea modelului de care va vorbeam, doar ca spuneti-mi daca e asa corect sau nu, va rog.
Pe tiparul baza pt rochie voi taia pensele le voi inlatura, apoi unesc partile cu banda adeziva, dupa care desenez aranjamentul segmentelor, iar apoi tai tiparul pe segmente exact cum va fi tighelul final (+ rezerva....)
Daniela1982
Daniela1982
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : CHISINAU
Data de inscriere : 28/08/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de zucchina Joi 27 Sept 2012, 10:59 pm

Sunt noua in ale croitoriei... si pe acest forum Embarassed
Vreau sa-mi fac o rochita babydoll cu maneca scurta.. doar ca nu stiu cum sa incep Sad
Multumesc anticipat
zucchina
zucchina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 31
Localizare : italia
Data de inscriere : 21/09/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Panea Laura Vin 28 Sept 2012, 9:04 am

Zucchina,
Vrei sa sti cum sa iti construiesti tiparul?
Daca nu ai mai lucrat cred ca e mai ok sa iei un tipar gata facut pe masura ta.
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de zucchina Vin 28 Sept 2012, 11:43 am

Da... as vrea sa incep sa invat cum se face...
Mi-am luat revista Burda dar nu am gasit nimic care sa-mi placa.. Sad
zucchina
zucchina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 31
Localizare : italia
Data de inscriere : 21/09/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de barbin Vin 28 Sept 2012, 1:41 pm

La capitolele de inceput, Constructia tiparelor (explicatii si scheme) sunt postate scheme de baza pentru rochie, maneci, gulere de catre Maestra.tiparul baza il modifici apoi si faci, bluze, alt tip de rochite, etc.
Am facut "licenta" din ele. cum se face acuma, cpy-pste. daca vrei ti le dau eu.
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de zucchina Vin 28 Sept 2012, 5:00 pm

Eu am pe cineva care, chiar azi m-a ajutat sa fac manecile. Au iesit ok si am inteles si cum se fac.
De o saptamana de cand tot citesc pe aici am vazut si primele pagini, dar nu am inteles tare multe Embarassed si daca esti amabila sa mi le dai si mie :D

zucchina
zucchina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 31
Localizare : italia
Data de inscriere : 21/09/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Dora24 Sam 29 Sept 2012, 5:45 pm

buna tuturor,
sunt noua pe acest site, am incercat sa caut constructia tiparului de baza pentru pantaloni de barbati, dar nu am reusit sa gasesc nimic. Daca cineva are cateva schite care ma pot ajuta as fi foarte recunoscatoare. va multumesc frumos.
Dora24
Dora24
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 36
Localizare : Paris
Data de inscriere : 22/07/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de tomari Dum 30 Sept 2012, 12:21 pm

Dora la "Resurse ....." a postat ucenicool o carte foarte buna in care gasesti ceea ce cauti.
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Dora24 Dum 30 Sept 2012, 1:15 pm

multumesc tare frumos, o sa caut acolo, sper sa gasesc Smile
Dora24
Dora24
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 36
Localizare : Paris
Data de inscriere : 22/07/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty construirea tiparelor

Mesaj Scris de ileanagal Dum 21 Oct 2012, 3:07 pm

Dragele mele, am găsit atâtea lucruri interesante pe acest forum, vad ca sunteți foarte deschise in a oferi informații...am si eu foarte multe nedumeriri. Am o mașina de cusut achiziționata cu doua săptămâni in urma, ma pasionează vestimentația si as vrea ca unele modele sa mi le creez singura, dar nu știu de unde sa incep. In primul si in primul rând ma interesează realizarea tiparelor de la A la Z. Sau poate imi oferiți dumneavoastră alte sugestii...cu ce sa incep???
ileanagal
ileanagal
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty tipare rochii casual si rochii de seara

Mesaj Scris de nona sofia Mier 24 Oct 2012, 9:17 am


Pt inceput va salut,sunt nou venita pe acest site si doar ce am rasfoit din topicele de pe forum...mm,sunt atatea de citit si vazut,asa ca m-am decis sa creez o scurtatura Smile si sa apelez la ajutorul vostru dragele mele .
Sunt relativ incepatoare in croitorie,am facut un curs candva in trecut si am creat cateva lucrusoare cam asa cum fiecare femeie isi incearca ''norocul'', {cred ca avem chestia asta cu lucrul de mana in genele noastre xD} .De curand insa mi-am pierdut jobul si am decis sa incep sa lucrez eu impreuna cu sora mea,adica sa creez rochitze,in special de ocazie pentru un mic magazin,nu vor fi foarte sofisticate sau teribil de complicate.Se poarta mult dantela in special cea elastica voalul si satinul, in culori tari si negrul clasic,iar modelele sunt de baby doll sau sexy mulate cu cateva elemente de decorare gen flori de material sau volane.Oricum eu as prefera linia simpla a rochiei ,usor de croit,pe care sa improvizez .
Pt ca sa pot incepe sa lucrez am nevoie de TIPARE,stiu de cele din Burda dar daca voi dragele mele aveti si alte surse de unde as putea obtine tipare sau eventual linkuri pe net pt croitorie rapida tehnici si instructiuni,v-as ruga sa ma ajutati,sunt nerabdatoare sa incep sa lucrez cos ...
pupici,astept replicile voastre si sa fiu remarcata de admina,my personal guru :}}
avatar
nona sofia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Localizare : Slobozia,Ialomita
Data de inscriere : 24/10/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de loo.lory Mier 24 Oct 2012, 3:48 pm

Buna Sofia , iti doresc mult succes in ceea ce iti doresti sa faci!!! Despre tipare ...si eu am mai cautat pe internet dar peste tot numai de burda am gasit :)nu stiu daca vor ajuta la ceva eu am gasit pe you tube o gagicuta care ne invata cate ceva o sa pun niste link-uri aici sper sa nu incalc regulile pe`aci`. si vei mai gasi cu siguranta daca vei cauta la numele ei. spor si sa imi spui daca au fost folositoare :Dhttps://www.youtube.com/watch?v=MNppx-YoxYw&feature=g-vrec [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
loo.lory
loo.lory
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Varsta : 31
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 14/11/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de iriclau Mier 07 Noi 2012, 8:26 pm

Buna fetelor !
Va rog spuneti-mi daca exista pe undeva vreun tipar pt fusta conica (fusta fus) . Sau daca m-ar putea ghida cineva cum sa modific tiparul fustei drepte ca sa ajung la cel de fusta conica.

Multumesc !
Spor la cusut ! kiss
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de tomari Mier 07 Noi 2012, 9:52 pm

Sau daca m-ar putea ghida cineva cum sa modific tiparul fustei drepte ca sa ajung la cel de fusta conica
Pe tiparul clasic la linia soldului adaugi 1.5cm iar in partea de jos scazi 1.5cm atat la fata cat si spate ( pentru jumatate fata si jumatate spate); aceeasi cm se scad la partea de jos pentru fiecare parte. Dupa carte ai 6 cm in plus la sold si 6 minus la poale. Se adanceste pensa laterala mai mult (4+4), daca o cere conformatia corpului faci 2 pense de fiecare parte a fetei.
Fusta se face dintr-o bucata cu cusatura pe mijlocul spatelui iar lateral cusaturi de imbinare sub forma de pense. In cazul in care ti se pare complicat o faci ca si cea clasica cu taieturi laterale.
Daca vrei dintr-o bucata asezi tiparul spate pe firul drept iar tiparul fata se asaza la imbinarea soldului lipit de spate astfel incat se deschide partea laterala a taliei; practic la partea de mijloc a fetei vei avea o linie inclinata.
Cm in plus sau minus se adapteaza in functie de conformatia corpului. Sper sa-ti fie de folos hug



Ultima editare efectuata de catre tomari in Mier 07 Noi 2012, 10:00 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Karina33 Joi 08 Noi 2012, 5:32 pm

Ufff, din ce manuale e tiparul asta Tomari? Ca mie mi se pare cam ilogic.
De ce sa maresti tiparul pe sold? Interesul e ca fusta sa fie cat mai pe linia corpului. Plus ca-s si destule materiale putin elastice si ajuta la comoditatea fustei conice.
Iar pentru modificarea aia prin alaturarea pe linia soldului n-as pune mijlocul spatelui pe fir drept ci fata. Nu deranjeaza la fusta conica o linie a spatelui curbata si mulata pe fund.

Si ca sa-i raspund exact Irinei: eu croiesc fusta dreapta si la proba vad de unde si cat pot stramta de la sold in jos. Pe laterale sau si la spate in functie de model si conformatie.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de criston84 Vin 09 Noi 2012, 11:31 am

Am gasit acesti model de tipar
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ,
vreau sa va intreb cum reusesc sa fac in tipar dupa dimensiunile mele, de unde ar trebui sa incep?eu sunt sunt incepatoare:)
criston84
criston84
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 39
Localizare : cluj
Data de inscriere : 23/11/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de barbin Vin 09 Noi 2012, 11:47 am

Daca esti incepatoare, cred ca e bine sa cauti modele a caror numere ti se potrivesc macar in mare, sa faci doar mici modificari pe circumferintele bust, talie, sold sau lungimilor din talie pana la sold, sau de la bust la talie, etc.

Iti mai trebuie si norocul incepatorului si ceva entuziasm sau(si) talent. Succes daca te bagi la concurs.
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB