Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 2:27 pm Scris de Dorulet

» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 9:28 am Scris de cristi970

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Ieri la 6:50 pm Scris de LRodica

» Intelepciune prin povestiri
Joi 10 Aug 2017, 6:24 am Scris de piciul

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Mar 08 Aug 2017, 1:10 pm Scris de LRodica

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Vin 28 Iul 2017, 8:47 am Scris de Elena Nicoara

» Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...
Joi 27 Iul 2017, 8:04 pm Scris de Dorulet

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sa facem bani din pasiunile noastre

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sa facem bani din pasiunile noastre

Mesaj Scris de Dorulet la data de Mar 19 Iul 2016, 5:22 pm

E o bucurie sa-ti vezi creatiile purtate de cei care le apreciaza.Iar in privinta faptului ca "fac spre a vinde", cred ca daca cineva e indragostit de lucrul de mana lucreaza ca pentru el/ea,deci fara rabat de la calitate. Altfel e doar un vanzatori(cunosc si eu cativa membri ai asociatiei noastre de la Cluj care vand in nume de creatori obiecte cumparate din magazine chinezesti.Dar pentru asta iti trebuie un obraz gors cat un covor persan adevarat)
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2873
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 30 Iul 2016, 5:48 pm

Din pacate, clientii nu prea fac diferenta intre "Creez si vind",  si "creez ca sa vind".
Lumea cumpara kitsch in continuare, pentru ca e mai ieftin, se poarta poate, fiind prin magazine, nu mai fac diferenta ca la un targ de handmade ar trebui sa fie altceva, inedit, diferit, lucrat, nu produs pe banda.
Aici n-am fost inca la targ de handmade, dar la diverse evenimente, gen ziua statului (un fel de ziua recoltei), festivalul renasterii (care tine aproape 2 luni, doar in weekenduri) si targul de producatori, saptamanal unde se vand preponderent legume si fructe, dar si prajituri si crafturi; se cere sa fie lucruri produse, nu cumparate spre revanzare. Dar nu stiu cum se face ca desi organizatorii prefera asa, chiar ajung chinezisme pe tarabe si chiar se vand mai bine decat handmade, uneori. Totusi, piata e si e in crestere, cred ca incet-incet, se cultiva si publicul.
In plus... am auzit de ceva foarte neplacut ce se intampla pe Etsy si probabil pe toate site-urile de profil/ profit. wink Apar idei noi, facute de artizani adevarati, le posteaza acolo si sunt copiate imediat si in mai putin de o saptamana, ideea aia circula la zeci de alte magazine, mai ales cele din China, unde e tot o afacere, facuta de angajati, nu de artizani. Am vazut multe magazine chinezesti, mamut cu mii de vanzari, unele mai inspirate si altele mai putin, dar cu cat fac volum mai mare, cu atat sunt promovati mai mut. E un cerc vicios al furatului de idei...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Dum 31 Iul 2016, 12:58 am

Si asta pentru ca lumea si-a cam "pierdut buletin" (vorba cintecului), moda e o uniforma de fapt, asta este motivul pentru care prefer sa fie unicate, diferite...si in special sa nu fie la moda (imbracaminte, incaltaminte, bijuterii si accesorii vestimentare). Chiar daca vad o bijuterie care imi place foarte mult n-am s-o fac decit poate doar pentru uz personal...de ce? Pentru simplul motiv ca exista deja. N-am pretentii ca as fi o artista, o originala...dar am pretentia de la propria-mi persoana sa incerc sa fiu.
Departe de mine pozitia nasului in sus, insa refuz sa ma incrunt daca cineva prefera o copie, o chinezarie...treaba fiecaruia, cine stie ce inseamna handmade va cintari corect si aceia sint "clientii" pe care mi-i doresc.
Nu ma impun, nu ma laud singura, daca cuiva place ceea ce fac ma bucura enorm, daca si cumpara...yey...materiale noi! Evit sa judec si sa etichetez, pina la urma ... "beauty is in the eye of the beholder".
Cred ca ceea ce fac eu nu poate aduce un venit constant si nici indeajuns pentru cosul zilnic. Prefer sa-mi consum energia visind si modelind, e mai benefic pentru propriul meu suflet.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 1988
Varsta : 39
Localizare : Mangalia
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 01 Aug 2016, 6:10 pm

vlad_mom a scris:
Cred ca ceea ce fac eu nu poate aduce un venit constant si nici indeajuns pentru cosul zilnic. Prefer sa-mi consum energia visind si modelind, e mai benefic pentru propriul meu suflet.
Da, ori e arta, ori e productie. Cine poate si vinde mult, de obicei repeta acelasi model care prinde, de zeci, sute de ori, fie in materiale diferite sau chiar aceiasi culoare...
Si asa e, lucram si pentru noi, nu pentru bani.
Eu as vrea sa-mi fac o mica manufactura pentru un venit suplimentar si sa pot lucra de oriunde, aproape. Mi se pare ca mi-ar da o independenta financiara si mai ales libertatea sa muncesc cand si cat vreau. Aici concediile de la angajator sunt 1-2 saptamani pe an si mi se pare criminal...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Lun 01 Aug 2016, 11:55 pm

Cui nu i-ar place sa faca si bani din pasiune (exact cum e si titlul subiectului)...Numai ca sint constienta ca asta ar insemna si altele care nu-mi plac si pe care nu vreau sa le accept: nu vreau sa fac variatiuni pe aceasi tema, nu vreau sa reduc timpul de "bibileala" (asta ar insemna alta calitate)...si sincer nu ma pricep si nici nu-mi place sa-mi fac reclama.
Singurul lucru pe care il fac este sa pun un breloc, un magnet de frigider (tot facute de mine) in pachetel daca s-a depasit o anumita valoare, dar asta nu am anuntat public, e o surpriza din partea mea, sa zicem.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Mar 02 Aug 2016, 5:53 am

Magneti de unde luati pentru a face magneti de frigider?
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3991
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Mar 02 Aug 2016, 9:23 am

Inafara de cei clasici tip banut exista magnet sub forma de banda si coala in magazinele de bricolaj.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat