Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Cine stie? Modele tricotate II

+75
ella_me
Dionisia
danire
loredana40
mari42
cica elena
Abinusu
iuliana72
arra
Dodo-pui
Angelica18
murca
lika
squirrel
elenao
covasna1978
mariaz_09
anda81
rodikuta
chemio
piciul
mariutakiss
canadianca50
danida
eriliana
rebel
ivanoiuadela9
ioana istrate
ninatopor
pufoi
silvia adriana
cristinica_70
rucsy
lennny
EuIrinuca
rora
zarazaabrudan
m.m.
yoannacri
tomari
emmancita
myky7robc
adriana@n
Ana Maria
Maria51
masullomamic
firicel
Uca
MagdaMarin
Dana06
dadina
mishou
iozefina
datsun
lavlav
Comoara casei
dayanna
doraly
roxanna
Giobsy
florentina2006
craluca
Delilah_FM
teisoara
SilviaDumitrescu
24elena
letho
melus
radamaria
samo99ro
irish05
cory74
aba
Zana Mica
ioana soare
79 participanți

Pagina 3 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de 24elena Vin 15 Oct 2010, 2:06 pm

Multumesc mult, il incerc in seara asta sa vad ce iese.Dar eu zic ca e frumos ca model.
24elena
24elena
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 42
Localizare : Targu Neamt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty ....................

Mesaj Scris de roxanna Sam 20 Noi 2010, 9:40 am

un raspuns va rog : cum fac randul acela alungit din modelul asta ?


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

multumesc anticipat !


Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Sam 20 Noi 2010, 1:47 pm, editata de 1 ori (Motiv : schimbat link cu poza)
roxanna
roxanna
helper
helper

Numarul mesajelor : 14
Localizare : gherla
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Sam 20 Noi 2010, 10:34 am

Punctul de lucru este asa numitul punct lenes, adica lucrezi pe fata tot timpul. Deci, lucrezi o portiune cam cat de lata vrei sa fie zona respectiva, apoi lucrezi ochiul normal pe fata dar in felul urmator: introduci andreaua din dreapta prin ochiul urmator, apoi, cand iei firul pe andrea, infasori firul de doua, trei, patru... ori si abia apoi il tragi spre fata prin ochiul respectiv. Cu cat il infasori de mai multe ori, cu atat ochiul iese mai lung. Pe partea cealalta se lucreaza normal. Cand lasi ochiurile lucrate de pe andreaua stanga, vei vedea ca-ti iese ochiul lung. Ca sa asezi frumos ochiurile, tragi usor de lucru in jos.
Am gasit si un video intre timp, ca sa si vezi:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de roxanna Sam 20 Noi 2010, 12:52 pm

multumesc din suflet! datorita faptului ca ai fost extrem de explicita , am reusit !!!
roxanna
roxanna
helper
helper

Numarul mesajelor : 14
Localizare : gherla
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de doraly Mar 14 Dec 2010, 9:55 pm

Samo, ce ma bucur ca am gasit modelul cu floricica!...intrebasem de el, dar pe un alt forum, aiurea probabil...Deci aici il vazusem!...stiu ca e pentru Elena, dar si mie mi-a placut mult! Multumesc si eu pentru explicatiile clare si concise! Multumesc si Elenei ca a postat modelul! kiss
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de dayanna Mier 15 Dec 2010, 2:52 pm

fetelor , cine ma poate ajuta si pe mine cu un model care sa iasa gros?, pt. o caciulita vreau , va multumesc si va doresc spor la creatii le voastre love
dayanna
dayanna
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : bacau
Data de inscriere : 14/10/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Mier 15 Dec 2010, 6:43 pm

Dayanna, ce inseamna la tine "sa iasa gros"? Fii mai explicita. Mai gros decat firul pe care il ai? Atunci pui firul in doua sau in trei, daca la asta te referi. Si folosesti si o andrea mai groasa, evident.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de dayanna Joi 16 Dec 2010, 2:02 pm

multumesc pt. raspuns samo , sa iasa gros adica sunt unele modele la care intra mai mult fir decat la un model obisnuit si iese un pic mai batoasa lucratura , daca m-am exprimat corect , gen fagure (pe care eu nu-l stiu) am auzit eu ca intra mai mult fir sau nu stiu poate alt model care sa se potriveasca anotimpului rece
dayanna
dayanna
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : bacau
Data de inscriere : 14/10/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Joi 16 Dec 2010, 6:23 pm

Bine, bine, ceva gros. Dar ce anume vrei sa faci? Poate te uiti intai pe topicurile de la tricotaj si abia dupa aceea stam de vorba. Deocamdata nu-mi dau seama ce vrei, dar mai vorbim dupa ce te uiti bine peste tot.
Mergi intai [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de dayanna Joi 16 Dec 2010, 10:53 pm

multumesc samo, am specificat in primul mesaj ca vreau sa fac o caciulita mai groasa , o caciulita cu urechi pt. iarna asta geroasa
dayanna
dayanna
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : bacau
Data de inscriere : 14/10/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Joi 16 Dec 2010, 11:02 pm

Plimba-te putin pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Vezi ca din prima pagina poti accesa si capitolul I. Daca nu gasesti ce-ti trebuie, revii si "scuturam" netul. Gasim noi ceva. Acuma, ca sa nu stau sa caut prima postare, spune-mi daca e vorba de caciula de copil sau de adult. Ca sa stiu ce caut. OK?
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 16 Dec 2010, 11:25 pm

Poate ceva de genul acesta link
Pentru a fi calduroasa trebuie sa alegi un fir mai grosut, din lana.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Joi 16 Dec 2010, 11:57 pm

Frumoasa. Mi-am salvat-o si eu. N-am facut caciuli pana acum, dar asta chiar e frumoasa. Dar cred ca n-o fac cu torsade. O sa folosesc doar tiparul ca model.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de cory74 Vin 17 Dec 2010, 7:46 am

Ioana, dar cum procedezi la o astfel de caciula?! Pui ochiuri pentru latimea de la o ureche la alta, pe la spate; inmultesti un pic pe margini ca se rotunjeasca si apoi adaugi ochiurile de pe frunte???? Sau cum?
Multumesc
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Vin 17 Dec 2010, 8:34 am

Modelul acesta se lucreaza asa: - se lucreaza mai intai urechile, pe rand, fiecare in parte(sub forma de trapez- se inmulteste la fiecare margine), apoi cand au inaltimea dorita, se procedeaza asa: se monteaza pe o pereche de andrele circulare(sau pe andrele cu doua varfuri) ochiuri pentru jumatate de ceafa, se lucreaza ochiurile primei urechi, se monteaza ochiuri pentru frunte, se lucreaza ochiurile celei de-a doua urechi, apoi se monteaza ochiuri pentru a doua jumatate a cefei. Se uneste inceputul cu sfarsitul de rand si se incepe lucrul circular. Inceputul de rand va fi la mijlocul cefei.

Mai sunt unele modele unde ceafa este un pic mai coborata decat fruntea, acolo se incepe tot cu urechile lucrate separat, dar se monteaza mai intai ochiuri pentru ceafa intre cele doua urechi, se lucreaza un pic doar urechile si ceafa (crescand in acelasi timp la marginile exterioare ale urechilor pentru a continua forma lor) , apoi se monteaza ochiuri si pentru frunte si se incepe lucrul circular.


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Vin 17 Dec 2010, 12:04 pm, editata de 1 ori
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Vin 17 Dec 2010, 9:34 am

Cory, sub textul scris cu rosu, ai optiunea "print this page", unde dai clic. Apoi iti apare o noua fereastra. Pe la mijloc, mai la dreapta, scrie "Continue..." Dai si acolo clic si iti apare fereastra cu modelul detaliat si cu fereastra "print". Aici ai doua posibilitati: daca ai imprimanta, tiparesti modelul pe hartie. Daca nu ai, dai "cancel" la fereastra de print si iei modelul cu copy/paste si-l pui in Word. Il salvezi si-i dai un nume.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de cory74 Vin 17 Dec 2010, 11:54 am

Va multumesc foarte mult pentru explicatii! love
Samo, poti sa dai "print photo"; se deschide poza in format mai mare si simultan fereastra pentru tiparire, o anulezi pe ultima prin cancel si poti salva poza unde vrei direct in format jpg, la dimensiune mai mare... wink
pupi
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de dayanna Vin 17 Dec 2010, 1:43 pm

o caciulita de copil vreau sa fac samo , pt. fetita mea de 2 ani si 5 luni,
ioana soare , acesta e genul de caciulita pe care vreau sa-l fac insa nu vreau cu torsade , nu cred ca o sa ma descurc cu torsadele pe la urechiuse,
va multumesc pt ajutor , sunteti dragute
dayanna
dayanna
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : bacau
Data de inscriere : 14/10/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de Comoara casei Mar 21 Dec 2010, 4:12 pm

Salutare fetelor, uite eu stiu cateva modele, adica stiu destul de multe si am si inceput sa postez modele pentru tricotat (deocamdata dantelarie); la mine pe blog:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sper sa va placa, astept sugestiile voastere




Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Mar 21 Dec 2010, 4:38 pm, editata de 1 ori (Motiv : sters reclama)
Comoara casei
Comoara casei
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 14
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 21/12/2010

http://comoara-casei.blogspot.com/; http://deliciul-casei.blogsp

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de irish05 Mar 21 Dec 2010, 5:54 pm

sigur asta e blogul????? nu cred
eu cred ca asta e : xx


Edit Ucabesty: Iris, link-ul cu blogul a fost sters de Ioana deoarece nu indeplinea conditiile cerute de forum. L-am sters si din mesajul tau din acelasi motiv.




Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Mar 21 Dec 2010, 6:41 pm, editata de 1 ori (Motiv : sters link catre blog)
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de lavlav Lun 03 Ian 2011, 9:22 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Buna seara,
sunt noua pe forum si imi e un pic cam greu momentan sa ma orientez, asa ca am sa va rog sa fiti indulgente cu mine :D
Am gasit aici pe forum o caciula superba, insa nu ii stiu modelul...ma poate ajuta cineva cu ceva informatii? As fi foarte recunoscatoare!

Multumesc

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
lavlav
lavlav
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/01/2011

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de datsun Lun 03 Ian 2011, 10:37 pm

@lavlav: daca te referi la cea din dreapta, cu aspect de palarie, eu cred ca e crosetata (nu tricotata) in asa-numitul punct "popcorn" - vezi link aici[/url]; cea din stanga, sper sa te ajute persoanele cu experienta in tricotat, ca eu nu stiu cum... cred ca pe la bascute, pe undeva ar trebui sa existe un model...
datsun
datsun
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 43
Localizare : home, sweet home
Data de inscriere : 07/08/2009

http://www.margelecrosetate.blogspot.com

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de lavlav Lun 03 Ian 2011, 10:40 pm

datsun a scris:@lavlav: daca te referi la cea din dreapta, cu aspect de palarie, eu cred ca e crosetata (nu tricotata) in asa-numitul punct "popcorn" - vezi link aici[/url]; cea din stanga, sper sa te ajute persoanele cu experienta in tricotat, ca eu nu stiu cum... cred ca pe la bascute, pe undeva ar trebui sa existe un model...

multumesc de raspuns [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ...da, cea din dreapta ma intereseaza!
am cautat tot forumul si tot netul si degeaba...offfffffffffff!
daca altcineva mai are alte informatii sunt binevenite!
lavlav
lavlav
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/01/2011

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de letho Mar 04 Ian 2011, 8:16 pm

lavlav, modelul pe care-l cauti e intr-adevar crosetat, uite si schema:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de lavlav Mier 05 Ian 2011, 6:57 pm

letho a scris:lavlav, modelul pe care-l cauti e intr-adevar crosetat, uite si schema:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

wow, descurcarete mai sunteti voi fetelor! multam mult de tot! ideea e ca la crosetat nu ma pricep foarte tare, dar la tricotat sunt AS!
din schema aia nu inteleg nimic...asa ca o las moarta!
lavlav
lavlav
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/01/2011

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 3 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB