Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Cine stie? Modele tricotate II

+75
ella_me
Dionisia
danire
loredana40
mari42
cica elena
Abinusu
iuliana72
arra
Dodo-pui
Angelica18
murca
lika
squirrel
elenao
covasna1978
mariaz_09
anda81
rodikuta
chemio
piciul
mariutakiss
canadianca50
danida
eriliana
rebel
ivanoiuadela9
ioana istrate
ninatopor
pufoi
silvia adriana
cristinica_70
rucsy
lennny
EuIrinuca
rora
zarazaabrudan
m.m.
yoannacri
tomari
emmancita
myky7robc
adriana@n
Ana Maria
Maria51
masullomamic
firicel
Uca
MagdaMarin
Dana06
dadina
mishou
iozefina
datsun
lavlav
Comoara casei
dayanna
doraly
roxanna
Giobsy
florentina2006
craluca
Delilah_FM
teisoara
SilviaDumitrescu
24elena
letho
melus
radamaria
samo99ro
irish05
cory74
aba
Zana Mica
ioana soare
79 participanți

Pagina 2 din 11 Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty .........................

Mesaj Scris de Delilah_FM Mier 06 Oct 2010, 1:19 am

Salut fetelor! Sunt noua pe-aici, dar sper sa ma acomodez repede :D Vreau sa-i tricotez mamei un fular cu model de fulg de nea, dar nu gasesc nicio instructiune Sad Poate vreuna dintre voi sa ma ajute?
Delilah_FM
Delilah_FM
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 38
Localizare : BH
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 06 Oct 2010, 10:55 am

Ai o poza cu acel model?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de Delilah_FM Mier 06 Oct 2010, 11:56 pm

Ma gandeam la un fular cu model simplu, un ochi fata, unul pe dos. Din ce modele de fulgi am vazut pe net, mi-ar placea asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] dar ar fi interesant de incercat si asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Trebuie sa fie ceva cat de cat simplu de realizat, pentru ca sunt la inceput si nu am curajul sa incerc lucruri prea complicate. Am gasit 2 instructiuni interesante in engleza, dar nu inteleg deloc prescurtarile pe care le folosesc ei: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Orice sfat/idee e binevenit/a Smile
Delilah_FM
Delilah_FM
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 38
Localizare : BH
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 07 Oct 2010, 12:36 pm

Delilah linkul de pe e-how este o decoratiune de sine statatoare, nu o poti folosi la fular decat ca aplicatie cusuta.
Ultimul link nu merge si nici al doilea.

Iar primul link este intarsia combinat cu fair isle. Asa ceva vrei? Sa faci fulgii ca un desen? Eu credeam ca este vreun model tricotat cu denumirea asta.
Pt desene vezi si
aici link

Mut postarile la "modele tricotate" pt ca se incadreaza mai bine la acel subiect.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de Delilah_FM Joi 07 Oct 2010, 11:41 pm

Nu, nu ma refeream la vreo tehnica de tricotat, vreau sa fac un fular simplu, cu model de fulg de nea la capete, dar nu stiu cum sa lucrez cu 2 culori, cum sa fac desenul de fulg propriu-zis fara sa para prea grosolan (si ca ambele parti ale fularului - fata/spate - sa arate bine). Am vazut cateva modele interesante in linkul ce mi l-ai dat, care seamana cu ceea ce aveam si eu in minte. Al doilea link avea imaginea asta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
iar ultimul imaginea asta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu stiu cum sa lucrez nici intarsia, nici fair isle, dar prind repede, asa ca daca mi-ai da niste instructiuni, cred ca m-as descurca.

Delilah_FM
Delilah_FM
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 38
Localizare : BH
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de 24elena Vin 08 Oct 2010, 9:59 am

Buna ziua!

Am un model la care nu ii dau de capat.
Astept o indrumare de la cunoscatoare
2oc fata, 2 oc scazuti, 2 oc scazuti, dintr-un oc faci 6, 2 oc scazuti, 2 oc scazuti,2 oc fata
pe dos cum vin doar ca la cei inmultiti ii lucrez pe dos ca sa vina fata pe fata modelului
pe fata cum vin
pe dos cum vin
2 oc fata, 1 oc dos, 2 oc sc, 2 oc fata 1 jeteu 2 oc fata 1 jeteu, 2 oc fata 2 oc scazuti 1 oc dos
dosul cum vine
2 oc sc, 2 oc scazuti, 1 jeteu, 2 oc fata 1 jeteu 2 oc scazuti, 1 jeteu 1 oc fata 1 jeteu 2 oc scazuti

Daca incearca cineva modelul poate imi spune si mie unde nu imi iese
24elena
24elena
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 42
Localizare : Targu Neamt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de craluca Vin 08 Oct 2010, 10:25 am

24elena, dar ce trebuie sa iasa si nu iti iese???
craluca
craluca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 109
Localizare : prin jur
Data de inscriere : 31/08/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Vin 08 Oct 2010, 10:29 am

Delilah la tehnica fair isle se lucreaza in culori trecand firele cu care nu se lucreaza prin spatele lucrului. In general nu se trece firul peste mai mult de 3-4 ochiuri pentru ca se poate sa le agati cand porti lucrurile respective. Firele trecute asa prin spatele lucrului nu trebuie stranse tare pentru ca va strange lucrul si il va deforma.Trebuie lasate lejer, dar nu chiar atat de lejer incat sa formeze bucle. Modelele norvegiene sunt lucrate in tehnica fair isle.

Cu intarsia se realizeaza desene pline mai mari, pe mai multe ochiuri, si pentru ca nu poti trece firul prin spatele atator ochiuri de alta culoare, se va lucra cu mai multe gheme. Daca de ex. ai ca model un disc mare rosu pe fata unui pulover alb, vei lucra cu doua gheme de alb si unul de rosu asa: cu primul ghem de alb pana ajung in dreptul modelului, apoi incepi cu firul rosu pt model, apoi cu al doilea ghem de alb. Cand schimbi culorile rasucesti intre ele firele de lucru pentru a nu se forma gaura in lucru.

Mai exista o posibilitate de a nu folosi mai multe gheme cand ai o bucata mai mare de culoare diferita, aceea de a prinde firul care nu se lucreaza pe dosul lucrului, in timp ce lucrezi cu cealalta culoare. Practic se prinde in lucru, pe dosul lui, fara a fi teoretic vizibil pe fata lui. Spun teorectic deoarece uneori se poate observa si pe fata , de aceea nu prea imi place solutia aceasta.

Elena din cate observ eu e ceva cu primul rand de model, nu sunt destule scaderi, pentru ca ramai cu un ochi in plus. La celelalte randuri nr. de ochiuri scazute corespunde cu nr. de ochiuri inmultite.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Vin 08 Oct 2010, 10:36 am

exact.. Din 13 ochiuri "ramane" cu 14. Ceva nu e in regula la Elena.
Elena, de unde ai explicatiile? Incearca sa le mai pui o data, dar fii atenta ca ai gresit ceva. Daca scazi 4 ochiuri, trebuie sa adaugi tot 4, nu 5. Poate la ochiul acela nu pui 6 ci 5 ochiuri. Verifica, te rog si spune-ne. Poate ai si o poza?
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de 24elena Vin 08 Oct 2010, 11:47 am

Samo cred ca ai dreptate dar tot nu imi iese. Trebuie sa am la un moment dat 6 ochi fata la mijloc care nu imi ies.
Am sa pun o poza dupa amiaza.
24elena
24elena
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 42
Localizare : Targu Neamt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Vin 08 Oct 2010, 11:52 am

Cel mai bine. Sa nu mergem asa, orbeste. Pui modelul cand poti si-l studiem fiecare si apoi ne dam cu presupusul si refacem modelul. La poza ai si explicatii? Daca da, de unde? Poate ne-ar fi si alea de folos sa le avem in original. Macar, daca-ti place asa de mult modelul, sa te ajutam sa-i dai de cap. Smile

Vezi ca m-am apucat sa numar ochiurile pe fiecare rand pe care pui model si am gasit cam asta: primul rand cu model: pleci cu 13 ochiuri si scazand 4 sporind 5 ajungi la 14 ochiuri; pe al doilea rand cu model pleci cu 14, termini cu 14; pe al treilea rand cu model nu ai decat 12 ochiuri...

Motivul pe care-l lucrezi trebuie sa aiba un anumit numar de ochiuri in principiu. Daca pleci pe 13, ramai pe 13. Doar daca nu cumva e facut special sa sporeasca (pentru o fusta, de ex.). Altfel nu are sens.
Cel mai bine e sa ne dai si poza si textul original. Poate nu e in lb. romana si nu ai inteles bine, ma gandesc. Chiar m-ai facut curioasa.


Ultima editare efectuata de catre samo99ro in Vin 08 Oct 2010, 12:17 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare text)
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de 24elena Vin 08 Oct 2010, 10:24 pm

Acesta este modelul.
Nu am nimik scris doar eu ce am reusit sa identific.

Astept explicatia daca o poate cineva sa mi-o dea amanuntita.

multumesc anticipat![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
24elena
24elena
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 42
Localizare : Targu Neamt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Vin 08 Oct 2010, 11:43 pm

Ok, le-am salvat la mine. Acum ma duc sa le studiez sa vedem ce iese. Ureaza-mi succes. Sad zid

Elena, ti-am trimis un PM
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de Delilah_FM Vin 08 Oct 2010, 11:59 pm

Multumesc de lamuriri, Ioana. Am sa incerc totusi cu intarsia sa vad ce iese Smile
Delilah_FM
Delilah_FM
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 38
Localizare : BH
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Sam 09 Oct 2010, 4:45 am

Elena, m-am straduit destul de mult dar fotografiile nu sunt de calitate si cand le maresc isi pierd binisor din claritate. Dar, din cat am reusit sa vad, am incropit ceva care aduce destul de mult cu modelul original. In primul rand, ceea ce tu nu ai observat (dar se vede daca maresti) este jocul de fata-dos care permite sa se vada floarea (sau ce e). Eu iti pun ce am reusit eu sa fac. Daca-ti place, iti dau si explicatiile.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty model rochie

Mesaj Scris de florentina2006 Mar 12 Oct 2010, 2:45 pm

buna ziua, sunt o membra noua si m-ar interesa si pe mine diagrama de la modelul urmator daca se [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
florentina2006
florentina2006
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 12/10/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 12 Oct 2010, 2:49 pm

sper sa nu tot postezi peste tot aceasta dorinta/cerere. Ca deja ai deschis 2 subiecte, niciunul bun. Citeste regulamentul ,familiarizeazate cu forumul si apoi spune doleantele la locul potrivit nu alanda.
Scuze daca am fost dura dar eu sunt bau ba-ul forumului.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de florentina2006 Mar 12 Oct 2010, 3:09 pm

imi cer scuze am gresit, fara sa vreau
florentina2006
florentina2006
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 12/10/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 12 Oct 2010, 3:14 pm

daca tot ai facut boacana macar pune lin-ul care trebuie pentru ca acela nu se deschide, da eroare, poate te putem ajuta

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Mar 12 Oct 2010, 7:20 pm

Da eroare pentru ca nu a lasat spatiu intre cuvantul "poate" si "http://..."
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Cine stie?modele tricotate

Mesaj Scris de irish05 Mier 13 Oct 2010, 8:09 pm

continui subiectul deschis in 5 ianuarie..... de irish05

si incep cu aceeasi intrebare "cine stie" wink , ce inseamna un patrat cu linie orizontala in interior. am gasit semnul intr-o schema ruseasca. daca stiti.... kiss kiss kiss kiss kiss
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de Giobsy Joi 14 Oct 2010, 8:45 am

Cred ca inseamna ochi lucrat pe fata.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de irish05 Joi 14 Oct 2010, 6:47 pm

multumesc! am avut banuiala asta dar am vrut si alta parere. love thanks
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de 24elena Vin 15 Oct 2010, 9:59 am

Samo,imi place ce a iesit la tine.
As vrea explicatia modelului amanuntita ca sa imi iasa si mie.
Pozele nu sunt clare ca este si culoare inchisa.
Multumesc!
24elena
24elena
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 42
Localizare : Targu Neamt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Vin 15 Oct 2010, 12:44 pm

Elena, am mai facut o mica modificare si iese mai aproape de "adevar"
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si acum modelul:

Pentru acest motiv se montează pe andrele 13 ochiuri + 2 pentru margine (acestea nu vor fi specificate în descrierea motivului).

rd.1 - dosul lucrului - 2d, 9f, 2d

rd. 2 - faţa lucrului - 2f, 4d, 1>7, 4d, 2f

rd. 3 - 2d, 4f, 7d, 4f, 2d

rd. 4 - 2f, 2sc.d, 2sc.d, 2f, 1j, 3f, 1j, 2f, 2sc.d, 2sc.d, 2f

rd. 5 - 2d, 2f, 9d, 2f, 2d

rd. 6 - 2f, 2sc.d, 1j, 2sc.f, 1j, 2sc.f, 1f, 2sc.f, 1j, 2sc.f, 1j, 2sc.d, 2f

rd. 7 - 2d, 4f, 3d, 4f, 2d

rd. 8 - 2f, 4d, 3sc.f, 4d, 2f

rd. 9 - se reia de la rd. 1

Legenda:
f = fata
d = dos
j = jeteu
2sc.f = doua ochiuri scazute pe fata (lucrate impreuna pe fata)
2sc.d = doua ochiuri scazute pe dos (lucrate impreuna pe dos)
1>7 = intr-un ochi se formeaza 7 ochiuri (se trage o bucla prin ochiul urmator, jeteu, bucla, jeteu, bucla, jeteu, bucla) - la descrierea ta initiala ai spus ca aici se fac 6 ochiuri din unul; nu se poate. Chestia asta nu merge decat cu numar impar.
tricot
Succes!
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 2 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 11 Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB