Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina cu legume - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gradina cu legume

+53
symos
camic
claudiana
ismi3ismi
Karina33
bubu85
danniela
mykya
aurishta
olympia
teisoara
vilcris
arielas
stelave
vizirenu
amoni
vero50
ada85bejan
Uca
getik1
diblaru maria
mnarcisa
Giobsy
betymi72
sunflowers
carmenco
valentyna_sweetly
mariaz_09
elenaxx
Gabiuta
dorina64
MagdaMarin
valentinadof
Floren
SilviaDumitrescu
Steluzza
Admina
melus
danyelyta28badea
RamonaM
stoy
odrina
Gianina4ever
ema
greieras
Lucia.BlueFlower
firicel
came_lia
victoriacus
AlinaJ.Bijoux
marina40
corina corina
mimmi
57 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de symos Dum 01 Mai 2011, 7:45 am

va arat si eu o poza cu solarul batraneilor nostri ,l-au facut anul asta ,au muncit f mult si au pus deja rosii
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



symos
symos
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1114
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/05/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Dum 01 Mai 2011, 7:51 am

Foarte frumos solarul , Symos ! As putea spune chiar profesional dupa materialul din care e facut . Dar unde au crescut fata rosiile alea de sunt asa de mari ? Sau le-au luat de la vreo sera ceva ?
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de symos Dum 01 Mai 2011, 9:37 am

multumesc corina,da au muncit mult si au bibilit de nu se poate ,au vopsit toate tevile au lucrat o sapt la el avand in vedere ca au 66 si57 de ani imi imaginez ce greu le-a fost,rosiile le-au luat de la o prietena a soacrei mele din/ISBICENI.OLT care e o comuna de gradinari,aici au oamenii solarii de mii de fire si acum rosiile soacrei au legat,cum se spune pe la noisi rosioarele sunt cat nuca pupi
symos
symos
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1114
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/05/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de vizirenu Dum 01 Mai 2011, 10:37 am

buna fetelor ,uitati cam asta imi ocupa mie o parte din zi de la un timp incoace[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
vizirenu
vizirenu
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : gheraseni
Data de inscriere : 07/01/2011

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Dum 01 Mai 2011, 2:11 pm

Recolta bogata alor tai , Symos ! Stiu cam cat e de munca !
Vizirenu , sa ai spor ! Frumoase rosiile !Cat de curand vor inflori la cum arata .
Editez ca mi-am amintit de vreo doua poze .
Astea sunt rasadurile de rosii Marmande pentru gradina .Saptamana viitoare sper sa plantam .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iar acesta este reventul (rubarba ) acum cateva zile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si azi

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de firicel Dum 01 Mai 2011, 2:50 pm

Symos,Vizireanu,Corina,felicitari fetelor pt.rosiile mari si frumoase!Sa va umple cosurile si buzunarele! kiss
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de Uca Dum 01 Mai 2011, 7:24 pm

Corina, dar oare cum se face ca la noi sunt tufele de rubarbara gata de utilizat? Nu le-am facut poza, sunt ca in poza ta de anul trecut, chiar mai stufoase, si unele tulpini mai groase.
La noi e mai intarziat timpul totusi... m-am mirat si eu ieri cand am mers la buni dupa stevie si am vazut tufele.
Eu ieri am si facut compot, nu am rezistat sa nu rup cateva tulpini .


Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Dum 01 Mai 2011, 7:29 pm, editata de 1 ori (Motiv : completat)

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 01 Mai 2011, 9:07 pm

Ma-ti zapacit cu rubarba asta a voastra. Eu pana la voi nu am auzit de ea. Am dat cautare lu tataie Gogu si ce mi-a aratat (ma refer la planta ajunsa la maturitate cu seminte) cred ca este vorba de ceva care la noi creste ca balarie si pe care nu o foloseste nimeni. Daca aveti poze si cu planta cand are seminte va rog sa le puneti sa ma dumiresc si eu

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de teisoara Dum 01 Mai 2011, 9:13 pm

Symos jos cu palaria!
Acolo e treaba adevarata cu solarul ala.Sa va dea D-zeu sanatate sa va bucurati de roade.Ca meritati la cata munca de ocnas e .Eu sunt dupa 2 zile de munca la tara si poate azi mai mult ca niciodata am inteles ca nimic din munca taranului raman nu e platit si noi orasenii ingrosam buzunarul strainilor cu valuta grea Merci
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de diblaru maria Dum 01 Mai 2011, 10:04 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Am revenit si eu cu poze..:D....rosiile mele din solar ......da-ti click pe poze
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 01 Mai 2011, 10:10 pm

teisoara a scris:Eu sunt dupa 2 zile de munca la tara si poate azi mai mult ca niciodata am inteles ca nimic din munca taranului roman nu e platit si noi orasenii ingrosam buzunarul strainilor cu valuta grea Merci

Subscriu. Am simtit si eu ce inseamna munca in gradina. Pina anul asta, nu am pus altceva decit flori in ghivece. Anul asta m-a gasit vrednicia si m-am facut gradinar de weekend, cum se spunea citeva pagini mai in fatza. Dupa munca de ieri, am si astazi dureri de umeri si febra musculara.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de firicel Dum 01 Mai 2011, 10:23 pm

Subscriu la cele scrise de Teisoara!Si mai mult ,umplem si buzunarele celor care nu stiu cum se planteaza si intretin rosiile,de exemplu,dar cumpara de la producatori direct pe lucru de nimic si vand in piata,dublu sau chiar triplu fata de pretul de achizitie.Este vorba despre asa zisa "mafie a pietelor"unde bietul taran roman nu prea are loc sa-si vanda direct marfa sa la un pret bun.Si am vazut cazuri cand taranul producator a vrut sa-si vanda kg. de rosii cu 1,5 lei si mafiotul pietar i-a zis ca daca nu vinde la 2 lei ca si ei ,atunci sa-si ia marfa si sa plece ca de nu ii fac zile fripte.Si taranul nu a mai vandut nimic si l-au silit sa plece si sa le vanda lor marfa la 0.5-0.75 lei/kg.Aici ar trebui sa se lucreze,la speculanti nu la bietii producatori! zid zid Scuze de offtopic!
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de teisoara Dum 01 Mai 2011, 10:33 pm

Nu ma pot abtine!
daca am face noi asa o magie ca macar cat de putin sa boicotam acesti nenorociti care ne indoapa cu boli pe bani !Sa cautam care pe unde taranul roman si produsele lui am manca sigur ECO,si sanatos,si ,poate,pe si mai putini bani.Stiu ca e aproape imposibil ,sa mai stea ei ,frate,cu rosiile lor fara gust si cu capsunile lor lemnoase si cu varza lor la fel de verde si tare 2 ani,sa mai stea ei ,zic ,in supermarket iar noi sa cautam marul mai mic,nu la fel de lucios,para cea mai zemoasa toamna si nu, in mijlocul primaverii s.a.m.d
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 01 Mai 2011, 10:47 pm

Eu pot sa spun ca am inceput o lupta impotriva mafiei pietelor si supermarketurilor. Am avut grija sa imi pun din toamna toate cel necesare la congelator si in borcane, rosii am cumparat doar la Revelion si inca cite doua bucati cind am facut pizza, castraveti doar o data (si nu mi-a placut gustul) ardei si struguri, la fel. Ciuperci am cumparat doar daca scriau ca sint din Romania, mere am cumparat de la taranii cu livezi din zona, doar cu cartofii am ceva probleme, ca nu mai sint din cei romanesti pe piata. Bine, am cumparat kiwi, banane si portocale productie la mama lor, ca astea nu se fac la noi. Inca wink
Salata si ceapa verde maninc din februarie, de la o taranca cu solar in zona, deci stiu ce maninc. Trebuie sa mai recunosc ca atunci cind merg la piata, am grija ca vinzatorul sa nu fie prea "colorat". Nu sint rasista, dar nu il vad punind mina pe sapa si nu vreau sa incurajez bisnita.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de teisoara Dum 01 Mai 2011, 11:19 pm

si eu tot cam asa.Fructe si legume pe sezon,nu cumpar struguri la vremea asta,mere doar din piata,pun cat de mult se poate toamna din toate si mare parte din gradina de la tara,am crescut anul trecut pui si curcani pe care i-am pus in congelator ,am pastrat si pt,oua,cumpar de cate ori merg la tara lapte si branza de la o vecina si pe cat pot incerc sa fug de tot ce e de la supermarket Smile
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de firicel Dum 01 Mai 2011, 11:28 pm

Exact de bisnita din piata sunt eu foarte indarjita!ca stau unii si doar vaneaza cand vine un taran cu marfa lui si nu-l lasa sarcu' sa intre pe piata cu ea.Am vazut de foarte mult ori aceste aspecte care pe mine m-au indignat la maximum dar nu am ce sa fac de una singura.Eu pot sa va spun ca incurjez la greu productia autohtona deoarece rosii nu cumpar deloc pana nu apar ale noastre de solar,castraveti la fel iar acum ca au iesit ceapa verde ,salata si ridichiile de la solar,cumpar foarte multe.Zarzavaturi pentru iarna cumpar din piata si imi pun la congelator si prepar conserve in casa.Nu cumpara nici ardei gras pana nu iese al nostru,nici morcovi decat romanesti ca se cunosc ca sunt mai neuniformi si mai murdari.Cumpar mere romanesti cu coaj mai putin neteda dar din livezile noastre si in general preferam fructele autohtone in sezonul lor fiecare.Citrice ,kiwi,banane doar iarna.
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Lun 02 Mai 2011, 8:10 am

Hei , hei , hei ! O sa pocnesca inima de producator in mine de atata bucurie !Cunosc foarte bine toate aspectele care va deranjeaza fetelor , dar numai consumatorul e de vina . El intretine vanzarea comerciantilor si a speculantilor si mananca ''super'' sanatos . Daca ar gandi mai multa lume ca voi , n-as mai ajunge sa pierd timpul in piata , as vinde direct din solar . Am si eu cativa clienti care vin constant sa ia salata de pe brazda si celelalte verdeturi si am toata stima pentru ei .Insa la piata e greul . Comerciantii aduc multa marfa , se paleste , lasa la pret si ne obliga si pe noi sa vindem mai pe nimic pentru ca totul e perisabil si nu poti pastra si pentru a doua zi .Dar asta e ! Mai e mult pana cand cumparatorii vor intelege ca nu stiu de unde sa manance sanatos .

Maria e foarte frumos la tine in solar !Esti perseverenta si o sa ai roadele muncii tale pe masura .
Uca , nu stiu ce sa zic ! Eu stau pe malul Ramnicului si bate vantul constant aproape tot anul . Si reventul nu e chiar la adapost . Insa si doamna care mi l-a dat tot in iulie face gem si compot din el .
Silvia , reventul infloreste cam ca socul doar ca are inflorescentele mai alungite . Si din seminte am inteles ca se inmulteste mai greu . Al meu insa vad ca anul asta face pui . Poate la toamna ii despart si le explic unde stai tu , ca sa ai si tu un revent . hug
In alta ordine de idei , azi seman niste patrunjel si niste loboda rosie si in sfarsit pun la paharele semintele da castraveti pe care de aseara le-am inmuiat in lapte dulce , sa rasara repede .Asa ca spor la treaba si voua , fetelor ! dama


Ultima editare efectuata de catre corina corina in Lun 02 Mai 2011, 8:40 am, editata de 1 ori (Motiv : completare text)
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de claudiana Lun 02 Mai 2011, 4:30 pm

corina corina a scris:Hei , hei , hei ! O sa pocnesca inima de producator in mine de atata bucurie
Pai ai si de ce Cporina!!! Si daca ar proceda mai multa lume cum spun fetele pe aici tare bine ar fi si pt producatorii autohtoni si pt consumatori! Nici eu nu cumpar de la supermarket -am avantajul ca stau la curte (unii nu considera un avantaj sa stai la tara dar nu stiu ce pierd off topic )
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de valentinadof Lun 02 Mai 2011, 6:55 pm

oau ,in lapte dulce?nu stiam! Corina,dar de ce ai pus semintele in pahare?eu le-am pus direct in pamant afara,o fi bai?
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de claudiana Lun 02 Mai 2011, 8:40 pm

Nu stiu pe unde auzisem ca daca pui semintele de castraveti in lapte nu vor avea coaja amara. O fi adevarat?? Smile
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de CCristinaC Lun 02 Mai 2011, 9:17 pm

Haideti sa va arat si eu cum arata mazarea mea, simbata cind am fost la gradina:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Mar 03 Mai 2011, 2:28 pm

Buna , fetelor !
Valentina , am pus semintele de castraveti in lapte ca sa-si ia doza de calciu (le puteam inmuia si in apa , dar nu e asa de hranitoare ), sa se umfle si implicit sa rasara mai repede (pentru ca laptele e lipicios si face sa se tina pamantul de samanta ). Am semanat in paharele pentru ca piesa pt tractorasul meu va fi gata in doua zile si pana pregatim brazdele (arat , frezat si picurare ) pierd prea multe zile . In felul asta ei rasar , nu mi-i mai taie nici daunatorii , apoi plantez cu pamantul din pahare si recuperez timpul pierdut . In al doilea solar voi semana pe brazda ca sa fie productia esalonata .
Saptamana viitoare voi semana afara si daca noptile vor mai fi reci le voi pune un pet cu fundul taiat in cap si se vor simti ca in solar .
Claudiana , de efectul laptelui asupra cojii de castravete n-am auzit , dar nu prea cred . Castravetii se amarasc daca nu au apa destula si la timp , dar mai depinde si de soi . Eu pun in solar primavara un soi unguresc , mai albicios , iar toamna cornishon , cat mai verde inchis . Asa se cere la vanzare . Insa pentru mine am niste castraveti de la bunica , semilungi , un deliciu . Dar daca cresc un pic mai mari si i-am scapat sunt amari garantat . Insa tot sunt preferatii mei si pentru salata si pentru conserve .
Cristina , imi place cum arata mazarea ta . Eu anul asta nu am pus mazare pentru mine , dar incerc acum in mai un soi de arac . Cica se catara ca fasolea de pastai , dar sa vedem . Pentru vanzare nu pun , ca nu merge . La noi se manaca mai mult fasolea . Dar in Arges stiu ca e preferata mazarea . Si prietena mea (din poza cu solarul din paginile anterioare ) e din Pitesti si are-o vorba :''Eu daca n-am semanat mazare , parca n-am gradina !)
S-aveti spor in gradina , fetelor ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de claudiana Mier 04 Mai 2011, 10:44 am

Offff!!! Iarasi e frig sper ca legumele mele nu vor suferi prea mult. In solar sunt 11 grade si rosiile sunt pline de flori , vor fi oare consecinte ?? Sad
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de amoni Mier 04 Mai 2011, 10:54 am

Nu cred ca vor avea de suferit, din cite stiu eu rosiile rezista pina la 5 grade acum nu o veni iarna sa vina frigul cel mare, vor face fructele mai tirziu iar in perioada asta trebui udate mai rar. pupi

Sa ai spor pupi
amoni
amoni
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1486
Varsta : 44
Localizare : Pe luna
Data de inscriere : 16/09/2010

http://vmonicabijuhandmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de claudiana Mier 04 Mai 2011, 10:58 am

Multumesc amoni ! hug
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB