Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyIeri la 11:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyIeri la 8:18 am Scris de Dorulet

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:00 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyJoi 16 Mai 2024, 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

+37
diada
piciul
danniela
Michelle88
Greteledelweiss
onuca28
flori de camp
ancabanu
victoriacus
mnarcisa
rosita
canadianca50
Adela Ispas
lorexa1987
Clio_Ela
danae
lushca
mada93
angells
mickyta
leonutza69
clodi
andreeaX
aisha
ioana soare
Usagy
geany
Elena_Ralu
Camy
duchess
Eliana
tomari
Admina
ramomic
emilia
Tonsis
arime
41 participanți

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de flori de camp Mar 16 Oct 2012, 3:16 pm

Buna ziua,

Am trecut in revista cele 5 pagini ale acestui topic si nu pot sa nu constat ca majoritatea dintre voi sunteti "practicante" de tae-bo. Eu una n-am incercat acest gen de sport, insa anul trecut am fost vreo 2 luni la sala si faceam intr-o zi step-dance si o zi kangoo jump. Amandoua imi placeau foarte mult, insa kangoo era mult mai distractiv. Dar din lipsa de timp nu mai merg la sala, iar bicicleta o tin pe post de cuier.
In urma cu 2 luni am descoperit exercitiile lui Carmen Bruma si timp de 1 luna cat m-am tinut de ele a fost minunat. Dar de cand am plecat in concediu am renuntat si de cand m-am intors inca nu am reusit sa ma mai mobilizez sa le fac. Insa le recomand pentru ca sunt eficiente si nu dureaza decat jumatate de ora. La mine nu s-a pus neaparat problema de slabit, cat faptul ca avand o munca sedentara, am nevoie sa fac miscare.
Si un alt factor care ajuta este ceaiul verde, mai ales in combinatie cu iasomie sau ceai Oolong. wink
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de onuca28 Lun 17 Dec 2012, 2:58 pm

Eu merg la aerobic si incerc sa combin clase cardio cu cele statice. Sunt f importante si cele statice, gen yoga, pilates, modeleaza corpul f frumos. La cardio imi plac cele cu coregrafie, step, kangoo.
onuca28
onuca28
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 44
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/07/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Greteledelweiss Vin 30 Aug 2013, 8:26 am

Eu mi-am amenajat o mica sala de sport in ultimul dormitor ( am 4 camere wink ). Aici am o bicicleta combi, saltele, gantere, extensoare, saculeti cu nisip, benzi elastice, minge bobath, o masa de masaj si aparate pt masaj. Urmeaza sa o dotez cu oglinda, spalier si alte obiecte necesare kinetoterapiei.
Deoarece nu am timp sa merg la sala in oras ( e departe ) prefer sa lucrez acasa cu ajutorul muzicii si al catorva programe pe care le am pe calculator gen Belly dance, Tae Bo, Pillates, aerobic, Zumba, etc. Intotdeauna trebuiesc combinate elemente de respiro cu cele active sau cardio.
Si nu uitati sa faceti incalzirea urmata de streching care este extraordinar de benefic, insa nu trebuie exagerat cu el.
Fiti active mereu si miscati-va cat mai mult! kiss 
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Admina Vin 25 Mar 2016, 1:18 am

Mai faceti sport cu regularitate? Eu nu prea si vreau sa ma mobilizez, sa intru intr-un ritm. Aveti vreo metoda buna de a va tine de treaba sau tine de fiecare, de momentul cand incercati...
Am gasit un articol bun despre Yoga si cum ne poate ajuta practica zilnica. LINK E plin de lectii de viata, mai curand si cred ca se poate aplica pentru orice sport.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de aurishta Vin 25 Mar 2016, 10:55 am

Eu da! Mai am un pic si termin programul " Jillian Michaels's Body Revolution"!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Michelle88 Vin 25 Mar 2016, 11:48 am

Te rugam sa ne spui si noua daca a dat rezultatele asteptate. Smile
Michelle88
Michelle88
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 36
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de aurishta Vin 25 Mar 2016, 1:31 pm

Definit, da!
Eu sunt de multa vreme o adepta a programelor lui JM...mi se potrivesc foarte binel Depinde mult si de ce anume urmaresti la imbunatatirea conditiei fizice...in functie de asta stabilesti si strategia.
"JMBR" mi se pare un program excelent, poate fi facut si acasa, daca ai spatiul necesar (eu nu am, de aceea merg la gym)....este insotit si de un plan alimentar pentru cei ce doresc sa scada in greutate! Are doua sectiuni, una de cardio, cealalta de workout...pentru cine le face pe ambele, trebuie sa aiba sesiuni separate. Eu am facut workout-urile, programele de cardio doar din cand in cand sau trunchiat, pentru o "incalzire" mai buna....asta tine si de conditia mea fizica...am aproape 50 de ani si sunt , inca, in recuperare dupa o boala grea de acum (aproape) 4 ani, deci imi adaptez ritmul dupa acest criteriu.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Admina Vin 25 Mar 2016, 3:50 pm

Aurishta, cat ai slabit in kg? Banuiesc ca e vorba de tonifiere si asta nu implica mult slabit in greutate, dar de curiozitate.
Am incarcat-o si eu pe JM cu programele de Yoga. Tot asa le avea structurate, pe cardio si stretching. Mie cardio nu mi se potriveste, din pacate.
Urmeaza cineva un program regulat de sport (alergat, exercitii, Zumba, etc.) acasa, cu succes? Stiu ca Valentina facea Kangoo Jumps acasa si se tinea de el.
Apropo de Kangoo... mama mea merge cu vecina la o sala de sport unde topaie de 2-3 ori pe saptamana, de mama focului. Ele au 60, celelalte dudui 20-30, dar nu le-a oprit asta. Se simte foarte bine, nu mai are probleme cu articulatiile, s-a tonifiat zice si ii place mult.
De unde ma gandesc sa merg si eu pe undeva... dar bugetul e cam greu de mutat, nefiind loc de cheltuieli ne-necesare in ecuatia asta. zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de aurishta Sam 26 Mar 2016, 8:01 am

Admina a scris:Aurishta, cat ai slabit in kg? Banuiesc ca e vorba de tonifiere si asta nu implica mult slabit in greutate, dar de curiozitate.
:
Este greu de spus fiindca nu am monitorizat progresul per program. Eu am urmarit, intr-o prima etapa, sa imi recapat rezistenta la efort (asta am reusit), sa imi maresc mobilitatea (si asta am reusit) si, ca o consecinta, sa scad si in greutate (asta am reusit partial). Acum un an am reinceput sportul regulat, cu dieta a fost mai greu, abia de vreo luna m-am stabilizat si, pana acum, am slabit 10kg (posibil sa fie mai multe...asta era la ultima cantarire, acum vreo 4 luni, dar aspectul general spune altceva). O sa ma cantaresc azi, sa vedem sigur unde ma aflu! Ca o paranteza, am evitat cantarul fiindca am observat ca aducea un stres asupra mea si ma impiedica sa ma bucur cum se cuvine de sport, imi canaliza o parte dintre ganduri pe o pista nedorita. Asa, ma bucur la maxim de fiecare zi de sport, ador sa observ cum imi creste agilitatea, rezistenta si mobilitatea si ma simt extraordinar de bine!
Apropo de cardio, nici mie nu mi se potriveste Smile rareori fac un program complet fiindca nu-mi place! Prefer combo-urile lui Jillian si antrenamentele de forta facute in stil dinamic, exploziv, asa cum fac luptatorii!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de danniela Dum 27 Mar 2016, 8:50 am

Eu am slabit frumos cu Jillian. Doamne Aurista ce te mai ''uram'' cand zicea ca iti place si de mine nu se lega nici lipiti cu super glue rade rade rade rade
Apoi dintr-o data m-am apucat si cat am facut, mai mult de o luna a fost, am slabit super in talie si bust. Apoi m-am lasat. Mie imi trebuie impins de la spate. Dar la fel in ritmul meu de melc batran. Acum ma chinui sa merg la inot cred ca de 3 luni dar nu mai reusesc. Si la yoga la fel. Acasa fac cate 2-3 saptamani apoi ma ia lenea si dau vina pe timp.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de aurishta Dum 27 Mar 2016, 4:31 pm

danniela a scris:.... Aurista ce te mai ''uram'' cand zicea ca iti place si de mine nu se lega nici lipiti cu super glue rade rade rade rade
....
rade rade Hai ca m-am amuzat copios! rade rade
Dupa ce termin " Body Revolution" vreau sa "atac" un set de programe concepute de Greg Plitt....mi-au placut la maxim, par a fi foarte interesante si maniera in care el le explica este provocatoare! Oricum, eu sunt in permanenta challenger-ul Simonei....a apus vremea cand o "remorcam" eu la sala Shocked ...acum ma straduiesc s-o prind din urma dama Greu spre imposibil...ea are 18 ani, eu aproape 50 beat
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Greteledelweiss Dum 27 Mar 2016, 9:10 pm

Ma bucur pt voi, fetelor! Eu nu ma laud cu prea multe si asta ma intristeaza putin. Incerc sa ma mobilizez de la inceputul anului deoarece m-am ingrasat f tare pe fond de stres. Am o pofta de mancare nebuna, in special dulciuri. Nici cu sanatatea nu o duc prea bine, dar nu vreau sa ma mai plang. Asa ca in februarie-martie am facut o luna de pillates de vreo 2-3 ori pe sapt combinat cu inot la piscina. A fost super dpdv al tonifierii, ma simteam mai usoara, se reglase si digestia. Chestia naspa este ca am hernii de disc si nu pot sa lucrez toate exercitiile si mi-am accentuat durerile pe lombar si toracal, asa ca stau in cumpana daca sa mai continui sau nu. Inotul este super in schimb, si neurologul mi l-a recomandat, nu ca eu n-as fi stiut de el.
Ce m-a dat peste cap si m-a facut sa clachez urat, de am ajuns la 68 kg, este faptul ca Stef a fost foarte grav bolnav si am fost pe punctul de a-l pierde. Am avut un soc care m-a luat pe nepregatite si mai ales in seara cand asteptam sa ajunga sotul acasa din voiaj, deci o seara cu multe emotii. Acum Stefan e bine, slava Domnului, insa eu nu ma pot remonta. Parca eu nu mai sunt eu! Mi-am dat seama ca timpul este inamicul meu nr 1 si asta ma sperie. Dar vreau sa slabesc din nou, sa ma simt iar usoara si fericita, asa ca n-am sa renunt!
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Admina Lun 28 Mar 2016, 7:22 am

Fiore, suplimentul de crom picolinat ajuta la taierea poftei de dulce. Eu incerc sa scot cam tot zaharul din alimentatie si ajuta. Si inlocuiesc cu xylitol (care e natural), stevia sau agave.
Pentru depresie incearca Hyper-stress un supliment din plante. Nu da somnolenta si nici dependenta.
Ai grija de tine, pentru Stefan, dar mai ales pentru tine. Esti mai mult decat problema asta si poti sa fi puternica. hug Sportul cred ca te-ar ajuta mult la psihic, nu doar pentru slabit. Se elibereaza substante care relaxeaza si echilibreaza organismul (au, ce buna sunt la teorie... zid )

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de aurishta Lun 28 Mar 2016, 10:17 am

fiore6 a scris:..
Ce m-a dat peste cap si m-a facut sa clachez urat, de am ajuns la 68 kg, este faptul ca Stef a fost foarte grav bolnav si am fost pe punctul de a-l pierde. Am avut un soc care m-a luat pe nepregatite si mai ales in seara cand asteptam sa ajunga sotul acasa din voiaj, deci o seara cu multe emotii. Acum Stefan e bine, slava Domnului, insa eu nu ma pot remonta. Parca eu nu mai sunt eu! Mi-am dat seama ca timpul este inamicul meu nr 1 si asta ma sperie. Dar vreau sa slabesc din nou, sa ma simt iar usoara si fericita, asa ca n-am sa renunt!
love  love Ma bucur mult pentru Stefan fiindca este bine acum...cred ca este foarte greu pentru tine sa iti pastrezi moralul sus cand puiul tau sufera! Oricum, tu esti o mamica foarte curajoasa hug pupi
Daca reusesti sa implementezi sportul regulat, cu siguranta este un bun remediu contra depresiei...nu trebuie sa faci mult, stii teoria "caramizii zilnice"! Cu dulciurile...hmmm, este o problema dificila pentru multi! Chiar am ajuns sa cred ca zaharul da o dependenta asemanatoare cu cea data de cafeina. Eu le-am redus foarte mult, spre deloc, band in fiecare zi dimineata, uneori si in cursul zilei sau seara, suc proaspat de fructe si legume. Un timp am consumat si tarate de psyllium dimineata si am observat, in secundar, ca mi s-a redus foarte mult apetitul de dulce. N-as putea spune sigur ca are vreo legatura, eu doar  am observat efectul asupra mea! Poti incerca, n-are cum sa iti faca rau!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de danniela Lun 28 Mar 2016, 11:07 am

Fiore, tu stii foarte bine soarta puiului tau, si mai stii ca esti o puternica!!! Insa eu zic ca si sufleteste ai nevoie de ceva tratament. In sensul ca poti asculta o muzica, o meditatie, o rugaciune, ceva ce stii tu ca se pliaza. Multi spun ca meditatia este impotriva religiei, este total gresit, si calugarii mediteaza, numai ca nu spun. Pune muzica si lasa gandurile sa zboare, nu te judeca si nu le judeca. iti va prinde bine!! Organizeaza pentru tine ceva timp, cat crezi tu ca poti avea. si 3 minute e bine, esti doar tu cu tine!!!
Si eu ma ingras tot pe baza de stress. Acum mama e bolnava, rau de tot. Stau cu ochii in telefon zi de zi. Azi ieseau suncile afara din rochie, e bine ca am observat si constientizat. Am zis ca maine ma duc la yoga, urati-mi succes, macar sa vad cum e acolo....nu am fost niciodata la sala!!! Stiu doar salutul soarelui!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de aurishta Lun 28 Mar 2016, 12:02 pm

danniela a scris:... Am zis ca maine ma duc la yoga, urati-mi succes, macar sa vad cum e acolo....nu am fost niciodata la sala!!! Stiu doar salutul soarelui!!
Bine ca ai "nervi" pentru yoga wink ...eu sunt prea "agitata" Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de danniela Lun 28 Mar 2016, 1:02 pm

Pai am zis ca sunt o puturoasa de prima clasa. Poate asta o sa imi placa ca e ''tot pi loc, pi loc, pi loc...'' rade rade rade rade
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Admina Lun 28 Mar 2016, 9:02 pm

Bravo Daniela, in sfarsit altcineva in club cu yoga! cheers
Si cu meditatie! love La romani e inca subiect tabu, am avut discutii aprinse cu ai mei, aveau impresia ca sunt secta, cei care mediteaza... Dar am gasit multi romani, "sectari" ca mine. Daca am reusi toti sa ne linistim mintea macar 10 minute pe zi, am avea o viata mult mai calma, mai echilibrata. Dar nu ne dam voie sa ne odihnim mental, pentru ca sunt multe mentalitati vechi impamantenite.
Si yoga... ieri am facut o sedinta de incalzire, dintr-o provocare de o luna si ce bine mi-a prins. Am o durere de sold de ceva timp si mi-a luat-o cu mana. Daca topaiam cu fata sigur ma durea mai tare, ca am patit-o. Si la sala e mai bine, asa e!
Aurishta, e perfect cu tonifiere si rezistenta la efort. Asta ne trebuie, ne ajuta nu doar la muschi, articulatii, ci si la plamani, oxigenarea celulelor, inima, creier. Dar vine din interior motivatia la tine, chiar daca ai avut ceva probleme de sanatate, continui, pentru ca ai vointa.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de aurishta Lun 28 Mar 2016, 10:28 pm

Admina a scris:... Dar vine din interior motivatia la tine, chiar daca ai avut ceva probleme de sanatate, continui, pentru ca ai vointa.
...si ador sportul...imi place, ma face sa simt ca traiesc....daca nu fac sport, ma cotropeste batranetea si nu vreau! Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de danniela Mar 29 Mar 2016, 11:13 am

Eu de cand am descoperit meditatia, si nu o practic zilnic ci din cand in cand, mi-am schimbat viziunea total. Sunt multumita de sine, de cei din jur, nu mai vreau sa judec, incerc sa imi sterg programele din creier, ma raportez la mine, la ce am si daca imi mai trebuie. Nu fac competitie cu nimeni decat cu mine, pe mine vreau sa ma depasesc. Si culmea, imi merge mai bine. Pentru ca nu vad lucruri negative in ce se intampla, incerc sa vad partea aceea pozitiva din orice lucru rau. Iau totul ca pe o lectie. Si ma rog in fiecare seara ca tot timpul de cand sunt copil. Aprind candela cand imi aduc aminte. Deci nu are nici un efect negativ in partea religioasa. Totul e sa mentii un echilibru. Sa nu treci in extreme!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Gabica Mar 29 Mar 2016, 11:15 am

aurishta a scris:
...si ador sportul...imi place, ma face sa simt ca traiesc....daca nu fac sport, ma cotropeste batranetea si nu vreau! Smile

Eu continui cu aikido, facem de toate: pilates întinderi, cardio... îmi bate inima ca la puiul speriat!!!
La fiecare antrenament mai descopăr câte un muşchi adormit.
Aseară am venit foarte obosită, nu mai fusesem la sală o săptămână, articulaţia şoldului începuse să doară.
Obosesc repede, încerc că ţin pasul cu cei din sală, dar mă epuizează. A doua zi însă am un tonus fantastic, sunt calmă, relaxată...
M-am întâlnit cu 2 foste colege de liceu, una merge regulat la dansuri latino, cealaltă face jumba. Le place.
Cred că după ce îşi găseşte fiecare sursa de a se simţi bine, continuă.
Mie de exemplu la aerobic nu-mi place. Am fost, nu e de mine. Nici să trag de fiare nu mă văd.

Bătrâneţea! O filă în album.... o accept şi atât, nu mă vait, nu încerc să mă vopsesc să-mi ascund ridurile....
Părul oricum cade, e mai moale, metabolismul încetineşte.
Cred că sportul este medicamentul meu.

Danniela ne-am ciocnit.
Nici partea cu meditaţia nu prea-mi iese. Mai scrie, te rog.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de danniela Mar 29 Mar 2016, 1:09 pm

Cred ca si meditatia este la fel ca restul, fie se pliaza fie nu. Deci nu tre sa fii suparata ca nu iti iese. Cand meditezi, fie daca o faci pentru 3 minute doar e asa: lasi gandurile sa treaca ca un val in fata ochilor, nu le judeci, nu le opresti, doar le vezi, realizezi ca sunt si le lasi sa se duca! Nu e musai sa stai in lotus position, stai cum vrei. nu e musai sa inchizi ochii sau sa asculti muzica. Fiecare vede meditatia in felul sau. Cand te rogi, nu te fura gandurile??? Eu citeam un acatist de nu mai stiu cate pagini, primul paragraf il stiam pe de rost, restul nici nu stiam ce scrie pentru ca gandurile mele erau departe, citeam mecanic. Apoi am zis ca rugaciunea mea consta in altceva: Doamne iti multumesc pentru tot ce mi-ai dat! Te rog da-mi minte si puterea de a intelege lucrurile si de acum incolo! Amin!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Admina Vin 01 Apr 2016, 6:30 am

Frumos Daniela, ai povestit tare frumos de meditatie. Asa si la mine, nu e zilnic, cel putin nu organizat. Am inceput sa practic meditatia in timpul activitatilor zilnice, daca ma plimb, daca spal vasele sau ascult o melodie calma, cand conduc (ceea ce e nou pentru mine). Meditatia e exact cand ne linistim mintea, nu cand cerem ceva, multumim pentru ceva, ci cand doar suntem, observam ceea ce este si lasam lucrurile sa fie. Pot sa am un moment de claritate in gandire chiar si cand urla copiii, mai rar, dar se intampla. rade
Am reusit sa-mi scrantesc articulatia si deja m-am lasat pe tanjeala; combinat si cu o stare proasta de sanatate, de cateva zile...
Daniela, tu cum te impaci cu articulatiile de la maini, cand faci yoga?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Gabica Vin 01 Apr 2016, 11:12 am

Admina, pot să-ţi răspund eu referitor la articulaţii?
V-am zis că eu m-am apucat de aikido dn cauza ridigităţii aticulaţiilor.
La fiecare antrenament forţez puţin câte puţin.
Într-o zi, mergeam foarte repede, venea o maşină din faţă, aleea îngustă, am urcat pe o bordură, dar am alunecat. Am crezut că mi-am rupt articulaţia gleznei, ei bine nu am avut nimic.
Nu încetam să mă minunez de câtă elasticitate am căpătat.
Da! Lucrate zilnic articulaţiile îşi recapătă funcţiile.
Unele exerciţii nu le puteam face, de exemplu rostogoliri pe partea stângă, fără să mă sprijin în mâini, sau căderile. Încet cu ajutorul colegilor am învins această teamă. A fost greu la început. Am început cu vizualizarea: închideam ochii şi "mă vedeam" rostogolindu-mă.
Până la urmă am reuşit.

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de danniela Vin 01 Apr 2016, 2:05 pm

Multumesc Gabica!! Admina, nu m-am apucat, ma imping sa merg dar parca e un facut sa nu pot. Saptamana asta am muncit ca negru pe plantatie, 7-8 dimineata pana la 7-8 seara.
A murit seful-mos si sunt multe de care trebuie sa ne ocupam, pana nu trec de hopul asta doar visez!!!
Dupa ce incep sigur o sa va povestesc din experienta mea!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 4 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB