Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Inghetate, preparate acasa EmptyIeri la 11:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Inghetate, preparate acasa EmptyIeri la 8:18 am Scris de Dorulet

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Inghetate, preparate acasa EmptyVin 17 Mai 2024, 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Inghetate, preparate acasa EmptyVin 17 Mai 2024, 12:00 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Inghetate, preparate acasa EmptyJoi 16 Mai 2024, 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Inghetate, preparate acasa EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Inghetate, preparate acasa EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Inghetate, preparate acasa EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Inghetate, preparate acasa EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Inghetate, preparate acasa EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Inghetate, preparate acasa EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Inghetate, preparate acasa EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Inghetate, preparate acasa EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Inghetate, preparate acasa EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Inghetate, preparate acasa EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Inghetate, preparate acasa EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Inghetate, preparate acasa EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Inghetate, preparate acasa EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Inghetate, preparate acasa EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Inghetate, preparate acasa EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Inghetate, preparate acasa

+20
vyky2010
MihaelaT
arielas
diada
margot
Gabiuta
Uca
kmn
ghita
aisha
denis21
Admina
Angelica18
AlinaJ.Bijoux
RamonaM
SilviaDumitrescu
irish05
cretu_veronica22
ivanoiuadela9
luminita_khader
24 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de luminita_khader Lun 28 Iun 2010, 8:23 am

Inghetata pe bat din crema de portocale

Ingrediente

* 1 ¼ cesti de smantana
* ½ ceasca de lapte condensat indulcit
* ½ ceasca de concentrat de portocale, dizolvat.


Instructiune de preparare

1. Puneti smantana intr-un blender, impreuna cu laptele condensat indulcit si cu concentratul de portocale si amestecati. Impartitit in aproape 6 cescute si puneti in centru un betigas de lemn.
2. Congelati cel putin 8 ore.
Pentru a scoate inghetata, turnati apa fierbinte pe exteriorul paharului de plastic, timp de cateva secunde.
Inghetata pe bat din crema de portocale va fi gata in 5 minute de preparare si 8 ore de congelare. Vor iesi in jur de 5-7 portii, in functie de cum dozati crema.

Inghetata pe bat din banane si ciocolata

Aceste inghetate nu sunt doar delicioase, cremoasa si placute, dar cand ai niste banane deja foarte coapte prin casa si nu vreti sa pierdeti timpul cu alte preparate si nu doriti sa se strice, aceasta este o metoda foarte buna si simpla de a le folosi.

Ingrediente

* 60 g ciocolata neagra
* ½ ceasca cu apa
* ¼ lapte condensat dulce
* ¼ ceasca zahar brun
* 1 banana coapta.


Instructiuni de preparare

1. Intr-un recipient pentru cuptorul cu microunde amestecati laptele condensat dulce si apa, adaugati ciocolata neagra si fierbeti timp de 1 minut. Amestecati pentru a se omogeniza. Daca ciocolata nu s-a topit complet tineti pe foc in intervale de 10 secunde, pana se topeste de tot, amestecand bine.
2. Intr-un blender, turnati amestecul de ciocolata, zaharul brun si banana, amestecand bine, pana se obtine o pasta. Impartiti amestecul in pahare de plastic. Puneti betisoare de lemn in centrul paharelor si congelati cel putin 8 ore.

Inghetata pe bat cu piersici si zahar brun

O combinatie mult mai buna decat fiecare ingredient in parte o reprezinta piersicile, zaharul brun si smantana. Rezultatul este o inghetata pe bat racoritoare si delicioasa.

Ingrediente

* 1 conserva de piersici in sirop dietetic
* ½ ceasca smantana
* ¼ ceasca zahar brun
* ¼ lingurita extract de migdale


Instructiuni de preparare

1. Puneti piersicile cu sirop, smantana, zaharul brun si extractul de migdale intr-un blender si pasati pana obtine o pasta omogena.
2.Impartiti amestecul in portii egale, in pahare de plastic. Puneti betisoare de lemn in centrul paharelor, congelati minim 8 ore si serviti la umbra.
In 5 minute va puteti pregati singuri si nu cu mult efort un desert racoros, minunat pentru copii, dar si pentru adultii care adora inghetata.
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Lun 28 Iun 2010, 8:42 am

mmmaaammmmaaa mi a lasat gura apa flower o sa incerc si euuuuuu .
multumesc
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de luminita_khader Mier 30 Iun 2010, 8:22 am

Inghetata de ciocolata I

Ingrediente:
8 galbenusuri, 250 de grame de zahar, un litru de lapte integral, o lingurita de zahar vanilat, 250 de grame de smantana, 125 grame de ciocolata cu lapte si o lingura de cacao.
Preparare:
Pune laptele pe foc si lasa-l sa se incinga bine. Adauga zaharul vanilat. Da-l deoparte si lasa-l sa se racoreasca bine de tot.
Bate cele opt galbenusuri cu zaharul pana cand se topeste complet. Adauga cacao si amesteca usor. Foloseste un vas care se poate pune pe foc.
Adauga laptele peste oua si amesteca bine, apoi pune pe foc, la flacara mica, si amesteca pana cand crema incepe sa se ingroase. Este gata cand compozitia imbraca lingura cu un strat subtire de crema. Da deoparte.
Topeste ciocolata si adauga-o in compozitie.
Bate smantana bine cu mixerul, rastoarn-o in compozitie si amesteca totul foarte bine.
Pune vasul la congelator asa cum este. Compozitia trebuie amestecata din cand in cand, pentru a evita formarea acelor de gheata.
Pune inghetata in forme (de chec, in pahare de plastic sau in tavite), si las-o sa inghete intre patru si cinci ore.
poti adauga in inghetata bucatele de ciocolata, alune pisate, fulgi de cereale sau fructe uscate maruntite foarte fin.

Inghetata de ciocolata II

Ingrediente:
100 de grame de ciocolata cu continut mare de cacaco, doua linguri de cacao, 50 de grame de unt, 100 de grame de zahar si trei oua, 300 de grame de smantana.
Preparare:
Pune ciocolata, cacaoa, untul impreuna cu sase linguri de apa la foc mic, pana se omogenizeaza, dar fara sa clocoteasca.
Bate albusurile spuma cu zaharul, adaugat treptat, apoi adauga si galbenusurile.
Amesteca cele doua compozitii, dar dupa cea cu ciocolata este bine racorita.
Adauga 300 de grame de smantana.
Rastoarna compozitia in vase si da-o la congelator pentru 5-6 ore.

Inghetata de vanilie cu stafide

Ingrediente:
6 oua, 250 de grame de zahar, un litru de lapte integral, semintele de la o pastaie de vanilie, 250 de grame de smantana, 100 de grame de stafide.
Preparare:
Pune laptele pe foc, impreuna cu semintele de vanilie si lasa-l sa se incinga bine. Da-l deoparte si lasa-l sa se racoreasca acoperit, pana cand poti baga degetul.
Bate cele sase oua impreuna cu zaharul pana cand acesta s-a topit complet. Foloseste un vas care se poate pune pe foc.
Cand laptele este racorit pune-l peste oua si amesteca bine. Pune totul la foc mic si amesteca incet pana cand crema incepe sa se ingroase. Este gata cand compozitia imbraca lingura cu un strat subtire de crema. Da deoprate.
Bate smantana bine cu mixerul, ca sa se aereze. Cand crema de vanilie este racita adauga smantana si amesteca totul.
Pune vasul la congelator asa cum este. Compozitia trebuie amestecata energic de trei ori, la interval de o ora, pentru a impiedica formarea cristalelor de gheata. La ultima repriza adauga stafidele.
Cu o lingura pune inghetata intr-o forma de chec, niveleaza, si las-o sa inghete intre patru si cinci ore, inainte de a te delecta.
poti servi inghetata impreuna cu sirop de ciocolata sau sirop de visine, poti pune esenta de rom, in loc de vanilie, nuci sau alune pisate.

Inghetata cu fructe

Ingrediente:
300 de grame de fructe, 8 galbenusuri, 450 de grame de zahar, o jumatate de litru de lapte integral, 300 de grame de smantana.
Preparare:
Spala si scurge foarte bine fructele de apa. Pune-le intr-un blender impreuna cu cateva linguri de lapte si omogenizeaza bine. Rastoara piureul de fructe intr-un vas, adauga 200 de grame de zahar si pune pe foc. Fierbe amestecul la foc mic, circa 30 de minute. Da deoparte si lasa sa se raceasca bine.
Separat, pune laptele pe foc si lasa-l sa se incalzeaza putin. Bate cele opt galbenusuri cu zaharul ramas pana cand acesta s-a topit complet, intr-un vas care se poate pune pe foc. Adauga laptele cald peste oua si amesteca bine. Pune totul la foc mic si amesteca incet pana cand crema incepe sa se ingroase.
Bate smantana bine cu mixerul, folosind un tel (nu mixerul, pentru ca sar stropi), amesteca bine pasta de fructe, crema de oua si smantana. Pune vasul la congelator asa cum este. Compozitia trebuie amestecata energic de cateva ori, la interval de o ora, pentru a impiedica formarea cristalelor de gheata. Pune inghetata intr-o forma de chec, niveleaza, si las-o sa inghete bine, patru-cinci ore.

sursa: eva.ro
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de cretu_veronica22 Sam 10 Iul 2010, 10:18 am

Inghetata ''VIENETTA''

- 500 ml frisca vegetala
- 400g ml de lapte condensat(cred ca a fost putin mai mult)
- 1 plic zahar pudra cu aroma de vanilie
- 200 g ciocolata

Nu am avut lapte condensat asa ca am pus la fiert 1 l lapte cu 600 g zahar .Trebuia fiert cam 2 ore.Eu cred ca l-am fiert mai putin.A ramas mai deschis la culoare si mai lichid.Dupa ce s-a racit l-am amestecat cu frisca batuta si zaharul vanilinat.
Am taiat in hartie de copt bucati egale cu caserola in care am pus inghetata, am intins un strat de ciocolata si le-am lasat sa se intareasca ciocolata.
Se pune folie alimentara in caserola si incepem sa punem un rand de crema, unul de ciocolata , apoi se da la congelator.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cretu_veronica22
cretu_veronica22
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 62
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de irish05 Sam 10 Iul 2010, 4:51 pm

vaaaaaaaaaaaaaaai, ce inghetata!

esti o banateanca ce nu se dezminte! felicitari ! kiss
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 10 Iul 2010, 5:42 pm

veronica nu vrei sa fiu fata ta?

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de cretu_veronica22 Mar 13 Iul 2010, 10:41 am

Silvia,poti sa fii sora mea mai mica.Eu chiar am avut o sora mai mica cu 2 ani ca mine.Acum nu mai e printtre noi.
cretu_veronica22
cretu_veronica22
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 62
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de luminita_khader Joi 19 Mai 2011, 8:12 pm

Cupe cu inghetata si popcorn
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ingrediente:
60 g popcorn
8 cupe de inghetata de caramel si vanilie
25 g caramele moi
8 linguri sos de caramel
150 ml frisca, usor batuta
Mod de preparare:
In 4 cupe de desert, asaza alternativ straturi de popcorn, inghetata si caramele (eventual putin topite inainte, la bain marie).
Stropeste cu sos caramel, apoi toarna cu lingura frisca.
Termina cu un strat de popcorn.
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de RamonaM Joi 02 Iun 2011, 5:18 pm

A incercat cineva sa faca retetele puse de <Luminita? Eu caut o reteta cat de cat fara E-uri, sa o fac in casa. Ma ingrozesc cand vad cate chimicale sunt bagate in inghetata de la magazin si refuz sa mai cumpar asa ceva...dar totusi imi este pofta de inghetata.

Am avut ceva incercari in trecut dar nu am fost multumita. Are cineva o reteta incercata si de care este multumita....sa fe fara frisca lichida din magazin, eventual smantana.

Luminita a postat niste retete faine dar vrau sa stiu daca au fost si incercate sa nu irosesc bani si timp aiurea.
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Vin 03 Iun 2011, 8:40 pm

Am gasit aseara o reteta simpla si buna de ingetata. Azi am incercat-o si eu dar, am facut doar jumatate din cantitate. Tocmai am gustat din ea si e tare buna. Asa ca va las reteta poate o incercati si voi!!! foame

Inghetata cu cacao

Ingrediente:
- zahar 150g
- doua linguri cu faina
- doua linguri de cacao
- apa 250ml
- patru oua
- patru linguri de zaha

Modul de preparare:
Se amesteca cele 150g de zahar, faina, cacao si apa la foc mic pana se face ca o ciulama, apoi se pune la rece. Intre timp se bat spuma albusurile de la patru oua cu patru linguri de zahar, Amestecati cele patru galbenusuri ramase in compozitia cu cacao, apoi adaugati albusurile si se incorporeaza usor. Puneti inghetata la rece in castronase sau pahare si lasati-o cateva ore in congelator.
Pofta buna!!! dama
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 03 Iun 2011, 9:38 pm

Ramona,poti inlocui frisca lichida cu smantana dulce si e naturala.Eventual mai adaugi putin zahar.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de Admina Sam 04 Iun 2011, 7:49 am

Ramona, cauta de la Milli sau Dorna:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Amandoua au doar smantana din lapte de vaca si caragenan. Ultimul e un E, din pacate, dar e unul singur, fata de frisca Hulala, Meggle si nu mai zic cea la plic... shot
Si iese foarte buna frisca din ele, merge de minune la torturi si creme.
Ca sa iasa inchetata, trebuie scoasa din timp in timp si amestecat in ea. Si cauta retete simple, cu putine ingrediente, fara lapte sau lichide, ca iese cu cristale. Sau cautati un aparat de inghetata, daca sunteti mari amatori. Diada, stie de ce. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de denis21 Mar 28 Iun 2011, 11:03 am

Spuma de capsuni

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


- este ornata cu zmeura si menta


denis21
denis21
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 943
Varsta : 54
Localizare : Roman
Data de inscriere : 28/06/2010

http://denis-blue-eyes.blogspot.com

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de aisha Mar 28 Iun 2011, 12:18 pm

Eu am incercat din cele postate de luminita INGHETATA DE CIOCOLATA II, dar i-am adus unele modificari legate de modul de preparare, pt ca cel descris initial face inghetata cam tare (nu cu ace, dar cam tare, se taie greu din caserola).

Modificarile sunt: am batut smantana separat, pana isi modifica volumul si se face mai pufoasa. Smantana o amestec cu galbenusurile si mixtura de ciocolata & cacao racita. Acestea toate se pun peste albusurile batute spuma & zaharul (facut farin) si se amesteca cat mai usor, ca sa ramana cat mai aerata.
Dupa ce am turnat in caserole, am adaugat pe deasupra si niste alune de padure macinate mai mare.

Iese foarte buna. va pot spune ca sotul meu, care este mare amator de inghetata - a se citi ca a mancat multa la viata lui Smile - a decretat ca e delicioasa.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de ghita Lun 11 Iul 2011, 9:21 pm

AlinaJ.Bijoux a scris:Am gasit aseara o reteta simpla si buna de ingetata. Azi am incercat-o si eu dar, am facut doar jumatate din cantitate. Tocmai am gustat din ea si e tare buna. Asa ca va las reteta poate o incercati si voi!!! foame

Inghetata cu cacao

Ingrediente:
- zahar 150g
- doua linguri cu faina
- doua linguri de cacao
- apa 250ml
- patru oua
- patru linguri de zaha

Modul de preparare:
Se amesteca cele 150g de zahar, faina, cacao si apa la foc mic pana se face ca o ciulama, apoi se pune la rece. Intre timp se bat spuma albusurile de la patru oua cu patru linguri de zahar, Amestecati cele patru galbenusuri ramase in compozitia cu cacao, apoi adaugati albusurile si se incorporeaza usor. Puneti inghetata la rece in castronase sau pahare si lasati-o cateva ore in congelator.
Pofta buna!!! dama
Am incercat si eu reteta. Iese foarte buna, numai ca pentru gustul meu a fost cam dulce.
ghita
ghita
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 54
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de kmn Lun 11 Iul 2011, 10:05 pm

ouale se pun asa, crude?
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de ghita Lun 11 Iul 2011, 10:10 pm

Da. Ca la orice prajitura.
ghita
ghita
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 54
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Lun 11 Iul 2011, 10:15 pm

Si daca vrei sa iasa mai buna pui lapte in loc de apa!!! foame
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de ghita Lun 11 Iul 2011, 10:19 pm

Eu cu lapte am facut-o.
ghita
ghita
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 54
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de Uca Mar 12 Iul 2011, 11:00 am

Nu se poate spune ca e inghetata ce fac eu dar o mananc ca pe o inghetata.
Fac spuma din fructe, o pun in forme si o dau la congelator.
Se intareste si ingheata. Imi place cum iese, pana acum am facut din capsuni, coacaze si zmeura.
Initial am zis ca nu imi va placea si n-o sa iasa, dar spre surprinderea mea, e mai gustoasa asa mai rece.
De mai bine de o luna, in fiecare seara mananc cate o cupa. In curand voi ajunge sa ma plang pe la "haideti sa slabim..." . rade

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de Gabiuta Mar 12 Iul 2011, 12:03 pm

Stiti masinile de inghetata?Se pare ca sunt foarte bune.Voi cam ce parere aveti?
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de margot Mier 13 Iul 2011, 9:22 am

Mi-am cumparat o astfel de masina de curand. Pui amestecul in ea, o pornesti si peste aprox. 40 minute ai inghetata... aproape inghetata: rece dar totusi moale... urmeaza datul la congelator. Vasul masinii, in care se va prepara inghetata trebuie sa stea minimum 8 ore la congelator.
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de diada Mier 13 Iul 2011, 11:51 pm

Eu am, sunt foarte multumita, recomand! Eu stiam ca trebuie sa stea 24de ore la congelator, al meu are dejalocullui si dupa ce ilspal il bag la rece pentru ca nu se stie niciodata cand avem pofta si ingrediente!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de arielas Joi 14 Iul 2011, 7:39 am

Diada, da-mi te rog si mie o reteta pentru masina de inghetata, ca eu nu am nici una favorita si n-am mai facut din cauza asta (ca n-am reteta). Multumesc anticipat! kiss
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de margot Joi 14 Iul 2011, 8:33 am

Arielas, reteta mea preferata - si a familiei - e simpla (cred ca de-asta-i preferata): vreo 750 gr smantana, 1/2 borcan de dulceata cu tot cu fructe si.. la masina! Daca am timp bat smantana pana devine frisca, ii adaug zahar si fructe proaspete, sau ii adaug dulceata cu tot cu fructe... sau bucatele de ciocolata... la fel ca Diada, vasului de la masina de inghetata i-am facut loc in congelator ca sa fie gata pregatit!
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Inghetate, preparate acasa Empty Re: Inghetate, preparate acasa

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB