Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyIeri la 11:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyIeri la 8:18 am Scris de Dorulet

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:00 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyJoi 16 Mai 2024, 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Organizarea casei -2 - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Organizarea casei -2

+21
danniela
myky7robc
piciul
Admina
AlinaJ.Bijoux
michelinebeaulieu
ema
cris69
geany
diada
valentinadof
fiordaliso
ioana soare
Floren
Uca
greieras
Gabica
alice07
CCristinaC
aurishta
GabitzaMami
25 participanți

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 7 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Sam 10 Sept 2016, 6:50 pm

Mie nu mi-a mers cu servetelul de culori, a tinut el ceva, dar tot a iesit albastru in tricoul fetei si cu OxiClean nu a iesit, desi l-am pus imediat. Pe umeras pun, dar tot ies putin botite, daca nu pun balsam de rufe. Cred ca depinde de duritatea apei.
Daniela, de ce or pune astia atatea bai, nu stiu? Adica noi avem baia si camera, in afara de camera fetei si cea de oaspeti, care au o baie comuna (Jack&Jill se numesc). Cred ca o baie completa pentru noi si una pentru copii era de ajuns, in rest un wc de serviciu. In Romania aveam doar una si era cam bataie pe ea, dar ne descurcam, de obicei. Aici stau parintii cu adolescenti in case mari, ca ii dau unuia sau ii lasa sa imparta subsolul, cand sunt mai mari. Deci nu stau intr-o camera, iau un etaj si uneori are si intrare separata. Asa as vrea eu, cum au socrii, subsolul are intrare separata si o mini bucatarie cu bar, o baie cu dus, deci ai mei ar putea sa stea separat.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 7 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Dum 11 Sept 2016, 9:11 am

Nu stiu sincer de ce fac atatea bai....de fapt explicatii au, pentru intimitatea fiecaruia. De exemplu fii-mea intra in baie la noi doar daca zice '' ma lasi sa te controlezi sa vad ce ti-ai mai luat?''. In general se refera la machiajuri, creme, bijuterii. Cel mic e calare pe baia noastra. Noi nu stam in dormitoare decat cand dormim, in rest in sufragerie, pe terasa-balcon, ca e un patrat enorm cu leagan, canapea, fotolii, gratar si flori, in dinigroom sau in bucatarie. Un dormitor l-am facut ''birou'', adica toate monitoarele, calculatoarele, si alte electronice ale omului si copilului sunt acolo. Deh, electronisti din familie. Fecior are si cartile pe acolo si isi mai face temele. Deci 3 bai sunt nefolosite, o folosim pe cea de pe hol si a mea atat. Si eu cred ca 2 sau hai 3 ar fi suficiente. De obicei modelele de case sunt aduse din India, Arabia, Anglia, Canada sau America, cam pe unde umbla constructorii rade rade rade rade
Am stat o data intr-un apartament in care balconul era doar pentru design, ca asa a vazut patronul in India zid zid zid zid Daca puneam uscatorul de rufe in balcon, eu stateam in sufragerie sa intind rufe ca nu mai incapeam si eu!!!! Si aici spatiile sunt moarte, neutile, aduna praf si paianjeni. Si te costa sa le intretii.
Acuma sa nu va imaginati ca in toata Kenya sau Africa e asa, asta e zona unde sunt cei instariti, cei de clasa medie stau in apartamente mici ca cele din Romania de pe timpuri iar cei saraci rau inca mai stau in ceva gen colibe. Si nici sa aveti impresia ca mint....doamne fereste, ce motive as avea!!!! Lumea e diversa cu ciudateniile lor.
Admina eu le scutur bine de tot cand le pun pe umerase, ca am renuntat la balsam de rufe. Dar ale mele is subtiri toate. Si la mine e apa dura si sarata ca stau pe bloc de corali. Ghiuveta dupa 2 zile de folosit tre sa pui ceva puternic cu clor sa o cureti ca se depune stratul calcaros. Tot din cauza aerului foarte sarat imi oxideaza toate robinetele si bateriile de prin casa, fac puncte ca si cum s-ar umfla, sunt si calitate proasta.....asta e. Dar dupa 2 ani iar ma mut....am ucis rumanul cu mutatul!!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 7 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de diada Dum 11 Sept 2016, 9:26 am

Ma scuteste de foarte mult timp la calcat, pai stateam si 2-3 ore sa calc sambata. Multumesc!!!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 7 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Mier 14 Sept 2016, 7:23 pm

Nu  va pare rau de bani, sa-i dati pe chirie? E mai simplu, ce-i drept ca si creditele astea iti mananca zilele si schimbarea casei cere bani (taxa pe proprietate, de incheiere a vanzarii, agent imobiliar, etc.). Dar parte din bani se aduna, si o sa detina omul candva, la pensie, o casa. De aia si vreau sa ne mutam la mai mic, sa o platim mai repede si sa nu mai avem datorii. Cine stie, la batranete nu ne mai arde de credite, chirii, rate si e bine sa fie locul nostru.
Dar parca uneori e mai bine cu rate. Am facut un calcul... statul American ia in 30 de ani, jumatate din valoaea casei (actuala), in taxe de proprietate. Normal e asa?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 7 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de LRodica Mier 14 Sept 2016, 9:09 pm

Admina, taxe de proprietate in America inseamna impozitul pe cladiri si/sau teren.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 7 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Vin 16 Sept 2016, 5:55 pm

Chiria este in pachetul salarial, si nu pot cere banii in loc de chirie. Asa ca ma incadrez in ce imi da ei, normal ca mai apas si eu ca e chiria mare, ca cer astia mult, ca e securitatea buna, ca sa nu ma limitez la ceva care sa nu imi placa. Daca ar fi fost sa dau banii pe chirie din salariu, sigur m-as fi reorientat si cred ca deja aveam casa mea. Dar asa....las compania sa plateasca. Ei au interesul lor si eu tre sa joc cumva la mijloc.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 7 Empty Curățenie în dulap

Mesaj Scris de alesianicolau Dum 14 Apr 2024, 10:15 pm

Am terminat curățenia în șifonier:
Hainele de vara
Haine de iarna
Le am sortat pe toate
Mai am cu pantofii, poșete:
Genți,curele, rochițe, bluzițe,oricum mâine sunt acasa și sper sa le aranjez pe toate.ce dau,ce modific,și ce păstrez.va îmbrățișez cu drag!
Am terminat pe ziua de astăzi!
O parte mare din hainele de iarna,sunt împărțite în 3categorii:
- haine la care renunțăm;
-haine pe care le Duc la modificat;
- bluziță, tricouri Etc care rămâne;
Va îmbrățișez cu drag
alesianicolau
alesianicolau
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 29
Localizare : România
Data de inscriere : 14/04/2024

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 7 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB