Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


puloverele mele si alte creatii tricotate

+43
Noemi
marlen372001
bubu85
SilviaDumitrescu
Armeana
Felicia2
irina.c.
DANIELA.I
teisoara
Dionisia
Ana Maria
arttemys
Lia33
Giobsy
ariana
arime
aisha
dana_mi16
madalinutzaa
adar
Eva
mihatm80
ioana soare
julix_2007
viorica
geany
dariaoana
irish05
roxx
irisa
paula
cleo
juliana
Camy
julia
tomari
Admina
MihaelaT
duchess
Ania
irinaindira
diada
cris69
47 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de viorica Vin 20 Feb 2009, 10:14 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] kiss
viorica
viorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 144
Varsta : 67
Localizare : constanta
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de irish05 Vin 20 Feb 2009, 10:15 am

irish05 a scris:tric prima mea caciula . am 122 ochi, firul este subtirel, si nu stiu cum sa scad pt 'varf'. caciula este simpla, cu margine intoarsa
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de viorica Vin 20 Feb 2009, 10:19 am

Am postat un pulovar care si-l doreste fata mea.
viorica
viorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 144
Varsta : 67
Localizare : constanta
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de cleo Vin 20 Feb 2009, 11:41 am

irish05 a scris:
irish05 a scris:tric prima mea caciula . am 122 ochi, firul este subtirel, si nu stiu cum sa scad pt 'varf'. caciula este simpla, cu margine intoarsa

la caciuli (vezi modele la creatii pt cupii, caciulite, am tot pus ce am facut pt fifitsa mea), in varf, io am scazut asha: la 6 ochiuri, doar pe fatsa, pe dos am lucrat normal. Am pastrat ochiul care ramane deasupra...asha, ca o coloana. ashadar prima data vor fi 6 ochiuri intre coloanele (ochiurile scazatoare), al 3 lea rand 5, al 5 lea 4, si asha mai departe si cand ramai numai cu ochiurile scazatoare, tragi firul prin toate si strangi.


ploverul dat de Viorica e deosebit de frumos!! io l-ash face asha:
Ai partile:
-spate
-2 x fatsa
-2x maneci

Spate: faci o proba, masori, calculezi, vezi cate ochiuri pui, pui insa cam 20 ochiuri in plus, ca o sa scazi putin ca sa dea forma aia usor evazata jos.
4 randuri: punct lenes (numai pe fatsa)
-1 pe fatsa, 1 pe dos - cred ca 10 randuri
Apoi e o mica nebunie acolo, ca nu o pricep, trece totul pe fatsa/dos, dar, incrucisheaza , ceva de genul:
-2 dos, apoi scaderea fantastica care da forma evazata, si anume scazi acoperind cu ochiurile de pe fatsa, spre stanga, apoi treci ochiul prin urmatorul, sa iasa din 3 => 1 ochi (din fatsa dos fatsa ), dos, inmultit dar nu prin jeteu, ci de mai jos cu un rand, 1 ochi pe fatsa .
Pe dos respecti forma, o sa ai ...cred ca 3 ochiuri pe dos, 2 pe fatsa. Ochiurile pe fatsa, le torsadezi.

Lucrezi asha...sa zicem cam 30-40cm, functie de cat vrei sa fie de lung.
4 randuri numai pe fatsa
-2 randuri fatsa dos, nu stiu insa cum se fac gaurelele alea!! in care io ash baga o pamblica de culoare
4 randuri numai pe fatsa
-apoi jerse, fatsa& dos.
Dupa inca cateva randuri, incepi rascroiala sub brat, unde scazi numai la ineput de rand asha:
-3 ochiuri, dar nu scazute, ci ca la incheiat
-2 ochiuri
-apoi cate 1 ochi x 2 ori (sau 3, 4, daca vrei mai rascroit, depinde de pers., fir)

La gat, la spate, inchei drept.

La fatsa, rascroiesti la fel sub brats.

La partile din fatsa, pui cumulat putin mai multe ochiuri, ca mai ai si tzatze (la spate nu sunt
wink ). Cum scazi la anchior:
4 ochiuri numai pe fatsa (sa nu se rasuceasca), 1 dos, 1 fatsa cu care scazi la stanga (respectiv la dreapta). Scaderea la anchior o sa fie la fiecare inceput de rand, SAU mai rar, din 2 in 2.

La 20 de randuri lucrate, lasa gaura de nasturi.

Inchei, cosi lateral, sub brrat, si sus. Si ridici ochiuri pt maneci, care le scazi la 10 randuri, pe ambele parti.
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de irish05 Vin 20 Feb 2009, 12:55 pm

mersi , cleoooooooooooooooooooooooooooo dama flower dama flower dama flower Flowers dama Flowers dama
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de viorica Vin 20 Feb 2009, 8:17 pm

Cleo iti multumesc hug
viorica
viorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 144
Varsta : 67
Localizare : constanta
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de cleo Vin 20 Feb 2009, 9:17 pm

viorica a scris:Cleo iti multumesc hug

te rog sa ne tii la curent! cu evolutia, cu pashii, ce ti-a ieshit, ce ai modificat.. modelul arata f. bine.
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 22 Feb 2009, 9:41 am

Indraznesc si eu sa pun ceva din creatiile mele. Sunt o parte dintre ele. Cum am timp mai pozez si altele.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asta este un sal pe care l-am tricotat ca accesoriu la puloverul de mai sus.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 22 Feb 2009, 9:44 am

Calitatea pozelor nu este extraordinara, chiar se vede silueta celei care chinuia aparatul foto, adica moi. rade Se vad totusi modelele si va asigur ca mai toate sunt creatii proprii, cu exceptia primului pulover si a puloverului gri cu modelul visiniu in V.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 22 Feb 2009, 9:44 am

wouuuuu!!! zici ca-s cumparate...FELICITARI! ura
eu m-as pierde in culori si modele si sigur m-as incalci in fire...BRAVO! Flowers
cred ca e fff greu sa folosesti atatea culori...
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 22 Feb 2009, 10:01 am

Absolut deloc. Imi place la nebunie sa lucrez cu mai multe culori. Am lucrat odata un pulover si l-am lucrat dintr-o singura bucata. Totul era numai pete de culoare. Cand am ajuns la maneci aveam 16 papusele de ata. Cand l-am terminat, sora mea l-a rechizitionat, mai bine zis mi l-a luat cu japca. M-a convins ca imi era fix si mai bine ii statea ei. De fapt m-am lasat "jefuita". O sa il fotografiez candva si am sa-l postez drept marturie.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de viorica Dum 22 Feb 2009, 11:20 am

Sint foarte frumoase felicitari. tricot
viorica
viorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 144
Varsta : 67
Localizare : constanta
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de diada Dum 22 Feb 2009, 11:35 am

Julix SUPERBE toate, felicitari, esti tare! love love love
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 22 Feb 2009, 11:49 am

Fetelor, multumesc de aprecieri. Ma faceti sa mi-o iau in cap si sa ma cred grozava rade , glumesc fireste. Ma bucura aprecierea voastra, mai ales ca asta e pasiunea noastra si aici avem posibilitatea sa aratam ca putem realiza cu mainile noatre. Ma doare cand vad cata lume nu face nimic. Aud persoane care spun ca se plictisec daca lucreaza ceva. Oare cum, Doamne iarta-ma , nu se plictisesc stand degeaba?
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de irish05 Dum 22 Feb 2009, 1:31 pm

foarte frumoase. Flowers
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de geany Dum 22 Feb 2009, 1:44 pm

julix_2007 a scris:Fetelor, multumesc de aprecieri. Ma faceti sa mi-o iau in cap si sa ma cred grozava rade , glumesc fireste. Ma bucura aprecierea voastra, mai ales ca asta e pasiunea noastra si aici avem posibilitatea sa aratam ca putem realiza cu mainile noatre. Ma doare cand vad cata lume nu face nimic. Aud persoane care spun ca se plictisec daca lucreaza ceva. Oare cum, Doamne iarta-ma , nu se plictisesc stand degeaba?

Doamne cata dreptate ai pupi dintre toate prietenele care le am sau avut toate aproape ma acuza ca imi pierd timpul cu toate nebuniile mele de hobby-uri,pe cand ele inafara de plictiseala si nimik nou nu au in discutii,,,,eu am inceput sa ma abtin cu ce am facut sau fac numa sa nu-mi mai sara in cap,,,dar sunt asa mandra cand reusesc sa termin ceva; acum chinui prima vestuta tricotata ,o sa va arat ce am mesterit cand o scot la capat bee dar azi e duminica si e zi de forum si cultura generala kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 22 Feb 2009, 2:59 pm

Vad ca locuiesti in Germania. Stiu ca multe traditii s-au pierdut acolo, pentru ca tinerii nu vor sa invete dela cei batrani. Ma mira atitudinea asta aici in Romania, unde de ani de zile femeia si-a impodobit casa cu acul, razboiul de tesut si andrelele. Asta ma doare. Asa ne vom pierde identitatea de tot.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de geany Dum 22 Feb 2009, 3:25 pm

da locuiesc in germania de 1 an si ceva.aici nu am prieteni decat ceva cunoastinte care inca nu au vazut ce am lucrat doar au auzit si ma felicita pt asta(aici nu mai sunt fabrici de imbracaminte ca in romania sunt aproape sterse din lista) cateva case de moda ici colo.eu vorbeam de fetele din romania care sau domnit asa de tare incat nu mai folosesc creativitatea personala sub nicioforma,mi-e greu sa le inteleg ca prefera sa se plictiseasca decat sa faca ceva placut,chiar altceva decat noi cu croitoria sunt atatea lucruri frumoase ce pot fi facute...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 22 Feb 2009, 5:52 pm

Nu ma mira deloc. Mai nou in Romania se umbla dupa chilipiruri si calatoria asta sfarseste la tot ceea ce este chinezesc (ce e drept e totul ieftin, dar si de proasta calitate). Putem foarte bine sa fim proprii nostri creatori. E mai greu cand nu ai vointa. Nu e nevoie chiar de mult talent. Doar de vointa, rabdare si bun simt.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Joi 26 Feb 2009, 12:35 pm

Vin si eu cu niste poze cu ultima mea gentuta.Smile Sunt trei poze pentru ca nu am putut sa ma hotarasc pe care sa o aleg. wink Acum lucrez la o jacheta cu maneca trei sferturi, si nu mai am rabdare pana o termin (de dimineata imi venea sa iau lucrul cu mine la serviciu tricot )

nu am pus pozele cum trebuie. mai incerc o data

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

acum e bine:)


Ultima editare efectuata de catre diada in Joi 26 Feb 2009, 1:16 pm, editata de 1 ori (Motiv : editare postari repetate! folositi functia edit)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de geany Joi 26 Feb 2009, 12:44 pm

vai ce frumoasa e...asa ceva as purta si eu pe strada dar nu stiu cum sa fac....imi spui si mie?eu nu stiu cum se face modelul ala sunt incepatoare in ale tricotatului kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de diada Joi 26 Feb 2009, 1:18 pm

Ioana foarte frumoasa gentuta, dar cum ai facut tortitele, asa pe rotund? superba love love love
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Joi 26 Feb 2009, 2:25 pm

multumesc! hug

geany - gentuta am lucrat-o dintr-o lana amestec(50% lana, 50% acril) si am folosit firul dublu. Am inceput-o de la o margine de sus, cu torsadele din margini de 4 ochiuri si cele din mijloc de 6 ochiuri, dupa ce am lucrat cam 7-8 cm am crescut cate doua ochiuri intre torsadele late , am mai lucrat ceva, iar cand aproape am ajuns la lungimea pe care o vroiam finala am mai crescut cate doua ochiuri de o parte si de alta a torsadelor mici. Apoi am lucrat cam 3 cm punct lenes ( pentru fundul gentutei) dupa care am continuat cu o fata simetrica ( adica acolo unde am crescut inainte, acum scadeam cate doua ochiuri) Dupa care pentru lateralele gentii am ridicat din fiecare parte ochiuri din zona lucrata in punct lenes si am lucrat in punctat lenes atea randuri cate lucrasem la fiecare fata ( am numarat pe marginea lucrului). Apoi am cusut lateralele si, pentru ca la mine difera f mult randul de inceput fata de cel de sfarsit am lucrat cu croseta punct de lant simplu de jur imprejurul deschizaturii.
Curelusa e crosetata simplu pe 3 randuri (mai intai un lantisor lung, apoi un rand peste si inca unul)- mai mult nu stiu sa explic pentru ca nu stiu denumiri din crosetat, stiu doar sa o folosesc pentru lucruri simple. Iar gaicile le-am facut tot din lantisor, cu croseta.

Diada - pentru manere de genul asta, snururi, etc.. impletite, e o tehnica, nu stiu cum se numeste in romaneste pt ca am citit despre ea pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] in engleza ii spune i-cord. Uite un link pt un filmulet cu demonstratie [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .
Am invatat multe tehnici vazand filmulete pe youtube, dar mi-a luat ceva pana sa pot face abstractie de faptul ca majoritatea americancelor impletesc tinand ata pe dupa degetul de la mana dreapta si infasoara ata in sens invers pe andrea.
- cu doua andrele pt ciorapi - montezi 3,4 , 5 ochiuri , lucrezi jerseu fata, iar cand ajungi la capat, nu intorci lucrul, impingi ochiurile din nou spre celalalt capat al andrelei, muti andreaua cu ele din mana dreapta in mana stanga, treci ata prin spate si lucrezi din nou jerseu fata ( se lucreaza toate ochiurile - fara ochi de margine).
Stiu ca nu ma pricep prea bine la explicat scratch , dar sper ca ati inteles cat de cat. Daca e ceva, imi spuneti.
sunny
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Joi 26 Feb 2009, 2:41 pm

scuze geany, cred ca te-ai referit la faptul ca nu stii sa faci torsadele Embarassed

- torsadele ca sa iasa in evidenta sunt marginite de ochiuri lucrate pe dos. Deci doua trei ochiuri pe dos, 6(sau 4 , sa fie nr par) ochiuri pe fata, si iar doua trei ochiuri pe dos. Dupa 4 , 6 randuri (depinde de cat de strans incolacita vrei sa fie) , lucrezi asa - ochiurile pe dos, jumatate din ochiurile pe fata le iei pe o alta andrea (o a-3-a) le tii deoparte in fata sau in spatele lucrului ( in functie de ce sens - spre dreapta sau spre stanga - vrei sa aiba incolacitul) lucrezi cealalta jumatate a ochiurilor pe fata, treci ochiurile de pe cea de-a 3-a andrea la loc pe andreaua stanga, si le lucrezi normal, dupa care vin ochiurile dos. Principiul e ca se impart ochiurile in doua jumatati, si a doua jumatate o lucrezi inaintea primei jumatati.
Iarasi nu stiu daca am explicat prea bine, mi se intampla de multe ori cand explic cate ceva, eu sa ma inteleg pe mine, dar ceilalti sa nu priceapa o iota zid . Cred ca ma scarpin cu mana stanga la urechea dreapta Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de cris69 Joi 26 Feb 2009, 2:43 pm

mersi pentru explicatiile pentru manerul snur. e super poseta ta. eu sunt fan posete crosetate sau tricotate. felicitari pentru realizare.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 4 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB