Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

+39
aba
mnarcisa
valentinadof
ppisic
datsun
Camy
Maci
coripin
ioana soare
RoxanaL
Giobsy
mami de doi ingerasi
LYNDA
betymi72
mickyta
vilcris
amnro
CCristinaC
clodi
ivanoiuadela9
Noemi
Admina
teisoara
Tinkerbell
cris_27
europolis
Karina33
feliciagl
Adeana
danae
andacoman
SilviaDumitrescu
MihaelaT
Clio_Ela
MagdaMarin
veniciuc nicoleta
miclescumirela
jessica
diada
43 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de danae Joi 03 Iun 2010, 3:28 pm

Of, doamne, cate probleme. Si sefa ta, nu e femeie si ea? sa nu iti vina sa bataita ? Hai , curaj, macar 2 saptamani! pupi
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Tinkerbell Joi 03 Iun 2010, 5:10 pm

vai, diada, prin ce incercari ai trecut!!!! Sad Multumesc ca mi-ai raspuns si mie! Saru-mana! Eu sunt cam stresata....eu voi naste in Targoviste si imi este o frica de spitalul de acoloooo. N-am fost niciodata, dar intuiesc ca nu e prea grozav! si doctorul meu este cam tacut, cam mutulica! Daca il intreb eu de ceva, bine! Daca nu....zice ca totul e bine si...gata!

Bebelusha mea sta destul de des cam jos si eu l-am intrebat daca nu e problema. El zice ca nu! Dar eu sunt cam stresata...am si burtica un pic cam mica....deja am intrat in 7 luni, dar cine ma vede, zice ca e burtica mica.... beat si ma sperie chestia....
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de diada Vin 04 Iun 2010, 8:26 am

Nu ai de ce sa te stresezi cu burtica, pai eu la 36 saptamani o am mica, dar copilul este dezvoltat normal, are greutatea normala pentru saptamanile astea. Nici dr mea nu vorbeste prea mult, dar daca ar fi ceva nasol sigur mi-ar spune. Cat despre spitale, hm, nici nu vreau sa ma gandesc, sper sa stau numai 5 zile si gata.

p.s. am uitat sa zic ca mielul era mort, adica taiat, transat etc.
Sefa mea nu a fost niciodata insarcinata desi are 40 de ani, au infiat un copil, deci nu are de unde sa stie cum e 2 in 1.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Vin 04 Iun 2010, 9:33 am

referitor la marimea burtici,mie dr nu mia zis nimic,dar pe unde mergeamtoata lumea i-mi zicea ca am mai putine luni si ca am burta prea mica.Dar la nastere,moasa a ramas surprnsa ca aveam burta prea mare si ma intreba daca nu cumva aveam doi:))
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Tinkerbell Vin 04 Iun 2010, 11:13 am

aha! Ei...deci sa nu ma mai stresez pe chestia asta! Doctorul mi-a zis si mie ca bebe are greutatea normala pt varsta ei! ura
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de jessica Sam 05 Iun 2010, 4:27 pm

Eu sunt in 33 saptamani,bebe are 2,600 kg si 47 cm,am si burta mare ca am si mult lichid amniotic, cine ma vede imi spune ca am ajuns la termen,adik sa nasc ,dar pana pe 23 iulie mai e ceva. Abia astept sa vina copilul meu, azi am facut ultimele cumparaturi, totul e pregatit, sunt foarte multumita ,sper ca nasterea sa fie naturala, sa decurga totul bine, ceea ce va doresc si voua, viitoare mamici. kiss
jessica
jessica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 46
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Clio_Ela Sam 05 Iun 2010, 11:57 pm

Ajung si eu la calc, dragi burtici!!

Diada, tin pumnii sa fie bine de data asta, imi pare rau ca ai trecut prin atatea, esti puternica!
Mor cand aud de asa sefe -si cica sunt femei Sad
Eu am de "carat" din raft pana pe carucior cateva carti, si sefa mea deja a vb cu studentele care lucreaza cu noi, sa le spuna sa ma ajute. Desi nu e nevoie, si sper sa nu fie nici mai incolo.

Fetele cu burtici mici, bucurati-va ca nu sunt uriase si greu de carat Smile
Important e sa fie bebicii bine, si daca medici spun ca asa e, ... asa o fi
La mine e invers, toti cred ca mai am doua luni pana vine bebe, nu 4...

Suntem din ce in ce mai activi, eu am un chef nebun de dansat si de pedalat la bicicleta (in casa, ca pe cealalta nu mai am curaj sa urc). Bebe si-a facut deja un program de "neleneveala"... stim cam la ce ore il apuca joaca Smile
Fericire mare pe tati, acum cateva zile a simtit si el cum se joaca bebe in burtica. Inainte nu il simteam decat eu Smile
Azi am fost la strand, a fost super, daca e timp frumos o sa merg cel putin de trei ori pe saptamana, de la 6 jumate pana la 8 seara e foarte placut sa inoti, e putina lume, loc mult, si apa calda... Am vrut sa merg de mai demult, insa imi faceam stres... E plin de gravidute la baie, nu ma asteptam.

Vineri incep gimnastica pentru gravide, am tot amanat, acum e perioada grea la scoala la Victor, mai sunt 4 saptamani pana la vacanta, tot la doua are zile lucrari si teze... Apoi incepe mutatul, renovarea e aproape gata...

Jessica, ne-am hotarat si noi, la seara informativa de clinica de nasteri unde am fost s-a vorbit si despre celulele stem, am citit noi despre ele, insa am zis ca ne mai gandim. In ritmul iun care inainteaza medicina, e bine sa fie puse deoparte. Speram sa nu le folosim, sa nu fie nevoie, sa fie sanatosi copilasii-si cand sunt adulti.

Aveti grija de voi si de bebicii din "incubatorul perfect, mami" Smile
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de teisoara Dum 06 Iun 2010, 10:52 am

Camy tocmai ne-a anuntat ca a nascut Diada!
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Admina Dum 06 Iun 2010, 11:20 am

Daaaa!!! Stefan s-a nascut dimineata aceasta si amandoi sunt bine. Din cate am inteles are peste 3kg, puiutul si e bine. Mamica a nascut repede, a fost luata prin surprindere, ca nu a avut semne de nastere si nici contractii, a ajuns cu dilatatie 7, la spital. A nascut repede si acum se plangea de oboseala, pentru ca ieri noapte nu prea a dormit si a avut o dimineata... plina. Smile
Deci sanatate multa, ambilor si o asteptam cu drag, sa ne povesteasca ce si cum. Flowers

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Noemi Dum 06 Iun 2010, 11:58 am

wowwww... ce veste, chiar ca ne-a luat prin surprindere, sa fie sanatosi [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Eu cred ca sunt pe drumul cel bun, de vreo saptamana ma visez numai gravida, cu bebe sau pe cale de a avea bebe. Apropo, sunt o proasta, nu mi-am facut nici o analiza nimic, ma las asa in voia sortii, am auzit ca ar fi bine sa iau niste acid folic cateva luni inainte de sarcina... ce stiti de asta?
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Dum 06 Iun 2010, 12:54 pm

E bine sa iei acid folic cu 2 -3 luni inainte de a ramane gravida , eu am luat cam cu 2 sapt inainte de a ramane ( a fost un copil programat ca sa zic asa ) ajuta la fixarea sarcinii pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 06 Iun 2010, 3:40 pm

Daca ai de gand sa ramii gravida e bine sa iei acid folic.Eu la primul copil l-am luat din luna a 3a ,iar la al doilea fiind o sarcina"programata" l-am luat cu 6 luni inainte.Ca nu am gasit barza.6luni am cautat-o. rade
Felicitari Diadei,sa fie sanatosi amandoi. kiss

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de jessica Dum 06 Iun 2010, 4:07 pm

Felicitari Diada, multa sanatate la amandoi si numai fericire ! [b]Noemi e bine sa iei acid folic inainte de a ramane insarcinata, e chiar recomandat de medicii ginecologi, daca incerci sa ramai e bine sa iei in consideratie. Am mai auzit (nu stiu sigur), ca daca viitoarea mama fumeaza , nu e bine sa te lasi deodata de acest viciu ca , cica se transmite toata nicotina fatului, e bine sa se faca treptat. Eu beau o cafea pe zi, mie mi-a zis doctorita ca se pot consuma 2 pe zi, dar nu vreau nici sa exagerez, voi ce credeti?
Va pup si sa auzim numai de bine.
jessica
jessica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 46
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Noemi Dum 06 Iun 2010, 5:51 pm

De fumat nu fumez si nici nu mă apuc. Mai greu ca îmi place sa beau o bere pe săptămâna si va trebui sa renunţ. Se ia fără reteta acidil folic? Si altceva ar mai fi de luat?
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Admina Dum 06 Iun 2010, 6:03 pm

Noemi, tu chiar esti serioasa, vad. Sa fie intr-un ceas bun, daca te-ai decis sa faci acest pas.
Acidul folic se ia cu vreo 3 luni inainte de a ramane insarcinata si in primele 3 luni de sarcina. Daca se continua administrarea dupa primul trimestru, nu ajuta la nimic, feresete de malformatii grave, gen spina bifida si deja sunt toate formate dupa aceasta varsta de sarcina.
Bafta tuturor mamicilor si celor ce vor deveni. E o perioada minunata, mai ales daca este o sarcina normala, fara complicatii. Bucurati-va de ea, la maxim. pupi

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 07 Iun 2010, 6:56 am

Noemi a scris: Se ia fără reteta acidil folic? Si altceva ar mai fi de luat?

Da acidul folic se ia fara reteta.Dar nu te arunca la acel acid folic de 10-20-30 lei cutia "ca e de x marca" exista si romanesc la 6 lei.Eu in 2008 l-am gasit in farmacia Vulturul cu 1 leu cutia si am luat 10, deoarece atunci incepusem sa facem exercitii pt a ramane insarcinata. Sper ca se mai fabrica.Am zis ca daca l-a primul am ramas"instantaneu" si la al doilea va fi asa.Dar dupa 6 luni a aparut intarzierea de ciclu (era ceas) si cele 2 liniute pe testul de sarcina.Si e bine sa-ti iei si o reteta de la medicul de fam.Unele farmacii il da numai cu reteta.Poate il mai gasesti pe stoc in farmacii.Cauta-l si online.
Uite aici,aici,aici.
Aaaa si mai trebuie multe exercitii,fara numar si la orice ora wink rade .
Mult succes . kiss

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de danae Lun 07 Iun 2010, 9:10 am

Felicitari Diada! Sanatate multa si te asteptam! pupi
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Lun 07 Iun 2010, 9:50 am

Felicitari Diada.Sanatate multa si tie si la bebe,si asteptam poze:D
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Clio_Ela Lun 07 Iun 2010, 4:56 pm

Felicitari Diada, sa fie Stefan sanatos si cuminte! Ce bine e ca diferenta e mica intre Petru si mititel, se pot juca impreuna.
La mine o sa fie complicat, cand bebe o sa aiba vreo 3-4 anisori, Victor merge la fete, nu are el chef sa se joace cu fratiorul Smile

Noemi, cel mai bine e sa vb cu medicul, sa spui ca vrei bebe, sa iti faci analizele de rigoare, sa fii pregatita sa il primesti pe bebe. Eu nu am luat acid folic la nimereala sau in functie de pret, ci la recomandarea medicului, si in combinatie cu vitamine si nutrienti necesari in primul trimestru de sarcina.
Sfatul meu e sa faceti si voi asa. In supermarket aici se gaseste acid folic f ieftin, asa cum sunt si tablete efervescente de calciu, magneziu, fier sau altele.
Dar perioada de sarcina e o perioada in care trebuie sa avem mare grija, si -ca orice supliment nutritiv sau vitamine, acidul folic trebuie dozat in functie de necesitate. Aici se recomanda de 400 in primul trimestru de sarcina, apoi de 200, (micrograme cred), inclusiv in timpul alaptatului.

La cafea nu am renuntat, beau una pe zi, iar bere am mai luat fara alcool, dar nu prea imi place gustul... Asta e, bebe e mai important, si trebuie sa avem grija sa nu ii facem noi rau, ca oricum poluarea si chimicalele din alimente strica destul...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de jessica Joi 10 Iun 2010, 9:31 am

Acidul folic se ia pe toata durata sarcinii si in timpul alaptatului, cate 200 mg la zi , adica o pastiluta, si daca in trecut a-ti avut un bebe cu probleme de malformatii trebuie discutat cu medicul ginecolog si se mareste doza. Cand am fost ultima data la control, in 30 mai, mi-a zic doctorita de o pacienta de-a ei, tanara femeie, gravida in 4 luni,ca fatul acesteia nu avea un femur, practic copilul avea genunchiul care pornea din sold,sigur ca i-a recomandat avortul, ceea ce cred ca a si facut, Doamne fereste de asa ceva,dar uite ca se mai intampla.
jessica
jessica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 46
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de clodi Joi 10 Iun 2010, 10:48 am

Noemi, parerea mea e ca pentru sarcina te pregatesti sub indrumarea doctorului. O cunostinta de-a mea a ramas insarcinata pentru ca a vrut insa fara sa mearga la doctor sa ii spuna ce analize poate sa isi faca si era sa piarda sarcina pentru ca nu era imuna la varicela si intrase in contact cu cineva care avea boala... a avut noroc si nu a facut varicela, pt ca altfel era fatal pt bebe. Musai sa mergi la doctor sa faci analize si in functie de analize sa iti zica ce ai de facut si ce pastile iei. Multa sanatate!

LE: am uitat sa o felicit pe Diada Flowers Sa fiti sanatosi!


Ultima editare efectuata de catre clodi in Joi 10 Iun 2010, 4:06 pm, editata de 1 ori (Motiv : LE)
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Tinkerbell Joi 10 Iun 2010, 3:25 pm

da, noemi, e bine sa iei cu 3 luni inainte. Este bine sa planifici pe bebe! Eu asa as fi vrut... Dar...nu a fost sa fie! Desi ne protejam (ca doi oameni responsabili ce suntem), printesica mea a fost o luptatoare si a venit oricum! lol!

Ideea e ca am fost EXTREM de stresata, cand am aflat ca sunt insarcinata, caci sunt si fumatoare (desi fumam doar 3 tigari pe zi), mare bautoare de cafea (3 cani mari pe zi! zid ) si cum fusesera sarbatorile (Craciun, Anul Nou), bausem si cate un pahar de sampanie si visinata (nestiind ca sunt insarcinata - nu aveam nici un simptom). Mi s-a facut rau prima data a 2-a zi dupa Revelion ( eram convinsa ca mancasem ceva aiurea - si cand ma duc la medic....SURPRIZA: eram insarcinata in 6 saptamani! Shocked ).

Pana pe la 4 luni nu puteam sa dorm noaptea de griji! Ma gandeam ca nu luasem acid folic (stiam ca e bine sa iei chiar inainte de a ramane insarcinata) si ca sunt o fumatoare si o cafegioaica si nici legume nu mananc si ca bietul copil va avea probleme grave! Neutral Domnul doctor zice ca ea e bine, asa ca mi-au mai trecut grijile!

Dar cel mai bine este sa faci totul asa cum trebuie de la inceput! De ce sa risti?! ura
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de miclescumirela Joi 10 Iun 2010, 3:52 pm

Felicitari pentru nasterea usoara Diada ,sa fiti sanatosi si sa cresteti mari repede kiss kiss si pupici ptr Stefanel al tau kiss
miclescumirela
miclescumirela
helper
helper

Numarul mesajelor : 72
Localizare : PRAHOVA
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de diada Joi 10 Iun 2010, 10:28 pm

Si aici mi se incheie odiseea, doresc tuturor viitoarelor mamici sarcina usoara in continuare!

O mica poveste a nasterii, duminica dimineata la ora 8 aveam programare la medicul ginecolog, saptamana 36 de sarcina. Sa zic ca am intrat pe la 8,15 ca a mai avut o urgenta femeia, ii arat eu analizele, hai sa te vad zice... si mai zice, stiti ca nu va pot da drumul acasa pentru ca aveti dilataia 7! si daca ma uit bine ii vad si culoarea parului, este brunet! si ma ia la intrebari de cand am contractii, pai nu am, si m-am dus si cu maxi taxi la maternitate. Am intrat rau in panica, nu-mi venes sa cred ca mi se intampla in momentul ala. Mi-au adus repede o camasa, in acest timp am incerat sa sun mama, soacra, sotul a fost primul, in 10 min trebuia sa ajunga cu bagajul ca eu nasteam. L-a lasat pe petru cu o vecina, am resit sa prind soacra pe un telefon, era la biserica, mama tot la biuserica dar nu si-a luat telefoane ca sa n-o deranjeze cineva zid , in final ajunge si sotul si eu in sala de nasteri, am avut pe cinecva care a dat telefon pentru mine, moasa s-a purtat foarte frumos si profesionist, mi-au facut injectii de contractii si in fina mi-au bagat pe branula o perfuzie pentru contactii, mi-au rupt ele apa, membranele s-au rupt singure, contractii la 8 minute dupa aceste tratamente, apoi la 3 si cam gata, din trei contractii Stefan vedea lumina zilei> a avut Apgar 8, 3000 g, 48 cm.

Am reusit sa ajungem acasa, Petru e incantat, il sufoca cu pupici (deocamdata). Mi se pare tare greu cu 2 atat de mici, mai ales ca ajutorul se lasa mult asteptat... o sa fiu cam absenta o perioada si imi cer scuze, cum o sa pot intra va scriu.

Multumesc tuturor pentru gandurile bune trimiise catre noi! prietenie

Ma bucur ca am reusit sa nasc normal, mi-am revenit destul de repede, inca nu total dar cum am ajuns acasa m-am pus pe treaba, asa ca...

O asistenta mai in varsta, mama unui prieten de-a sotului, imi spunea ca eu sunt binecuvantata de Dumnezeu, de am nascut asa de repede si fara dureri! Doamna a fost asistenta pe langa moasa multi ani de zile si stie cum se naste.

Va pupam si multumim inca o data!

edit: la 9,50 am nascut.


Ultima editare efectuata de catre diada in Joi 10 Iun 2010, 10:36 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de CCristinaC Joi 10 Iun 2010, 10:42 pm

Diada, Stefanut, bine ati venit acasa!
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB