Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyIeri la 3:53 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

+65
alice07
zmz
Elspethalexia
valentinadof
emilia-elena
elenaveronica
geo
arielas
virus
corina corina
ancabanu
aurelia.c
marabr
fulguta28
geta.mogo
ismi3ismi
Adela Ispas
ema
Panea Laura
vipervio19
kabunta
ivanutamihaela
tinassyliliana
odrina
minky
geany
Buburuza
Humanoid
rosita
piciul
aurishta
MagdaMarin
louise27
dktimi
Cornelya
oanabujder
amnro
danabekk
crina_grigor
ellybijoux
lorinaoo1
Noemi
canadianca50
amia
Alina.C
clodi
leonutza69
Camy
Karina33
Admina
Giobsy
alexya
vilcris
diada
Uca
dandana
KanKan
tomari
diana_roxana
noel
MihaelaT
teisoara
letho
lennny
DANIELA.I
69 participanți

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Uca Vin 07 Ian 2011, 12:59 pm

Ma bucur ca am fost si eu de folos cu ceva.
Rosita, da e mai rapid asa, pai cred ca pana scot/ tai spirala.... imbatranesc langa masa de lucru. rade

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 07 Ian 2011, 1:48 pm

Uca zi repede de unde ai acea tabla cu patratele si cat ai dat pe ea.
Mersi. pupi

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Uca Vin 07 Ian 2011, 2:14 pm

Magda, sa nu te recunosc din avatar.rade
Uite de aici .

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Explicatii tehnice

Mesaj Scris de Humanoid Mar 12 Apr 2011, 11:25 am

Hey, girls! hug

Am gasit pe internet mai multe intrebari, postate de cei care vor sa intre usor in aceasta industrie, si m-am gandit ca cel mai bine ar fi sa pun aici intrebarile iar cele care se pricep, sa raspunda. Sunt sigur ca vor fi de foarte mare folos pentru multi.

1. Ce sunt tiparele? Tiparele sunt folosite de cei care nu au imaginatia necesara pentru a crea ceva nou?
2. De ce ai nevoie pentru a incepe efectiv lucrul? Care sunt toate lucrurile necesare unui creator?
3. Care sunt tipurile de materiale cunoscute si la ce fel de imbracaminte sunt recomandate, fiecare in parte?

Am mai citit foarte multe lucruri, insa m-as bucura daca ati spune voi aceste lucruri. Mi-a spus vara mea ca va intra astazi, spre seara, pe forum, sa caute informatii.

Multumesc! Smile
Humanoid
Humanoid
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 34
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 12 Apr 2011, 11:39 am

Dupa o sfatuire cu Adminele,s-a luat hotararea reactivarii acestui subiect.
Buburuza spune tot.Esti invitata noastra. hug



Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Mar 12 Apr 2011, 3:40 pm, editata de 1 ori (Motiv : Schimbat destinatie topic)

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

tutorial Explicatii tehnice-croitorie

Mesaj Scris de Buburuza Mar 12 Apr 2011, 11:49 am

Ntz! Tocmai scrisesem un raspuns destept (da' s-a pierdut cand ai lipit subiectele) despre oportunitatea unui subiect distinct, de tip compendiu unde sa se adune si structureze "intelepciunea" pe care cei care se pricep vor sa ne-o impartaseasca... Mie, de exemplu, mi-e tare greu sa urmaresc subiectul "scoala".... In plus, fiecare intreaba ce-l doare, ba de-un tiv, ba de-o botoniera (sic) iar informatia esentiala se cam dilueaza.

Edit: Ma gandeam ca in prima faza ar fi interesant sa adunam aici de pe forum explicatiile tehnice, indicatii, "lectii" care s-au publicat pana acum la "Scoala" si la "Tipare" si sa le grupam cumva... E pacat sa stea imprastiate pe la subiecte inchise sau "de mult apuse". N-am timp acum sa fiu mai explicita. Revin.


Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Mar 12 Apr 2011, 3:55 pm, editata de 1 ori
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Buburuza Mar 12 Apr 2011, 5:20 pm

Humanoid a scris:1. Ce sunt tiparele? Tiparele sunt folosite de cei care nu au imaginatia necesara pentru a crea ceva nou?
2. De ce ai nevoie pentru a incepe efectiv lucrul? Care sunt toate lucrurile necesare unui creator?
3. Care sunt tipurile de materiale cunoscute si la ce fel de imbracaminte sunt recomandate, fiecare in parte?

1. Tiparele sunt BAZA constructiei unui obiect vestimentar. Dac-ar fi sa dam o difinitie simpla, tiparele sunt transpunerea (pe hartie, de obicei) a tuturor partilor componente ale unui produs, in marime naturala. De asemeni, tiparul inseamna trecerea de la o schita pe hartie la produsul "de-adevaratelea". O schita poate fi mai mult sau mai putin reusita (chestie de talent si imaginatie) dar din punct de vedera al design-ului vestimentar este egala cu ZERO (barat) daca nu poate fi transpusa intr-un produs real.
Si inca ceva: profesionistii lucreaza cu tipare! Croirea fara tipar este apanajul amatorilor (asa, ca mine), croitoreselor de cartier si "maestilor" de la co'perativa "Avantul". Repetam, ca sa ne intre bine in minte: Pofesionistii lucreaza cu tipare! Si inca ceva: orice aspirant la profesia de designer trebuie sa poata sa "gandeasca" tipare si-n somn! Alfel e ca si cum ai incerca sa scrii poeme de amor in chineza fara sa inveti chineza. Nu merge! Aaaa. Si ceva foarte, foarte important: DESIGNUL NU ESTE O ARTA. (Ar fi bine s-o repetam si pe-asta de vreo cateva ori). Sigur, exista in design si-n moda si parti mai artistice, ba chiar si meserii 100% artistice, cum ar fi cea de ilustrator de moda, un grafician talentat care deseneaza frumos ceea ce-i spune designerul. Pentru un designer este suficient daca poate desena asa:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Buuun! O sa-ti spun mai tarziu nitel cate feluri de tipare exista, clasificate dupa modul de constructie.

"2. De ce ai nevoie pentru a incepe efectiv lucrul? Care sunt toate lucrurile necesare unui creator?" Depinde... Primele "lucruri" necesare ar fi cunostintele riguroase de croitorie, constructia tiparelor, tehnici de coasere, materii prime... Ar mai fi nevoie de nitica teorie artistica, poate si ceva istoria costumului (ca nu strica). Nu stiu exact in ce stadiu esti tu, ca sa-ti pot spune de ce-ai avea nevoie. De exemplu, primele lucruri pe care i le-as recomanda eu unui aspirant ar fi:
  • Manechin de croitorie (bust)
  • 50-80 de metri de panza alba (din aia simpla de lenjerii de pat)
  • 20-30 de cutii de ace cu gamalie, pernita de ace, magnet
  • foarfeci, metru de croitorie, ace de cusut, ata, degetar
  • un top de hartie de scris, creioane
  • 200 de metri de panglica ingusta (7-8 mm)
  • 100 de coli albe mari (A1 sau A0), rigla lunga, rigla "T", curbe, echere si florare de croitorie


"3. Care sunt tipurile de materiale cunoscute si la ce fel de imbracaminte sunt recomandate, fiecare in parte?"
Tipurile de materiale sunt: tesaturile (panzeturi, stofe), tricotajele, pielea, materialele tehnologice (matlasat, netesut, peliculizat, diverse folii, etc), impletiturile, etc. Intrebarea e muuuuult prea generala.


Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Mier 13 Apr 2011, 11:42 am, editata de 2 ori
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de geany Mar 12 Apr 2011, 8:35 pm

O idee buna pentru acest nou subiect. Cu un an in urma, imi luasem (voluntar) angajamentul de a aduna teoria cu intrebari si raspunsuri, din cadrul capitolului CROITORIE. Am si facut acest lucru, din pacate n-am mai apucat sa deschid acest subiect datorita laptopului meu care si-a luat o scurta pauza, fapt pentru care am pierdut si tot ce-am selectat si organizat...

Pentru fetele care au dat buzna cu aroganta, le-as sugera sa lase mai usor. Peste tot se cere experienta, dar nimeni nu ne da sansa de a o capata!

Buburuza, respect pentru timpul care il oferi. Nu vei putea preda totul, insa vei dezvalui informatia care nu o gasim decat in carti de specialitate. Multumesc!
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de geany Mier 13 Apr 2011, 9:30 am

UNELTE SI MATERIALE. PREGATIREA TEATURILOR DE CROIT; MASURI NECESARE

Pentru a confectiona un obiect de imbracaminte, in primul rand se alege modelul si materialul din care se executa acest produs. Alegerea modelului avand o insemnatate deosebita, la aceasta operatie se va tine intotdeauna seama de varsta si silueta.

Un model nu poate avantaja orice corp, el poate fi frumos in jurnalul de moda, dar daca nu se potriveste siluetei, nu trebuie executat, deci modelul si materialul se vor alege in asa fel incat sa avantajeze corpul.

O persoana cu corp mai plin, nu va purta modele prea complicate, cu multe taieturi, tesaturi imprimate cu desene mari, tesaturi groase, care maresc silueta, sau cu linii drepte si materiale cu dungi sau desene mici.

Modelele mai complicate, cu taieturi in linii orizontale, imprimeuri cu desene mari, precum si culorile deschise sau vii, vor fi alese de fetele tinere cu siluete suple.

La alegerea unui model pentru obiectele de imbracaminte este deci necesar sa se ia in considerare urmatoarele criterii:
-conformatia corpului,
-varsta,
-materilaul,
-destinatia vestmantului(unde si cand se poarta).

Arta celor ce confectioneaza un obiect de imbracaminte, consta in a stii sa mascheze defectele corpului si sa scoata in evidenta partile frumoase ale acestuia.

Sursa: (caiet de notite personal).


Ultima editare efectuata de catre geany in Mier 13 Apr 2011, 10:21 am, editata de 3 ori
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Explicatii tehnice-croitorie

Mesaj Scris de geany Mier 13 Apr 2011, 10:37 am

La confectionarea oricarui obiect de imbracaminte sunt necesare urmatoarele unelte:
-Masa de lucru sau o planseta mai mare, care se aseaza pe o masa care foloseste la desenarea tiparelor, la croitul materialului, la datul semnelor etc..
-Linia gradata, lunga de 0,5-1m., care este necesara la desenarea liniilor de tipar, la trasarea liniilor cu creta pe materkak su la fixarea tivurilor.
-Centimetrul (parghia metrica) gradat in centimetrii si milimetrii, care este folosit la luarea masurilor pe corp si la diverse faze de confectionare a obiectelor de imbracaminte;
-Foarfeca mare, care foloseste la croitul materialelor.
-Foarfeca mica, aceasta serveste la taierea butonierelor brodate sau festonate.
-Degetarul care poate fi din material plastic sau metal. Acesta protejeaza degetul impotriva intepaturilor. El trebuie sa fie intotdeauna ales pe masura degetului.
-Magnetul (potcoava metalica), la ajuta la strangerea acelor cu gamalie ce se risipesc in timpul lucrului.
-Acele de cusut, pot fi subtiri sau groase, dupa grosimea si desimea materialului, cu varful bine ascutit ca sa nu rupa firele tesaturii. Acele de cusut cele mai folosite sunt numarul 7 si 8, iar la materiale mai groase numarul 6.Acele de cusut lungi, sunt de preferat celor scurte, deoarece cu ele se iau mai multe impunsaturi o data pe ac si astfel lucrul sporeste.
-Acele cu gamalie folosesc la croit, la probe si la alte faze. Este necesar ca acestea sa fie bine ascutite si fara rugina, pentru a nu lasa urme pe material.
-Fierul de calcat electric este necesar in tot timpul lucrului. Fierul de calcat trebuie manuit cu mare atentie. Daca se scapa din mana, se defecteaza foarte usor. De asemenea, se poate deteriora materialul, sau chiar arde.
-Ata de cusut trebuie aleasa intotdeauna la culoarea materialului, chiar aceeasi nuanta, astfel incat, tighelul realizat pe fata materialului sa nu iasa in evidenta (doar in cazul in care modelul o cere ca decoratiune, atunci sepoate opta pentu contraste).
-Ata de insailat trebuie sa aiba grosimea in raport cu grosimea materialului. Pentru insailat asta trebuie sa fie alba sau neagra (in contrast cu materialul in lucru)
-Scandura de calcat (masa de calcat) se reclamnda sa fie mai ingusta la unul din capete, pentru a se putea trece cu usurinta rochia sau bluza, fara a forta decolteul.
-Manecarul se intrebuinteaza la calcatul cusaturilor mai mici, rotunde, la maneci, gulere etc.
-Masina de cusut. Inainte de a se invata desenarea tiparelor, croitul si confectionatul, trebuie sa se cunoasca bine modul de functionare al masinii de cusut.

Sursa (caiet personal de notite)
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de minky Mier 13 Apr 2011, 7:36 pm

Va multumim pentru explicatii si sfaturi, ne ajuta pe multe dintre noi.

hug
minky
minky
helper
helper

Numarul mesajelor : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Buburuza Mier 13 Apr 2011, 7:42 pm

Dupa Paste ma gandeam sa invatam impreuna cate ceva despre Tehnica mulajului - modelarea pe manechin, constructia si transformarea tiparelor pe manechin. Asa, ca la "casele mari". Nu stiu nici eu mare lucru, dar daca ne punem mintea la contributie...



Sigur, probabil ca nu vom ajunge niciodata sa lucram ca doamna, da merita sa incercam. Bine?
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Humanoid Vin 15 Apr 2011, 1:45 am

Imi cer scuze ca am postat aici articolul cu SHIRT-ul.
Si ca sa revenim la topic... Fetelor, am doua intrebari ce nu imi dau pace. Poate una dinte voi stie sa explice bine.
1. Cum se monteaza o maneca, la un sacou, de exemplu? Mi se pare destul de complicat. 2. Cum se procedeaza la pantaloni, intre craci? Cum cosi? Si asa mi se pare iar complicat.
Va rog, lamuriti-ma. Am mai vazut pe care site-uri oameni care nu stiau tehnicile astea.

Va pup.
P.S: Sper sa va placa tricoul de mai sus love
Humanoid
Humanoid
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 34
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de odrina Vin 15 Apr 2011, 2:03 am

Uite-aici:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Poti sa cauti si singur pe YouTube...

La tricou, partea de jos nu e taiata cum trebuie, daca foloseai tipar iesea OK. Daca il pui pe din doua pe lungime, ai sa observi si singur ca jos nu e taiat egal
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de valentinadof Vin 15 Apr 2011, 8:28 am

Humanoid,cred ca tie ti-ar prinde bine Manualul de croitorie al Lornei Knight.da-i cautare google ,eu n-am reusit sa atasez link-ul. si-n revista Burda gasesti muuuuulte lucruri utile.
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de tinassyliliana Vin 15 Apr 2011, 11:17 am

Humanoid, eu in locul tau, as descose un sacou pe care nu-l mai port si asa as vedea toate "dedesubturile" crearii unui sacou wink ... valabil; si in cazul pantalonilor.
Mult succes!
tinassyliliana
tinassyliliana
helper
helper

Numarul mesajelor : 76
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2011

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de geany Vin 15 Apr 2011, 11:59 am

Eu deduc ca intrebarile devin tot mai depasite... NU poti sa inveti asa croitoria. Ia-ti un manual de specialitate sau o revista burda, acolo sunt incluse toate etapele de lucru ale modeleor prezentate, ba chiar in fiecare numar prezinta cate-un curs cap coada a prelucrarii reperelor. Tu intrebi:
1. Cum se monteaza o maneca, la un sacou, de exemplu? Mi se pare destul de complicat. Dar cum se prelucreaza reverul stii? Sa croiesti detaliile stii...?

2. Cum se procedeaza la pantaloni, intre craci? Cum cosi? Si asa mi se pare iar complicat. Ai nevoie sa studiezi intai tiparele, apoi vine ca de la sine...

La inceput te-am admirat, am dedus ca vrei sa incepi de undeva si nu stii de unde. Dar pui intrebari in aer... Chiar si eu am specificat, pana sa faci haine trebuie sa stii sa cosi, OK ai invatat sa cosi... invata sa realizezi tiparele dupa masuratori.

Am vazut tricoul, cred ca l-ai croit la ochi, e usor deformat, realizeaza-ti intai un tipar sau scoate-ti din revista burda, numarul ce apare in aceasta luna in Romania are tipare simple, pe care le vei putea adapta pe viitor.

CROITORIA in sine este usoara doar pentru putina lume, iar daca tu pui intrebari, la care nu cunosti nici etapele anterioare... poate vei primi raspunsuri in termeni de specialitate la care te vei bloca automat...

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de ivanutamihaela Vin 15 Apr 2011, 12:20 pm

Mie mi se par aceste intrebari chiar foarte avansate...am citit mai in spate intrebari despre "bazele"croitoriei,iar acum despre montarea manecilor.
hmm..pai manececa unui sacou in primul rand trebuie sa fie din 2 bucati,Ea se coase intai la partea de sub brat apoi la partea de clin"cusatura care vine in spate",dar vei reusesti sa le ansablezi bine doar daca le vei taia corect si fara nici un mm,in plus sau un minus.Apoi se calca-descalca,se face retinerea in stanga si in dreapta capului de maneca(cat 5 cm de fiecare asta stiu eu),abia apoi poti trece la prinderea maneci in bolduri montand-o intai la semne,apoi de jur inprejur..apoi cosi eu stiu ca la 0.5 cm de rezerva,acum se poate si la 1 cm sau 2 si crestezi cate putin pe rascroiala...Acum tehnicile sunt multe,depinde de fiecare in parte cum lucreaza.
Sper sa-ti fi explicat cat de cat corect,dar trebuie sa pui mana la treaba si sa descoperi si singur daca pe burda(cea mai buna pt noi toti incepatori)nu vrei sa incerci:)
ivanutamihaela
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Buburuza Vin 15 Apr 2011, 12:37 pm

ivanutamihaela a scris:Mie mi se par aceste intrebari chiar foarte avansate...am citit mai in spate intrebari despre "bazele"croitoriei,iar acum despre montarea manecilor.
hmm..pai manececa unui sacou in primul rand trebuie sa fie din 2 bucati,Ea se coase intai la partea de sub brat apoi la partea de clin"cusatura care vine in spate",dar vei reusesti sa le ansablezi bine doar daca le vei taia corect si fara nici un mm,in plus sau un minus.Apoi se calca-descalca,se face retinerea in stanga si in dreapta capului de maneca(cat 5 cm de fiecare asta stiu eu),abia apoi poti trece la prinderea maneci in bolduri montand-o intai la semne,apoi de jur inprejur..apoi cosi eu stiu ca la 0.5 cm de rezerva,acum se poate si la 1 cm sau 2 si crestezi cate putin pe rascroiala...Acum tehnicile sunt multe,depinde de fiecare in parte cum lucreaza.
Sper sa-ti fi explicat cat de cat corect,dar trebuie sa pui mana la treaba si sa descoperi si singur daca pe burda(cea mai buna pt noi toti incepatori)nu vrei sa incerci:)
Eeeei, cam asa se monteaza, cum ti-a explicat Mihaela. Ea ti-a dat varianta simpla. Sigur, ar mai fi cateva operatiuni... pre-formarea clinilor manecii, asamblarea manecii, eventual si prelucrarea fentei la terminatie, termo-formarea capului de maneca, crestarea rezervelor, coaserea, rihtuirea, calcare, asamblarea captuselii, montarea captuselii...
Simplu, nu? rade
Daca-mi amintesc bine, cred ca prima maneca de taior am montat-o (cat de cat corect) dupa vreo doi ani de practica. La sacou e nitel mai complicat...


Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Vin 15 Apr 2011, 12:49 pm, editata de 1 ori (Motiv : Completarea)
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de kabunta Vin 15 Apr 2011, 12:39 pm

In fiecare numar Burda este un "tutorial ilustrat" in care sunt mai multe poze si explicatii cu fiecare pas necesar in realizarea respectivului produs. Mi se pare foarte util pentru incepatori. Singura parte nasoala cu indicatiile lor este ca nu includ idea de proba si lucrand dupa indicatiile lor proba se poate face abia la sfarsit si daca ceva nu iti convine e mai greu de modificat.
kabunta
kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 421
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de geo Vin 15 Apr 2011, 12:48 pm

multumim, buburuza, pentru incurajari rade, acum chiar imi vine sa ma apuc de un sacou Laughing

care este diferenta dintre sacou si taior? cea pe care o stiu eu si am gasit-o si acum in dex e ca taiorul e pentru femei si sacoul pentru barbati. nu ca dex-ul ar fi cel mai potrivit loc de cautat aceste definitii Smile
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Buburuza Vin 15 Apr 2011, 12:56 pm

geo a scris:multumim, buburuza, pentru incurajari rade, acum chiar imi vine sa ma apuc de un sacou Laughing

care este diferenta dintre sacou si taior? cea pe care o stiu eu si am gasit-o si acum in dex e ca taiorul e pentru femei si sacoul pentru barbati. nu ca dex-ul ar fi cel mai potrivit loc de cautat aceste definitii Smile
Eeei, pai acu', de cand cu egalitatea dintre sexuri (sic) cred ca nu mai e mare diferenta. Da' pe vremea mea (thaaaaaaaa) damele purtau taioare, domnii purtau sacouri.
Pe bune: diferenta majora dintre taior si sacou e pe dedesupt - modul de prelucrare a reperelor, aplicarea intariturilor, a pernitelor (quasi-obligatorii la sacou, optionale la taior)... si-ar mai fi multe. Eu n-as avea tupeu curaj sa ma bag la un sacou, chit c-am lucrat nite j'de taioare si mantouri la viata mea.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de ivanutamihaela Vin 15 Apr 2011, 3:32 pm

off-topic..Uitasi ca am si eu un taior lucrat la scoala de croitorie.Fug sa pun o poza cu el unde-i e locul:)
ivanutamihaela
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de vipervio19 Mar 19 Apr 2011, 7:23 pm

care este cea mai buna carte de croitorie?am doua carti vechi si masurile pt tipar nu sunt la fel.astept un raspuns
vipervio19
vipervio19
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 37
Localizare : neamt
Data de inscriere : 10/10/2010

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de geany Mar 19 Apr 2011, 9:10 pm

Eu cred ca cea mai buna carte nu exista. In primul rand ca vei gasi informatii in toate cartile, in unele dintr-un punct de vedere si in altele din alt punct de vedere. Deci, cu cat studiezi mai multe, vei acumula mai multe cunostinte. Stiu ca nu te-am lamurit, dar asta e parerea mea... Si acum depinde si ce nu este la fel, important este ca tiparul sa iasa corect, ceea ce vei realiza doar dupa constructia acestuia...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB