Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

+15
Dorina-Nina
adriana.iancu
zbughi_ro
SilviaDumitrescu
danadea
gabi-27
marlen372001
milexina
geany
Eva
Noemi
madalinapreda
diada
AlinaJ.Bijoux
ina
19 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de ina Mar 17 Noi 2009, 8:36 pm

este vreun topic deschis despre materialele folosite la corsetat , ma refer la numarul crosetelor si firul folosit ,
avatar
ina
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : right
Data de inscriere : 15/11/2009

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mar 17 Noi 2009, 10:08 pm

Uite ceva despre crosete!!! Am gasit pe site-ul unei fete Anda. Link-ul site-ului e pus la topicul "diverse"!!! wink Sper sa te ajute ina!!! Smile

Convertor marimi croseta
By: anda

Un convertor util pentru a afla marimea crosetei in sistemul metric, cel folosit de noi.USA English Metric
– 000 10.0mm
N 00 9.00mm
– 0 8.00mm
K-10 1/2 2 7.00mm
10 1/4 3 6.50mm
J-10 4 6.00mm
I-9 5 5.50mm
H-8 6 5.00mm
7 7 4.50mm
G-6 8 4.00mm
F-5 9 3.75mm
E-4 9 3.50mm
D-3 10 3.25mm
C-2 12 2.75mm
B-1 13 2.25mm
B-1 14 2.00mm
5 steel - 1.75mm
7 steel - 1.50mm
8 steel - 1.25mm
10 steel - 1.00mm


Trebuie tinut totusi cont ca masurile si forma crosetei difera de la un brand la altul. Daca modelul obtinut in urma executiei dupa un tutorial, cu marimea crosetei si grosimea firului specificate, nu este identic cu cel din respectivul tutorial, e foarte posibil ca marimea crosetei sa difere.

Forma crosetei poate de asemeni influenta marimea modelului. Astfel, cu o croseta cu despartitura dintre carlig si maner ingusta veti obtine un model mai mic si invers, o despartitura mare intre carlig si maner va duce la un model mai mare

Mai este un factor care influenteaza, si anume mana fiecareia dintre voi: unele lucreaza mai usor, mai slab, altele mai strans.

Sper ca nu se supara nimeni ca am pus asta aici dar, poate mai intereseaza si pe alcineva!!! Rolling Eyes
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de diada Mier 18 Noi 2009, 10:33 am

Mi-am permis sa despart eu subiectul, cum nu era nici un topic pe aceasta tema. Daca titlul nu este sugestiv il schimbam.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de ina Dum 22 Noi 2009, 12:36 pm

multumesc fetelor Merci kiss
avatar
ina
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : right
Data de inscriere : 15/11/2009

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de madalinapreda Lun 11 Ian 2010, 9:50 pm

Doamnelor, caut o croseta dubla inmarele nostru Bucuresti si pe pretutindeni (chiar si la Andreaua) mi se pspune ca asa ceva.... nu exista. Dar eu am vazut pe net si am scos un model superb pe care vreau sa il fac, dar nu am cu ce, fiindca este lucrat cu aceasta faimoasa croseta dubla. Stie cineva de unde as putea face rost de acest tip de croseta? Mutlumesc.
madalinapreda
madalinapreda
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/12/2009

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de Noemi Lun 11 Ian 2010, 10:46 pm

madalina incearca sa vezi daca se gaseste la sectiunea speciala in acest forum. Nu avem voie sa facem trimitere, dar din moment ce ai intrat sa cauti ceva specific, poate gasesti Smile
Bine ai venit
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de Eva Mar 12 Ian 2010, 1:22 am

Nici eu nu stiam de asa ceva! Cum arata? Poti sa pui vreo poza ceva sau un link?
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de geany Sam 30 Ian 2010, 12:29 pm

Pentru ca este un subiect destinat ustensilelor pentru crosetat mi-am permis sa aduc inbunatatiri, cu poze.

set util pentru crosetat
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ace de crosetat duble
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ace de crosetat: marimi de la 0,5 pana la 5,0 (0.50mm, 0.60mm, 0.70mm , 0.80mm, 0.90mm, 1.0mm, 1.10mm, 1.25, 1.30mm, 1.50mm, 1.60mm, 1.75mm, 1.9mm, 2.0mm, 2.5mm, 2.7mm, 3.0mm, 3.5mm, 4.0mm , 4.5mm, 5.0mm) [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

crosete din bambums: 4.0mm, 4.5mm, 5.0mm, 5.5mm, 6.0mm, 6.5mm, 8.0mm, 9.0mm, 10.0mm
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

crosete din bambus: 3.0mm, 3.5mm, 4.0mm, 4.5mm, 5.0mm, 5.5mm, 6.0mm, 6.5mm, 7.0mm, 8.0mm, 9.0mm, 10.0mm, 12.0mm
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de Eva Sam 30 Ian 2010, 2:07 pm

Mama, ce-mi place trusaaaa love ... nu ca mi-ar lipsi vreun croset... Smile
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de geany Sam 30 Ian 2010, 2:22 pm

Nu ramane decat sa-ti faci o trusa si sa ti le pui toate care le ai in ordine. Eu am asa ceva in plan si daca-mi reusesete va voi arata si voua. wink
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Sam 30 Ian 2010, 4:56 pm

Trusa imi place si mie si cred ca mi-ar fi tare utila!!! Eu am doar o singura croseta, metalica, mostenita de la mama si cu aceea crosetez!!! Embarassed
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de milexina Sam 30 Ian 2010, 10:07 pm

frumoasa trusa si acele de croseta duble,oare se gasesc si la noi asa ceva?
milexina
milexina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 54
Localizare : forum
Data de inscriere : 07/01/2010

http://elidapasiuneameaarta.blogspot.com/

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de geany Sam 30 Ian 2010, 10:15 pm

Fetelor, eu din internet am luat pozele, pentru a prezenta la subiectul asta. Daca dati o cautare pe net cu siguranta veti gasi. Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de marlen372001 Sam 30 Ian 2010, 10:38 pm

draga geany,

sunt invidioasa rau pe trusa asta de crosete. nu ca n-as avea vreo suta.

cum putem face rost si noi de una ? contra cost bineinteles.

multumesc,
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de geany Sam 30 Ian 2010, 10:52 pm

Marlen, tu ma inveti la prosti?
Pai ori fac eu un "penar" pentru crosete si va invat si pe voi, ori ma apuc de afaceri si cumpar-vand si va trimit in Romania rade
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de marlen372001 Dum 31 Ian 2010, 11:38 am

drag geany,

nu stiu daca te apuci de "prostii" dar te rog fa numai una pentru mine (vezi ce egoista sunt !...).

te sarut,

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de gabi-27 Dum 31 Ian 2010, 7:42 pm

Nu ar fi rau. Vezi te rog cat costa o astfel de trusa. Sa vedem daca ne putem permite.
gabi-27
gabi-27
helper
helper

Numarul mesajelor : 55
Localizare : Camarzana
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de danadea Mar 02 Feb 2010, 11:05 pm

Suntem mai multe interesate de trusa....
avatar
danadea
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 736
Localizare : Deva
Data de inscriere : 17/08/2009

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de geany Mier 03 Feb 2010, 10:51 am

Pentru ca ce e frumos si ne ia ochii are si o valoare... Nu ca sa va dezamagesc, ci va va arat exact asa cum este aici trusa
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 03 Feb 2010, 11:21 am

mda 200 lei nici nu e mult Smile

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de zbughi_ro Mier 03 Feb 2010, 11:34 am

Ma intereseaza si pe mine sa achizitionez aceasta trusa, ma ajutati va rog? Cum o pot cumpara?
Multumesc!
avatar
zbughi_ro
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/01/2010

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de geany Mier 03 Feb 2010, 12:07 pm

Silvia, ai socotit si posta?? wink
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 03 Feb 2010, 12:18 pm

eee acu si cu tine vrei sa socotesc si biletul de autobuz pana la posta? rade

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty crosete si ustensile crosetat

Mesaj Scris de adriana.iancu Lun 01 Mar 2010, 11:30 am

Buna fetelor!
as dori si eu un set de crosete. de unde pot sa achizitionez pentru ca in craiova nu am gasit.


Ultima editare efectuata de catre geany in Lun 01 Mar 2010, 11:33 am, editata de 1 ori (Motiv : postare fuzionata)
adriana.iancu
adriana.iancu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 41
Localizare : craiova
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de marlen372001 Lun 01 Mar 2010, 12:34 pm

adriana.iancu a scris:Buna fetelor!
as dori si eu un set de crosete. de unde pot sa achizitionez pentru ca in craiova nu am gasit.

draga mea,

vezi aici la "andrele, crosete si accesorii".

marlen

---------------

draga silvia, draga geany, dragi fetelor,

uite ce zic eu : decat sa ne ciondanim, mai bine un cantec vesel sa cantam. eu am intrebat cat ne costa transportul pana aici, ca in general lumea e binecrescuta si ne va raspunde. si daca o sa mai vreti dup-aia poate comandam cu toatele. ce ziceti ?

marlen

Edit Ioana Soare: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link

adaugat : uite si raspunsulpentru trusa de crosete : la aia 45 mai adaugati 6 eur pentru transport. timp de livrare 10 zile max. daca foloseste cuiva. si nu NU E RECLAMA, m-am oferit sa intreb eu ca stiu nemteste. in rest TOATE BUNE va doresc !


Ultima editare efectuata de catre marlen372001 in Mar 02 Mar 2010, 12:28 pm, editata de 5 ori (Motiv : unit mesaje)
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Utile despre crosetat - materiale, crosete etc. Empty Re: Utile despre crosetat - materiale, crosete etc.

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB