Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Am diabet, ce mananc ?

+13
lucyka
rozina
Giobsy
canadianca50
humailamariana
danae
ady_kat
camelya
Felicia2
marlen372001
arime
SilviaDumitrescu
rucsy
17 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de valentinadof Dum 30 Ian 2011, 2:09 pm

ceapa are efect hipoglicemiant puternic.se poate manca ca atare sau se fac infuzii de ceapa ,asta asa sa nu deranjezi pe cei din jur cu mirosul.
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 Empty Diabetul asta!!!

Mesaj Scris de rocssanna Dum 24 Noi 2013, 8:27 pm

Si eu am diabet de tip 2. De doi ani mi l-au descoperit, la Bucuresti la niste analize. Am picat in depresie la inceput dar dupa vreo luna de zile am inceput sa citesc si sa ma documentez cum sa fac pace cu boala asta afurisita. In timp, incepi sa te cunosti, sa te reinventezi chiar Smile, te uiti la mancarurile pe care le faci cu un alt ochi, de expert😉 . La fel cum spune Silvia, e foarte bun ceaiul de teci de fasole si mai am norocul sa stau la munte si sa am un sot care cutreiera muntii si-mi aduce de la merisoare pana la afine, mure si ienupar. Afinele le congelez si fac zilnic cate un fresh cu o mana de afine, un kiwi si ce mai stiu eu ca ajuta (lamaie, mar etc>) si e bine, dragele mele! In fond e denumita "boala domneasca" pentru ca necesita pedanterie si echilibru. Pe undeva, diabetul te schimba complet (in bine) in ceea ce priveste obiceiurile alimentare. Va doresc multa sanatate si viata lunga!
rocssanna
rocssanna
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 11
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 23/08/2012

http://kristesa.blogspot.ro/

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de ema Sam 25 Mar 2017, 3:10 pm

Vesti bune: am diabet de tip 2 si e al treilea rand de pastile pe care medicul mi le schimba pt ca nu le suport (desi am micsorat dozele, cand iau ma apasa in piept, nu pot respira si ma dor articulatiile de am impresia ca imi cad mainile). Mai nasol e ca nici pe astea (ultimele) nu le suport. Medicul meu e de la noi si sincer, nu mi se pare prea grozava dar alt doctor nu am (sunt extrem de putini in regiune). Mi se pare ciudat ca nu mi-a dat sa fac o glicemie provocata ci numai pe nemancate, mai ales ca la mine au gasit multa glucoza in urina si nici tensiunea nu mi-a luat-o niciodata desi i-am zis ca imi pierd suflul la cel mai mic efort. Eu am banuit singura ca ar fi vorba de glicemie cand brusc, in vreo 4 luni nu am mai vazut  deloc de aproape desi inainte bagam ata in ac mic, fara probleme.
Mai neplacut e ca am un barbat bun de abandonat in padure sa-l ia cine il vrea. rade  Nu crede ca trebuie sa tin regim strict, nu crede ca trebuie mancat intre mesele principale, nu vrea sa tina regimul cu mine (macar in mare parte) ca sa-mi fie si mie mai usor si sa nu stau non stop la bucatarie sa-i fac lui bucate alese, comenteaza aiurea pt tot felul de prostii fara importanta (eu sunt batuta in cap si pun la suflet).Imi zice tot timpul ca astea sunt inventii citite pe internet (pt el internetul e doar ca sa se zgaiasca la masini bengoase si sa descarce filme). Am sa-l pun fata in fata cu doctorita sa-i confirme ea ca e asa cum spun.
Am inceput sa nu mai mananc deloc dulce,cartofi, paste, orez.
Am sa vad si daca slabesc ceva din cele 20 de kilograme puse pe mine in 5 ani. Miscare fac (numai de cate ori urc sau cobor scarile la etaj si subsol).Oricum ai mei de acasa sunt panicati si m-au panicat si pe mine.
Am uitat: voi ce simptome aveti? Eu simt brusc o stare de epuizare totala si somnolenta.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de Gabica Mar 28 Mar 2017, 9:53 am

Ema, sunt foarte surprinsă de acea doctoriţă care ţi-a băgat pe gât nişte medicamente deşi nu ai anumite analize făcute.
În România încă se face acea testare cu glicemia provocată
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Pentru că e posibil să nu fie neapărat diabet ci o altă disfuncţie de metabolism.
Până una alta eu am observat că poţi mânca aproape orice, dar cu măsură şi cu respectarea totuşi a unui program de odihnă, mişcare, relaxare.

Important este să-ţi urmăreşti organismul şi să-ţi observi reacţiile.
O tânără spunea că a ţinut un regim stric dar nu reuşea să scadă valoarea glicemiei sub 250. A descoperit ceaiul de tecuţe. Bea în fiecare zi, acest ceai amestecat cu alte plante, astfel a reuşit să scadă glicemia aproape de limitele normale.
Cunosc o Doamnă care în fiecare zi se aranja frumos şi pleca la plimbare în jurul blocului întâi, apoi a lărgit aria de plimbare. Mişcarea îi făcea bine.

Ştiu o să zici că urci şi cobori scările de multe ori.
Dar o faci cu oboseală şi nu e bine.
Mişcarea pe care o faci trebuie să te relaxeze.
Am uvut un coleg de muncă care-şi făcea de 3 ori pe zi insulină.
A plecat de la noi, l-am văzut după vreo 18 ani pe stradă. Părea bine, nu era nici gras nici slab, mergea având pe umăr o geantă. Eu eram la volan, nu am putut discuta cu el.
Fii încrezătoare. Diabetul e o boală cu care se poate trăi. Atâta timp cât o accepţi şi înveţi să convieţuieşti cu ea.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de ema Joi 30 Mar 2017, 11:21 pm

Gabica, iti multumesc pentru raspuns. Am sa-i spun mamei sa-mi caute teci de fasole (banuiesc ca astea sunt tecutele de care vorbeai). Am facut doar glicemia pe nemancate, analize pt ficat (nimic din cele de baza pe care le stiam eu) si la urina (am glucoza 300ml) si am facut niste analize pentru tiroida care se pare ca au iesit bine. Mi se pare ca am un medic care lucreaza la norma (cel putin asa mi se pare mie si nu numai) Are pacienti foarte multi pt ca nu sunt alti medici si acorda fiecaruia 10 minute. Cand intru la ea am senzatia ca sunt un borcan pe o banda rulanta caruia ea ii pune un capac si ii da drumul mai departe. E romanca si desi in zona nu prea sunt romani, nu am simtit-o niciodata prea apropiata macar pt faptul ca venim de pe aceleasi meleaguri.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de Gabica Mier 05 Apr 2017, 10:18 am

Uite Ema, o altă sugestie pentru tine:

Germoderivat

Pentru comenzi din afara ţării:

comenzi

Eu consum aceste germoderivate: smeur, stejar, mesteacăn alb.

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? - Pagina 2 Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB