Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT

+37
aidaalex
bubu85
Dionisia
Aditza
marlen372001
Felicia2
Michelle
noel
teisoara
ppisic
Ana Maria
adudu
dana_mi16
Giobsy
Camy
Lali
SilviaDumitrescu
kitty_1973
kittygreeneyed
Armeana
Eva
ileana cosanzeana
julix_2007
carmenush
mihatm80
bijouxdemonange
DANIELA.I
MihaelaT
Mimi
geany
maria_covacef
ioana soare
irish05
diada
arime
adar
Admina
41 participanți

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In jos

CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 Empty Re: CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT

Mesaj Scris de Admina Joi 01 Oct 2009, 12:29 am

Declar inchis Concursul de crosetat, tomnatic!
Bafta participantelor si mii de multumiri membrilor juriului pentru amabilitate si sponsorului
www.firetricotat.ro

Am trimis mail membrilor juriului, cu metoda de punctare a creatiilor si alte detalii. Voi posta acest text si pe forum.
Somn usor, pana una alta. cascat

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 Empty Re: CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT

Mesaj Scris de Admina Vin 02 Oct 2009, 9:11 am

Se lucreaza intens la jurizarea concursului, nu ne-am luat liber. wink Va prezint si metoda de punctare, membrii juriului au primit aceste explicatii inainte de inchiderea concursului:


Punctarea la concurs se va realiza acordand note de la 1 la 5, la fiecare subcategorie a celor doua sectiuni (tehnic si artistic). Deci fiecare creatie prezentata va fi primi 6 note (3 la artistic si 3 la tehnic), urmand ca eu sa calculez notele finale si clasamentele.
Voi face o medie aritmetica (nota 1+nota 2+ nota 3)/3, rezultand o cifra care reprezinta nota pentru acea creatie la impresia tehnica sau la cea artistica.

Impresia artistica, va fi data de originalitatea produsului finit, design-ul/ cromatica si versatilitatea accesoriului respectiv. Impresia tehnica va fi stabilita de catre membri juriului, tinand cont de complexitatea modelului, corectitudinea executiei si calitatea produsului finit.
IMPRESIA ARTISTICA
1. Originalitatea produsului finit - Incercati sa determinati originalitatea produsului; ne intereseaza produse inedite, creeate folosind idei proprii sau cu inspiratie din alte surse, dar evitand banalul.
2. Design-ul si cromatica - DModelul ideal ar trebui sa fie bine balansat (piesa finita sa fie unitara, legata), sa fie placut ochiului si sa fie potrivit din punct de vedere stilistic. Cromatica propusa este tomnatica, deci incercati sa asociati culorile folosite de participante, cu cerintele concursului.
3. Versatilitatea - Un accesoriu poate fi purtat in mai multe moduri sau poate fi combinat cu alte accesori pentru a schimba aspectul final.
IMPRESIA TEHNICA
1. Complexitatea modelului - Am vrut sa dam mai multe sanse tuturor, si incepatorilor dar si celor avansati. Totusi la impresia tehnica asteptam de la un produs si complexitate, nu doar picioruse simple si duble.
2. Corectitudinea executiei - Va rog sa urmariti pozele cu atentie pentru a constata cat de corect sunt lucrate. O piesa corecta din punct de vedere tehnic trebuie sa se aseze bine, sa fie unitara si arate cat mai profesional.
3. Calitatea produsului finit - este data de cat de bine se imbina firele folosite cu modelul ales, in a obtine un bun produs finit. Va rog sa tineti seama de aspectul total al piesei crosetate.

Exemplu:
Membru din juriu A, va acorda pentru participantul la concurs, cu numele X, urmatoarele note:
4 originalitate, 2 design si cromatica, 5 versatilitate. Se va face media intre ele si se va obtine 3,67. La fel se va proceda si pentru impresia tehnica, obtinandu-se 2 note din partea fiecarui membru din juriu, pentru fiecare participant la concurs. La sfarsit voi centraliza aceste note, pentru fiecare participant si se va face un clasament. Daca vor exista doua note identice pentru aceiasi categorie din concurs , pentru doi membri diferiti, se va mai acorda o nota suplimentara, pentru acei membrii (daca sunt concurenti pentru premii).
In acest caz se va tine cont de acuratetea cu care a fost creata postarea de concurs, respectarea cerintelor necesare pentru participare. In mod special mi-a fost atrasa atentia de lipsa descrierilor, la multe produse. S-a cerut un mic rezumat privitor la ce a motivat participantele sa concureze, la legatura pe care o are creatia lor, cu tema propusa. As vrea sa punctati si acest detaliu. Deci dintre cele doua creatii cu note identice, pretendente la premiu, va castiga cea cu descrierea cea mai elaborata, cea mai buna.

Multumesc ca participati la votare.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 Empty Re: CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT

Mesaj Scris de adar Vin 02 Oct 2009, 11:04 am

hug

Multumim ! Sunt sigura ca toata lumea asteapta conferinta de presa! Smile

kiss
adar
adar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 277
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 Empty Re: CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT

Mesaj Scris de ELENA76 Sam 20 Feb 2010, 1:04 am

m-ati terminat fetelor cu creatiile voastre,sunt superbe ...offf timpul asta...as vrea sa fac si eu multe dar...oricum sunt cu ochii pe voi boo faceti minuni
avatar
ELENA76
helper
helper

Numarul mesajelor : 85
Localizare : BRASOV
Data de inscriere : 29/12/2008

Sus In jos

CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 Empty Re: CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT

Mesaj Scris de maju1810 Lun 22 Feb 2010, 12:31 am

Foarte frumoase!
maju1810
maju1810
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 39
Localizare : Temse, Belgia
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 Empty Re: CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT

Mesaj Scris de aurishta Dum 15 Aug 2010, 4:55 pm

Nu stiu si eu sa crosetez... batutincap
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT - Pagina 9 Empty Re: CONCURS DE TOAMNA - CROSETAT

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB