Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Drumetii si locuri vizitate! EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Drumetii si locuri vizitate! EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Drumetii si locuri vizitate! EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Drumetii si locuri vizitate! EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Drumetii si locuri vizitate! EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Drumetii si locuri vizitate! EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Drumetii si locuri vizitate! EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Drumetii si locuri vizitate! EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Drumetii si locuri vizitate! EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Drumetii si locuri vizitate! EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Drumetii si locuri vizitate! EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Drumetii si locuri vizitate! EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Drumetii si locuri vizitate! EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Drumetii si locuri vizitate! EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Drumetii si locuri vizitate! EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Drumetii si locuri vizitate! EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Drumetii si locuri vizitate! EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Drumetii si locuri vizitate! EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Drumetii si locuri vizitate! EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Drumetii si locuri vizitate! EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Drumetii si locuri vizitate!

+57
Anusca
manuela29
Giobsy
danniela
nicopop
violetas
ghita
rosita
mykya
lucky
arielas
carmenco
danabarbu2007
aba
julix_2007
Gianina4ever
RamonaM
firicel
AlinaJ.Bijoux
dktimi
Karina33
LYNDA
Lucia.BlueFlower
elena.habasescu
diana-s
danadea
denis21
Roxanne
came_lia
CCristinaC
veniciuc nicoleta
rivka
MagdaMarin
ralucahanc
lotus nufar
Uca
adelina24
Alina.C
ivanoiuadela9
mada93
betymi72
teisoara
SilviaDumitrescu
emi
mickyta
Noemi
Anna Succubus
duchess
vilcris
geany
arime
diada
MihaelaT
Admina
ariana
aisha
ioana soare
61 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de ioana soare Mar 26 Mai 2009, 3:28 pm

Se apropie vara si perioada concediilor si ar fi frumos sa impartasim aici drumetiile pe care le-am facut si ne-au placut, trasee interesante si locuri frumoase pe care le-am vazut , sa facem schimb de idei pentru petrecerea timpului liber in mijlocul naturii.

Incep cu cateva poze din Piatra Craiului, muntele meu de suflet. Sunt multe trasee care se pot face acolo, plecand de la Cabana Curmatura, Cabana Plaiul Foii (de cealalta parte a muntelui) refugiul Spirlea. La Plaiul Foii nu am mai stat din '96, pentru ca de atunci au renovat-o si au scumpit-o foarte tare. Nu are acea atmosfera de cabana de munte, cu apa la izvor si foc de tabara.
Refugiul Spirlea este cam la o ora si jumatate mai sus de Plaiul Foii, dar de can a ars, in 2002, l-au inlocuit cu un refugiu gen baraca de metal, folosit pe post de toaleta de unii turisti. Inainte era ca o cabanuta mica, cu priciuri si soba. Cel mai bine este cu cortul pe partea aceea a muntelui. De acolo o drumetie usoara este inspre Marele Grohitis. Sunt mai multe trasee ce urca spre creasta, preferatul meu fiind pe la Zaplaz - La Lanturi - Vf. La Om. De acolo se poate cobori la refugiul Grind, sau se poate merge pe creasta, spre refugiul Vf. Ascutit. Portiunea aceasta de creasta se parcurge cam in 3 ore, si are urcusuri si coborasuri pe mici varfuri. De la Vf. Ascutit se poate cobori spre cabana Curmatura, sau se poate merge in continuare pe creasta, si cobori pe un alt drum, pe banda albastra ce ajunge tot la Curmatura. Sau se poate cobori pe partea cealalta a muntelui spre Plaiul Foii, pe Valea Ursilor ( pe la refugiul Diana).
De la Cabana Curmatura se poate urca spre creasta principala, cum am spus mai sus, sau se poate urca pana pe Piatra Mica, cu coborare in Poiana Zanoaga.

Craiul vazut din Poiana Zanoaga
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Drumul de creasta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Saritoare in drumul spre creasta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Piatra Mica
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In album am incarcat mai multe, dar aici am ales doar cateva.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de ioana soare Joi 28 Mai 2009, 11:11 am

O drumetie frumoasa se poate face si daca se merge doar pana la cabana Curmatura. Traseul este usor, fara portiuni stancoase, cu poteca prin padure si printr-o poiana foarte mare si frumoasa - Poiana Zanoaga.
Drumul incepe din gara Zarnesti, se traverseaza orasul pe marcajul banda galbena , se trece pe langa cabana Gura Raului si se urmeaza drumul forestier. Se merge pe drumul forestier cam o jumatate de ora si ajungem la Fantana lui Botorog, locul unde incepe poteca spre poiana Zanoaga. Se poate insa si merge in continuare pe drumul forestier, care trece printr-un defileu foarte spectaculos numit Prapastiile Zarnestilor. Sunt niste chei foarte frumoase si exista si din acea zona o poteca ce urca spre cabana Curmatura.
Revenind insa la prima varianta de traseu, de la Fantana lui Botorog se urmeaza poteca ce urca spre dreapta, pe marcajul banda galbena. Se urca prin padure, pana cand ajungem in Poiana Zanoaga, o poiana imensa, frumoasa de unde se deschide o priveliste superba spre creasta Piatrei Craiului. Este o stana chiar in poiana, dar nu stiu daca se mai foloseste, in ultima vreme nu era nimeni acolo.
Dupa ce se traverseaza poiana se intra din nou in padure, iar de acolo drumul este usor, cu portiuni drepte, urcusuri coborasuri usoare. Trecem pe langa o troita , apoi pe langa Refugiul Salvamont si imediat ajungem si la cabana Curmatura.
Cabana are doua dormitoare mari, cu priciuri, o camera cu doua paturi ( love eu si prietenul meu ii spunem "camera nostra" pentru ca atunci cand mergeam doar noi doi, si se intampla foarte des, stateam numai in camera aceea) si o camera cu 3 paturi. Mai exista o anexa, cu doua incaperi, una de 4 locuri- doua paturi duble suprapuse , iar cealalta nu mai tin minte exact.
Au si mancare, dimineata omleta cu branza, la pranz ciorbica si carnaciori cu piure, iar seara mamaliguta cu branza si smantana. O data am prins si clatite cu branza si marar. A fost in perioada cand era o cireada de vaci undeva mai jos de cabana, spre Zanoaga Smile Au si ceai si vin fiert.
Noi venim cu papa de acasa, facem ciorbica la primus sau la foc, sau pui tras in teapa foame dar cateodata ni se mai face pofta de cate o mamaliguta.
Apa este la izvor.

Imi place atmosfera vesela si tinereasca si daca avem noroc si este si cineva cu chitara, se strange toata lumea in jurul focului de tabara si se canta cantece de munte beat
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de aisha Joi 28 Mai 2009, 11:57 am

Ioana, foarte interesante traseele tale. Vad ca esti o adevarata muntzomana! Smile Pe mine primele variante, alea de mers mult si pe creasta nu ma atrag - am fost pe traseul de vara pana la cabana Omu si am zis ca nu cred sa mai repet prea curand experienta! Smile In schimb, varianta expusa in mesajul al doilea mi se pare interesanta. Nu ai zis cat dureaza traseul si cat de antrenat tre' sa fi. Si nici cum faci ciorbita adusa de acasa. D-aia la plic?
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de ioana soare Joi 28 Mai 2009, 12:27 pm

Nuuuu, cum sa facem ciorbica la plic? Uite aici Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Oala este foarte usoara , si am luat la noi doua tavite de pipote, morcovi, ceapa, rosii, vreo doi cartofi, sare ... Avem un primus mititel, o butelie de 400 ajunge pentru cateva ciorbite. Vara trecuta 2 butelii si jumatate ne-au ajuns aproape trei saptamani de folosit in fiecare seara.
Alte dati luam la noi pui si facem ciorbica de pui, si mai luam si pungute cu legume congelate. Cand am facut ciorba de pipote am avut si un pui, dar pe el l-am tras in teapa si l-am fript la focul de tabara.

Drumul pana la Curmatura, socotit din gara , dureaza cam 3 ore si jumatate de mers lejer. Cam o ora traversatul Zarnestiului + drumul forestier pana la Botorog si cam 2 1/2 ore pe poteca. Dar depinde de ritmul fiecaruia si de cat bagaj ai in spate.
Din Zanoaga pana la cabana in mod normal se fac cam 45 de minute, dar am bagat o data viteza de am ajuns intr-un sfert de ora. Nu aveam decat o sticla cu apa in spate si ma grabeam ca ma certase prietenul meu ca de ce nu mai vin, ca ma astepta de o gramada de timp. Am urcat pe Piatra Mica iar el a ramas la cabana si vorbeam prin statie.

La coborare se face mult mai putin, cam o ora de la cabana pana la Botorog, si apoi pana in Zarnesti la fel ca la dus. Merita in schimb sa nu cobori pe acelasi drum, sa o iei pe dincolo, pe traseul care da in Prapastii. E un pic mai mult de mers apoi pe drumul forestier, dar merita. Le spune Prapastii, dar sunt ca niste chei, cu pereti inalti de o parte si de alta a drumului.

Nu trebuie sa ai cine stie ce antrenament, important e sa ai un ritm si sa-l pastrezi. Daca esti o persoana activa, asa cum esti tu, nu ai probleme. Eu prefer mai tare sa merg constant intr-un ritm normal, fara sa ma opresc , decat sa merg repede si cu pauze.Imi rup ritmul si atunci cand plec de pe loc mi-e mai greu sa ma urnesc. Si dureaza iar pana imi intru in ritm. Dar atunci cand mergi in grup trebuie sa te adaptezi si sa mergi in ritmul celui care merge cel mai incet.


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Joi 28 Mai 2009, 12:43 pm, editata de 2 ori
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de ariana Joi 28 Mai 2009, 12:36 pm

Foarte frumos Ioana si traseele si felul in care povestesti si mie imi place sa merg la munte dar mai mult pentru relaxare nu ma vad cocotata pe munte rade am rau de inaltime.Noi mergem la Moeciu si ne cazam la o vila unde gazda e super de treaba am sa pun si cateva poze.Anul acesta cred ca nu vom putea merge avem de mesterit prin casa asa ca relaxarea noastra s-a cam dus Sad

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Castelul Peles

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Castelul Bran

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre ariana in Joi 28 Mai 2009, 4:18 pm, editata de 2 ori
ariana
ariana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 194
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/02/2009

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de ioana soare Joi 28 Mai 2009, 1:12 pm

Ariana te relaxezi si in asa o drumetie! Chiar daca fizic este putin mai obositor decat o plimbare, dar psihic te odihnesti si te relaxezi si te intorci acasa cu bateriile incarcate!
La Moeciu am fost o singura data, la Cheile Gradistei. Zona e foarte frumoasa si cred ca se pot face plimbari frumoase. La Bran am fost ceva mai des, dar doar in trecere, o singura data am si dormit o noapte. Ne intorceam de sus de la Omu si am zis sa ramanem peste noapte acolo, la un han.

Aisha drumul de vara de la Babele spre Omu? Sau cel de la Malaiesti spre Omu? Primul intr-adevar are o portiune mai periculoasa, de asta se face doar vara, pentru iarna e o poteca ceva mai sus.
La Omu am ajuns o data pe o ceata de o taiai cu cutitul! Nu vedeai la 2 metri in fata Shocked . Veneam dinspre Malaiesti si bajbaiam dupa semne. Scria Cabana Omu 15 minute , mergeam 20 de minute si intalneam semn cu Cabana Omu 30 de minute Smile Pana la urma am dat cu nasul in ea cand nici nu ne asteptam Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de aisha Joi 28 Mai 2009, 2:09 pm

De la Babele spre Omu. Am plecat de la Babele pe o vreme frumoasa, insorita si dupa ce am trecut de portiunea asta naspa pe carare s-a intunecat si a inceput sa ploua rau. Se mai lasase si ceata si noi tot incercam sa vedem cabana si ... nimic. La un moment dat, un prieten care era in fata da peste o tipa ce aparuse brusc din ceata si cauta, ca si noi, cabana: era o australianca, singura. Venise pe un traseu din Bran - cred ca plecase de vreo 7 ore de acolo (am inteles ca atat dureaza cu mers intins!).
Am stat noaptea la cabana, ca nu se mai putea sa te intorci. Ploua graoznic, se facuse frig rau (desi era pe la mijloc de iulie) si nu vedeai, nici nu puteai sa respiri pe creasta. La intoarcere am venit pe traseul de iarna, ca ne-a fost frica sa nu alunecam pe partea cealalta (mie, de fapt, pt ca baietii, in inconstienta lor ... Smile ).
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de ioana soare Joi 28 Mai 2009, 3:49 pm

ce frumos! sa nu zici ca-s dusa wink dar mie mi se pare ca peripetiile de genul asta ti le amintesti cu placere, sunt mai palpitante.

La Omu cand eram copil am prins ninsoare in toiul verii, noaptea.
Si cand cu ceata de povesteam mai sus am tras si noi un frig! Venisem fara sac de dormit, fara haine de schimb,apa nu aveam, nimic nimic, desi stiam ca vom innopta acolo. Pantofari in toata regula. Macar daca eram asa ca voi, ramasi acolo de nevoie, am fi avut o scuza, dar nu. Smile

Altadata am facut si traseul pe care il facuse australianca voastra, dar invers de la Omu la Bran, dar nu mai stiu cat am facut. Am coborat pe Valea Ciubotei, prin satul (sau ce este) Poarta si apoi Bran. E lung intr-adevar, si la urcare (cum l-a facut ea) sigur e mult mai obositor, dar mie cel mai rau mi-a facut mersul pe sosea , prin Poarta si Bran. Atunci a fost data cand ziceam ca am ramas la han in Bran. Cand m-am descaltat aveam rani la degete si ma usturau talpile. Mi-am pus pansamente si pe urma am iesit la plimbare sa vad castelul. Doar impreuna cu tata, pentru ca pe fratele meu n-a fost chip sa-l mai scoatem din camera.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de Admina Vin 29 Mai 2009, 10:20 am

Ioana, superbe trasee ai prezentat hug Mi-ai facut o pofta sa plec, departe, sau unde oi vedea cu ochii. Saptamana viitoare plecam pe undeva, si probabil cu cortul. Eu m-am lecuit de cazarile de Romania, acum 2 ani, aproape cand ne-au cerut 120lei sa dormim o noapte la un motel, noi am zis ca era mult mai ieftin in Budapesta si nesimtitul a cometat: "pai ce domne aici nu e Budapesta!". Avea dreptate, era o margine de Timisoara, un motel de 2 lei, probabil construit ptr. inchirieri cu ora... Oribil de neseriosi, prestatorii de servicii locali.
Ariana, e tare frumos la Bran. Noi am gasit o zona si mai frumoasa, la Cheile Gradistei. Este mai retras si mai frumos, plus ca poti merge sa vizitezi multe in zona.
Eu am ca munte de suflet Ceahlaul, zona de deal preferata in Buzau, la Magura. Am sa pun cateva poze de acolo, deocamdata, urmand sa revin cu altele din munti.
Am fost in 2 tabere, pe perioada liceului in zona taberei de sculputa Magura; eram sanitar priceput pe vremea aia wink Este o zona linistita, de deal, clima foarte placuta, flora mi-a ramas in minte prin ciupercile usor halucinogene, mancate intr-o omleto-tocanita, incropita ad-hoc la un foc. Shocked Apoi fauna m-a marcat pozitiv in ziua in care am vazut vreo 6-7 caprioare si capriori, in padurile din zona, pe rand. Nu am mai vazut atat de multe animale salbatice, in libertate, intr-o zi. Aaa, si ochii de animale nocturne vazuti cand urcam noaptea, spre manastirea Ciolanul... Apropo de manastire, este un loc superb atat de calm si linistit, este asezata pe o colina insorita, intr-o zona rupta de civilizatie(doar soseaua iti aduce aminte ca nu te poti rupe total). Si cum urci prin padure, cam 30 minute, gasesti Schitul Cetatuia, un loc uitat de lume, dar nu si de Dumnezeu, un loc unde gasesti un singur pusnic, si o mica bisericuta. Totul e numai liniste si pace, acolo.
Chiar in fata manastirii se afla tabara de sculptura, constand in cateva coline, pline cu sculpturi in piatra. Multe sunt foarte bine pastrate, desi sunt facute prin anii '70. Zona este destul de curata, si cand am fost noi nu erau decat putini turisti, civilizati. Am sa pun pozele sa vorbeasca, in locul meu.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ca o curiozitate a locului, daca gustati subiectele paranormale, veti fi satisfacuti pe deplin. In vecinatatea taberei de sculptura , la mai putin de 200 de metri este o panta unde gravitatia pare sa o fi luat-o razna . Un autoturism lasat pe liber, cu motorul oprit si frana de mana lasata urca dealul ca si cum ar cobori, ignorand orice lege a fizicii.
Sursa

p.s. Stiu ca nu am prezentat un traseu montan, dar drumetiile in zona Magura sunt superbe, la fel cum e petrecerea unei nopti la cort, in padurile din zona. Plus ca cel mai frumos foc de tabara, acolo mi-l amintesc.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 29 Mai 2009, 12:53 pm

ce locuri minunate!
duminica sau luni va arat si eu poze din Drobeta Turnu Severin, Portile de Fier si Orsova ca maine plec in excursie cu copiii. sper sa tina timpul cu noi.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de diada Vin 29 Mai 2009, 1:14 pm

Foarte frumos povestiti voi aici! love si pozele sunt foarte expresive! nu stiu daca vara asta o sa ajungem si noi pe undeva, ca e manzul mic, la noi e mai problematic cu lasatul la bunici, asa ca unde suntem noi merge si el lol!

Admina, foarte frumos ai povestit, si asta pentru ca chiar stiu zona, de-acolo sunt eu, ma rog, 10 km distanta, dar ne duceam des in zona. Nu se poate sa nu fi auzit de Tabara de la Magura sau de Manastirea Ciolanu.

Mihaela abia astept, e foarte frumoasa zona, niste prieteni au ajuns acolo si ne-au aratat poze love bafta, sa ai copilasi ascultatori si sa va bucurati de excursie!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de ioana soare Vin 29 Mai 2009, 1:33 pm

Ce frumos suna! o zona izolata in care sa fii doar tu , persoanele dragi tie si natura. Parca incepi sa faci si tu parte din ea!

Eu am scris "drumetii montane" pentru ca asta am apucat sa prezint prima data, dar putem sa lasam doar "drumetii" sau alt titlu, cum vrei , pentru ca si zonele de deal sunt foarte frumoase si mi-ar placea sa aflu de orice locsor care iti ofera liniste si relaxare. Mai este si zona manastirilor din Moldova care pe mine cel putin m-a impresionat foarte tare, si care iarasi nu se incadreaza in categoria "montana". Toate merita sa le prezentam aici.

sunny
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de ariana Vin 29 Mai 2009, 2:00 pm

Am fost si noi sa vizitam Manastirea Sucevita intr-o minivacanta de paste anul acesta apoi am urcat mai sus la Palma.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ariana
ariana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 194
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/02/2009

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 29 Mai 2009, 3:33 pm

cu fff multi ami in urma, am fost intr-o tabara, in moldova si-am vizitat manastirile. cel mai mult m-a impresionat manastirea voroneti si putna.
cand voi avea ocazia, voi ajunge cu siguranta la manastirile din moldova.
Diada, sar'na! sunt convinsa ce ne vom distra si copiii la fel. nu am luat din alte clase, ci doar de la noi din clasa pt a nu avea probleme cu disciplina.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 01 Iun 2009, 4:50 pm

Eu am fost sambata in excursie, a fost frumos, era si mai frumos daca nu aveam parte si de ploaie...una peste alta a iesit bine, copilasii foarte incantati si noi la fel.
Am admirat peisajele frumoase din Defileul Jiului, am mancat langa Poarta sarutului din Tg. Jiu, dupa care am pornit iar la drum admirand locuri minunate si rugandu-ne sa nu ploua. In Drobeta Turnul Severin am privit exponatele din muzeu, copilasii au fost incantati sa vada obiecte fff vechi, acvariul de la subsol, diferite pasari si animale impaiate, obiecte de arta polulara si aparitia vietii pe pamant, de la homo sapiens pana la imagini cu oameni in cosmos...si din nou la drum sa vedem si cea mai mare hidrocentrala de pe Dunare. Au fost impresionati de marimea turbinelor si ascultau cu mare atentie explicatiile doamnei de la Portile de Fier. Am lasat hidrocentrala in urma si-am pornit spre Orsova sa ne plimbam cu vaporasul pe Dunare.
Cred ca nu treceau 5 minute fara sa nu ne intrebe un copil:"cand ajungem la vaposar?"...vremea a tinut cu noi, a iesit soarele si am urcat pe vapor.Toti erau numai un zambet, iar noi foarte atente la ei sa nu avem parte de surprize neplacute.Vaporasul plutea linistit, admiram peisajele, dar norii cei negrii si grei si-au facut aparitia pornindu-se o ploaieeeee. Sad Am cam tremurat nitel, dar a meritat mai ales ca am vazut statuia regelui dac, Decebal o statuie înalta de 55 m, aflata pe malul stancos al Dunarii, între localitatile Eselnita si Dubova...apoi am facut cale intoarsa...
Pe autocar am cantat, am ras si cei obositi au adormit.Am ajus acasa la miezul noptii.A fost frumos, dar las pozele sa vorbeasca...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Azi ma intrebau cand mai facem urmatoarea excursie si unde...asa ca la anul vom facem cel putin doua excursii. ura Sad

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de ioana soare Mar 02 Iun 2009, 9:48 am

Foarte frumoasa excursie ati facut! Educativa si distractiva, interesanta in acelasi timp. Ce-mi place cum povestesi despre cum s-au bucurat cei mici Smile Mi-am adus aminte de excursiile pe care le faceam noi in generala. Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de arime Mar 02 Iun 2009, 10:30 am

Imi place teribil topicul, iar felul in care se povesteste parca te duce acolo... aproape de aceste locuri frumoase cu care este tarisoara noastra inzestrata! love
Am facut turul Romaniei de 2 ori, am o groaza de poze, sper sa reusesc sa va arat si voua frumusetile vazute pana in prezent. wink

Ioana nu ar fi rau daca aduci ceva modificari denumirii topicului, poate "Drumetii si locuri vizitate!"
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de geany Mar 02 Iun 2009, 10:37 am

Romania este o tara foarte frumoasa... love
Arime iti dau dreptate,,,se potriveste mai bine o alta denumire wink
kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de ioana soare Mar 02 Iun 2009, 10:50 am

Pai eu as schimba titlul , si eu sunt de aceeasi parere ca nu i se potriveste, dar nu stiu cum scratch
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de arime Mar 02 Iun 2009, 11:40 am

Drumetii si locuri vizitate din Ro! daca nu se gasete altceva mai bun Ioana wink

Si acum, ca tot s-a vb. de manastiri. Zona Moldovei:
Manastirea Humorului
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Turnul din curtea manastirii, de aici se vede o privelisti deosebita wink

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
hop-top in turn dama
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Manastirea Moldovita

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

intrarea...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Manastirea Sucevita
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Putna...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de ioana soare Mar 02 Iun 2009, 2:27 pm

Arime m-am uitat si eu n-am voie sa modific decat la tricotaje. Aici nu pot.

Ce frumoase sunt pozele, mi-am adus aminte de vacanta de atunci! Si drumul dintre Moldovita si Sucevita mi-a placut mult, era plin de capite de fan pe dealuri. Iar la Humor stiu ca era asa stramta scara, ca de-abia incapeam.
Trebuie neaparat sa mai ajungem pe acolo.

Langa Suceava tin minte ca am fost si la Dragomirna, o manastire de maicute. Era foarte cald afara si am urcat in tun, unde adia vantul si era asa de placut. Eram doar noi pe acolo si era atat de liniste, iar in departare se vedeau maicutele lucrand la camp. Nu ne venea sa mai plecam.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de vilcris Mar 02 Iun 2009, 2:28 pm

Arime printre pozele de la Manastirea Humorului,cea inainte de turn, ai pus una cu Manastirea Voronet cu celebra pictura "Judecata de Apoi" cu nu mai putin celebrul albastru de Voronet. Superb! kiss
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de aisha Mar 02 Iun 2009, 2:36 pm

Arime, frumoase pozele!
Bucovina este un tinut superb. Am fost de 3 ori acolo si as merge oricand din nou cu placere. Sunt peisaje de vis.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 02 Iun 2009, 2:48 pm

Fetelor, ma bucur ca am putut sa va arat locuri minunate pe care unele le-ati vazut sau nu. kiss
Arime, sunt superbe pozele. Daca n-ar fi drumul atat de lung, zau ca i-am duce pe copii sa vada si frumoasele plaiuri moldovenesti si obiectivele turistice din partile acelea...chiar ar avea ce admira.

Eu cred ca cel mai bun titlu este Drumetii si locuri vizitate! pentru ca in acest topic fetele ne vorbesc si ne prezinta si frumoasele zone de peste hotare.

Pana una alta, eu schimb titlul cu acesta si daca nu-i bun il schimbam din nou.
imi asum riscurile Smile

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de Admina Lun 08 Iun 2009, 8:41 pm

Arime, superbe poze si asa e, Bucovina este un tinut aparte, cu toate manastirile ei. SI noi am fost, acum 3 ani si ne-a placut mult. Ce ne-a suparat a fost bataia de joc, numita drum european, care leaga Moldova de Transilvania (spre Targu Mures). Se faceau lucrari si din km in km erau semafoare... stateau autocarele cu straini la coada, si bietii turisti erau siderati. Altfel, la manastiri ramaneau cu gura cascata, ce e drept.

Noi am fost weekendul trecut in Muntii Ciucas, pe care ii recomand cu placere. Pentru cine vrea sa stea cu copilasii, intr-o zona putin poluata si curata, merge stat la cabana Muntele Rosu (se poate ajunge cu masina, apropo pe o mizerie de drum, dar se ajunge). Preturile la cazare mi s-au parut mari, pentru o cabana de 2 stele: 100lei/camera cu 2 paturi si cu wc si dus comun. Altfel mai aveau si camere de 150lei cu tv si grup sanitar in camera. Casute erau vreo 10, dar nu era afisat pretul si cica era rezervate, ptr. weekend. La restaurant, mancarea buna, portii mari si preturi ok.
Pentru cei care iubesc drumetiile sunt cateva trasee frumoase, in zona, de dificultate medie. Nu e amenajat camping, desi scriu ca este interzisa camparea zid si noi am preferat sa punem cortul in apropierea cabanei, nu in salbaticie. Adevarul e ca ne-a fost mai usor asa, ca era toaleta la cabana si ne-am delectat si cu mamaliguta cu branza si papanasi/clatite, cand era oboseala mai mare si foamea mai crunta rade E, si nici nu aveam echipament corespunzator. Cu o seara inainte am constatat ca nu avem decat un sac de dormit si un izopren... Ce credeti ca am facut pana la 2 noaptea? Am gasit o patura matlasata, pe jumatate tivita de mama mea si am cusut o latura mica si 2/3 din cea mare, restul ramanad ca sa te poti introduce in sacul de dormit ad-hoc.beat Asta ca se vedeti cat de utila e croitoria, la casa omului. Aaa, si nu v-am zis, am cusut de mana sacul de dormit, ca eram la tara si nu aveam masina de cusut...
In rest am sa revin cu poze si traseele facute.
Nu va recomand sa mergeti sa stati doar in zona Muntele Rosu, in weekend datorita afluxului de lume. E plin de gratare si manele, ca altfel nu e fericit romanul zid Dar am avut si o satisfactie; sambata seara, chiar dupa o discutie cu sotul in care el zicea ca nu vezi rockerul sa vina la munte sa puna la maxim muzica suparata, asa cum vezi manelistul sau discotecarul sa pune greseasca, arabeasca, etc. Stateam noi linistiti si jucam niste carti, in fata cortului, si auzim dintr-o masina cu usile larg deschise, ACDC. rock Si a cantat la maxim, tot albumul Greatest hits, se auzea in toata valea... Deci macar atat, daca mai suparat nu se poate.
Trasee, in zona:
1. Cheia-Cabana Muntele Rosu-Vf Muntele Rosu-La Rascruce-Saua Gropsoarele-Saua Chirusca-Cabana Ciucas-Refugiul Stana lui Cojocaru; marcaje: TR+CR+BG, timp 5-6 h (de la Cab Muntele Rosu), traseu mediu, diferenta de nivel 600 m
2. Stana lui Cojocaru-Cab Ciucas-Saua Tigailor-Culmea Bratocea-Pasul Bratocea -Cheia(BG+CR+BR+8 km de forestier)-7 h, traseu mediu, diferenta de nivel 500 m
3. Stana lui Cojocaru-Cab Muntele Rosu-Muntele Rosu-La Rascruce-Culmea Gropsoarele -Zaganu-Stana din Zaganu-Cheia (TR+CR)-timp 5-6 h, traseu mediu, diferenta de nivel 600 m


Ultima editare efectuata de catre Admina in Sam 13 Iun 2009, 4:32 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate! Empty Re: Drumetii si locuri vizitate!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB