Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Bluze, topuri, jachete... crosetate

+50
ginab
SilviaDumitrescu
Ana Maria
rucsy
cris_27
alinutza80
Gabyx
elaelaela11
aidaalex
dariaoana
Anna Succubus
carmenush
Armeana
felix_79
kla78
mihatm80
vasilica
linds
teisoara
irish05
costi_iacob
Laila
livia1981
DANIELA.I
ariana
Giobsy
Lia33
duchess
maria_covacef
bos antoaneta
Dionisia
vilcris
geany
julix_2007
viorica
Mimi
Lali
kittygreeneyed
aisha
Roxy
Camy
Admina
adar
Ania
diada
MihaelaT
arime
ppisic
ioana soare
Eva
54 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de aisha Lun 13 Iul 2009, 10:05 am

Eva, foarte reusite! ura Cel verde imi place in mod deosebit. Numai 2-3 ore zici? Shocked Hmmmmmmmm scratch
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de ioana soare Lun 13 Iul 2009, 10:27 am

Foarte frumoase bolerourile, Eva! Modelul e super! Flowers Sa le porti cu placere!

Ti-am vazut si rochita "de scolarita" si e tare reusita! Racoroasa si varatica! Ne molipsim toate cu ata asta elastica! Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Camy Lun 13 Iul 2009, 1:46 pm

Eva superbe ,iti vin perfect.la cata experienta ai ,te cred si eu ca in 2,3 ore este gata.
felicitari.
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de diada Lun 13 Iul 2009, 2:41 pm

Eva, superbe! ce spui draga mea tu acolo 2-3 ore? esti cea mai tare! asa zic si eu la croitorie, dar nu se compara ca acolo doar tai si cosi, pe cand la tricotat/crosetat se schimba treaba, tu construiesti dintr-un fir tot produsul final! bravo! Flowers primul

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Eva Lun 13 Iul 2009, 3:52 pm

Multumesc, fetelor! Credeti-ma, la cat de gaurit e modelul, in cateva ore ilface si o incepatoare! Chiar daca sunt mai experimentata, nici eu n-am prea mare viteza cu fata alergand in jurul meu si tragandu-mi de fire! Smile
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 14 Iul 2009, 11:52 am

Lia, Eva, felicitari! Sunteti foarte talentate! Merci

...eeee, in concediu mi-am luat croseta si ata cu mine, doar nu era sa stau degeaba cand dormeau ai mei la pranz. Am zis ca-i fac Dianei un jerseut roz, dar cum eu mi-s mai uituca nu mi-am luat niciun sfeter cu mine si in doua zile mi-am facut un bolero pt serile mai racoroase, dar n-a fost nevoie de el. Dupa ce se usuca îi fac si-o poza.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty bluze,topuri ,jachete

Mesaj Scris de Mimi Mar 14 Iul 2009, 8:23 pm

Am terminat si eu o bluzita pentru Roxana.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
Mimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Barlad
Data de inscriere : 27/12/2008

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Admina Mier 15 Iul 2009, 9:58 pm

Mimi, inca o creatie minunata. love Superb lucrezi si ai o rabdare nelimitata. De fapt, am si vazut creatiile tale si sunt superbe. Flowers

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de diada Joi 16 Iul 2009, 12:10 am

Sa o poarte sanatoasa, e foarte frumoasa! cata migala, imi place foarte mult decolteul in forma asta! love

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de maria_covacef Joi 16 Iul 2009, 6:41 pm

Am terminat si eu, in sfarsit, rochita, bluza sau tunica (depinde de situatie) wink .
Va atasez si modelul de inspiratie: [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine].

Si acum, ce mi-a iesit mie:
Fata

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Spatele

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

kiss
maria_covacef
maria_covacef
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 308
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/06/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de geany Joi 16 Iul 2009, 7:18 pm

imi place foarte mult, as purta si eu asa ceva, felicitari Flowers
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de ariana Joi 16 Iul 2009, 8:06 pm

Mimi,foarte frumoasa bluzita love
Maria, frumoasa rochita si culoarea sa o porti sanatoasa.Esti foarte sexi love
ariana
ariana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 194
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/02/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de diada Vin 17 Iul 2009, 12:04 am

Maria, imi place foarte mult, sa inteleg ca si partea de jos este crosetata? iti vine foarte bine, felicitari! s-o porti cu placere! eu as purta-o ca tunica, sunt femeie batrana....

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de maria_covacef Vin 17 Iul 2009, 12:20 am

Multumesc de aprecieri fetelor. Mi-a luat destul de mult lucrul la ea pt ca nu am avut prea mult timp liber si pt ca, fiind prima mea creatie (impletita si crosetata), a trebuit sa o fac la ochi deoarece tiparul dupa care am lucrat era pt un alt tip de fir. Eu una sunt multumita de ce a iesit. Chiar ii spuneam prietenului meu ca daca imi iese ceva purtabil macar in casa o sa fiu multumita, dar vad ca a iesit ceva mai bine decat ma asteptam.
Diada, partea de jos este impletita (si asta mi-a luat foarte mult timp), dar merge si crosetata. Si eu o s-o port mai mult ca tunica (la birou). Daca intereseaza pe cineva asta este link-ul: aici
kiss
maria_covacef
maria_covacef
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 308
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/06/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de ioana soare Vin 17 Iul 2009, 12:28 pm

Maria foarte frumoasa tunica/rochita! Ti-a iesit foarte bine si fiind si prima creatie ai 10 cu plus! primul

Mie imi place cum iti vine ca rochita, e perfecta pentru vacanta la mare, asortata la niste picioare bronzate frumos dama
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de livia1981 Sam 18 Iul 2009, 2:22 pm

De cand n-am mai trecut pe aici ati facut numai minunatii, felicitari la toata lumea!!! Superbe!
Imi place la nebunie rochita albastra a Mariei, felicitari, iti vine foarte bine wink
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Lali Dum 19 Iul 2009, 1:29 pm

Maria, foarte frumoasa rochita! kiss

Si eu tot dupa garn studio lucrez...

inspiratia...[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si rezultatul...[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

mai trebuie sa pun nasturi, dar nu am inca
avatar
Lali
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/02/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de diada Dum 19 Iul 2009, 1:52 pm

Foarte reusita! imi place mult! love love love

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Laila Lun 20 Iul 2009, 10:03 am

buna dimineata
sunt foarte frumoase lucrurile facute de voi, nu stiu daca e permis sa postez adresa unui link, dar imi cer scuze anticipat daca nu se poate
aici sunt o parte dintre lucrurile crosetate/tricotate de mine
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
Laila
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 53
Localizare : Germania
Data de inscriere : 20/07/2009

http://www.cristina-yarnworld.com, http://de.dawanda.com/shop/cr

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de ioana soare Lun 20 Iul 2009, 10:44 am

Laila foarte frumoase creatiile tale crosetate si tricotate! Lucrezi foarte frumos! Flowers
Preferatele mele sunt prima bluza alba si puloverul galben cu snurulet pe un umar. Super!

Poti incerca sa incarci direct aici pe forum pozele care iti plac cel mai mult, cele crosetate aici si cele tricotate dincolo la tricotaje. Am vazut ca ai facut si pomisori, ai putea sa ii postezi la sectiunea "diverse - decoratiuni". Uite aici link poti sa vezi cum se ataseaza pozele in mesaj.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de viorica Lun 20 Iul 2009, 10:49 am

Toate bluzile crosetate sint super de frumoase felicitari. flower flower
viorica
viorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 144
Varsta : 67
Localizare : constanta
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Laila Lun 20 Iul 2009, 10:57 am

Multumesc Ioana, stiu cum se ataseaza pozele pe un forum, dar nu am prea mult timp sa le postez pe toate.O sa postez pomisorii cand o sa gasesc o "gaurica" in program kiss
avatar
Laila
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 53
Localizare : Germania
Data de inscriere : 20/07/2009

http://www.cristina-yarnworld.com, http://de.dawanda.com/shop/cr

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de costi_iacob Lun 20 Iul 2009, 3:30 pm

Maria, la picioarele pe care le vad eu in poza e ROCHIE! nu tunica.
daca te incumeti, incearca acelasi model din fir de matase. (zic daca te incumeti pentru ca se lucreaza tare dificil) eventual luuuuunga si extreeeeem de crapata pe o parte.

alte ponturi:
-cand combini model tricotat cu model crosetat, de cele mai multe ori, daca le lucrezi cu fire de aceeasi grosime, partea crosetata pare mai groasa. fa inainte 2 esantioane si compara-le. daca nu iese bine alege un fir ceva mai subtire pentru partea crosetata.

-presupun ca partea de jos (cea tricotata ) este un cilindru format din 2 bucati cu cusaturi pe lateral. Tricotul se aseaza foarte frumos pe corp si iti confera tinuta, daca ii dai un pic de forma. E mai greu de explicat decat de facut: in dreptul in care ai in mod normal pensele scazi (sau cresti, depinde in ce directie mergi cu lucrul) cateva ochiuri, astfel: cate 2 pe rand unul corespunzator pensei din dreapta si unul pensei din stanga. apoi faci 2 sau 4 randuri normale (functie de cat de adanca e pensa) si repeti scaderea (cresterea).
ar trebui sa fie de ajuns sa scazi 3 ochiuri pentru fiecare pensa. Cand mergi cu lucrul dinspre talie spre sani cresti tot asa, sub fiecare san.

-poti sa iti scoti un tipar de hartie si pur si simplu sa ii urmaresti geometria. Fixezi (desenezi) pe el pozitia firului vertical si apoi tragi o perpendiculara. cand compari ce ai lucrat cu tiparul, andreaua o asezi paralel cu linia asta. daca nu ai reusit sa ii dai exact forma tiparului, calci pe dos cu grija, cu abur si carpa de bumbac si tragi de lucru sa ii corectezi forma.

- v-ati prins deja ca in felul asta putem combina stofa cu tricot, sau inlocui unele parti uzate din piesele preferate, cu altele din tricot?!

Spor la ghemuit javascript:emoticonp('tricot')
costi_iacob
costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 20 Iul 2009, 3:50 pm

Lali, ti-a iesit super! Felicitari!
Laila, ti-am admirat creatiile! Foarte frumoase! Felicitari!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de ioana soare Lun 20 Iul 2009, 5:29 pm

Costi eu cred ca partea tricotata este lucrata circular, deci fara cusaturi laterale.

Legat de pense este corect ce spui, insa nu poti da o reteta universal valabila intrucat depinde foarte foarte mult de grosimea firului si de marimea andrelelor cu care se lucreaza. In functie de fir 3 ochiuri pot sa insemne 1,2,3...centimetri. Deci tiparul trebuie calculat si adaptat in functie de mostra de ochiuri - obligatorie inainte de a incepe lucrul propriu-zis. Se pot scadea 2 ochiuri la fiecare pensa la un rand, de o parte si de cealalta a unui ochi de mijloc, dar asta iarasi se decide in functie de tipar si de mostra de ochiuri, in functie de cat de mari sunt diferentele intre zone (solduri, talie, bust) in functie de cat de cambrat vrei sa fie produsul final si in functie de distantele dintre aceste zone, pentru ca fiecare are corpul diferit si totul trebuie calculat in consecinta.

Ne scuzati, ar trebui sa ne mutam alaturi la tricotaje Embarassed
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 5 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB