Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyAstazi la 8:46 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyIeri la 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

+130
diana00
diada
dintimisoara
vlad_mom
fiorenza70@yahoo.it
elena_luminita
bluegray
Dorulet
dienutzababy
bumbu
anda81
Iulliana
AndreeaFiroiu
oanadascal78@gmail.com
Alenia
antonina
sabinatudor73
marianatoma89
nedeea12
stephanya
flexi
stejara
Georgianaqqq
bibitu
aligabriela
myky7robc
michelinebeaulieu
Ofelia Buzescu
ioana soare
angelyc
anaid170
odrina
Floren
evelinna
SilviaDumitrescu
mlizeta
Oliii
flori de camp
canadianca50
Cristache
Angelica18
cica elena
bumbu antonia
LRodica
violetas
piciul
-iulia-
macanetu
AITEN
ema
Username2015
victoriacus
iulikaiuliana
carmenm
atelier_xanora
Dodo-pui
deliadeparte
ritame
cboghita
cristina07
danire
tomari
Dionisia
Ginet
nicolae68daniela
Danutzaaa
dannie
tantza_m
xXxVyctoRxXx
kerkyra
danniela
letho
flori balteanu
Mim
kmn
noki
emmancita
afilimonb
nicole24
Giorgi
melinda2012
madalina0611
claudia73
georgeta volovaci
teisoara
Greteledelweiss
barbin
MyryamL
lucylle
airamana8407
sw00mnicul
crivas
ANCA ECATERINA
dragan mirela
Madgalinoiu Victoria
vlad lia
Mandana
irish05
alinavaleria73
tadok
adriuta
Celya_f40
rivka
Maria51
micheline
An-Ca2811
mama2008
ildisor
Maria Tatuti
cozma felicia
Tache Marilena
iuliana72
crina68
Alyna_ct
squirrel
aliona.spaiuc
T_mihaela
AcidoR
Admina
mishou
Giobsy
Gabica
arianalaura
Karina33
brunics
Uca
criss472013
valentinadof
dorina narita
cris_io_mat
134 participanți

Pagina 28 din 36 Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 32 ... 36  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de macanetu Sam 25 Iul 2015, 9:35 am

Mihaela in dimineata asta am zis sa pun mana pe andrele si sa incerc modelul tau . Draga mea ...iese....trebuie sa urmezi intocmai schema ,modelul este si pe fata si pe dos si lucrezi ochiurile asa cum vin . La esantionul meu fa abstractie de primele doua randuri unde am inceput cu ochiurile pe dos....de , nu mai vede baba . Ochiurile sunt pe fata . Esantionul e lucrat cu niste andrele mari ,de aceea arata asa labartat (pe astea le-am avut la indemana ) .Spor sa ai si incredere ...T'urile sunt scazaturi si la dungile oblice pe fata la randul pe fata si dos ,pe dos . Scuze dar sunt varza la explicatii .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de piciul Sam 25 Iul 2015, 12:36 pm

Bravo! Incepe sa se contureze!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de myky7robc Sam 25 Iul 2015, 7:40 pm

macanetu, asta e, dar nu inteleg cum ti-a iesit zid zid zid
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de macanetu Sam 25 Iul 2015, 10:57 pm

Draga mea urmeaza schema pur si simplu...Am zis de dimineata sa incerc in ideea ca imi dau seama unde ar putea fi buba...iese . Incearca. Modelul il urmezi intocmai .Fata lucrului , ochiuri pe fata si dos=dos . Iese sigur . Pe mostra ta ai facut modelul doar pe fata , de aceea nu a iesit . Poate trebuie sa folosesti un nr mai mare la andrele ca sa iasa gaurile alea asa . Vezi tu la mana ...eu pe alea e-am avut la indemana . Succes si spor .Nu mai cauta explicatii la semne....nu trebuie .
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de myky7robc Sam 25 Iul 2015, 11:52 pm

Voi incerca din nou sapt viitoare. tricot tricot tricot ura
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de myky7robc Sam 01 Aug 2015, 12:43 am

Mi-a iesit, ai avut dreptate macanetu! ura tricot
Eu zic ca schema e gresita: liniuta orizontala, reprezinta ochi pe fata(pe fata) si ochi pe dos(pe dos), ca si liniutele oblice la stg si dr rep. ochiuri pe fata(pe fata) si pe dos(pe dos), iar scazaturile pe fata si pe dos au anumite tehnici, ca sa iasa frumos.
Acu' daca tot am prins ,,spirul", am extins modelul, adica l-am marit la 28 de ochiuri la primul rand si rezulta 10 randuri pe verticala ca si ,,Replay".
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de macanetu Sam 01 Aug 2015, 11:04 pm

Ma bucur mult ca ai reusit . Spor sa ai in ceea ce doresti sa faci .
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de aligabriela Vin 25 Sept 2015, 7:16 pm

Buna, am nevoie de un sfat,va rog
As dori sa fac o jacheta sau pullover  sau altceva (idei, idei) pentru o masura 36-38 (andrele nr.10) si vreau sa incep de sus, raglan( explicatiile la raglan le-am gasit), pentru ca nu stiu cat imi ajunge materialul ( 500 g).
La fir asa de gros este bine sa pun fermoar sau nasturi?
Acesta este firul

58% schurwolle
22% super kid mohair
20% polyamid

Va cer parerea voastra pentru ca sunteti experimentate si eu nu am lucrat de mult si daca am lucrat ceva a fost un sal, lucruri marunte sau proiecte nefinalizate
Problema mea este urmatoarea: cand am un fir, pana cand ma hotarasc ce model sa aleg, fac si desfac si apoi nu mai finalizez proiectul zid
Acum am indraznit sa va cer ajutorul si sub indrumarea voastra sa pot sa termin un proiect mai mare .
Va multumesc.
aligabriela
aligabriela
helper
helper

Numarul mesajelor : 18
Localizare : Germania
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de piciul Lun 28 Sept 2015, 6:44 am

Idei sunt multe la poze de inspiratie si la link-uri de inspiratie la rubrica de tricotaje; dar ai nevoie de rabdare si sa alegi ce-ti vine bine tie. Doar tu poti alege, te cunosti cel mai bine!
La asa nr de andrele va merge repede tricotatul...cauta si vei gasi! Spor sa ai!
Uite aici e ceva ce poti face ca un poncho...sunt la moda wink si nu ai nevoie de nasturi...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de aligabriela Lun 28 Sept 2015, 11:18 pm

piciul multumesc pentru raspuns Flowers . Rabdare am ( de cautat, am cautat), experienta nu am. Pana acum nu am lucrat cu fir asa de gros si ma gandeam ca nu se preteaza la orice. Eu vreau sa fac ceva gen jacheta si nu stiu cum sa o inchei, cu nasturi sau fermoar ca marginea sa nu se labarteze. Oricum incep si va mai intreb pe parcurs.
Poncho nu ma tenteaza sa fac.
aligabriela
aligabriela
helper
helper

Numarul mesajelor : 18
Localizare : Germania
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Mar 29 Sept 2015, 1:02 am

Nu spui lungimea firului /100g, dar teoretic, la un fir asa de gros, 500g nu sunt suficiente. Nu conteaza ca incepi de sus, n-o sa-ti treaca de buric. Sau ramai fara maneci.

Pe garnstudio.com gasesti multe modele de jachete pt fire groase.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de aligabriela Mar 29 Sept 2015, 3:05 pm

multumesc ioana soare, o sa caut pe garnstudio
lungimea firului este 50m/50 g si nu ma gandeam ca nu este suficient (deci cum spuneam mai sus, nu am experienta)
aligabriela
aligabriela
helper
helper

Numarul mesajelor : 18
Localizare : Germania
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de piciul Mar 29 Sept 2015, 7:12 pm

Sper sa-ti ajunga, daca nu esti foarte inalta!
Daca nu, o combini cu ceva la maneci, poale...sau combinatie de culori. Spor sa ai!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de AcidoR Mier 30 Sept 2015, 12:03 am

aligabriela, am cautat pe net link si la acest fir spune ca esantionul este 11 ochiuri x 12 randuri = 1o cm patrati. Daca respecti esantionul trebuie sa-ti iasa un pulovar, marimea M, lucrat ciorapeste, deci fara nici un model.
AcidoR
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 68
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de aligabriela Mier 30 Sept 2015, 2:44 pm

Multumesc, doamnelor!
Nu sunt nici inalta si nici grasa, deci sper sa imi ajunga. Am fost cam ocupata zilele acestea, dar azi vreau sa incep ( bineinteles acidor ca tricotat ciorapeste, ca nu ma incumet la asa fir gros sa fac model )
Sa vedem ce iese rade
aligabriela
aligabriela
helper
helper

Numarul mesajelor : 18
Localizare : Germania
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Vin 02 Oct 2015, 3:45 pm

Da, la 50m/50g iti ajunge pt un model simplu. Cand ai pomenit de andrele de 10mm m-am gandit la un fir mai gros si mai greu.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de bibitu Mar 17 Noi 2015, 11:46 am

Un ajutor va rog frumos ,am desfacut 2 pluovare si vreau sa fac altele dar firele pe care la am sunt acum crete ,ce pot sa fac sa fie mormale ,sa se vada modelul mai bine ,multumesc
bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de AITEN Mar 17 Noi 2015, 12:06 pm

Mai intai le faci scul , apoi le speli bine , le clatesti bine si le intinzi pe sarma asa ude ca sa se intinda si dupa ce se usuca le faci ghem si apoi poti sa lucrezi..
avatar
AITEN
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 71
Varsta : 67
Localizare : constanta
Data de inscriere : 05/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de bibitu Mar 17 Noi 2015, 5:32 pm

multumesc AITEN
bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ema Mier 18 Noi 2015, 6:11 pm

Eu le scufund o data in apa clocotita si le las sa se scurga atarnate (facute scul in x ca sa nu se incurce) Nu stiu daca e bine dar nu mai raman crete decat foarte putin.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Mier 18 Noi 2015, 7:50 pm

Ema nu e bine. Daca sunt fire sintetice sau care au in compozitie fibre sintetice, apa clocotita le distruge.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ema Joi 19 Noi 2015, 10:38 am

Ioana, multumesc pentru informatie. Banuiam eu ceva dar ma gandeam ca interdictia de a le scufunda in apa clocotita se aplica doar pentru lana De asta erau firele mele asa de jumulite dupa ce le aplicam tratamentul asta
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Georgianaqqq Joi 26 Noi 2015, 12:56 am

Salut tuturor!am nevoie de putin ajutor,de curand am inceput sa tricotez un poncho,nu pot posta link-ul de pe youtube,dar am sa-i scriu numele<Very pink knits-regent street poncho>nu este foarte complicat,ba chiar deloc,insa sunt incepatoare,iar cand voi ajunge la partea de sus cea legata de gat,cu siguranta nu ma voi descurca,fiindca tocmai acolo se termina explicatiile tricot  Sad .Este cineva care ma poate ajuta? prietenie va multumesc! Flowers
Georgianaqqq
Georgianaqqq
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 29
Localizare : google
Data de inscriere : 26/11/2015

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de piciul Joi 26 Noi 2015, 6:20 am

Este vorba de asa ceva?!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pare ca se rascroieste ca la orice pulovar si apoi se lucreaza gulerul cu modelul ...1 ochi fata 2 ochi bob orez...parca asa...
Important este sa-ti faci un tipar cu dimensiunile tale si sa calculezi ...Spor sa ai!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Georgianaqqq Joi 26 Noi 2015, 10:55 pm

Multumesc pentru raspuns,insa este primul meu tricot si nu ma pricep prea bine,ceea ce vreau sa aflu este cum procedez la guler pentru a il creea.La un moment dat se scot cateva ochiuri pe ata si se lasa in asteptare,cum procedez dupa ce am inchis cele doua parti ale umerilor?!Multumesc frumos inca o data fiindca mi-ati raspuns! Flowers
Georgianaqqq
Georgianaqqq
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 29
Localizare : google
Data de inscriere : 26/11/2015

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 28 din 36 Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 32 ... 36  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB