Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

+70
Panea Laura
Uca
carmenfam
mishou
SilviaDumitrescu
LYNDA
oprisor gabriela
alexia
ivanutamihaela
pisi
annamarya
afilimonb
crina68
tomari
marabr
ancabanu
anyrok
violeta25
MihaelaT
olguta cusma
smihaelaviorica
letho
Constanta
emasandu
aleinad
Kristina
cocav
loriem77
rebel
Tache Marilena
ANDREYUTZA13
Motzu
anamaria79"
luminitza79
odrik
Lucia Ro
aurishta
Dragonfly
norelif
Gabiuta
geo
Buburuza
mya21_ro
cris_io_mat
mari01
danae
Pui_dEuropolis
danabarbu2007
rosita
piciul
Ariane
magdaR
mykya
kitty_1973
i.xell
Xorana
mnarcisa
greieras
danniela
Adelle23
aidil
crissy77
Dorulet
otilia gergely
fulguta28
diada
elutzamicutza
Andata
emmancita
Admina
74 participanți

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Va rugam sa ne ajutati sa oferim cele trei premii

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap3%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 3% 
[ 13 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap4%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 4% 
[ 14 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap7%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 7% 
[ 26 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap2%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 2% 
[ 6 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap5%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 5% 
[ 18 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap11%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 11% 
[ 41 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap2%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 2% 
[ 7 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap1%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 1% 
[ 4 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap19%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 19% 
[ 75 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap18%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 18% 
[ 71 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap2%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 2% 
[ 6 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap10%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 10% 
[ 40 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap3%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 3% 
[ 10 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap3%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 3% 
[ 13 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap5%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 5% 
[ 18 ]
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_lcap5%CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Vote_rcap 5% 
[ 24 ]
 
Total voturi : 386
 
 

Important CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de Admina Mier 04 Iul 2012, 10:59 pm

Dupa incheierea concursului varatic, unde s-au etalat frumoase perechi de pantaloni, va invitam sa votati articolul preferat. Va rugam sa tineti cont de corectitudinea lucrului, calitatea finisarilor, inspiratia in alegerea modelului, dificultatea in asamblare si finisare, etc. Votarea se incheie pe 8 iulie, la ora 24 (ora Romaniei).

Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Premiile sunt oferite de Bro Rom Sibiu, http://decusut.ro/
Sunt puse la dispozitia castigatorilor acestui concurs 3 premii, constand in



Premiul I - masina de cusut Brother BQ17:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Masina-de-cusut-brother-bq17-26c1495d-7a07-4baa-8def-512f2dd45e0f

Premiul II - set 15 picioruse:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Set-15-picioruse-universale-15454a3a-8c97-4667-a72a-a7b6ff72b9ad

Premiul III - foarfeca profesionala pentru croitorie:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Foarfeca-profesionala-pentru-croitorie-kai-n5250-c3bb4970-3015-4191-88dd-45955c7b162d

Multumim sponsorului acestui concurs si tuturor participantelor, pentru implicare. De asemenea voua, tuturor, pentru votul acordat si impresiile impartasite. Flowers

Concurenta 1.
Incep prin a spune ca acest concurs a fost o provocare pentru mine deoarece, nu prea croiesc pantaloni decat cu elastic si fara buzunare.
Deoarece la sfarsitul lunii iunie vom pleca la mare am zis de ce sa nu-mi fac cu ocazia asta o pereche de pantaloni scurti pentru mine. Modelul este inspirat din revista Burda numai ca la slit eu am lasat fermoar ascuns.
Materialul este din bumbac un pic elastic. Am pozat materialul intreg, apoi partea cu tiparul asezat pe material, in cea de-a treia poza este pantalonul in lucru unde imbinam fata cu spatele (dupa ce am facut pliurile, pensele de la sapte si buzunarele). Dupa ce am terminat, am facut o poza la dosul pantalonului si la buzunar care imi place la nebunie cum a iesit. Iar in ultimele doua poze arata cum se aseaza pantalonul pe corp. Sunt mandra de pantalonii facuti si ma simt foarte bine in ei. Le urez succes tuturor concurentelor.


CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 1

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 2

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 3

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 5

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 4

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 6

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 7



Concurenta 2.

Mi-e dor de Grecia! De soarele arzator ce albeste pietrele si zidurile caselor, de lemnaria si terasele vopsite albastru azur. Drept e ca mi-e dor si de traiul boem al grecilor, unde parca timpul se scurge mai lent si mai vesel.
Si cum abia in septembrie vom ajunge acolo m-am gandit sa-mi potolesc dorul cu o pereche de pantaloni din in albastru ceruleum. Asa ca am profitat de concurs pentru a-i face si a-i purta deja.
Materialul este luat anul trecut de la SH, era o husa de salteluta si tare m-am invartit pe langa ea s-o iau, nefiind sigura de utilitatea ei. Am combinat cu panza alba la dublura beteliei, la buzunare si la fenta fermoarului pentru ca nu prea am avut destul material dar mi-a si placut cum se combina cu bleu. Si-acum pozele ca-s mai graitoare decat mine!

Poza cu materialele, ata, fermoarul, nasturele folosit dar si cu schita modelului:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA SNV35275

Poza cu bucatile croite:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA SNV35284

O poza din timpul lucrului, prindeam betelia pantalonului:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA SNV35287

Pantalonii pe dos:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA SNV35288


O poza de detaliu a partii superioare (buzunar, fermoar, banda):

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA SNV35302

Si pozele cu pantalonii imbracati. I-am facut intentionat mai ficsi pentru ca inul se lasa la purtat si eu sunt (iar) la cura de slabire, sper ca-ntr-o saptamana-doua sa-mi vina bine:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA SNV35294

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA SNV35296
[/quote]

Concurenta 3.
Salut!

In dulapul meu exista o singura pereche de pantaloni de vara. A picat la fix concursul, m-a motivat sa-mi fac pantaloni pentru zilele in care nu am chef de fusta/rochie, sau zilele in care am nevoie de pantaloni (nu fac reclama la absorbante Smile ).
Chiar daca aveam nevoie de pantaloni pentru comoditate si pentru a-mi da mai multa libertate de miscare (serios ca nu fac reclama Laughing ), am vrut sa semene foarte mult cu o fusta. Am luat un tipar de pantaloni drepti cu fermoar pe o parte din burda 2/2010. Am largit pantalonul astfel incat largimea fiecarui crac sa fie de 1m. Am modificat si bata, dintr-un cordon foarte ingust am facut o bata lata pe care sa incapa clapete. Initial voiam sa pun clapetele pe parti, dar nu mi-a placut cum aratau. Nu am vrut sa renunt la ele, asa ca le-am asezat in fata. Uitandu-ma acum la poze, s-ar putea sa le dau jos.
Pantalonii sunt facuti din in, iar vipusca este facuta de mine tot din in si sfoara de bumbac. Am cusut-o de pantalon cu piciorusul de fermoar si a fost foarte usor. Cel putin la betelie. La clapete am cusut mai intai de mana, sa fiu sigura ca ies cum trebuie. Partea de jos a betliei am cusut-o de mana de rezerve, pentru ca nu am vrut sa se vada nicio cusatura pe fata. Sper sa va placa! Smile

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA DSC04873

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA DSC04882

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA DSC04917

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 466246_289615567795602_1781344841_o

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA DSC04902

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA DSC04914

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA DSC04893
[/quote]



Concurenta 4.
Pantalonii mei de bine ce i-am scos in lume, au si trecut la pozat. Fotograful a fost cam ocupat si abia astazi am reusit sa fac poze. Daca ar trebui sa spun cate ceva despre pantalonii mei ar trebui sa ii las pe ei sa spuna cate ceva.
"Sunt o pereche de pantaloni din bumbac turcoaz venit la stapana mea de la o prietena de pe forum din Bucuresti. Mult timp si-a dorit stapana pantaloni turcoaz si datorita concursului eu am luat nastere. Tiparul e din revista Burda dar stapana a facut mici modificari , stie ea de ce. Stapana mea se simte foarte bine in ei, ii place ca am buzunare si sunt foarte comozi si nici nu tin de cald, perfecti pentru zilele calduroase."
Sper ca va placut prezentarea mea si pantalonii bineinteles!!

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 1-1

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 2-1
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 3-1

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 4-1

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 5-1

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 6-1

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA Clipboard01



Concurenta 5.
Buna tuturor!
Acest concurs m-a mobilizat sa iau un tipar (in cazul de fata un tipar din Burda) si sa ii aduc toate ajustarile necesare pentru a obtine un pantalon care sa imi vina cat de cat bine. Aveam in plan sa fac asta, dar am evitat/ amanat multa vreme sa o si fac pentru ca stiam ca e rost de multa frustrare si bataie de cap. Ehei, unde-s vremurile cand luam un tipar de pantalon din Burda, il faceam asa cum era, si imi venea bine pantalonul! Acum, o burtica ici, o suncuta colea, isi spun cuvantul si trebuie acomodate. Deci, datorita concursului, am intrat intr-un maraton foarte intens de cusut, probat, modificat, si in cele 2 saptamani pe care le-am alocat eu pantalonului, am obtinut un tipar pe care il voi pastra ca referinta, si un pantalon comod.

Sa vorbesc si despre ce mi-a placut la tiparul acesta, si anume: betelia curbata pe care o prefer celei drepte pe talie, pensele din fata care au o gramada de treaba sa-mi mascheze burta, si lungimea de pantalon capri care e potrivita si pentru purtat la serviciu, si pentru iesit in oras. Ba chiar am pastrat si buzunarele cu refileti de la spate, a caror executie este departe de zona mea de confort, dar am acceptat provocarea si am fost hotarata sa le fac cat de bine pot.

Materialul folosit a fost inul.

Materialul cu partile tiparului croite:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 4-2

Poza din timpul executiei. Partea din fata era terminata in cea mai mare parte, cu fermoarul, buzunarele si pensele cusute, si betelia prinsa in ace. Partile din spate aveau deja buzunarele cu refileti executate, si pentru ca inca nu erau cusute intre ele, le-am aranjat pentru poza in asa fel incat sa se vada refiletii pe o parte, si punga buzunarului pe cealalta parte:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 5-2

Dosul lucrului: partea din fata a pantalonului, cu aparatoarea fermoarului si buzunarele cu extensii pana la fermoar:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 6-2

Un detaliu dificil: a fost greu sa aleg pentru poza asta intre fermoar si refileti, dar au castigat refiletii. Pot sa spun, ca in topul meu personal al buzunarelor cu refileti, acestia sunt cei mai frumosi pe care i-am facut pana acum, aceasta fiind a doua oara.

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 7-1

Fata pantalonului:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 1-2

Spatele pantalonului:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 3-2

O poza dintr-un unghi diferit:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 2-2

Va multumesc ca m-ati citit, multumesc adminelor pentru organizarea concursului datorita caruia m-am mobilizat, si sponsorului pentru generozitate!


Ultima editare efectuata de catre Admina in Mar 13 Noi 2012, 10:16 am, editata de 3 ori (Motiv : introdus sondaj)

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de Admina Mier 04 Iul 2012, 11:06 pm

Concurenta 6.
Bun gasit.Mi-am facut si eu timp si curaj sa particip la concurs.Mii de multumiri sponsorilor si adminelor ca ne motiveaza si ne indeamna sa mai coasem cate ceva(cele care o fac rar ca mine).De mult matusa si-a dorit o pereche de panataloni albi sa-i poata purta cu camasi colorate din voal vara.Si cum se ivise ocazia,m-am indemnat sa-i fac.Materialul folosit este tercot si este mediu ca grosime(mai subtire nu am gasit).Tiparul l-am scos din burda si l-am adaptat cerintelor,matusa dorind un pantalon fara betelie.Mie i-mi place ce a iesit,matusi la fel sper ca si voua.

Prima poza este cu materialul,atele,nasturii si capsele pe care nu le-am mai pus considerand ca nu mai e nevoie.

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 1-3

In aceasta poza tiparul meu "econom:pe material.

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 2-3

Montand amforma.

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 3-3

Dosul pantalonului.

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 4-3

Un detaliu pe care cu mare atentie l-am facut/desfacut:refilet cu capac de buzunar si slit cu fermoar.

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 5-3

Si ultimele poze cu matusa cea mandra si multumita ca are pantalon alb.

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 6-3

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 7-2



Concurenta 7.

Am primit de la mama mea acum ceva timp, un material elastic cu imprimeu floral, cand l-am vazut m-am gandit la un sacou, insa nu am facut nimic cu el. Ulterior am citit pe internet ca anul acesta se poarta pantalonii cu imprimeuri florale, asa ca am hotarat sa bag foarfeca in material mai ales ca e vara si consider ca e un material foarte potrivit si daca tot se lasa cu concurs am zis ca ma inscriu si eu.
Am folosit un tipar de pantalon 1 /3 din Burda, este un model simplu de pantalon pus in valoare prin impriemeul floral, se poate purta la sandale cu toc sau balerini, chiar si cu sandale joase, dar va las pe voi sa decideti, sper sa va placa. Pupicei si success tututor concurentelor.

Tiparul pantalonului pe materialul intreg:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 1-4

Tiparul pantalonului partial asamblat:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 2-4

Dosul pantalonului:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 3-4

Betelia pantalonului:


CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 4-4

Pantalonul din fata:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 7-3

Pantalonul din lateral:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 5-4

Pantalonul din spate:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 6-4

Concurenta 8.
Iubesc vara ...ador marea...si pentru ca de joi sunt pe litoral imi trebuia ceva usor si lejer de purtat la plimbarile pe faleza cu picioarele in apa si degetele scufundandu-se in nisip...
Din bumbac foarte moale si culoarea mea preferata am reusit sa fac o pereche de pantalonasi super lejeri si putin sexi...

poza cu materialele....

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 1-5

Poza cu partile taiate...

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 2-5

Poza cu detaliul in timpul lucrului...

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 3-5
Dosul pantalonilor...

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 6-5

si creatia mea in intregime....

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 5-5

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 4-5

Pentru ca nu pot sa va scot la o inghetata cu siguranta culoarea pantalonilor mei v-au facut pofta de una....
sper sa va placa....



Concurenta 9.
Vara m-a inspirat sa aleg trandafiriul pentru pantalonul cu care ma prezint in acest concurs. Tesatura este un tercot elastic, foarte placut si la lucrat, si la purtat. Modelul este din Burda, cu ceva modificari. Mereu mi-au placut "taieturile" interesante, sunt provocatoare si pun in valoare silueta. Ma incred ca va va placea acest model si ca voi fi o prezenta placuta printre celelalte participante.

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 1-6

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 2-6

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 3-6

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 4-6

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 5-6

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 6-6

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 7-4


Concurenta 10.
Buna,m-am gandit sa particip si eu la acest concurs frumos organizat pt. ca o pereche de pantaloni in plus nu strica Smile
Din lipsa de timp nu am reusit sa-i termini mai devreme asa ca sapt. trecuta am cumparat materialul si ce am mai avut nevoie,ieri m-am apucat de ei si azi cand am ajuns acasa de la servici i-am terminat.
Nu am avut nici un sablon,modelul este creatie proprie,ce mi-a venit mie prin minte ieri Smile Materialul folosit este in pt. ca se potriveste perfect cu caldurile astea.
Succes tuturor concurentelor si sper sa fie cat mai multe ca asa e frumos un concurs.
V-am pupat.

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 1-7

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 2-7

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 3-7

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 4-7

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 5-7
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 6-7

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 7-5

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de Admina Mier 04 Iul 2012, 11:08 pm

Concurenta 11.
Iata si pantalonii mei. Sunt din tercot subtire, lucrati fara tipar pentru ca eu de regula croiesc dupa masuri cu centimetrul in mana si unde nu sunt sigura ma mai ajut sau orientez dupa un al produs din categoria celui pe care vreau sa il croiesc, in cazul de fata o alta pereche de pantaloni. Nu sunt impecabili, departe de a fi perfecti, dar, sunt panaloni facuti de mine, la care am muncit (a se vedea ca sunt sulfilati manual). De ce sa ma votati? Pentru ca imi doresc masina de cusut, cu care sa lucrez pana ajung sa lucrez impecabil.Va multumesc anticipat pentru voturi! (daca nu masina... macar foarfeca =)))

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 1-8

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 3-8

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 4-8

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 2-8

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 6-8

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 7-6

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 5-8



Concurenta 12.
Salut,
ma inscriu in competitie cu o pereche de pantaloni dungati in nuante deschise.
Materialul a fost achizitionat chiar inainte de a se anunta acest concurs, exact cu scopul de a deveni pantaloni de vara.
Deci nu pot sa va spun cat m-am bucurat cand am vazut tema concursului, mai ales ca este primul concurs la care particip!
Stofa este sintetica stretch, dar placuta la purtat. Modelul a avut ca sursa de inspiratie imaginatia mea aplicata pe resursele disponibele.
Croiul de pantalon a fost desenat complet dupa o carte ruseasca de croitorie,
iar metodele de asamblare si prelucrare sunt cele acumulate de la alte perechi de pantaloni cusuti.

Partile au trebuit desenate si taiate separat (nu cu materialul indoit), deoarece mi-am dorit ca fiecare dungulita sa iasa simetric si pe cat se poate de perfect.
Pentru ca eu desenez numai cu sapunul, pe material nu se vede bine conturul pieselor, drept urmare am trimis si o poza cu toate piesele taiate,
daca se considera inutila, va rog sa nu o postati.
Daca a fost greu de croit, atunci nici la cusut nu a fost usor. Am aranjat, am masurat, am insailat, iar intr-un final am obtinut aproximativ ce mi-am dorit.

Pantalonii sunt un model relativ simplu, imitatie dupa blugi usori: slit in fata, buzunare rotunjite pe fata, manjete jos.
Elemente decorative: snurulete pe laterale, si un snur care trece de la buzunare spre partea din spate prin gaurelele prelucrate cu ocheti.

Multumesc Brorom Sibiu si forumului pentru aceasta provocare si le urez concurentelor sa poarte cu placere articolele cusute!

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 1-9

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 2-9

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 3-9
CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 4a

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 5a

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 6a

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 7a


Concurenta 13.
Primii mei pantaloni mi-au dat emotii.Nu sunt perfecti, dar sunt extrem de comozi.
Materialul din care sunt confectionati e o stofa(cred) elastica, foarte subtire. Tiparul este luat dupa o pereche mai veche de pantaloni de-ai mei. Sub presiunea timpului, nu am avut timp de ajustari.Plus ca jumatate din cusaturi sunt facute la "mana"pentru ca masina de cusut n-a mai vrut sa coasa acest material si pace.Asa ca, am stat bine sa ma gandesc daca merita acesti pantaloni sa intre in concurs.Deci, concluzia la care am ajuns, v-o prezint mai jos:

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 1-10

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 2-10

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 4-9

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 5-9

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 8


CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 7-7

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 6-9



Concurenta 14.
Daca concurentei nr 2 ii este dor de grecia mie imi era tare dor de soare (dupa iarna grea ce parea ca nu mai pleaca)
In acelasi timp aveam neoie de ceva nou si colorat in dulapul meu.
De acum sunt in continua schimbare si era obligatoriu sa imi fac ceva, in special pantaloni pentru serile in care nu ma pot imbraca in rochii.
Sunt pantaloni de graviduta. Materialul folosit este un in subtire si foarte lejer.
Am obtat pentru un pantalon cu talie joasa pentru ca nu as fi putut purta unii peste burta cand este cald afara.
La acest model am putut pune si fermoar fara nici o problema. Este unul scurt, dar e acolo. Din pacate nu am reusit sa gasesc unul galben pe nicaieri pe unde am ajuns, asa ca am folosit unul din dotare.
In talie am pus banda elastica de 3 cm si in felul acesta voi putea purta panatalonii pana in toamna, cand vine vremea racoroasa, fara nici o problema. Burtica are loc sa creasca in voie.
Aveam in plan si sa ii "pictez", dar chiar nu am ami avut timp, dar cu siguranta o voi face zilele urmatoare.
Eu deja m-am indragostit de ei si sper sa va placa si voua.

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 1-14

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 1-11

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 4-10

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 5-10

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 6-10

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 3-11

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 2-11


Concurenta 15.
Am probat in magazin un pantalon pe care mi-l doream.Probabil c-as fi fost o frustrata daca nu aveam masina de cusut si nu stiam coase.Asa ca mi-am facut un pantalon lejer ,usor,racoros,comod.Cu elastic la tiv,cu turul usor cazut,cu clape la buzunare,lejer in partea de sus.Am renuntat la clinul ce se vede in tipar deoarece ar fi avut turul cazut tare si...nu cred c-ar fi fost genul meu.Mi-e deajunsa lejeritatea pe care o are(pantalonul) asa cum este.Am pornit de la un tipar Burda.Materialul este un poplin elastic plinut superb ca textura.Clapele sunt din tercot elastic,am zis eu ca da bine asa cu alb si nasturi metalici.

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 1-12

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 2-12

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 6-11

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 7-8

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 5-11

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 3-12

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 4-11


Concurenta 16.
Buna,
Particip si eu la concurs cu acesti pantaloni. Vroiam de ceva timp o pereche de pantaloni scurti verzi iar acum am avut ocazia
sa-i creez :D
Ce m-a inspirat?... cred ca mai mult tricoul pe care il port in poze :p
Am folosit ca material un bumbac usor care sa lase pielea sa respire... potrivit pentru zilele caniculare.
Ca model am avut o pereche de pantaloni pe care i-am descusut cu ceva timp in urma si pe care ii folosesc doar ca tipar.
La bareta de sus si cele de la picioare am adaugat insertie dublu adeziva iar ca fermoar am folosit unul ascuns... doar asa am
gasit culoarea potrivita.
De aceasta data am folosit destul de mult fierul de calcat in timpul lucrului... de la voi am invatat :p
Ca design am folosit si cateva mici tinte autoadezive.
Sunt foarte incantata de rezultat si sper sa va placa si voua.

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 2-13

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 8-1

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA P7030097

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 6-12

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 5-12

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 4-12

CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA 3-13

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de emmancita Joi 05 Iul 2012, 12:01 am

Foarte frumoase toate! Felicitari tuturor! Am sa ma hotarasc si eu pe cine sa votez, dar inca sunt nehotarata, imi plac mai multe, dar ma asteptam deja la asta, ati lucrat toate foarte frumos!!
Chiar, nu vad grila de votare sau nu imi apare mie?? Smile Oricum nu ma grabesc cu votul, mai analizez wink


Ultima editare efectuata de catre emmancita in Joi 05 Iul 2012, 12:27 am, editata de 1 ori
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de Andata Joi 05 Iul 2012, 12:24 am

Nici eu nu vad grila de votare
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de elutzamicutza Joi 05 Iul 2012, 12:38 am

WOW fetelor, dar ati lucrat, nu gluma!!! Foarte frumosi toti, trebuie sa ma mai uit de 2-3 ori pana sa ma hotarasc, vorba lui Caragiale cu al sau cetatean turmentat... " da' io cu cine votez???"
Imi pare rau ca nu am apucat si eu sa fac perechea mea pt concurs, ma pregatisem, scosesem tipar, cumparasem material, atza, fermoar, nasture, tot... dar n-a fost sa fie. Teza, facultatea, curatenia, ziua mea sarbatorita 2 zile la rand... au castigat batalia impotriva pantalonilor de concurs.
Felicitari inca o data tuturor concurentelor!!! Smile
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de diada Joi 05 Iul 2012, 12:45 am

Gata domnitele mele si sondajul! Mult succes tuturor, nu va lasati pe ultima suta de metri cu votarea, sa nu o ratati.

_________________
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de fulguta28 Joi 05 Iul 2012, 1:17 am

Eu am votat concurenta cu nr 15 pt ca imi place foarte mult modelul ales. E drept ca nu ma omor dupa floricelele roz, dar dupa model, foarte mult. Pt ca am fost draguta si votul i-a fost acordat, o rog cu respect dupa votare sa faca un pustiu de bine si sa-mi spuna de unde are modelul! Va doresc tuturor succes dar mai ales concurentei mele preferate! ura
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de otilia gergely Joi 05 Iul 2012, 7:51 am

Votat concurenta 9!!!!!!!!
otilia gergely
otilia gergely
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 203
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de Dorulet Joi 05 Iul 2012, 8:04 am

Grea decizie.La unii pantaloni imi place culoarea,imprimeul,la altii originalitatea,taietura,modelul...Votez concurenta nr.10.Felicitari tuturor!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de crissy77 Joi 05 Iul 2012, 9:05 am

Buna ziua,
Nu am nicio legatura cu croitoria, deci nu pot aprecia cata munca au depus concurentele si ce grad de dificultate au "lucrarile". Asa ca votul meu se bazeaza doar pe sentimentul pe care mi l-a starnit vizualizarea produsului final.
Dintre toate creatiile, m-au impresionat in mod deosebit 3, 5 si 15. Votul meu merge catre concurenta 3. Culoarea materialului, inseratiile de culoare rosie, nastureii, forma pantalonului, toate mi-au placut.
Bafta tuturor concurentelor!
crissy77
crissy77
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 46
Localizare : Gura Humorului
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de aidil Joi 05 Iul 2012, 9:39 am

Buna dimineata,
Am vizualizat pantalonii cusuti pt concurs si am gasit o multime de detalii interesante. Intotdeauna pantalonii albi mi s-au parut de o eleganta extrema, indiferent daca sunt din in, poplin, doc etc.
Felicitari pt organizare si participare in egala masura!
Si sa purtati cu mare placere pantalonii de vara.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de Adelle23 Joi 05 Iul 2012, 12:22 pm

Am votat si eu Smile. Votul meu a castigat concurenta cu nr.12. Trebuie s-o felicit, a lucrat cu foarte mare grija, si se vede, pantalonii vin ca turnata, la o analiza mai atenta am observat ca si dungile sunt aranjate simetric. Au castigat simpatia mea si pantalonii realizati de concurentele cu nr. 10 si 2, trebuie laudat croiala speciala.
Concurenta nr.2, cred ca conteaza foarte mult la un pantalon cum sunt pozitionati buzunarele in spate, iluzia optica conteaza foarte mult. Daca erau pozitionati mai sus si mai apropiati, probabil as fi votat pantalonii tai.
Adelle23
Adelle23
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 159
Localizare : Mures
Data de inscriere : 29/04/2012

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de danniela Joi 05 Iul 2012, 12:37 pm

Wow ce de pantaloni!!!! Si ce as vrea si eu pantaloni dar..... ma abtin ca sa ma obisnuiesc cu tinutele feminine!
Felicitari tuturor concurentelor.
E vot secret sau???? Trebuie sa spun pe cine votez??? Shocked Shocked Shocked
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de greieras Joi 05 Iul 2012, 12:51 pm

Cit s-a muncit si ce pantaloni frumosi au iesit.,pe care sa-i nominalizezi ? care-mi plac mie? pot sa votez pentru doua concurente ? mi-au placut ,nu ,imi plac nr.1 ca sint veseli si culorile de vara sint super, dar imi plac si nr.3-iar culori vesele si frumoase .Felicitari tuturor concurentelor si bafta .
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de mnarcisa Joi 05 Iul 2012, 12:58 pm

Danniela nu este nevoie sa spui cu cine votezi. Parerea mea este ca votul ar trebui sa fie secret pentru nu le influenta cele ce nu au votat indca.

Greieras se poate vota doar o singura concurenta.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de Xorana Joi 05 Iul 2012, 1:37 pm

votat ! Merci succes concurentelor Smile
Xorana
Xorana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 15
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/10/2011

http://www.handmade-shic.ro

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de i.xell Joi 05 Iul 2012, 1:59 pm

Am sa votez si eu dupa inca o "evaluare" Smile a pantalonilor pentru ca imi trebuie ceva timp sa studiez fiecare pereche si sa decid catre care se indreapta votul meu.
Indiferent care vor fi castigatoarele, le doresc ca premiile sa reprezinte exact ceea ce ele aveau nevoie si sperau intr-o buna zi sa cumpere.
Suntem in 5, pana pe 8-duminica mai e putin wink
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de emmancita Joi 05 Iul 2012, 2:10 pm

Narcisa,concurentele oricum sunt "secrete",asa ca votul merge doar la un numar din concurs,tot nu stim pe votam!Bine, pe unele concurente cred ca le recunosc,de atata timp suntem pe aici ca (eu,cel putin) ne-am obisnuit cu stilul fiecareia...
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de mnarcisa Joi 05 Iul 2012, 2:39 pm

Da Emancita, ai si tu dreptate. Totusi eu sunt de parere ca pot fi influentate intr-o oarecare masura votantele. Daca vezi 10 mesaje in care se spune ca votul a mers catre concurenta "X" .sunt sanse sa reevaluezi acordarea votului. In special pentru fetele niu sau cele care nu croiesc.
Repet! este doar parerea mea si nu vreau sa supar pe nimeni. Fiecare face cum crede de cuviinta.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de danniela Joi 05 Iul 2012, 2:59 pm

Eu cred ca din respect pentru concurentele carora nu le dai votul sa fie secret. Si eu sper sa nu supar pe nimeni.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de kitty_1973 Joi 05 Iul 2012, 3:22 pm

am votat si eu!
Bafta tuturor concurentelor! ura
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de mykya Joi 05 Iul 2012, 4:22 pm

Am votat si eu, felicitari tuturor concurentelor!
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 48
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de magdaR Joi 05 Iul 2012, 5:10 pm

Am votat si eu..., ceea ce mi-ar place sa port !
Felicitari tuturor participantelor la concurs pentru imaginatie si indemanare!
magdaR
magdaR
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 198
Varsta : 47
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 28/06/2010

http://magdahobbyarts2.blogspot.com

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de greieras Joi 05 Iul 2012, 5:16 pm

exact asa am votat si eu: ceea ce mi-ar place sa port.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS PANTALON DE VARA - VOTAREA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB