Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Hainute "pictate"-1

+74
chocolate
Aghata
Cazimi
aurishta
Giobsy
jandy
andreeamihaita
Avi
cory74
Cristina_art
Alina.C
IrisT
ralucahanc
margot
Uca
ciucamona
bubu mic
Medi
pisi
Fraise
adelina24
vilcris
Marry
emi
vreautricouri
mdlupu
ELENA76
danae
ancush
Adriana13
zorzica
bobitica
lya06k
geany20062006
oana_007
stephanie
mihamiha
tala
clodi
Karina33
teisoara
feliciagl
milena
MAYA
ancone
mady85
Armeana
livia_iri
ralucis
roxana096
cathy27
andreeaX
ppisic
StMihaela
DANIELA.I
olympia
Hee Hee Design
RalucaS
ariana
ioana soare
Tinkerbell
aisha
Camy
cris69
MihaelaT
geany
postoleirina
irish05
duchess
Admina
zylv
diada
Buburuza
irinaindira
78 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty tricou pictat

Mesaj Scris de olympia Joi 23 Iul 2009, 1:57 am

Diada, eu imi fac asa un vag contur cu creionul, mai mult punctat. De cele mai multe ori am modelul in fata, o fotografie dintr-o revista de gradinarit wink , sau, chiar floarea cu pricina, taiata frumos din gradina, ca doar ai vazut cam ce modele am: flower . Daca nu-i nici una nici alta, fac in prealabil o schita orientativa pe hartie.
Pana la urma e tot o chestie de exercitiu, la inceput dureaza mai mult, tot lucrand creste indemanarea si automat si viteza...
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty intrebare

Mesaj Scris de cathy27 Joi 30 Iul 2009, 11:58 am

buna fetelor..am gasit forum-ul pe net si mi-a placut tare mult...multe lucruri utile gasesti aici. felicitari pentru creatii..
vin si eu cu o intrebare...vreau sa-mi vopsesc rochita de mireasa...si am vazut pe site-ul cu vopsea ca se face la masina de spalat...intreb si eu...o mai vopsit cineva la masina?..ca nu prea as vrea sa-mi stric masina...se poate strica?ramane patata de vopsea din aia? se prinde culoarea? va multumesc anticipat si spor la lucru
avatar
cathy27
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : www.google.ro
Data de inscriere : 29/07/2009

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de ioana soare Joi 30 Iul 2009, 1:01 pm

Cathy eu am vrut sa vopsesc la masina insa nu m-am incumetat pentru ca nu am inteles cum as putea respecta instructiunile. Instructiunile le-am citit aici link Adica nu am inteles cum adaug vopseaua - direct asa praf peste material in cuva, o dizolv in apa fiarta, unde pun otetul (in sertarul pentru detergent?) , asa incat sa si fie distribuita uniform.
Parerea mea e sa faci oricum mai intai un test pe o bluza sau o bucata de material dintr-un material similar cu rochia ca sa vezi cum prinde vopseaua si daca se vopseste uniform. Ca sa nu strici rochia si sa-ti para rau.
Masina de spalat nu are ce sa pateasca si nici nu are cum sa ramana patata. Eu am vopsit pe aragaz intr-un lighean mare metalic si nu a patit nimic, nu a ramas nici un strop de vopsea pe el. L-am tinut pe foc peste jumatate de ora si apoi cu vopseaua in el pana aproape s-a racit apa si nu s-a prins vopsea de el.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty intreb

Mesaj Scris de cathy27 Joi 30 Iul 2009, 1:13 pm

multumesc de raspuns...eu am vb direct pe mess cu un reprezentant al firmei...si mi-a zis ca vopseaua sa o pun la compartimentul detergent, iar otetul la clor. am intrebat si daca masina pateste ceva..si a zis ca nu...ma mai gandesc daca o vopsesc la masina sau nu..oricum alta solutie nu e...spor
avatar
cathy27
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : www.google.ro
Data de inscriere : 29/07/2009

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de aisha Joi 30 Iul 2009, 2:02 pm

ppisic, imi place mult ce ai reusit sa faci cu tricoul! Sa-l porti cu placere, e foarte dragut! ura

olympia, esti foarte, foarte, foarte tare! ura Topul mi se pare de exceptie! Dar ca sa fiu sincera - desi sunt off topic - cel mai mult de pe blog-ul tau mi-au placut rosiile! Laughing Vroiam sa te intreb daca le dai cu ceva, ca tare arata bine, dar am dat dupa aia peste Scenariul SF si ma gandesc ca nu folosesti chimicale in gradina. By the way, bine scris si Scenariul. Poate ar trebui sa mai deschidem un thread si despre Mancare sanatoasa versus junk food. Schimbam impresii, discutam, poate mai convertim pe cate unii. Incredibil cat de multe persoane care nu au nici un fel de preocupare (ori cultura) legat de ce baga in gura / stomac am intalnit! La un moment dat credeam ca sunt one of the kind si singura pe planeta! Smile Scuzati tot comentariul off topic dar n-am putut sa ma abtin - mi s-a ivit ocazia, plus ca nu dau pe la sectiunea cu cafeaua... Laughing
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Intre fashion si gradina...

Mesaj Scris de olympia Joi 30 Iul 2009, 10:57 pm

Aisha, deschide tu subiectul si-ti impartasesc cu drag din experientele mele mai bune si mai rele!
Deocamdata raspund aici, scurt si te voi dezamagi spunandu-ti ca am tratat rosiile cu fungicid. Au papat in schimb doar ingrasamant natural si n-am folosit stimulatori. Anul trecut am mers bio si am pierdut toata recolta. Si florile le stropesc chimic (leandrul, trandafirii, condurasii) ca si ele se imbolnavesc!
Nu-i usor cu gradinaritul eco, mai ales intr-o gradina mica unde sunt si pomi si legume diverse si migreaza si bolile si daunatorii dintr-o parte in alta...
Si dup-aia eu ce mai pictez? Si-asa am multe flori , de exemplu daliile, ca tot ai pomenit de topul acela,pe care nu pot sa le pun in vaze ca-s pline de urechelnite ... confused
Si acum gata cu devierea off topic si scuze pt asta! flower
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Pictura pe haine

Mesaj Scris de roxana096 Vin 31 Iul 2009, 9:31 am

Hai sa incep eu subiectul pentru ca practic asta si imi place. In primul rand am inceput sa pictez pe haine ca sa salvez o fusta patata cu grasime care nu mai iesea nici cum si a sfarsit prin a fi si mai interesanta decat la inceput.
Cu ce pictam. Exista vopsele speciale( eu folosesc IDEEA Stofa si Jacquard) pe care le gasiti la galeriile de pictura sau pe net. Le puteti dilua, combina pentru a obtine alte nuante. Folosite direct din sticluta raman usor cauciucate pe material. Va mai recomand niste vopsele in relief care raman fixate pe materal..se numesc TULIP si tubul are un aplicator cu care puteti sa si scrieti pe haine. Dupa uscare (2-3 ore aprox.) se calca pe dos si astfel intra in textura materialului forever ( adica nu am reusit sa le mai scot nici cu clor nici cu nimic).
Pentru pictat genti sau chestii care nu se spala atat de des puteti folosi si vopsele acrilice dar nu vor rezista atat de mult.
Mai exista carioci speciale, pasta cu aplicator din tub ( tot ca TULIP dar le-am luat de la raionul pentru copii din Kaufland). As posta o rochie de mireasa pe care am picatat-o si niste bluze dar nu stiu cum inca.Sau daca dau adresa mea de site e ok..nu as vrea sa fie perceputa ca publicitate, vreau sa va arat numai ce lucrez
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de aisha Vin 31 Iul 2009, 9:33 am

Ma miram eu...sa fie fara chimicale...Ar fi fost prea frumos ca sa fie adevarat!

Promit sa deschid topicul in week-end-ul asta, cand am mai mult timp de scris.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Hainute pictate

Mesaj Scris de roxana096 Vin 31 Iul 2009, 9:42 am

Mda..ce desteapta m-am trezit..aveam senzatia ca nu e scris nimic in topic despre asta si cand colo voi sunteti experte.Acum am vazut abia ca sunt la pagina 8 si rochia buburuzei care este chiar superba
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de Admina Vin 31 Iul 2009, 10:28 am

off topic Aisha si Olympia, si eu ca si voi prefer mancarea sanatoasa, deci vom fi mai multe. Sa facem un subiect la Mancaruri si eventual unul la Casuta noastra privitor la gradinarit, special pentru legume si fructe. Am sa incerc si eu sa pun poze cu gradina de care se ocupa tatal meu, in gerenal. Aici sa-i punem punct, discutiei.
Roxana, poti pune link cu site-ul tau aici doar sau daca-l vrei la semnatura asteptam sa pui link cu forumul nostru, in viitorul apropiat. In rest, sunt curioasa de cat mai multe minunatii pictate pe haine.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de ralucis Dum 02 Aug 2009, 3:04 pm

senzational ce am vazut aici! olympia si irina, nu va ganditi sa si vindeti din ce ati lucrat? eu am 2 fetite mici si pe cuvant ca mi-ar placea sa le vad imbracate cu asa minunatii! Dati de veste!
ralucis
ralucis
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 135
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/08/2009

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Rochite pictate

Mesaj Scris de olympia Dum 02 Aug 2009, 10:48 pm

Ralucis, ma bucur ca-ti plac. Numai ca eu ma cam mocai, pictez cateva ore bune la o rochita, ma gandesc, revin, schimb, adaug, nu-mi place sa ma repet in modele... Automat cusutul pica pe alta zi. Cam greu sa iasa asa un business Embarassed .
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de livia_iri Mier 09 Sept 2009, 6:51 pm

stiti unde as putea sa gasesec spray colorat pentru textile?
livia_iri
livia_iri
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de Armeana Mier 09 Sept 2009, 9:12 pm

Si pe mine m-ar interesa unde gasesc vopselele,sunt nemaipomenite rochitele.Fetelor dupa ce se usuca vopseaua nu iese cand speli hainele ?
Armeana
Armeana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 188
Localizare : Alba iulia
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de RalucaS Mier 09 Sept 2009, 9:41 pm

Pun aici tricoul meu cu tema marinareasca, ca nu ma hotarasc unde, fiind in acelasi timp si pictat, si modificat. Am facut o pasiune pentru hainele de inspiratie marinareasca, hai ca pun si fusta, desi e mai veche.

Atat fusta cat si tricoul sunt cumparate si doar upgradate de mine.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de Armeana Joi 10 Sept 2009, 9:15 am

Raluca esti o adevarata "marinareasa" Smile este super bluza
Armeana
Armeana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 188
Localizare : Alba iulia
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de RalucaS Joi 10 Sept 2009, 10:06 am

Armeana a scris:Raluca esti o adevarata "marinareasa" Smile este super bluza

Multumesc Smile

Vopsele Idea Stoffa poti gasi la magazinele de pictura de la Hanul cu Tei sau poti comanda de pe net de la

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina sper sa nu o consideri reclama ca nu am nicio legatura cu ei, eu doar am comandat de acolo.

Culorile nu ies la spalat pentru ca se fixeaza la cald cu fierul de calcat daca materialul pe care vopsesti e natural. Mi se pare ca au si un fixator pentru materiale sintetice ce nu pot fi calcate la temepratura mare.
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de Hee Hee Design Vin 01 Ian 2010, 9:41 pm

ariana a scris:Foarte frumoase tricourile love mi-ar place sa port asa ceva Smile cred ca la blugi merg chiar foarte bine .

Cu intarziere - Multumesc tare tare mult pentru aprecieri fetelor care au raspuns la postul meu. Scuze pentru reala intarziere si..Un An Nou Fericit !
avatar
Hee Hee Design
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/06/2009

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de mady85 Dum 17 Ian 2010, 5:50 pm

Raluca foarte frumos tricoul ...imi place mult
mady85
mady85
helper
helper

Numarul mesajelor : 52
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de ancone Dum 17 Ian 2010, 8:22 pm

Salutare!
Sper sa ma primiti si pe mine alaturi de voi. Intru-cat stau acasa in concediu de maternitate, m-am hotarat sa ma apuc de croitorit, pictat si orice mai imi trece prin minte, mai ales ca acum nu pot iesi foarte mult pe afara din cauza frigului.

Felicitari pentru creatiile voastre.Foarte frumoase si reusite!
Aveti idee, daca pentru o comanda mai mare fac si reduceri? Sau preturile sunt batute in cuie indiferent de cantitate?
ancone
ancone
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 128
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de olympia Dum 17 Ian 2010, 8:31 pm

olympia a scris:Postez aici un tricou pe care l-am pictat ieri pentru fiica-mea.
La hainute pictate avusesem eu ultimul raspuns si cred ca nu e ok sa postez imediat dupa.
Sau e?!...


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


N-am putut edita mesajul vechi ca sa readuc pozele, de aceea am postat cu "citat". sper ca e OK.
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de ioana soare Lun 18 Ian 2010, 3:08 pm

uau ce fluturas frumos! love Superbe culorile! Mi-ar placea sa vad pozele mai mari, nu le pot deschide din citat:(
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de MAYA Mar 19 Ian 2010, 9:51 am

Foarte frumos.Am si eu o intrebare.Pentru pictat folositi sabloane?Sau pictati liber?
MAYA
MAYA
helper
helper

Numarul mesajelor : 55
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2009

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de olympia Mar 19 Ian 2010, 10:33 am

Maya, eu pictez liber. Tricoul e mai demult facut dar am vazut ca disparuse poza. Pe atunci eu nu stiam sa le incarc si le pusese fecioru' dintr-un album al lui pe care in timp l-a desfiintat. De aceea am revenit.
Cand pictez pe textil o fac intr-o tehnica ce seamana cu acuarela. Imi fac niste culori diluate in ambalaje de bomboane de exemplu si merg de la tonurile cele mai deschise spre cele inchise, in cat mai multe trepte. Apar astfel degradeurile alea de trecere de la galben la oranj, de la bleu la indigo. Abia la sfarsit pun accente de culoare mai plina, dar nici aceea nu e ca din borcan ci tot putin diluata. De obicei am o fotograhfie in fata. Si mare atentie la cantitatea de apa in care inmoi pensula, ca tesatura suge. Pentru inceput ar fi bine sa incercati pe o panza apretata.
Album personal
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de RalucaS Mar 19 Ian 2010, 11:01 am

olympia a scris:Maya, eu pictez liber. Tricoul e mai demult facut dar am vazut ca disparuse poza. Pe atunci eu nu stiam sa le incarc si le pusese fecioru' dintr-un album al lui pe care in timp l-a desfiintat. De aceea am revenit.
Cand pictez pe textil o fac intr-o tehnica ce seamana cu acuarela. Imi fac niste culori diluate in ambalaje de bomboane de exemplu si merg de la tonurile cele mai deschise spre cele inchise, in cat mai multe trepte. Apar astfel degradeurile alea de trecere de la galben la oranj, de la bleu la indigo. Abia la sfarsit pun accente de culoare mai plina, dar nici aceea nu e ca din borcan ci tot putin diluata. De obicei am o fotograhfie in fata. Si mare atentie la cantitatea de apa in care inmoi pensula, ca tesatura suge. Pentru inceput ar fi bine sa incercati pe o panza apretata.
Album personal

Chiar, ne poti spune un pic mai mult despre cum putem evita infiltrarea culorii pe dinlaturi cand culoarea este diluata? Eu am pictat doar nediluat din cauza asta.
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Hainute "pictate"-1 - Pagina 5 Empty Re: Hainute "pictate"-1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB