Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Animale de companie!!! - 4

+51
MagdaMarin
Karina33
geanina_scumpica
diada
tomari
Gincuela
crina dantes
Ducess
irish05
bela gio
mari42
Cristina Munteanu
gabriela1554
danniela
gabyd
alinuta96
ema
Floren
gmiki1
vlad_mom
Serban Valentina
valentyna_sweetly
duchess
Pui_dEuropolis
stejara
dorinamisov
Dorulet
camic
carmenco
Buburuza
culea mirela
despina13cucli
valentinadof
diblaru maria
tinap
Gabiuta
Admina
cillywilly
crina68
elenaxx
AlinaJ.Bijoux
kitty_1973
victoriacus
Uca
IOANA 80
pufoi
Angelica18
CCristinaC
SilviaDumitrescu
rivka
corina corina
55 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de crina68 Joi 25 Oct 2012, 10:10 pm

Offffffffffffffff Angiiiiii....dacă am vreun regret,tocmai acesta este!!!!!
Dar îmi este teamă......până îi înveți să facă la oliță Smile , au nevoie de atenție multă,ori eu sunt și cu Codru, și cu scoala, și cu casa, plus când vin de la școală,spăl vase,gătesc și cad lată, iar cățeii trebuie plimbați...abia fac față la cele două zăpăcite de porcușoare de guineea. Smile
Iubesc cățeii, de mică....dar pasiune serioasă,nu oricum Smile Avem 3 pe scară(ai vecinilor), drăgălași foc!!!Nu-l iubesc deloc pe Comăniciu,că-i vaccinează și tratează când sunt bolnavi, dar nici nu-l atacă Smile doar îl latră nițel și apoi se fac preș în fața lui!!! Săracii, știu că-i face bine...
Ce-mi place ghemătocul!!!!Ce-i lucește blănița!!!

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de Angelica18 Joi 25 Oct 2012, 10:19 pm

Eu n-am stiut ce e bucuria de a avea un catel in casa,insa acum nu l-as da pentru nimic.Ma trezesc dimineata la 5 sa-l scot afara,apoi cand vin de la munca,iar spre seara din nou.Inainte imi era grau sa ma trezesc la 6.Sunt singura ca sotul meu nu e in tara,iar fiica mea locuieste la mama.Doar cand raman peste program,sau cand am fost in spital s-a ocupat ea de el.In schimb,dragostea ce o primesc de la Zuzu si momentele de joaca impreuna recompenseaza tot.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Ce nu stiati despre caini,dar ce trebuie sa stiti

Mesaj Scris de alinuta96 Sam 27 Oct 2012, 5:32 pm

Pui dragalasi de vanzare, orice rasa, oricand, SUPER-IEFTINI, tel....
(ANUNTURI ale SAMSARILOR !!!)


In grajd este intuneric si frig. Numele meu este "Catzea", am 4 ani si m-am nascut in intuneric.

In jurul gatului am purta o multime de lanturi stranse, am numarul 286 si traiesc in cusca nr 5, chiar langa mama mea.
Alaturi traieste matusa mea, In spatele meu aud cum sora mea plange. Of, intr-un fel suntem toate impreuna, legate de destinul nemilos.

Sunt insarcinata in aproape de 60 de zile si este a 7-a oara cand am bebelusi ! Bebelusi rahitici si bolnavi!
Din grajd nu am plecat NICIODATA. de iarba verde si lumina soarelui stiu doar din povestirile mamei mele.
Stomacul meu ghiortzaie - am o foame de nedescris ! Sa speram ca voi primi in seara asta putina paine uscata...

Cateva zile mai tarziu ...

In noaptea asta puii mei se nasc. Nascuti in intuneric si frig !
5 mici catelusi culcati pe pamantul rece. Incerc cu corpul meu cald, vlaguit, sa-i incalzesc !
O fetita se opreste din miscare. Am tras-o langa nasul meu, dar ea nu a supravietuit primelor ore, din pacate...
Puii ceilalti trag de sanii mei, care nu au mult lapte ! Copiilor mei le este la fel de foame ca si mie !

Azi vine OMUL si s-a uitat in cusca mea. Fara o vorba, mi-a scos catelusa moarta si o arunca nepasator intr-o galeata.
Am mers inapoi la copiii mei si ma culc protector peste ei. Mi-a aruncat cateva felii de paine , pe care le-am devorat cu lacomie.
Apoi inchide usa si sunt din nou singura cu copii mei.

Patru, cinci saptamani mai tarziu ...

Usa se deschide si sar cu frica intr-un colt. Dar nu, nu e posibil !!! OMUL imi ia copiii si ii duce afara, departe!
Incep sa latru tare si vreau sa-mi apar copiii. Dar simt o lovitura grea de cizma in stomac .
Lovitura m-a arunca intr-un colt si cand pot vedea din nou clar, copiii mei sunt departe! Din nou OMUL mi-a luat toti copiii!
Iar si iar, nastere dupa nastere, copii dupa copii, din nou la fel! Imi pare rau ! M-am asezat intr-un colt si simt mirosul copiilor, care zboara atat de incet ...
Sanii meu sunt tot mai grei si mai fierbinti - dor tare, mai ales in locul in care m-a lovit cizma OMULUI !
Incep sa plang incetisor. Unde sunt copiii mei? Ei trebuie sa suga, sanii ma dor atat de mult. Sunt din nou singura in intuneric si frig.

Ma ia cu friguri si cu fierbintzeli . Ma asez intr-un colt. Febra ma face sa cred ca se harjonesc copiii mei si eu am grija de ei !

Cum as putea sa ajung la ei ? Stau ei acum in caldura si lumina !?!
Pierduta in ganduri, adorm ...

Cateva ore mai tarziu, OMUL a privit in cusca. "Hei Catzea, trezeste-te ! Asta e, a mai murit o CATZEA !!!"

Doar o poveste? Ne pare rau, aceasta este REALITATEA !!!
Realitate zilnica pentru catele nenumarate, detinute pentru profit de SAMSARI (OAMENI ?!?) fara scrupule si care cresc cainii in conditii degradante.
Foarte aproape de noi, acesti SAMSARI traiesc printre noi!
Vrei sa faci ceva pentru asta ? Gandeste-te de O MIE DE ORI cand vei mai cumpara de la SAMSARI un catelus ieftin, fara PEDIGREE, de pe internet, din petshop-uri sau din ziare!
Mama cainelui dumneavoastra ar fi putut fi CATZEAUA nr 286 din CUSCA 5 !



Un alt subiect ar fi imperecherea cainilor fara pedigree.
Nu trebuie sa faceti asa ceva,este foarte periculos si va expuneti catelul dar si puii la pericole la care poate ca nici nu va ganditi.
De exemplu boli genetice,displazia si democide fiind doua exemple de boli de care nu scapi.In plus,neavand acte de origine la caini,nu puteti stii daca nu cumva sunt rude,iar in acest caz cred ca stiti care sunt pericolele.

Voi reveni si cu informatii despre alimentatie,deocamdata am scris destul


Ultima editare efectuata de catre alinuta96 in Sam 27 Oct 2012, 5:58 pm, editata de 1 ori
alinuta96
alinuta96
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 27
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2012

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 27 Oct 2012, 5:44 pm

Alinuta ce ea asta? Ca eu nu inteleg. (o fi de la raceala crunta care ma domina) E o poveste scrisa de tine? e o preluare luata de undeva? scratch

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de alinuta96 Sam 27 Oct 2012, 6:01 pm

Silvia,asta se intampla in fermele de catei.Este cruda realitate,insa am vrut sa va informez.Samsarii de catei fac asta,si cum am scris,acestia sunt peste tot,pe net,in pet-shopuri sunt caini luati tot de la astfel de samsari...Singurele surse de incredere sunt canisele inregistrate la ach,care dau pui cu pedigree proveniti din parinti cu drept de monta
alinuta96
alinuta96
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 27
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2012

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de danniela Sam 27 Oct 2012, 8:16 pm

Da' unde sunt fermele astea de caini???
Noi i-am cumparat fetii un pui de catel de ziua ei. Ne-am dus la om acasa sa vedem parintii si puii si am ales un pui. Ei aveau doar o femela si doi masculi. Normal ca au vandut puii, nici cei de acasa nu erau ieftin de intretinut. Insa nu mi se pare crud sa cumperi un catel....
Probabil exista si oameni care fac afaceri din asta, dar....daca nimeni nu ar vinde, de unde as avea eu sa cumpar un catel pentru copii, sau pentru mine personal???
Cum poti tu sa opresti astfel de oameni??? De ce trebuie sa se inmulteasca altfel decata lasat natura???
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de alinuta96 Sam 27 Oct 2012, 8:26 pm

Wow,daniela,chill
Fara suparare dar,tu ai inteles ceva din ce am scris?
Cainii se cumpara,dar de la oameni care au canisa,exemplare cu pedigree si drept de monta.Prin urmare persoane care nu fac niciun profit din asta.
Ceea ce am descris in primul post,este ceea ce fac samsarii.Adica transforma catelushele in masini de facut zeci de pui.Iar oamenii despre care ai vorbit sunt la fel de vinovati,ca nu au sterilizat femela.Nu au dreptul sa o chinuie cu fatarea,si nici sa vanda puii.
Tu ai auzit de expozitii,crescatori,sau ach?
Dupa cum scrii,cred ca habar nu ai cum trebuie imnultiti cainii,si de unde trebuie achizitionati.
Nu e crud sa cumperi un catel de rasa,atata vreme cat il iei de la crescator.Daca il iei de la samsari,nu faci altceva decat sa incurajezi chinul bietelor femele
alinuta96
alinuta96
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 27
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2012

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de kitty_1973 Sam 27 Oct 2012, 9:12 pm

Eu te sustin Alina... ai dreptate. Intradevar, exista acesti samsari care nu au nicio mila pentru bietele animale. Eu imi inchipui ce-as simti sa fiu inchisa intr-o cusca si singurul meu rol sa fie acela de a naste copii. In mod sigur n-as fi prea fericita Sad
Si ar mai fi ceva de adaugat... cand te hotarasti sa-ti iei caine sau pisica, trebuie sa te gandesti bine, ca e o fiinta vie pe care nu poti sa o arunci in strada cand nu-ti mai convine. In zona unde locuiesc, au aparut de cateva zile, trei caini, rasa bishon, slabi, neingrijiti... sigur au avut candva stapan... nu-s caini nascuti in boscheti. zid
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de danniela Sam 27 Oct 2012, 9:32 pm

Cred ca tu ai inteles gresit. Eu am cumparat cainele cu un certificat de nastere eliberat de un veterinar, oamenii nu cresteau cainii sa ii vanda sa faca afaceri, cel putin nu cred asta, erau inregistrati si nu avea ferma de caini. Aveau exact ce am spus, o catea si doi masculi in curte. Crescuti in conditii foarte bune. Daca exista astfel de oameni, nu prea vad cum poti sa ii opresti sa faca astfel de business, probabil doar sa ii denunti la politie.
Insa mai zic o data, ar trebui sa cunosti astfel de oameni.
Si trebuie sa editez.... nu, nu am auzit de asa ceva, eu traiesc in jungla!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de alinuta96 Sam 27 Oct 2012, 9:38 pm

iar eu iti repet,singurul lucru care da dreptul sa vanda un pui este pedigreeul,adica cutu sa fie de rasa.Daca nu ai pedigree,oamenii aia nu aveau nici ei,deci mai bine sterilizau biata catea decat sa o chinuie cu fatarea.
Nu imi pasa cum isi cresteau acei oameni cainii,e treaba lor,dar nu aveau dreptul sa imperecheze caini fara dreot de monta
Apropo,certificatul ala daca e ce cred eu,este egal cu 0.Pedigreeul e act de origine,atat.
Dar nu voi mai discuta cu tine,eu vreau sa informez lumea
Tu clar nu vrei sa aflii ce e ala pedigree,drept de monta si diferenta dintre crescator si inmultitor
Nu orcine imperecheaza caini aiurea e crescator,asta e si ideea
Dar nu voi mai discuta cu tine,nu prea am cu cine
alinuta96
alinuta96
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 27
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2012

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de crina68 Sam 27 Oct 2012, 9:41 pm


Da? Lasă că discuți cu mine!
Cauza acelor căței este una ,iar respectul față de interlocutorul MULT MAI ÎN VÂRSTĂ, este altceva!
Nu pot să las nesancționat tonul folosit față de prietena noastră, Daniela!
Lasă englezismele gen *Wow* și *chill*(am 44 de ani,bătuți pe muchie,vorbesc engleza cursiv,însă ,NICIODATĂ, nu am făcut ghiveci de limbi cum procedezi tu) dă atenție gramaticii române( vezi *ș*-ul din ch și litere mâncate), dar și codului manierelor elegante( că tot dai lecții)!
Impetuozitatea ta dă rateuri...ai grijă!

În privința caniselor, n-ai dreptate !Există excepții....asta da!
Sunt cazuri și cazuri...dacă ne gândim doar la faptul că acei pui trebuie vânduți cât mai bine(cinic vorbind), logic ar fi să fie foarte bine îngrijiți!
Am văzut 10 canise,cel puțin și afirm cu certitudine, că sunt ,absolut, în regulă.Mamele suferă în momentul adopției cățeilor...corect,dar aceasta este viața, iar puii se duc în alte familii unde vor fi iubiți!
Adevărata problemă o reprezintă bieții căței comunitari!!!Oropsiți și fără viitor,dar care se înmulțesc continuu...

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de Angelica18 Sam 27 Oct 2012, 9:42 pm

Aveti dreptate,fetelor.Catelul meu a fost luat de niste cunostinte ale noastre de la o familie care are o pereche de westie.L-au luat la 6 saptamani si l-au dus in alt judet,iar pana la 6 luni au reusit sa-l nenoroceasca.L-am luat noi,l-am dus la veterinar si timp de 2 luni i-am facut tratament.A fost greu si pentru el,si pentru mine.Am reusit sa fac din el un catel de nerecunoscut.Si medicul s-a mirat cand l-a vazut cum s-a transformat.La Craciun vor fi doi ani de cand e puiul meu.Va arat doua fotografii sa puteti sa va dati seama de ceea ce zic.Prima e facuta la vreo saptamana dupa ce l-am adoptat.Era deja spalat si urma tratamentul,iar a doua e facuta cu vreo 2 ore in urma si e cam suparat ca i-am facut baie si l-am pieptanat,ceea ce nu-i place.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de crina68 Sam 27 Oct 2012, 9:47 pm

Hopaaaaaaaaaa!!!A apărut ghemotocul lucios!Să-i ciufulesc eu moţul!!!!!

Da,Angi,e drept!Sunt și cazuri din acestea!Dar mai rare, pe aici prin zona noastră...Oricum, DSV-urile au început să ia măsuri!( ce mai îmi povestește soțul personal Smile )

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de danniela Sam 27 Oct 2012, 9:51 pm

Draga mea, cu certificatul ala de nastere si cipul pentru care a trebuit sa fac cerere tocmai in Africa de Sud, cainele poate calatori oriunde in lume, o fi egal cu zero cum spui tu, nu te contrazic!
Angelica felicitari pentru dragostea pe care i-o oferi! Pe mine m-a cucerit atunci cand s-a asezat intre copii cu labuta sub cap ca un om mare!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de Angelica18 Sam 27 Oct 2012, 9:54 pm

Sper c-ai observat ca e pe frunze.Sa stii ca sta la ciufulit,mai putin la pieptanat.
Eu sunt multumita ca am reusit sa-l salvez de la o moarte sigura si i-am dat un camin asa cum merita.
Daniela,sa va traiasca,sa fie sanatos,iar voi sa va bucurati de el multi ani.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de alinuta96 Sam 27 Oct 2012, 9:55 pm

Crina,vad ca nici tu nu ai intles.NU am vorbit de CANISE,ci de FERME DE CATEI
Daca nu poti face diferenta,nu incerca sa ma inveti pe mine,care chiar stiu ce spun.
Canisele reale,nu srl-uri sub acoperire,au caini cu pedigree si nu ii inmultesc in prostie,ce fac ei se numeste chinologie
De acolo se iau cainii,nicidecum de la o familie care are caini si ii inmulteste.
Familia nu are dreptul sa ii inmulteasca,si nici nu stie cum se face asta
Iar despre cazuri...chiar ca m-ai convins ca esti pe langa subiect
SRL-uri precum canisa kris,si altele au de zeci de ori mai multi clienti pentru metisii bolnavi vanduti pe post de caini de rasa,fara pedigree desigur

Cat despre ton,nu am jignit deci nu vad problema
Iar varsta nu ma intereseaza atata vreme cat e o persoana pe care nu o cunosc si nici nu vorbim fata in fata
Iar cu engleza,asa se vorbeste acum,nu am nicio vina ca tu nu vorbesti asa

Draga mea daniela,certificatul nu e pedigree,asta vreau sa te conving
Bravo ca i-ai pus cip,dar asta nu inseamna ca e cutzu de rasa,dar nici ca nu trebuie iubit
Inseamna doar ca persoanele acelea nu aveau dreptul sa il vanda


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Sam 27 Oct 2012, 10:00 pm, editata de 1 ori (Motiv : Unit mesaje)
alinuta96
alinuta96
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 27
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2012

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de gabriela1554 Sam 27 Oct 2012, 10:09 pm

angelica ce dulce e catelusul tau..
ce-i cu tine alinuta? de ce esti asa revoltata? si la alt subiect legat de catei, de fapt de haine pentru catei erai contra tuturor, nu acceptai sa vezi ca imbracam cateii
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de alinuta96 Sam 27 Oct 2012, 10:28 pm

Aaaa,nu imbracatul ma deranja...ci coditele impletite facute din urrechiushele lor
Nu sunt revoltata,am incercat doar sa informez,sa fac lumea sa realizeze de ce nu trebuie sa cumpere caini din astfel de ferme
Cat despre imbracat,cu hainutele de iarna si toamna nu am nimic,dar cu rochitele si impopotonaturile da
Cred ca cainii sunt frumosi fara sa fie impopotonati cu fustite si te miri ce
alinuta96
alinuta96
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 27
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2012

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de gabriela1554 Sam 27 Oct 2012, 10:49 pm

si eu am o catelusa ce am cumparat-o de la o familie careia ii puiase catelusa. nu m-a interesat daca are pedigree sau cine stie ce...ne-am indragostit de ea din primul moment, era cat palma mea. noi i-am facut un certificat si vaccinele si o iubim si fara pedigree.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
nu se vede bine poza
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de alinuta96 Sam 27 Oct 2012, 10:51 pm

Exact,nu am spus ca nu poti sa ii iubesti
Am spus doar sa nu ii iei din ferme de catei,nu doar ca risti sa moara pana la un an,dar bietele catele care-i nasc...la ele nu ne gandim?
Frumoasa catelusha,bine ca e sanatoasa,unii intradevar lasa catelushele sa fete odata,dar nu e necesar,le-ar fi mai bine sterilizate inainte de primul ciclu
alinuta96
alinuta96
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 27
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2012

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de Angelica18 Sam 27 Oct 2012, 10:54 pm

Se vede foarte bine si e o dulceata.Cu pedigree sau fara sunt ai nostri si-i iubim la fel cum ne iubesc si ei.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de alinuta96 Sam 27 Oct 2012, 10:58 pm

Aaaa,despre iubire...mai pupacioasa ca a mea nu cred ca am vazut,si ma tineam dupa fiecare caine din cartier cand stateam la bloc
Apropo despre binevoitori calora le fata cateaua...cei de la care am luat-o,mai bine zis salvat-o pe daisy isi lasa cateaua sa fete la fiecare ciclu de calduri...motivul? Cica nu au ce sa faca,daca au si mascul,si ca doneaza puii deci nu fac nimic rau
Dar biata catea ca fata asa des?
Si de bine ce au grija de pui,ii dau la 4 saptamani nu la 8 cum e normal,si au hranit-o pe daisy cu lapte si paine de la 3 saptamani,de era plina de paraziti intestinali cand am luat-o
Plus ca avea si o iritatie tare urata,am tras muuult cu ea
alinuta96
alinuta96
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 27
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2012

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de gabriela1554 Sam 27 Oct 2012, 11:02 pm

tocmai de aceea....daca nu o luai de la familia aceea poate era moarta deja, la fel ca si cei ce zici ca nu ar trebui luati de pe nu stiu unde
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de alinuta96 Sam 27 Oct 2012, 11:04 pm

Da,insa aceea era o familie cu o singura catea
Cei din fermele de care vorbeam vand zeci de pui lunar,sute de pui anual..imi e mila de ei,dar trebuie opriti,iar in romania singura cale sa se opreasca e sa ramna fara clienti
De aceea incerc sa informez,ca sa fie taiat raul de la radacina
alinuta96
alinuta96
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 27
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2012

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de gabriela1554 Sam 27 Oct 2012, 11:26 pm

fii sigura ca o sa si reusesti
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Animale de companie!!! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Animale de companie!!! - 4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB