Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

+55
danielabordei
georgeta.prnic
Ana Maria
pufoi
giorgia
ancush
CCristinaC
Dodo-pui
mya21_ro
tinap
cretu_veronica22
laurapopescu
symos
europolis
denis21
myky7robc
T_mihaela
Ramonica
rebel
despina13cucli
teisoara
mariaz_09
alinutza80
cozma felicia
Marry
daniela60
kmn
emi
irish05
cory74
corina corina
Karina33
violetas
emmancita
geo
samo99ro
valentinadof
annamaria26985
letho
nalriv
stoy
Serban Valentina
Giobsy
crina68
firicel
SilviaDumitrescu
aisha
lennny
Cristina Munteanu
mimiady63
canadianca50
camelia-vasilica
Uca
trandafiras78
ioana soare
59 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de geo Vin 11 Noi 2011, 6:07 pm

Wow, Letho! E de revista! Smile

Si eu lucrez la un pulover acum, dar e simplu, lucrat doar pe fata. E mai mult de exercitiu, avand in vedere ca experienta mea se rezuma la 3 caciuli simple facute acum 2 ani si cateva cordelute facute in scoala primara. Dar sper ca in curand sa ma laud si eu cu o frumusete de pulover ca cel facut de tine.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de emmancita Vin 11 Noi 2011, 8:05 pm

Foooarte frumos si tare migalos, imi place si cum iti vine! Felicitari, Letho!!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de letho Vin 11 Noi 2011, 8:11 pm

Va multumesc tuturor, nici nu stiti ce bine-mi fac cuvintele voastre Merci Geo, abia astept sa ni-l arati Smile Acum cand sunt atatea modele si tutoriale, de-a mai mare dragul sa lucrezi. Eu, in tineretile mele, maica rade , am lucrat foarte mult si pentru mine si pentru altii, de exemplu imi amintesc ca abia asteptam revista Femeia si nu cred sa fi scapat vreun model nelucrat. In schimb, de vreun an-doi de cand am inceput din nou sa mai pun mana pe andrele, acesta este primul lucru mai mare pe care am reusit sa-l duc la capat.
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de violetas Vin 11 Noi 2011, 8:25 pm

Felicitari, Letho, e foarte frumoasa jacheta!
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de Uca Vin 11 Noi 2011, 9:38 pm

Letho, am rămas aşa: mirat2 . E super!
Îmi place mult de tot, şi cum ai împărţit modelul, şi torsadele alese, tot, tot!
Ai făcut şi câteva verticale cu torsade mai mici, sau e un model cu jeteuri? Arată bine, de efect! love

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de Karina33 Vin 11 Noi 2011, 10:11 pm

Eu n-am mai dat de mult pe-aici! Si rau am facut ca am ratat niste chestii tare faine!

Letho imi place cum ai lucrat jacheta, imi place cum iti vine, cum se aseaza, e complicata...Felicitari! Si sa te apuci repede de alta pana nu pierzi ritmul! Flowers

Uca n-ai suflat niciun cuvintel despre vesta asta bataita Tare frumoasa este si bine ca ai pastrat-o pentru tine! Iti vine minunat! bucurie
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de letho Vin 11 Noi 2011, 10:46 pm

Multumesc frumos!
Uca, verticalele alea sunt doua ochiuri rasucite la fiecare rand pe fata, cred ca s-ar numi tot torsade? Embarassed
Karina, pupi ! Nu apucatul e problema ci terminatul dar cu sprijinul vostru, sigur voi mai lucra hug
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de ioana soare Sam 12 Noi 2011, 10:15 am

Frumoasa si muncita jacheta Letho! love Desi e neblocata, are un aspect foarte ingrijit si se aseaza frumos! Imi plac mult torsadele!
Talie ai,nu e doar o iluzie:) si ca sa o accentuezi poti la urmatoarele pulovere/jachete sa faci cateva scaderi pentru a o modela, nu trebuie sa fie mulata, doar sa aiba acea forma putin cambrata.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de corina corina Sam 12 Noi 2011, 2:30 pm

Foarte frumoasa jacheta , Letho ! Ai lucrat uniform si-mi place cum iti vine ! Lasa tu compexele cu talia inexistenta ca arati foarte bine cum ti-am mai spus eu si altadata . wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de cory74 Sam 12 Noi 2011, 3:39 pm

Letho, "am vazut gura cascata" la Uca, referitor la pulloverul tau si am dat repede la pagina din urma sa vad cat de frumos poate fi... mirat2 am ramas si eu la fel rade . Asadar, Felicitari
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de irish05 Sam 12 Noi 2011, 3:43 pm

letho a scris:In sfarsit am reusit sa-l termin, e proaspat scos din andrele:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Firul este panglicuta, bumbac cu acril, am lucrat cu andrele de 3,5 si mi-a intrat 750 gr. Fata si spatele sunt lucrate de jos in sus iar manecile invers.

letho, e raglan lucrat separat, sau ai inceput de sus si ai mers cu tot o data?
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de letho Sam 12 Noi 2011, 8:21 pm

Deja rosesc de-atatea laude Embarassed Multumesc frumos Merci.
Irish, e lucrat separat hug
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de emi Dum 13 Noi 2011, 8:57 am

Letho, e perfect! Parca e din reviste...
avatar
emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de kmn Dum 13 Noi 2011, 10:09 am

letho...e superb...felicitari....ai de ce sa fii mandra, pe mine m-ar interesa cum ai scazut la maneci...mersi
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de samo99ro Dum 13 Noi 2011, 10:20 am

Daca la maneci a inceput de sus, a crescut, nu a scazut, nu? Oricu ar fi interesant de stiut. Eu n-am lucrat niciodata manecile de sus in jos.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de letho Dum 13 Noi 2011, 1:42 pm

Manecile le-am lucrat invers pentru ca mi-a permis modelul si mai mult din comoditate, pentru ca mi-a fost mai usor sa ajung la dimensiunile dorite Embarassed
Am lucrat intai spatele apoi partile din fata la care am facut rascroitura rotunda, destul de adanca. La rascroitura manecii am scazut pe laterale, la primul rand vreo 3-4 ochiuri apoi cate un ochi la fiecare rand pe fata. N-am scazut chiar ochiul din margine ci am lucrat mereu cate doua ochiuri pe fata si pe-al treilea l-am scazut. N-am incheiat, am lasat ochiurile pe o ata, ca sa mai pot lucra cateva randuri la nevoie si ca sa pot continua gulerul frumos.
La maneci am facut asa: am pus numarul de ochiuri in functie de latimea maxima a manecii la care trebuia sa ajung si in functie si de latimea finala a spatelui de sus de la gat, straduindu-ma ca partea de sus a manecii sa iasa aproape jumatate din cea a spatelui. Am inmultit asa cum scazusem dincolo, adica pe laterale cate un ochi la fiecare rand pe fata, la distanta de doua ochiuri de margine si la final trei ochiuri la inceputul randului. Am lucrat drept 4-5 randuri si-poi am scazut treptat pana am ajuns la latimea dorita in partea de jos: am scazut uniform, cate un ochi pe laterale un rand da, doua nu.
Am cusut partile intre ele si-apoi am pus pe andrele mai subtiri ochiurile pentru guler. Am lucrat drept, unul pe fata unul pe dos, scazand din loc in loc pe o distanta de 5-6 cm inaltime. Am continuat sa lucrez drept inca vreo 10 cm. Sper sa fi fost coerenta, c-am scris si sters de vreo doua ori Smile
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de kmn Lun 14 Noi 2011, 9:00 pm

multumesc pupi
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de daniela60 Mar 15 Noi 2011, 9:11 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


O vesta proaspata! Am lucra-o mai mult seara, cu ochii la tv.
daniela60
daniela60
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : internet
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de Uca Mar 15 Noi 2011, 9:16 am

Karina, pupi am uitat să îţi spun de vestă. Mă bucur că îţi place!

Letho, din nou, FELICITĂRI!!! Mă tot uit la jachetă şi îmi place tot mai mult!

Daniela, e superbă vesta! Îmi plac mult culorile combinate! FELICITĂRI!!!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de lennny Mar 15 Noi 2011, 11:46 am

Wow, ce frumoasa-i vesta, daniela!
S-o porti cu drag! Imi plac mult culorile si felul cum le-ai combinat .
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de canadianca50 Mar 15 Noi 2011, 11:59 am

Letho multumim ! Daniela vestuta e inceputa de sus ? imi place mult
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de aisha Mar 15 Noi 2011, 12:11 pm

letho, daniela, foarte faine creatiile voastre. Sa le purtati cu drag!
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de daniela60 Mar 15 Noi 2011, 1:17 pm

Multumesc pentru laude.Da, e in tehnica raglan, inceputa de sus.Aveam niste gheme, resturi, ce ma incurcau si m-am gandit sa le dau o intrebuintare.Initial era destinata altcuiva, dar mi-a placut si mie cum a iesit si n-o mai dau.
Frumoase si creatiile voastre.Vazand cat de frumos lucrati si mai ales cu ce spor,valorific orice minutel liber, spre disperarea sotului, care-mi zice, mai nou, ,,fata mosului"!
daniela60
daniela60
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : internet
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de mimiady63 Mar 15 Noi 2011, 2:34 pm

daniela ,felicitari ,s-o porti sanatoasa.
mimiady63
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 60
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de Marry Mar 15 Noi 2011, 3:31 pm

Fetelor nu am mai intrat de mult aici si voi ati postat multe frumuseti.
Uca,Giobsy, Stoy,Letho,Daniela felicitari Flowers Flowers Flowers Flowers Flowers
Marry
Marry
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 960
Varsta : 61
Localizare : Arad
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 3 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB