Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyAstazi la 7:38 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyAstazi la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyAstazi la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

+69
anc@
mihaelavama
MagdaMarin
ancush
Motzu
MihaelaT
ikuta
vero50
Karina33
norelif
geany
dorina64
europolis
anielle
sabinatudor73
melus
cozma felicia
Marry
valentinadof
adelina24
solmizel
Maria51
mykya
lennny
symos
dienutzababy
alinutza_andrei08
viorica
corina corina
violeta25
Serban Valentina
mnarcisa
cristina350
myky7robc
HERMYNNA
ancaiuliana
leia
Nicoleta Irimescu
irish05
Anuk
denis21
Admina
diada
Uca
violetas
MARI_H
canadianca50
piciul
anda81
violeta_10
firicel
mariaz_09
Gabiuta
rosita
bubu85
doraly
stoy
julix_2007
cory74
danadea
aba
emmancita
ioana soare
cris69
mimiady63
rebel
kitty_1973
tantza_m
samo99ro
73 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de firicel Mar 05 Apr 2011, 11:51 pm

Uca,am uitat sa adaug ca multumesc pentru informatiile pretioase(fir,andrele).Pai,pana la urma, nu-i corect sa dam informatii complete? wink
Imi plac floricelele de pe primul bolerou,cel alb si snuruletul asortat wink
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de mimiady63 Mier 06 Apr 2011, 12:16 am

Frlicitari Uca [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mimiady63
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 60
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de Uca Mier 06 Apr 2011, 8:52 am

Firicel, Samo, Danadea, Mimi, va multumesc pentru aprecieri.Merci
Ideea cu snurul in degrade a fost ideea lui Firicel. pupi

Firi, asa este, normal ar trebui sa dam toate informatiile. Aseara am vrut sa scriu si modalitatea de lucru dar nu reuseam sa ma exprim coerent asa ca am lasat-o pe azi ( asta nu inseamna ca acum ma exprim mai pe inteles).
Le-am inceput de sus, am lucrat punct lenes cam 12 randuri dupa care pe urmatorul rand am inceput sa inmultesc.
Inainte de inmultire am impartit in asa fel incat marginile lucrate cu punct lenes ( 6 ochiuri pe fiecare margine) sa nu intre la socoteala, astfel am inmultit diferenta de ochiuri ramase intre margini luand firul direct pe ac ( s-au format astfel gaurelele pe unde am bagat snurul), din doua in doua ochiuri ( mergand in continuare incepand cu urmatorul rand, un ochi pe fata si unul pe dos) pana la urmatoarea inmultire ( la jumatatea segmentului de la mijloc), luand pe ac de sub fiecare ochi lucrat pe dos, astfel un ochi pe fata unul pe dos au devenit un ochi pe fata doua pe dos.
Am lucrat asa pana unde am considerat ca vreau manecile.
Segmentele au aproximativ 12 randuri sunt delimitate printr-un rand format cu punct lenes.

Am impartit ochiurile in cinci ( patru parti egale -piepti si maneci- iar spatele cu numarul de ochiuri dublu fata de una dintre cele patru parti).
Am incheiat baza manecilor si pe urmatorul rand am luat pe ac aproximativ 12 ochiuri pe fiecare laterala cu care am unit pieptii de spate.
De aici am tricoatat doar punct jerse fata cu cate sase ochiuri pe fiecare margine punct lenes, incheind cu acelasi numar de randuri lucrate punct lenes ca si la baza gatului.

Nu stiu daca se intelege ceva din ce am explicat si daca am gresit undeva in exprimare va rog sa ma corectati.
multumesc!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 06 Apr 2011, 8:56 am

Uca superbe bolerouri ,felicitari aplauze

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de bubu85 Mier 06 Apr 2011, 9:13 am

uca superbe "ceva-urile" tale, felicitari
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de stoy Mier 06 Apr 2011, 9:42 am

Uca, felicitari si din partea mea, sunt foarte frumoase amandoua.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de mihaelavama Mier 06 Apr 2011, 10:05 am

felicitari uca ! imi plac amandoua, dar mai mult ultima. aplauze
mihaelavama
mihaelavama
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 383
Varsta : 59
Localizare : vama
Data de inscriere : 07/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de Uca Mier 06 Apr 2011, 10:07 am

Va multumesc din suflet pentru aprecieri! Merci Inseamna enorm pentru mine! pupi

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de Karina33 Mier 06 Apr 2011, 11:03 am

Ucaaaaaaa ce frumoase sunt pe tine bolerourile!
Bine ca s-a intors Adi sa te pozeze! Felicitari! Si nu te culca pe lauri ca-ti piere sporul!
kiss
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de aba Mier 06 Apr 2011, 11:20 am

Felicitari Uca, sa le porti cu placere.
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de violetas Mier 06 Apr 2011, 11:37 am

Uca, frumoase bolerourile, lucrate foarte ingrijit si dau extraordinar de bine. Sa le porti sanatoasa!
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de anc@ Mier 06 Apr 2011, 12:40 pm

Anuk,e superba vesta si iti vine foare bine...
Ucabesty imi plac mult ceva-urile tale ,multa munca dar se merita
-ce mult face sa vezi produsul imbracat se vede mult mai bine asa...
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 06 Apr 2011, 1:26 pm

Uca ,eu acum am vazut creatiile tale.Felicitari,mie imi plac mult!
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de firicel Mier 06 Apr 2011, 1:27 pm

Uca felicitari inc o data pentru bolerouri si desi am citit modul de executie,fiind cu mintea in colturi,nu am inteles mare lucru dar,te voi zapaci cu intrebarile cand imi voi incepe si eu unul! kiss
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de denis21 Mier 06 Apr 2011, 2:52 pm

Felicitari,Uca! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
denis21
denis21
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 943
Varsta : 54
Localizare : Roman
Data de inscriere : 28/06/2010

http://denis-blue-eyes.blogspot.com

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de diada Mier 06 Apr 2011, 4:47 pm

Superbe ti-au iesit! mie imi place mult primul si floricelele m-au omorat! bravo, sa le porti cu placere! hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de vero50 Mier 06 Apr 2011, 6:43 pm

Si eu o felicit pe uca , a avut un srsit de iarna prosper. Detaliile de lucru ne sunt foarte utile.
vero50
vero50
helper
helper

Numarul mesajelor : 73
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 06/03/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de Uca Mier 06 Apr 2011, 10:14 pm

Embarassed Multumesc din suflet pentru cuvintele de lauda. Ma bucura faptul ca va plac si ca le considerati reusite mai ales ca de vreo trei ani nu am mai tricotat nimic altceva in afara de caciuli si chiar imi era frica ca o sa dau gres.
Deja ma gandesc sa ii fac un pulover sotului ( am reusit sa il conving), lana am ales-o deja, iar printre picaturi pana-n toamna il voi termina ( asta in conditiile in care nu voi desira prea mult) rade

kiss

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de vero50 Joi 07 Apr 2011, 8:31 pm

Uca, daca vei lucra cu drag, il vei termina mult mai repede decat ti-ai propus si nu vei desira deloc. Sa ai mult spor.
vero50
vero50
helper
helper

Numarul mesajelor : 73
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 06/03/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de ikuta Joi 07 Apr 2011, 9:09 pm

Uca foarte frumoase "ceva-urile" tale.Dar te rog sa ma lamuresti ce-i cu atitudinea asta " printre picaturi pana-n toamna il voi termina ( asta in conditiile in care nu voi desira prea mult)" Ce vrei sa fii scoas din clubul desfacatoreselor" rade Ai grija love
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de symos Joi 07 Apr 2011, 9:56 pm

anca ,uca imi plac vestutele voastre ..... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
symos
symos
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1114
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/05/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de Uca Joi 07 Apr 2011, 10:15 pm

Vero, cu siguranta cu drag il voi lucra! Multumesc!
Ikuta ma bucur ca iti plac.
Am inteles, sa traiti! Eu raman in club... atunci maresc limita... toamna 2012 rade e bine? rade Sper sa mai fie in tendinte! rade

Symos, multumesc!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de anielle Vin 08 Apr 2011, 7:19 am

uca foarte frumoase vestele tale
sa le porti cu placere [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
anielle
anielle
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 312
Varsta : 57
Localizare : galatzi
Data de inscriere : 16/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de corina corina Vin 08 Apr 2011, 4:48 pm

Foarte frumoase vestutele tale , Uca ! Sa le porti sanatoasa si iubita !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de tinassyliliana Sam 09 Apr 2011, 5:03 pm

Felicitari tuturor. Ati tricot niste veste si pulovere superbe. Sper sa pot invata si eu sa tricot la fel de frumos ca voi. Succes!
tinassyliliana
tinassyliliana
helper
helper

Numarul mesajelor : 76
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VI

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB