Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyAstazi la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyAstazi la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
dislexia si scoala? - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


dislexia si scoala?

+7
aurishta
julix_2007
danniela
Giobsy
melus
Karina33
mnarcisa
11 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

dislexia si scoala? - Pagina 2 Empty Re: dislexia si scoala?

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 05 Ian 2011, 12:30 am

Pamela este foarte bien venit mesajul tau. chiar vroiam sa te abordez pe pm.
Si refetritor la ce zici tu in legatura cu copii cu dizabilitati este adevarat. Bunic amea avea o vorba " tine un destept intre prosti si dupa un timp nu ai sa mai care era cel destept, dar pune un prost intre destepti si ise va lunima putin mintea." , cam asa ceva e si cu acesti copii deosebiti. Intelg foarte bine ca sistemul este la panat si invatatorii sunt suprasolicitati. Cu toate astea baiatul meu a trecut prin 4 maini pana acum si vad cum poate fi modelat frumos de o persoana devotata si care stie ce face si am vazut cat de rou poate fi atunci cand invatatoarea nu avea nimic de a face cu aceasta meserie.


Eu bineteles ca am urmat sistemul clasic de invatamant si am fost premianta pana in cl. aVIII-a, dar acest lucru nu mi-a folosit la nimic. Am invatat doar pentru note stiind ca asa ii fac pe ai mei sa fie mandri de mine. Cum am memoria selectiva si cu pioare scurte am uitat tot ce nu ma interesat. Nu vreau sa fac acelasi lucru cu copii mei. Nu vreau nici sa le dau impresia ca nu imi paa ce fac la scoala. dar asta deja e [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

dislexia si scoala? - Pagina 2 Empty Re: dislexia si scoala?

Mesaj Scris de aurishta Mier 05 Ian 2011, 3:21 pm

Pamela, poate ne anunti si pe noi cand sunt zilele portilor deschise, ca sa putem vizita scolile,(cei care suntem interesati) si sa nu ne lovim de piedici gen:''n-am stiut, ce pacat''! Eu , ca parinte, vreau pentru copiii mei sa se dezvolte in conditii cat mai bune, iar daca exista alternativa, vreau s-o cunosc in amanunt. Fiul meu cel mare, de 16 ani, a vrut sa mearga la liceul Waldorf dar, pana la urma, a optat pentru un liceu de arta. Mai am copii wink , asa ca vreau sa fiu bine informata in legatura cu educatia scolara.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

dislexia si scoala? - Pagina 2 Empty cu cea mai mare placere...

Mesaj Scris de pamela_liviu Mier 05 Ian 2011, 4:03 pm

cum o sa aflu ce este in tara si cand este ziua portilor deschise, pt ca fiecare scoala o face separat, o sa va anunt...pana atunci sanatate multa dvs si copiilor dvs si sa ne inarmam cu multa rabdare pentru ca in vremurile astea rabdarea e de aur...
pamela_liviu
pamela_liviu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 36
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

dislexia si scoala? - Pagina 2 Empty Re: dislexia si scoala?

Mesaj Scris de danniela Joi 06 Ian 2011, 8:51 pm

Fata mea, cand era mica spunea ca vrea sa se faca femeie de serviciu! Toti copii voiau doctor, profesor, politai, numai a mea femeie de serviciu. Acum este in penultimul an de studii si apoi vrea sa studieze medicina ori farmacie. Iaca vremurile se mai schimba. Cel mic la gradinita cand au avut graduation a spus ca vrea police officer, nu orice politai de rand, acum cine stie ce o mai fi pana o termina. La anul are primul lui examen important. Tare nu stiu cum il va trece, examenul este in scris si pana acum nu am cerut regim special, adica timp mai mult.
Narcisa daca tie ti se pare ca scoala Waldorf i se potriveste copilului tau, fa pasul asta. Pacat ca nu a mers cu meditator. Poate te chinui un pic acum dar macar stii ca ai facut tot ce ai putut pentru copilul tau.

Referitor la note , la noi sedinta cu parintii este privata, eu nu stiu nimic despre alti copii din clasa copilului meu si nici altii nu stiu despre al meu. Si asta imi place enorm. Habar nu am cine e cel mei bun din clasa si cine e ultimul. Nici nu ma intereseaza. Pe mine ma intereseaza al meu, cat poate si cum sa fac sa poata mai mult. Adica sa ajunga la nivelul la care sa se descurce. Nu va ganditi ca il vreau pe primul loc.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

dislexia si scoala? - Pagina 2 Empty Re: dislexia si scoala?

Mesaj Scris de vilcris Joi 27 Ian 2011, 11:31 am

Acum am gasit si eu acest subiect. Ia te uita mnarcisa, cati oameni celebri au fost dislexici. Nici eu nu-i stiam pe toti.

link Dislexici faimosi

Ia uite manca-l-ar mama de dislexic, ce frumos e rade . E preferatul meu: Patrick Dempsey:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Intotdeauna m-am intrebat oare cum si-or invata saracii rolurile?
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

dislexia si scoala? - Pagina 2 Empty Re: dislexia si scoala?

Mesaj Scris de aurishta Joi 27 Ian 2011, 1:51 pm

Din auzite! rade
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

dislexia si scoala? - Pagina 2 Empty Re: dislexia si scoala?

Mesaj Scris de danniela Dum 30 Ian 2011, 8:55 pm

Vilcris, nu stiu daca toti, dar dislexicii au memorie extraordinara. Insa nu stiu daca toti is asa frumosi scratch
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

dislexia si scoala? - Pagina 2 Empty Re: dislexia si scoala?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB