Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

+71
violetas
Iulia40
emmancita
rebel
Karina33
dina_dorina
Ofelia Buzescu
vasilica
Uca
kmn
denygina
ancaiuliana
micheline
cris69
mira24
firicel
teisoara
Zana Mica
Dionisia
Cristache
Marry
silvia s
bibitu
DANIELA.I
irish05
denis21
Dodo-pui
valentinadof
cory74
violeta25
raluca1980
Love
ivanoiuadela9
MagdaMarin
Nicoleta Irimescu
denisa_rachid
anda81
melus
gabisarmasan
iuli.b
silvisor
diada
Valentina
LYNDA
aba
europolis
cretu_veronica22
SilviaDumitrescu
crinuta
vera_45
julix_2007
bubu85
MihaelaT
MARI_H
CCristinaC
ramona75
mnarcisa
Giobsy
carmenush
kittygreeneyed
mihaelavama
Onna
danadea
dienutzababy
ligia27
scumpika
mihatm80
ribana
stoy
Angelica18
ioana soare
75 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de melus Vin 06 Aug 2010, 6:31 pm

Poti incerca: montezi un nr. de och. divizibil cu 3, de ex. 45, lucrezi pana la inaltimea de aprox.12 cm, inchizi 15 ochiuri, lucrezi 15 si inchizi iar, ultimele 15. Rupi firul si-l folosesti pentru a continua lucrul celor 15 ochiuri neincheiate. Lucrezi pana cand marginile laterale devin un pic mai lungi decat lungimea celor 15 ochiuri incheiate (cu 1 cm). Aceste margini laterale si cele formate din ochiurile incheiate se vor uni prin coasere. Ii mai faci un snurulet cu care o legi sub barbita. Numarul de ochiuri cu care incepi depinde de grosimea firului, a andrelelor,etc

Eu am vrut sa-ti dau o idee despre forma tiparului tricotat.
Mai poti incerca si varianta simpla, fara snur.Tricotezi acelasi numar de ochiuri pana aproape de inchidere.Ultimele randuri le tricotezi fiecare cu un nr. de ochiuri de 2 ori mai mic decat precedentul, pana can iti raman vreo 4 ochiuri. Il cosi pe dos, pana aproape de baza, (depinde de cat vrei sa-i indoi marginea) unde vei trece cusatura pe fata lucrului. Apropo, marginea, 2-3 cm, trebuie tricotata elastic sau alt model care nu permite rularea pe marginile laterale. E valabil si pt. prima varianta.
E cam babeasca explicatia, dar sper sa-ti foloseasca.
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de gabisarmasan Vin 06 Aug 2010, 6:39 pm

multumesc muult , chiar asa aveam nevoie de explicatie Merci , o sa incerc sa vad ce'mi iese, pupici
gabisarmasan
gabisarmasan
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : pe net
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de ioana soare Vin 06 Aug 2010, 8:47 pm

Silvisor lucrezi foarte frumos, e o norocoasa fetita ta! E foarte frumoasa jacheta!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de anda81 Dum 08 Aug 2010, 11:16 pm

Numai lucruri minunate am vazut pe aici si puisori frumosi foc.Sa va traiasca,sa fie sanatosi si sa aveti putere de munca sa le faceti cat mai multe lucrusoare. kiss
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de melus Sam 21 Aug 2010, 11:30 pm

Zilele trecute am scos de la naftalina niste hainute mai vechi de-ale fetitei mele celei mari pt. a le pregati pt. surioara ei. Pe acestea doua le-am tricotat eu: prima, acum vreo 6 ani si, pe cealalta, acum 3 ani. Cea roz are gulerul crosetat.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de denisa_rachid Mar 31 Aug 2010, 7:03 pm

Am terminat si eu in sfarsit salopeta pentru bebel...cu ceva greseli, insa din ele am invatat acum wink .
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
denisa_rachid
denisa_rachid
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Maroc
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de LYNDA Mier 01 Sept 2010, 8:30 am

denisa_rachid e foarte frumoasa salopeta hug

Care greseli? Lasa ca doar tu le vezi!!! kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Mier 01 Sept 2010, 10:10 am

Denisa subscriu la ce a spus Linda!

Si oricum urmatorul costumas va fi mai mult decat perfect.
Sanatate sa aveti amandoi! hug
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de ioana soare Mier 01 Sept 2010, 1:20 pm

Denisa ce rapida ai fost! Ti-a iesit foarte bine, este foarte frumoasa, sa o poarte sanatos baietelul tau!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de denisa_rachid Mier 01 Sept 2010, 3:41 pm

Fetele va multumesc din suflet!
Deja m-am apucat de a doua salopeta, modelul pentru care cerusem indrumari...daca ma impotmolesc am sa strig ajutor. Merci
Ioana, sa stii ca nici nu stiu daca am baiat sau fata rade . Si daca va fi dupa cum imi doresc va fi fata, dar la mine nu conteaza culorille, adica dac e fata sa fie roz sau dac e baiat sa fie albastru, sunt prea multe culori dragute sa ma opresc doar la 2 wink .
denisa_rachid
denisa_rachid
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Maroc
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de CCristinaC Mier 01 Sept 2010, 5:11 pm

Denisa felicitari pentru salopeta! E foarte frumoasa. Flowers Eu nu m-am incumetat sa fac o salopeta pina acum, desi stiu sa tricotez de ceva ani. Esti o curajoasa si ti-a iesit si bine.
In ceea ce priveste culorile, sint de acord cu tine. pupi
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de denisa_rachid Mier 01 Sept 2010, 7:05 pm

CCristinaC a scris:Denisa felicitari pentru salopeta! E foarte frumoasa. Flowers Eu nu m-am incumetat sa fac o salopeta pina acum, desi stiu sa tricotez de ceva ani. Esti o curajoasa si ti-a iesit si bine.
In ceea ce priveste culorile, sint de acord cu tine. pupi
Multumesc din suflet. Creste inima in mine cand vad cum ma incurajati love kiss
denisa_rachid
denisa_rachid
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Maroc
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de carmenush Joi 02 Sept 2010, 7:13 pm

Mai, mai, ce de min unatii au aparut aici!!!
FELICITARI!, fetelor.
Am facut si eu unh set pentru nepotelul meu
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
carmenush
carmenush
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 258
Varsta : 43
Localizare : Dambovita
Data de inscriere : 24/02/2009

http://www.creatii-carmen.blogspot.com

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de denisa_rachid Joi 02 Sept 2010, 8:20 pm

Este foarte frumos! Felicitari! Sa il poarte sanatos nepotelul!
denisa_rachid
denisa_rachid
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Maroc
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 03 Sept 2010, 8:27 am

Cand era Marius mic i-am tricot si eu o vesta.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iar cand a mai crescut i-am lungit-o.
Acum insa fiind buna de Carmen am pus-o sa pozeze imbracata in ea.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

E patata caci Marius a purtat-o mult timp si a patat-o de mancare.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am incercat sa fac modelul cu serpisori,dar a iesit ce am inteles eu din explicatiile acestui model.zid

Vezi Silvia ca pun si poze cu fata?? wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Vin 03 Sept 2010, 8:47 am

Mai contează că e pătată magda , important e că tine de cald la spatuţ . carmenus îmi place costumasul să l poarte cu plăcere .
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 03 Sept 2010, 8:57 am

De salopeta zici? Are mai multe le-am primit de la o fetita care nu poarta asa ceva.Pentru mine sunt ideale ca poate umbla prin casa fara sa-i iasa din pantaloni bluzele si rochite iarna nu ii voi da prin casa.Ii dau o salopeta din asta care are fermoar de la gat si pana la glezna.Iar acum ca merge dea-busilea fuge prin toata casa.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de Love Mar 07 Sept 2010, 9:41 pm

Acum vreo 2 ani i-am facut fetitei mele o bluzita. Din fericire am facut-o mai larguta si acum doar am lungit-o cu cateva randuri, asa ca-i vine si la 5 ani. Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de melus Mar 07 Sept 2010, 10:55 pm

E foarte frumoasa! Nu ai cumva vreo schema a modelului?
Am postat si eu, cu o pagina in urma, doua lucrusoare tricotate de mine mai demult, dar nu se compara. Visez la ziua cand voi reusi si eu sa tricotez un model dantelat.
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de Love Mier 08 Sept 2010, 12:21 pm

Melus, uite:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se lucreaza de la * la * .
Simboluri:

x = ochi de margine, e considerat numai unul la inceputul rindului si unul la sfirsit
I=ochi pe fata
-= ochi pe dos
O= jeteu
/= scazatura spre stinga
\= scazatura spre dreapta

Rindurile 2,4 si 6 se lucreaza pe dos.
Rindul 8 pe fata.
Se repeta rindurile 1-8
.
Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de raluca1980 Mier 08 Sept 2010, 12:31 pm

va rog Merci cum se face jeteul acesta ? pupi
avatar
raluca1980
helper
helper

Numarul mesajelor : 32
Localizare : google
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de melus Mier 08 Sept 2010, 1:52 pm

Love, iti multumesc din suflet! Maine am sa fac un esantion, un patratel (oricum vreu sa fac o paturica din patratele cu diverse modele) si daca il reusesc, il pozez si il si postez.
Inca o data, mii de multumiri! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pt. Raluca1980, jeteul este un ochi adaugat.Asa cum montezi la inceput ochiurile, asa adaugi si acest jeteu acolo unde se cere.
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de violeta25 Vin 10 Sept 2010, 10:09 am

am terminat si eu vestuta pentru puiut lucru nu a iesit perfecta dar e ok Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

acum trebuie sa ma apuc sa fac una si pentru puiuta lucru de mana
asa e cand sunt 2 love
violeta25
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Varsta : 43
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de mnarcisa Vin 10 Sept 2010, 10:26 am

v?ioleta este traguta. Cat deprre perferceta puii inda nu stiu de asta, ei vor doar sa le fie caldut si sa se simta bine. Spor la treraba
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de ioana soare Vin 10 Sept 2010, 5:02 pm

Violeta e foarte draguta vestuta , lilaul acela e dulce foc!
La rascroielile bratelor poti sa ridici ochiuri si sa lucrezi bentite, in felul asta nu se vor mai rasuci in interior. Si rascroiala gatului la spate are nevoie de o bentita, ca sa arate frumos finisata.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III - Pagina 5 Empty Re: Creatiile noastre tricotate,pentru cei mici III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB