Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Deschidere intreprindere individuala sau PFA

+66
alinnusha92
valentinadof
mitulina
maravela lucia florina
piciul
andreea204
Gabica
diada
cif2010
Flora-handmade
michisor
CarmenClaudia
ivanutamihaela
elutzamicutza
skydegirl
ema
aurishta
corina corina
carmendana
lacridrumas
crissteo
aleynad
Clara
MagdaMarin
Giobsy
emma90
Teodor Coca
AlinaJ.Bijoux
ikuta
cld
ismi3ismi
dorina64
veniciuc nicoleta
manus marioara
margelutamea
costi_iacob
Nicoleta Irimescu
betymi72
Amalia T. Design
RalucaS
bibi2085
andrabijoux
mssdelilah
julix_2007
flavia ana pop
firimitura
Maci
anca1820
aruan
ladybird
denygina
treinegri
MihaelaT
kristadesign
europolis
pufitza
phoenix
amnro
GIO Studio
came_lia
SilviaDumitrescu
feliciagl
andacoman
roxanam
Admina
kikimiki
70 participanți

Pagina 3 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de andrabijoux Joi 02 Sept 2010, 2:19 pm

eh aici e problema...k la martisor si mos nicolae acolo nu poti fara acord de la primarie... Dar la targuri handmade pai acolo nu-ti trebe nimic. La martisor de ex pe mine m-au luat o familie si au zis k stau pt ei -au srl. primaria iti da autorizatie si vin "sticletzii" ;)) si te controleaza aproape in fiecare zi (la noi in tm asa a fost ). Si dk nu esti din oras iti trebe flotant...mult scarpinat pe dupa ureche...
andrabijoux
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de bibi2085 Joi 02 Sept 2010, 2:26 pm

Daa...la srl e cel mai bine ma gandesc.. fara nici o chestie la mana nu cred ca e indicat..intr-adevar suna frumos..daca srii handmade sa nu ai de platit taxe..iar cum romania e tara taxelor, suna prea frumos ca sa fie adevarat ceea ce a zis andra, asa ca ma gandesc ca o forma legala precum srl ar fi k...cu srl poti merge si prin tara, nu? si poti trimite si pe altcineva (sub forma de angajat) pe cand pf-ul nu permite angajati
bibi2085
bibi2085
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 38
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 28/08/2010

http://artbybibi.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de mssdelilah Joi 02 Sept 2010, 2:31 pm

bibi mama...un srl te trage in jos... vinzi nu vinzi..merge nu merge...ai forfetar...crede-ma ca sunt patita..nici nu te gandi la asa ceva .Iti trebuie contabil, iti trebuie "angajat". Nu e chiar simplu.. uita de subiectul asta. Nu e pacat de munca ta?
Nu mai zic de CAS, somaj si pensii...taxe "anexate" aiurea.. ca CAS-ul incaseaza...dar cand ai nevoie..ori nu au spitalele medicamente... ori nu au farmaciile retete.. somaj.. e vai de mama si de om.. si toti speram sa nu ajungem acolo.. iar la pensie...doamne ajuta sa o mai prindem !
mssdelilah
mssdelilah
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 216
Varsta : 46
Localizare : craiova
Data de inscriere : 14/06/2010

http://mssdelilah.wordpress.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de andrabijoux Joi 02 Sept 2010, 2:35 pm

fa-ti srl daca ai productivitate si iti permiti sa platesti contabil, materiale, eventual angajat asa cum ai zis si sa iti si iasa bani. Altfel o sa fii intruna cu un picior in groapa. Oamenii astia cu care am fost au firma de haine pt bebe de muuuulti ani. Nu fac numai martisoare. Si din handmade greu traiesti in tara asta... pentru ca putina lume apreciaza... asa ca dk tot vrei sa iti faci ceva, iti faci pf, daca-i musai.
andrabijoux
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de RalucaS Joi 02 Sept 2010, 2:44 pm

Fetelor, se discuta deja aici chestiunile astea Smile

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de bibi2085 Joi 02 Sept 2010, 2:47 pm

pai in cazul meu un srl nu ar fi o idee atat de neagra...contabil e cumnata :d, angajat merge si cu 1-2 ore... iar acum la pf sa stiti ca se plateste si cas si somaj si sanatate ca si la salariat doar ca nu ai forfetar...iar contabilitatea e intr-adev mult mai simpla... dar un srl iti permite mai multe... ori eu si al meu viitor sot ne ganeam sa ne deschidem la anul sau mai incolo o papetarie.(si producerea de artizanat sa fie al doilea sector de activitate declarat). de aia o tot trag eu cu srl. sa vedem cum vor sta legile intai daca se vor stabiliza cat de cat. ca la noi codul fiscal se schimba dupa vant. dar sa vedem mai intai pana atunci da..soluti aoptima este un pf cred la ora actuala sau inreprindere individala. cand o sa mai vina astia cu targul pe la constanta o sa intreb pe careva ce a facut ... pana atunci...ne vom tot da cu pareri
pana la noi hotarari cred ca o sa mai vand cand incepepe scoala..nepoata e in clasa a 11-a si o sa o rog sa dea "sfoara in tara" ;)
bibi2085
bibi2085
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 38
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 28/08/2010

http://artbybibi.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de Amalia T. Design Joi 02 Sept 2010, 3:45 pm

Andra, ne vedem la Arad. Si eu particip la I MADE THIS wink

Fetelor eu sunt o persoana foarte cinstita si nu imi place sa insel pe nimeni, insa cand vine vb de stat, nu merita sa ii dai nici macar 2 lei. N-am fost la multe targuri, dar la nici unul din cele la care am fost nu a fost nevoie de acte.

Mergeam pe post de expozant, nu afisam nici un pret si daca venea cineva ii ziceam ca eu doar expun. Oricum nu a venit nimeni.
Amalia T. Design
Amalia T. Design
helper
helper

Numarul mesajelor : 80
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 10/03/2010

https://www.facebook.com/amaliatiradesign

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de bibi2085 Joi 02 Sept 2010, 3:58 pm

Amalia T. Design a scris:Andra, ne vedem la Arad. Si eu particip la I MADE THIS wink

Fetelor eu sunt o persoana foarte cinstita si nu imi place sa insel pe nimeni, insa cand vine vb de stat, nu merita sa ii dai nici macar 2 lei. N-am fost la multe targuri, dar la nici unul din cele la care am fost nu a fost nevoie de acte.

Mergeam pe post de expozant, nu afisam nici un pret si daca venea cineva ii ziceam ca eu doar expun. Oricum nu a venit nimeni.

deci stai sa inteleg?? te duci la targ..nu iti trebuie acte pentru ca doar expui si nu vinzi=nu incasezi pana aici toate bune si frumoase (de aici si motivul pentru care nu trebuie acte)..si pe urma care este scopul ?? nu ar trebui sa si vinzi la un targ?? sau au fost doar expozitii la ce ai participat tu?? adica eu ma gandesc ca am o sansa pe litoral vara sa si vand nu??
bibi2085
bibi2085
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 38
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 28/08/2010

http://artbybibi.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de Amalia T. Design Joi 02 Sept 2010, 4:32 pm

Scuze, se pare ca nu m-am exprimat suficient de clar.

Daca venea cineva in control spuneam ca doar expun, eu de fapt am vandut.
Organizatorul targului ne-a sugerat sa nu punem preturi (nici un expozant nu avea preturile expuse).
Intelegi acum?
Amalia T. Design
Amalia T. Design
helper
helper

Numarul mesajelor : 80
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 10/03/2010

https://www.facebook.com/amaliatiradesign

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de bibi2085 Joi 02 Sept 2010, 4:36 pm

da
acum e logic. eu nu ma gandeam cum trebuie zid da.. asa se merita e tot spre bine..deci trebuie sa ne punem pe treaba:Knit:
mercic mult amalia pupi
bibi2085
bibi2085
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 38
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 28/08/2010

http://artbybibi.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de Admina Vin 03 Sept 2010, 9:07 am

Amalia T. Design a scris:
Fetelor eu sunt o persoana foarte cinstita si nu imi place sa insel pe nimeni, insa cand vine vb de stat, nu merita sa ii dai nici macar 2 lei. N-am fost la multe targuri, dar la nici unul din cele la care am fost nu a fost nevoie de acte.

Mergeam pe post de expozant, nu afisam nici un pret si daca venea cineva ii ziceam ca eu doar expun. Oricum nu a venit nimeni.
Eu nu vreau sa fiu rea, dar am sa o zic. De aia merge asa bine, in tara asta. zid Nu e cu directie, Amalia, scuze. Dar... nici un stat, de nicaieri, nu merita sa primeasca bani; sau ma rog, in alte parti poate se fac lucruri importante cu banii nostri, nu ca la noi...
In primul rand ar trebui sa simplifice procedurile de infiintare de pfa si firme, nu sa fie foarte greu si sa necesiti ajutor de la un consultant juridic, pentru asta. Apoi ar trebui sa existe impozite micute pentru porducatori de hand-made si impozite reale, nu forfetarul care te baga in sapa de lemn, daca un an nu mai poti lucra, sau schimbi activitatea.
E riscant sa mergi la negru, pentru ca se poate foarte usor sa te prinda, ca vinzi. Nu sunt imbracati in uniforme cei de la OPC si pot veni sub forma de clienti sa te intrebe cu cat dai, cum sunt facute, etc. Sau pot sta in spatele unor clienti si sa te vada cum vinzi. Plus ca nu exista numai OPC, sunt controale de la primarie, de la politia comunitara (sper sa nu vorbesc prostii, dar am vazut ca gonesc vanzatorii ambulanti, ocazionali), de la Garda, mai sunt si alte organizatii, care mai de care... De asemenea, organizatorul targului e un mare nenorocit... daca vinzi si nu ai expuse preturile este totalmente ilegal. De altfel, ca si clienta, e lucrul care ma goneste tot timpul de la un stand. Mi se pare ca e la "vrajeala" se uita la cum esti imbracat si spun un pret.zid
Atentie celor care fac jucarii, pot intra in alte belele, ca nu sunt conform standardelor, nu sunt folosite materiale ok, etc. Atentie pt cele care fac haine, acestea trebuie etichetate cu compozitia materialului, temp. de spalare, calcarea, etc.
Pentru cele care va faceti SRL, II este nevoie de coduri CAEN, care sa denote activitatea si productia pe care o veti face. Dau doua exemple:
-3213 - Fabricarea imitatiilor de bijuterii si articolelor similare
-1392 - Fabricarea de articole confectionate din textile
Deci daca faceti brose din material si piele, trebuie sa aveti si al doilea cod. Sau daca vreti sa va apucati de crosetat caciulite, exista coduri speciale pt tricotat si crosetat manual. zid
Va mai trebuie un caen si pt vanzarea prin standuri, piete sau cam asa ceva, pentru cele care vindeti la targuri, nu doar online. Apropo, 4791 este codul caen pt Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet. Ar trebui sa-l aveti toate cele care vindeti online.
Cred ca cel mai bine este PFA sau II. Ultima varianta va scuteste de contabil, mi se pare, dar trebuie sa va tineti contabilitatea singure. Asta presupune ceva batai de cap, daca esti umanista si trebuie sa o iei de la 0. Va trebui sa cereti facturi pe numele firmei, de la magazinele de accesorii de biju. Va trebui sa inregistrati acea factura, ca materie prima (daca o revindeati ca atare, se facea NIR). Si in rest, nu mai stiu, ca este putin diferit la productie. Dar puteti cere consultanta de la un contabil si va invata sa tineti contabilitatea in partida simpla.
Insa... dormiti linistite noaptea. wink Din pacate, statul e pus pe luat in perioada asta, aveti grija sa nu fie controale pe unde mergeti. Nu e de joaca, pentru ca sunt amenzi mari.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 03 Sept 2010, 10:39 am

II = intreprindere individuala
E un tot un PFA dar poti avea si angajati. Contabilitatea o tii singura, in regim de partida simpla, adica ai un registru in care treci incasarile si platile. Pentru platile facute daca revinzi ce ai cumparat se face NIR (nota de intrare-recptie).
Nu este deloc greu. Eu sunt II si daca eu, care nu mi-a placut cartea, ma descurc sa tin "contabiliatea" .... nu vad de ce nu v-ati descurca voi . Si unde nu va descurcati...mai intrebati ca sunt pe aici destule fete care sunt gata sa va ajute, dar asa cum a spus si Admina e mai bine sa dormi linistita. Si daca esti putin destept..... fentazi satul dar cu acte. Ups sper sa nu se uite statul pe aci rade

EDIT ...... sunt eu ametita sau..... ce se intampla pe aici?
Dupa admina intrebase cineva ce inseamna II. Eu ma aouc sa sriu dau trimitere si... surpriza.... nu mai intreaba nimeni nimic.
Eu am vedenii sau cineva scrie si apoi sterge?


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Vin 03 Sept 2010, 10:43 am, editata de 1 ori (Motiv : completat edit-ul)

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de betymi72 Vin 03 Sept 2010, 10:43 am

multumesc Silvia!!am priceput!!! nu ai vedenii...eu intrebasem dar intre timp m-am dumirit(pana sa scrii tu mesajul) scuze!!! kiss


Ultima editare efectuata de catre betymi72 in Sam 04 Sept 2010, 7:44 am, editata de 1 ori
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de flavia ana pop Vin 03 Sept 2010, 9:26 pm

Nu stiu daca e acceptat pe acest site sa recomanzi un alt site, dar exista
avocatnet.ro unde putem intreba juristi despre problemele care ne intereseaza... Sper sa obtineti raspunsuri la toate problemele ridicate dar situatia nu pare prea roza
flavia ana pop
flavia ana pop
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/03/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Vin 03 Sept 2010, 9:34 pm

Flavia eu am incercat pe acest site. sunt multe intrebari la care nu se raspunde si raspunsurile date sunt mai mult decat evazive!
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de costi_iacob Sam 04 Sept 2010, 3:07 pm

pentru PFA eu ma mai uit aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
costi_iacob
costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de flavia ana pop Sam 04 Sept 2010, 5:38 pm

Cred ca cea mai buna solutie este o activitate discreta pana in primavara, si poate pana atunci se mai lamuresc lucrurile.. parerea mea e ca un PF e mai putin complicat decat un SRL, mai usor de suspendat activitatea, contabilitatea e mai simpla- poti sa o faci singura... Singura mea preocupare e CAS - ul pe care statul roman il vrea cu orice pret. Daca mai am un servici nu vad de ce trebuie sa-l platesc de doua ori! Daca nu am alt servici dar nu vreau sa fiu asigurata e problema mea! Unde or fi drepturile si libertatile cetatenesti??
flavia ana pop
flavia ana pop
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/03/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de mssdelilah Sam 04 Sept 2010, 6:40 pm

da...ai mare dreptate..drepturile noastre de cetateni sunt nule..
(pusesem un link...m-am decis sa-l retrag, nu e nevoie de el aici, macar aici nu.. )
mssdelilah
mssdelilah
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 216
Varsta : 46
Localizare : craiova
Data de inscriere : 14/06/2010

http://mssdelilah.wordpress.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de Admina Sam 04 Sept 2010, 9:52 pm

Sotul meu spune ca nu a platit CAS, cand a avut PFA-ul deschis (acum vreun an si jumatate). Si nu cred ca e obligatoriu. Daca esti unic asociat intr-o firma (SRL) nu platesti asigurari, de nici un fel, nici pt pensie. Dar poti sa platesti pe cont propriu (deci nu esti obligat sa te angajezi la propria firma), iti platesti contributiile pt pensie si sanatate si iti merge vechimea si esti mai linistit cand vine vorba de o spitalizare (Doamne fereste). Plus ca Cas-ul e vreo 5-5.5%, nu e capat de tara. Daca esti angajat ajung "darile" aprox. 30%... zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de mssdelilah Sam 04 Sept 2010, 10:19 pm

sunt in discutii taxe si pt pfa acum.. de doua zile..de la remaniere.vor sa puna si la pfa "dari" de pana la 35 %.
nu suna bine deloc
mssdelilah
mssdelilah
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 216
Varsta : 46
Localizare : craiova
Data de inscriere : 14/06/2010

http://mssdelilah.wordpress.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de europolis Sam 04 Sept 2010, 10:30 pm

Au pus deja, dar azi ziceau ca revizuieste ordonanta...sa vedem ce stabilesc, este nebuloasa momentan wink dupa cum suna acum, te obliga sa platesti darile si pe anii anteriori pe care n-ai platit.
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de mssdelilah Sam 04 Sept 2010, 10:56 pm

nu sunt normali, vor sa ne aduca in sapa de lemn..maine poimaine ne vor cere taxa pe drepturi de autor pe mancarea de o gatim in casa
e de rasu' plansu'
mssdelilah
mssdelilah
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 216
Varsta : 46
Localizare : craiova
Data de inscriere : 14/06/2010

http://mssdelilah.wordpress.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de costi_iacob Sam 04 Sept 2010, 11:37 pm

Doar la sanatate vor sa platesti din urma. De fapt legea exista din 2004 (cred), dar cum nu prevedea foarte clar sanctiuni...... nu a platit multa lume. Acum, cand e cu sanctiuni, si se duce toata lumea sa incheie contracte la sanatate, astia te prind si te strang cu usa, te pun sa platesti pe ultimii 5 ani ( unde e cazul, adica ai PFA dinainte de 2005). Ce trece de 5 ani se prescrie...... d-aia vor pe 5 ani.
Si eu v-as sfatui sa stati linistite pana prin ianuarie, sa se limpezeasca lucrurile. Nu cred ca e acum momentul de luat decizii....
Fiti harnice si intelepte!
costi_iacob
costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 04 Sept 2010, 11:41 pm

eu stiu o vorba: "prost e cine da nu cine cere", asa ca...ei sa ceara ca eu doar nu oi fi proasta sa dau (asa de buna voie si ne silit de nimeni Smile ), legile sunt facute pentru a fi incalcate wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de mssdelilah Sam 04 Sept 2010, 11:56 pm

stiu ca doar la sanatate se referau costinela...doar urmaresc stiri non stop... dar la cate aberatii sunt in stare sa scorneasca..ii cred in stare si de ce am zis mai sus.parca-i vad cum ne obliga sa cumparam mancarea gata gatita
Smile)

(editez.. ) sper sa fie doar gluma.. ce am scris eu aici Shocked
mssdelilah
mssdelilah
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 216
Varsta : 46
Localizare : craiova
Data de inscriere : 14/06/2010

http://mssdelilah.wordpress.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 3 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB